Προς το περιεχόμενο

Δυσλειτουργίες της υπηρεσίας aDSL/ISPs/Γραμμές ΟΤΕ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μην το ψάχνετε και πολύ παραπάνω. Αντιμετωπίζω τα ιδια προβλήματα με αποσυνδέσεις που αντιμετωπίζετε και εσείς. Το πρόβλημα είναι στις καμπίνες της Vodafone και έχει να κάνει έιτε με τα προφιλ τους είτε με τις πόρτες τους. Το μόνο που μπορείτε να κάνετε, αν εχετε ελεγξει την εσωτερική σας καλωδίωση, είναι τακτικά τηλεφωνήματα στην τεχνική υποστήριξη. Σας παραθέτω και link απο γειτονικό φόρουμ για να διαβάσετε το δικό μου ανάλογο πρόβλημα και την συζήτηση που έχουμε κάνει μήπως και μαζέψετε κάποια χρήσιμη πληροφορία.

Επεξ/σία από darks1de
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, Andresalonika είπε

Ανέβασε φώτο τα στατιστικά της γραμμής μέσα απο το ρούτερ αρχικά. 

Η καμπίνα που παίρνεις είναι της Vodafone?

Εχω nova και η καμπίνα απο εξω λεει ΟΤΕ. πηγα στο κουτι και ακούγεται βουητό σαν να εχει συστημα ψυξης σαν αυτα του υπολογιστη δεν ξερω αν ειναι φυσιολογικο αυτο. Τι μπορει να κανει ρε παιδια το noise margin να πέφτει αποτομα? δλδ σε ενα refresh στο ρουτερ απο 16db πεφτει στο 5-6 και κοβεται το ιντερνετ και μετα απο ενα ακομη refresh παει παλι 16db σε 2 δευερολεπτα. πως γινεται αυτο?

router.png

3 ώρες πριν, darks1de είπε

Μην το ψάχνετε και πολύ παραπάνω. Αντιμετωπίζω τα ιδια προβλήματα με αποσυνδέσεις που αντιμετωπίζετε και εσείς. Το πρόβλημα είναι στις καμπίνες της Vodafone και έχει να κάνει έιτε με τα προφιλ τους είτε με τις πόρτες τους. Το μόνο που μπορείτε να κάνετε, αν εχετε ελεγξει την εσωτερική σας καλωδίωση, είναι τακτικά τηλεφωνήματα στην τεχνική υποστήριξη. Σας παραθέτω και link απο γειτονικό φόρουμ για να διαβάσετε το δικό μου ανάλογο πρόβλημα και την συζήτηση που έχουμε κάνει μήπως και μαζέψετε κάποια χρήσιμη πληροφορία.

σε ευχαριστω για την απαντηση. οι περισσότεροι εχουν 100αρα vdsl και λενε οτι μπορει να μην εχουν διακοπες για 20+ μερες. εμενα καθε μερα πεφτει για λιγο το ιντερνετ με 50αρα. μοιαζει να ειναι το ιδιο προβλημα αλλα δεν ξερω. επισης στο κουτι απο εξω λεει ΟΤΕ αρα ειναι του ΟΤΕ ή ολα λενε το ίδιο? το χειροτερο ειναι οτι αν ερθει τεχνικος σιγουρα δεν θα τυχει να κανει μετρήσεις οταν κοβεται γιατι συμβαινει 4-5 φορες την ημερα για δευτερολεπτα. θα τα δει ολα καλα και θα φυγει.

Επεξ/σία από eriaz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, eriaz είπε

Εχω nova και η καμπίνα απο εξω λεει ΟΤΕ. πηγα στο κουτι και ακούγεται βουητό σαν να εχει συστημα ψυξης σαν αυτα του υπολογιστη δεν ξερω αν ειναι φυσιολογικο αυτο. Τι μπορει να κανει ρε παιδια το noise margin να πέφτει αποτομα? δλδ σε ενα refresh στο ρουτερ απο 16db πεφτει στο 5-6 και κοβεται το ιντερνετ και μετα απο ενα ακομη refresh παει παλι 16db σε 2 δευερολεπτα. πως γινεται αυτο?

router.png

σε ευχαριστω για την απαντηση. οι περισσότεροι εχουν 100αρα vdsl και λενε οτι μπορει να μην εχουν διακοπες για 20+ μερες. εμενα καθε μερα πεφτει για λιγο το ιντερνετ με 50αρα. μοιαζει να ειναι το ιδιο προβλημα αλλα δεν ξερω. επισης στο κουτι απο εξω λεει ΟΤΕ αρα ειναι του ΟΤΕ ή ολα λενε το ίδιο? το χειροτερο ειναι οτι αν ερθει τεχνικος σιγουρα δεν θα τυχει να κανει μετρήσεις οταν κοβεται γιατι συμβαινει 4-5 φορες την ημερα για δευτερολεπτα. θα τα δει ολα καλα και θα φυγει.

Μπορεί το δικό σου πρόβλημα να μην συνδέεται με αυτό που αναφέρω. Είναι από τα καινούρια τα κουτιά ή από τα παλιά αυτό στο οποίο αναφερεσαι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, darks1de είπε

Μπορεί το δικό σου πρόβλημα να μην συνδέεται με αυτό που αναφέρω. Είναι από τα καινούρια τα κουτιά ή από τα παλιά αυτό στο οποίο αναφερεσαι?

δεν ειχαμε vdsl στην περιοχη. το κουτι ειναι σχετικα καινουργιο πριν 2-3 χρονια εφεραν vdsl. εγω αναβαθμησα απο adsl σε vdsl πριν 1 χρονο και μετα απο 6 μηνες εμφανισε αυτο το προβλημα. δλδ 6 μηνες δεν εκανε καμια διακοπή. Το περιεργο ειναι οτι στους πρωτους 6 μηνες που ηταν μια χαρα το ειχα λαθος συνδεδεμενο με 2 splitters και μακριά καλώδια γιατι δεν βόλευε το σπιτι και παρ' ολα αυτα δεν έκανε διακοπές.

Επεξ/σία από eriaz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι πως και εγώ μόλις πήγα από adsl σε vdsl για ένα εξάμηνο δεν έκανε ούτε κιχ. Το στέλνεις ως βλάβες και περιμένεις ποτέ θα βγάλουν άκρη οι τεχνικοί 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Καλησπερα παιδιά, παρατηρησα οτι κανει τις μικρες διακοπες μετα τις 9 το βραδυ. ρωτησα αν μπορουν να αλλαξουν πορτα στο κουτι αλλα εφόσον δεν βλεπουν βλάβη δεν γινεται. τι αλλο μπορω να κανω?. δεν εχει νοημα να ερθει τεχνικος θα τα δει ολα καλα και θα φυγει. αν αλλλάξω παροχο λετε να διορθωθεί ή θα εχουν την ίδια σύνδεση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, eriaz είπε

Καλησπερα παιδιά, παρατηρησα οτι κανει τις μικρες διακοπες μετα τις 9 το βραδυ. ρωτησα αν μπορουν να αλλαξουν πορτα στο κουτι αλλα εφόσον δεν βλεπουν βλάβη δεν γινεται. τι αλλο μπορω να κανω?. δεν εχει νοημα να ερθει τεχνικος θα τα δει ολα καλα και θα φυγει. αν αλλλάξω παροχο λετε να διορθωθεί ή θα εχουν την ίδια σύνδεση?

Πρέπει να τους ενοχλείς μεχρι να εντοπίσουν τι είναι. Μπορεί να αλλάξεις παροχο και να φτιάξει μπορεί και όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
2 ώρες πριν, darks1de είπε

Πρέπει να τους ενοχλείς μεχρι να εντοπίσουν τι είναι. Μπορεί να αλλάξεις παροχο και να φτιάξει μπορεί και όχι.

εσένα το έφτιαξαν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Καλησπέρα παιδιά,

Παρατήρησα, οτι μετά τις 9 το βράδυ και σχεδόν όλο το βράδυ, ανεβοκατεβαίνει το noise margin και κάνει μικρές διακοπές. Σήμερα μετά από 2 restart το router ξαφνικά βλέπω οτι το noise margin είναι σταθερό. Οπότε αναρωτιέμαι το εξής:

Αν κάποιο καλώδιο είχε πρόβλημα, δεν θα έπρεπε να είχα προβλήματα και crc errors ολή την ημέρα και οχι μόνο το βραδύ?

Επίσης αν μετά τις 9 το βράδυ και για ολο το βράδυ που ξεκινάει να κάνει τις διακοπές υπάρχει κάποια συσκευή που ανοίγει εκείνη την ώρα και κάνει παρεμβολές τότε μετα τα 2 restart που έκανα δεν θα έπρεπε να συνεχίσει να έχει αστάθεια το noise margin? 

Αν δηλαδή δεν φταίνε τα καλώδια και δεν υπάρχουν παρεμβολές τοτε λογικά μήπως υπάρχει κάποιο bug σε software ή hardware στο κουτί του ΟΤΕ το οποίο φτιάχνει μετά απο μερικά restart του router?

@poulinos γνωρίζετε κάτι πανω σε αυτό?

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 25/04/2022 at 17:58, GeorgeVasil said:

Θα το κοιταξω,

Παντως εδω και 1 μερα + με κλειστο το SRA, ουτε διακυμανσεις ειδα ουτε πολλα CRC errors (συγκριτικά με το να ειναι ανοιχτο που ειναι 4 φορες παραπανω).

Δεν ξερω και στα ποσα errors θεωρουντε  πολλα για να κρινω.

Αν ειναι ετσι οπως λες παλι απο 2 δεν παιρνω? μεταφερω με καλωδιο την γραμμη σε αλλο δωματιο.

 

αν εχεις errors πολλα θα το καταλαβεις οτι θα ανεβαινουν σε καθε Refresh ανα χιλιαδες και οχι αργα αργα. εσυ θα πρεπει να εχεις ενα ζευγαρι συνδεδεμενο στο πριζακι αν οπως λες εχεις μια πριζα στο σπιτι. το δευτερο πρεπει να ειναι αναπληρωματικο με τον κατανεμητη.αν εχεις και αλλα πριζακια τοτε αλλαζουν ολα.μπορει να εχεις 3 ζευγαρια μπορει 2 και απλα να εχει γινει διακλαδωση σε κουτι και παει λεγοντας. αν εχεις παραπανω απο ενα πριζακια στο σπιτι θελει δοκιμες για να δεις οτι εισαι σωστα χωρις παραλληλα. εχω δει απιστευτες πατεντες μεσα σε σπιτι.καλωδια περασμενα μετα,καλωδια ενωμενα πισω απο τοιχο που εγινε ανακαινιση. καλωδια ρευματος για φωτα που τα εκαναν τηλεφωνικα και παει λεγοντας. αν εχεις 2 πισω απο τον τοιχο ή παει σε αλλο πριζακι ειτε ειναι αναπληρωματικο προς κατανεμητη

On 26/04/2022 at 14:18, Kiriakos-GR said:

Αυτό με την συμβουλή  για το SRA, έχει καταντήσει ανέκδοτο.  Το γειτονικό forum ADSL.ΓΡ δεν ξέρει να βγάλει τα μάτια του.  Στο 2022 δεν μας φταίει ο εξοπλισμός, ο οποίος χρησιμοποιείτε σε εκατοντάδες χώρες.  Ενα καλό καλωδιακό ζεύγος χωρίς προβλήματα υγρασίας, και ενδιάμεσες ματίσεις από επισκευές ΟΤΕ χρειάζεται ο κάθε  συνδρομητής.

Μονο εάν είσαι καλός παρατηρητης και μόνιμος κάτοικος σε μια περιοχή για 15 χρόνια, έχεις εμπειρία  για την υπόγεια υποδομή του ΟΤΕ. 

Υπάρχουν διαβαθμίσεις στην ποιότητα γραμμής,  στην χειρότερη γραμμή (ώρα αιχμής απόγευμα - βράδυ) θα δεις 200000 CRC μέσα σε δυο λεπτά. ( Και μετά σε πετάει έξω) .

δυστυχως ο χαλκος δεν προκειται να αλλαξει και απλα προσπαθεις να κανεις οτι μπορεις με sra και σωστη καλωδιωση και με προσευχες στο θεο στο βουδα και δεν ξερω που αλλου.το μελλον οπως φαινεται θα ειναι ftth>ο οτε δεν θα επενδυσει σε χαλκο και ας παρει φωτια το καλωδιο.

On 06/05/2022 at 17:05, GeorgeVasil said:

εν τελη ειχε 2 ζευγη, εβγαλα το ενα και ειναι σιγουρα καλυτερα.

Ανέβηκε και το max down από 138 σε 150 και το max up απο 38 σε 60.

Ευχαριστω,

Παρεμπιπτόντως, αναβαθμίστηκε χθες και το πατρικο μου στο κεντρο του βολου, αλλα δεν εχω ιδεα ακομα απο τα σταστιστικά. 

Μια χαρα.καλα εκανες και εβγαλες το δευτερο ζευγαρι.μονο προβληματα μπορει να σου εκανε.και φανηκε οτι επηρεαζε αφου επαιξες καλυτερα σε attainable  και Margin

On 06/05/2022 at 22:23, eriaz said:

παιδια δωστε καμια ιδεα, εχω το πιο δυσκολο προβλημα και δεν ξερω τι αλλο να κανω. τυχαια στην ημερα πέφτει το Noise Margin απο 18 στο 6 και πέφτει το ιντερνετ για 5-10 δευτερολεπτα και ξανα ανεβαίνει. το κανει αυτο 4-5 φορες την ημερα.

Εχω δοκιμάσει τα παντα. (εχω vdsl voip, μια μοναδικη πριζα στο σπιτι, απευθειας καλωδιο στο ρουτερ, εχω αλλαξει ρουτερ, εχω αλλαξει 2 φορες την τηλεφωνικη πριζα. οταν εχει θορυβο εχω βγει εξω και εχω ακολουθησει το τηλεφωνικο καλωδιο μεχρι το κουτι του οτε λολ) δεν βρηκα κατι, εχω μιλησει με τεχνικη υποστηριξη δεν βλέπουν καποιο προβλημα γιατι λογικα ειναι των δευτερολέπτων οι διακοπές ?

ειλικρινα δεν ξερω τι αλλο μπορω να κανω. το ιντερνετ παει σφέρα οταν δεν πέφτει το noise margin.

καμια ιδεα παρακαλω? να ζητησω να αλλάξουν πόρτα στο κουτί? τι αλλο μπορω να κανω εκτος απο το σταυρο μου 😅?

δες πιο κατω τι εγραψα αν μπορεις να κανεις τιποτα με τον χαλκο μεχρι την χωνευτη απλα για να εισαι σιγουρος οτι δεν γινεται κατι σε εσενα. ελπιζω αν αλλαξες ρουτερ να αλλαξες και το τροφοδοτικο.μην εχει κανα θεμα το τροφοδοτικο. αν κανει διακοπες λογικα πρεπει να φαινονται στο συστημα του παροχου οτι χανει ip και πρεπει να το βλεπει και ο οτε στo port στο Kv που πεφτεις

On 07/05/2022 at 14:46, eriaz said:

Εχω nova και η καμπίνα απο εξω λεει ΟΤΕ. πηγα στο κουτι και ακούγεται βουητό σαν να εχει συστημα ψυξης σαν αυτα του υπολογιστη δεν ξερω αν ειναι φυσιολογικο αυτο. Τι μπορει να κανει ρε παιδια το noise margin να πέφτει αποτομα? δλδ σε ενα refresh στο ρουτερ απο 16db πεφτει στο 5-6 και κοβεται το ιντερνετ και μετα απο ενα ακομη refresh παει παλι 16db σε 2 δευερολεπτα. πως γινεται αυτο?

σε ευχαριστω για την απαντηση. οι περισσότεροι εχουν 100αρα vdsl και λενε οτι μπορει να μην εχουν διακοπες για 20+ μερες. εμενα καθε μερα πεφτει για λιγο το ιντερνετ με 50αρα. μοιαζει να ειναι το ιδιο προβλημα αλλα δεν ξερω. επισης στο κουτι απο εξω λεει ΟΤΕ αρα ειναι του ΟΤΕ ή ολα λενε το ίδιο? το χειροτερο ειναι οτι αν ερθει τεχνικος σιγουρα δεν θα τυχει να κανει μετρήσεις οταν κοβεται γιατι συμβαινει 4-5 φορες την ημερα για δευτερολεπτα. θα τα δει ολα καλα και θα φυγει.

ναι η καμπινα εχει Fans για την θερμοκρασια οπως και το dslam.Καλα ακους. του οτε τα Kv λενε οτε.τα παλια καφαο φαινονται οτι ειναι παλια καφαο αφου δεν ειναι σαν καμπινες.της wind γραφουν wind και της vodafone αν θυμαμαι καλα δεν εγραφαν κατι.φαινονται βεβαια οτι ειναι cabins ολα.καμια σχεση με τα σαπια παλια καφαο του οτε.

On 08/05/2022 at 23:26, eriaz said:

Καλησπερα παιδιά, παρατηρησα οτι κανει τις μικρες διακοπες μετα τις 9 το βραδυ. ρωτησα αν μπορουν να αλλαξουν πορτα στο κουτι αλλα εφόσον δεν βλεπουν βλάβη δεν γινεται. τι αλλο μπορω να κανω?. δεν εχει νοημα να ερθει τεχνικος θα τα δει ολα καλα και θα φυγει. αν αλλλάξω παροχο λετε να διορθωθεί ή θα εχουν την ίδια σύνδεση?

Μπορει να ειναι πορτα στο dslam μπορει να ειναι  προβλημα στον χαλκο ή κατι που το επηρεαζει καποιες ωρες.εχω δει να πεφτει το ιντερνετ σε συγκεκριμενη ωρα και ανεβαινε ξανα στην σωστη ταχυτητα μετα απο 2-3 ωρες.το βασικο ειναι αν μπορεις να ριξεις κανα νεο καλωδιο μεχρι εξω αν δεν το εχεις κανει για να δεις αν εισαι οκ μεσα στο σπιτι και μεχρι την χωνευτη.αλλα θα πρεπει να το αφησεις για χ χρονικο διαστημα δυστυχως. αν αλλαξεις παροχο δεν θα αλλαξει τιποτα παρα μονο το ρουτερ.ουτε πορτα στο kv ουτε χαλκος.μονο το ρουτερ.

On 09/05/2022 at 19:00, darks1de said:

Πρέπει να τους ενοχλείς μεχρι να εντοπίσουν τι είναι. Μπορεί να αλλάξεις παροχο και να φτιάξει μπορεί και όχι.

συνηθως δεν φτιαχνει εκτος αν ειναι θεμα cpe.στο vdsl απο Kv και να αλλαξεις παροχο θα παρεις τον ιδιο χαλκο και απο το ιδιο dslam

On 11/05/2022 at 00:21, eriaz said:

Καλησπέρα παιδιά,

Παρατήρησα, οτι μετά τις 9 το βράδυ και σχεδόν όλο το βράδυ, ανεβοκατεβαίνει το noise margin και κάνει μικρές διακοπές. Σήμερα μετά από 2 restart το router ξαφνικά βλέπω οτι το noise margin είναι σταθερό. Οπότε αναρωτιέμαι το εξής:

Αν κάποιο καλώδιο είχε πρόβλημα, δεν θα έπρεπε να είχα προβλήματα και crc errors ολή την ημέρα και οχι μόνο το βραδύ?

Επίσης αν μετά τις 9 το βράδυ και για ολο το βράδυ που ξεκινάει να κάνει τις διακοπές υπάρχει κάποια συσκευή που ανοίγει εκείνη την ώρα και κάνει παρεμβολές τότε μετα τα 2 restart που έκανα δεν θα έπρεπε να συνεχίσει να έχει αστάθεια το noise margin? 

Αν δηλαδή δεν φταίνε τα καλώδια και δεν υπάρχουν παρεμβολές τοτε λογικά μήπως υπάρχει κάποιο bug σε software ή hardware στο κουτί του ΟΤΕ το οποίο φτιάχνει μετά απο μερικά restart του router?

@poulinos γνωρίζετε κάτι πανω σε αυτό?

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

δυσκολο το θεωρω για bug διοτι θα το ειχαν και αλλοι. τι μπορει να επηρεαζει την γραμμη αν ειναι καποια τριτη συσκευη δυσκολα θα το μαθεις.για αυτο και ειπα να απομονωσεις το σπιτι και να δεις αν συνεχιζει.μετα την χωνευτη δεν μπορεις να κανεις κατι αλλο ετσι και αλλιως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, poulinos είπε

δυστυχως ο χαλκος δεν προκειται να αλλαξει και απλα προσπαθεις να κανεις οτι μπορεις με sra και σωστη καλωδιωση και με προσευχες στο θεο στο βουδα και δεν ξερω που αλλου.το μελλον οπως φαινεται θα ειναι ftth>ο οτε δεν θα επενδυσει σε χαλκο και ας παρει φωτια το καλωδιο.

 

Αυτά τα ανέκδοτα κράτα τα για εσένα.   Η συντήρηση κυκλωμάτων χαλκού είναι υποχρέωση του ΟΤΕ για όσο υπάρχει. 

Να παραδεχτείς ότι αποτυχημένοι πολιτικοί, σαμποτάρισαν και τον ΟΤΕ με το κόλπο εθελούσια έξοδο, και χάθηκαν σε μια νύχτα οι έμπειροι τεχνικοί , αυτό το καταλαβαίνω.  

Τι ξέρουν οι πιτσιρικάδες με τα γαλάζια μπλουζάκια από βλάβες χαλκού?   Φοβούνται να κάνουν διάγνωση και να πάρουν ευθύνη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 minutes ago, Kiriakos-GR said:

Αυτά τα ανέκδοτα κράτα τα για εσένα.   Η συντήρηση κυκλωμάτων χαλκού είναι υποχρέωση του ΟΤΕ για όσο υπάρχει. 

Να παραδεχτείς ότι αποτυχημένοι πολιτικοί, σαμποτάρισαν και τον ΟΤΕ με το κόλπο εθελούσια έξοδο, και χάθηκαν σε μια νύχτα οι έμπειροι τεχνικοί , αυτό το καταλαβαίνω.  

Τι ξέρουν οι πιτσιρικάδες με τα γαλάζια μπλουζάκια από βλάβες χαλκού?   Φοβούνται να κάνουν διάγνωση και να πάρουν ευθύνη. 

οταν θα δεις στο adsl απο ποια ταχυτητα και κατω θεωρειται βλαβη μετα πες μου ποσο ειναι υποχρεωση του και ποσο τον νοιαζει.οσο τον νοιαζει να αντικαταστησει τα παλια σιδερενια boxakia χωρις καπακια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, poulinos είπε

οταν θα δεις στο adsl απο ποια ταχυτητα και κατω θεωρειται βλαβη μετα πες μου ποσο ειναι υποχρεωση του και ποσο τον νοιαζει.οσο τον νοιαζει να αντικαταστησει τα παλια σιδερενια boxakia χωρις καπακια. 

Είναι ενδιαφέρουσα η πτυχή που αναφέρεις,  δεν βλέπω όμως κανέναν να κατηγορεί το κράτος δικαίου (κομματικούς νομοθέτες) που άφησαν τον συγκεκριμένο χώρο χωρίς νομοθέτηση προστασίας καταναλωτών, από την ώρα που ξεπούλησαν τα δίκτυα και υποδομές.  

Να πάμε στην αισιόδοξη πλευρά του θέματος, θα είναι χαρά για όλους τους Έλληνες η μεταστροφή κλίματος που θα επιφέρει καλύτερη συντήρηση όλων των υποδομών της χωρας. 

Ως πτυχιούχος βιομηχανικός ηλεκτρολόγος από το 1988, από τους πρώτους που διδάχτηκαν πληροφορική και Αγγλικά στο θρανίο. Θα προσπαθήσω να μεταφέρω εικόνα από την  διαχείριση της Cosmote στο πρόβλημα της γραμμής μου, όταν θα έχω επίσημες απαντήσεις.  

Ως ιδιοκτήτης του επαγγελματικού χώρου,  οι όποιες παραλήψεις από πλευρά ΟΤΕ,   βλάπτουν την εμπορική αξία της περιουσίας μου.

Φαντάσου λέει, να μου είχε δώσει σύνδεση η ΔΕΗ που θα τρεμοπάιζαν τα φώτα όλη μέρα...  αυτά τα λίγα για σήμερα.          

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, Kiriakos-GR said:

Είναι ενδιαφέρουσα η πτυχή που αναφέρεις,  δεν βλέπω όμως κανέναν να κατηγορεί το κράτος δικαίου (κομματικούς νομοθέτες) που άφησαν τον συγκεκριμένο χώρο χωρίς νομοθέτηση προστασίας καταναλωτών, από την ώρα που ξεπούλησαν τα δίκτυα και υποδομές.  

Να πάμε στην αισιόδοξη πλευρά του θέματος, θα είναι χαρά για όλους τους Έλληνες η μεταστροφή κλίματος που θα επιφέρει καλύτερη συντήρηση όλων των υποδομών της χωρας. 

Ως πτυχιούχος βιομηχανικός ηλεκτρολόγος από το 1988, από τους πρώτους που διδάχτηκαν πληροφορική και Αγγλικά στο θρανίο. Θα προσπαθήσω να μεταφέρω εικόνα από την  διαχείριση της Cosmote στο πρόβλημα της γραμμής μου, όταν θα έχω επίσημες απαντήσεις.  

Ως ιδιοκτήτης του επαγγελματικού χώρου,  οι όποιες παραλήψεις από πλευρά ΟΤΕ,   βλάπτουν την εμπορική αξία της περιουσίας μου.

Φαντάσου λέει, να μου είχε δώσει σύνδεση η ΔΕΗ που θα τρεμοπάιζαν τα φώτα όλη μέρα...  αυτά τα λίγα για σήμερα.          

δεν θα αναφερθώ όπως και δεν αναφέρθηκα στο αν ειναι σωστό ή όχι. Όπως είπα αναφέρομαι στο τι ισχύει.

Εχει θεσπιστεί καλώς ή κακως δεν ειναι του παροντος από eett κτλ κτλ το Ruo το οποιο αναφερει διάφορα μέσα . Ενα από αυτα που αναφέρει ειναι τι θεωρείται βλαβη σε adsl και τι οχι. Μιλαμε στην παρουσα φαση για το adsl από το αστικο κέντρο.  ο Οτε για καθε αστικο κεντρο ας πουμε πχ πεντελης σου λεει οτι αν εχεις πχ attenuation 20 και εισαι πανω απο 10 mbit εισαι μια χαρα. αν εχεις 30 attenuation και εισαι πανω απο 7 εισαι μια χαρα .και παει λεγοντας. Οι δοκιμές γίνονται με profile 10snr margin. Αν ξεπερνας το κατωφλι τοτε δεν σε αφηνει καν το συστημα να δηλωσεις βλαβη. τα νουμερα ειναι ενδεικτικα. καπου εχω ολη την λιστα για ολα τα αστικα κεντρα και τι ισχυει.τα νουμερα που δινει ο οτε ειναι υπερβολικα χαμηλα.δηλαδη η γραμμη σου πρεπει να ειναι παρταλι τελειως για να δικαιολογησει βλαβη. Οποτε τα μεγιστα θεωρητικα οτι πχ με 10 attenuation επρεπε να παιζω 20 Mbit ειναι απλα θεωρητικα. για τον οτε τα 20mbit ειναι 10 mbit.

Ξανατονιζω δεν θα πιασω το ηθικο του θεματος ή τι ειναι σωστο και τι οχι. απλα λεω πως ειναι η κατασταση. Για την δεη απλα το αναφερω οτι επισης υπαρχουν θεματα διοτι σε περιοδους με βροχη κτλ το ρευμα κανει αρκετα σκαμπανεβασματα.δεν εννοοω μονο το να κοβεται αλλα εννοω και σαν ταση. ειχα το smart ups της apc που κατεγραφε ολο το 24 ωρο την ταση εισοδου. τις ημερες με βροχες κτλ ηταν σαν καρδιογραφημα.μπορει εντως οριων αλλα ναι δεν ηταν σταθερο. το ιδιο και σε περιοδους μεγαλης ζητησης.

Τωρα αν ξεπουληθηκε ο οτε ποιο κομμα φταιει κτλ και ποιος πηρε μιζα δεν ειναι του παροντος.το σχεδιο παντως ηταν στην αρχη να δοθει vdsl από τα kv ώστε να καταργηθουν τα κεντρικα ζευγαρια και το επομενο ειναι να γινουν οπου μπορει ftth ωστε να μην υπαρχει χαλκος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, poulinos είπε

 απλα λεω πως ειναι η κατασταση.

Είμαι δεκτικός στο να έχω λιγότερη ταχύτητα από την ονομαστική, λόγο συνδυασμού τεχνικών προδιαγραφών και δυνατότητες συστήματος ADSL.    Θα παραμείνω στο πρακτικό κομμάτι, είμαι περίεργος να δω την εξέλιξη που θα έχει η περίπτωση μου, η οποία βασίζετε σε ανάδειξη - πιστοποίηση βλάβης που ίσως δεν γνώριζαν ότι υπάρχει.              

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...