Προς το περιεχόμενο

Δυσλειτουργίες της υπηρεσίας aDSL/ISPs/Γραμμές ΟΤΕ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 14/5/2022 στις 9:17 ΜΜ, poulinos είπε

αν εχεις errors πολλα θα το καταλαβεις οτι θα ανεβαινουν σε καθε Refresh ανα χιλιαδες και οχι αργα αργα. εσυ θα πρεπει να εχεις ενα ζευγαρι συνδεδεμενο στο πριζακι αν οπως λες εχεις μια πριζα στο σπιτι. το δευτερο πρεπει να ειναι αναπληρωματικο με τον κατανεμητη.αν εχεις και αλλα πριζακια τοτε αλλαζουν ολα.μπορει να εχεις 3 ζευγαρια μπορει 2 και απλα να εχει γινει διακλαδωση σε κουτι και παει λεγοντας. αν εχεις παραπανω απο ενα πριζακια στο σπιτι θελει δοκιμες για να δεις οτι εισαι σωστα χωρις παραλληλα. εχω δει απιστευτες πατεντες μεσα σε σπιτι.καλωδια περασμενα μετα,καλωδια ενωμενα πισω απο τοιχο που εγινε ανακαινιση. καλωδια ρευματος για φωτα που τα εκαναν τηλεφωνικα και παει λεγοντας. αν εχεις 2 πισω απο τον τοιχο ή παει σε αλλο πριζακι ειτε ειναι αναπληρωματικο προς κατανεμητη

To ενα ζευγος ειναι τελειως χαλια σε σχεση με το αλλο. Οποτε μαλλον αυτο ηταν. Βεβαια το σαββατο παλι επεσε οποτε μαλλον δεν ειναι δικο μου το θεμα, αλλα της καμπινας που περιγράφεται ολοι.

Ενας αλλος ενδοιασμός μου είναι ότι η πρίζα που εχει το σπιτι ειναι μια παλια με λογοτυπο ΟΤΕ που εχει μια πλακετουλα με πυκνωτες/ολοκληρομενο και δεν ξερω αν δημιουργει και αυτο προβλημα. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλημέρα ,

 

Εδώ και αρκετό διάστημα σε 100 vdsl over pstn της Nova δεν συνχρονιζει με τίποτα κοντά στα όρια ενώ παλαιότερα ήταν κανονικά κοντά στα 100mbps.

Παραθέτω τα δεδομένα από το technicolor προ 4ετίας που έχω από την τότε Forthnet.  Στο σπίτι γίνονται αρκετές διακλαδώσεις μέχρι να καταλήξει στο router η γραμμή και βλέπω αρκετά errors. Τέλος σε συνεχές downloading κάνει μια κοιλια μια στο τόσο ~0mbps και επανέρχεται .

 

Υπάρχει ελπίδα αν αλλάξω το router ή θα πρέπει να ψάξω στην εσωτερική καλωδίωση ? Το μόνο που έκανα από τότε που είχα το πρόβλημα, είναι να βάλω φίλτρα επώνυμα σε κάθε μπρίζα τηλεφώνου και το router χωρίς splitter στην μπρίζα .

 

image.png.d5cdb4734c72da5688cb61f0f3ced896.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/5/2022 στις 12:17 ΜΜ, GeorgeVasil είπε

To ενα ζευγος ειναι τελειως χαλια σε σχεση με το αλλο. Οποτε μαλλον αυτο ηταν. Βεβαια το σαββατο παλι επεσε οποτε μαλλον δεν ειναι δικο μου το θεμα, αλλα της καμπινας που περιγράφεται ολοι.

Ενας αλλος ενδοιασμός μου είναι ότι η πρίζα που εχει το σπιτι ειναι μια παλια με λογοτυπο ΟΤΕ που εχει μια πλακετουλα με πυκνωτες/ολοκληρομενο και δεν ξερω αν δημιουργει και αυτο προβλημα. 

 

 

αλλαξε την πριζα που λεει πανω οτε σημερα..., η αντικεραυνικη προστασια που εχει πανω σιγουρα σου δημιουργει και αυτο καποια θεματα,θα βαλεις μια απλη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας. Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί παλιότερα αλλά το είδα εχθές.

Ήθελε φίλος να βάλει γραμμή σε σπίτι που πήγε πρόσφατα και μπήκαμε να δούμε κουπόνι για οπτική και είδαμε αυτό...

 

 

Screenshot_2022-05-20-11-45-15-573_com.android.chrome.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, panossar95 είπε

Καλημέρα σας. Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί παλιότερα αλλά το είδα εχθές.

Ήθελε φίλος να βάλει γραμμή σε σπίτι που πήγε πρόσφατα και μπήκαμε να δούμε κουπόνι για οπτική και είδαμε αυτό...

 

 

Screenshot_2022-05-20-11-45-15-573_com.android.chrome.jpg


Από τις 6 Μαΐου έχει εξαντληθεί ο προϋπολογισμός των 50.000.000€ της δράσης Super Fast Broadband(SFBB).

Όποιο κουπόνι δεν εξαργυρωθεί μέχρι και τις 30 Σεπτεμβρίου 2022 θα ακυρωθεί και δεν θα μπορεί να χρησιμοποιηθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 14/5/2022 στις 9:17 ΜΜ, poulinos είπε

Μπορει να ειναι πορτα στο dslam μπορει να ειναι  προβλημα στον χαλκο ή κατι που το επηρεαζει καποιες ωρες.εχω δει να πεφτει το ιντερνετ σε συγκεκριμενη ωρα και ανεβαινε ξανα στην σωστη ταχυτητα μετα απο 2-3 ωρες.το βασικο ειναι αν μπορεις να ριξεις κανα νεο καλωδιο μεχρι εξω αν δεν το εχεις κανει για να δεις αν εισαι οκ μεσα στο σπιτι και μεχρι την χωνευτη.αλλα θα πρεπει να το αφησεις για χ χρονικο διαστημα δυστυχως. αν αλλαξεις παροχο δεν θα αλλαξει τιποτα παρα μονο το ρουτερ.ουτε πορτα στο kv ουτε χαλκος.μονο το ρουτερ.

συνηθως δεν φτιαχνει εκτος αν ειναι θεμα cpe.στο vdsl απο Kv και να αλλαξεις παροχο θα παρεις τον ιδιο χαλκο και απο το ιδιο dslam

δυσκολο το θεωρω για bug διοτι θα το ειχαν και αλλοι. τι μπορει να επηρεαζει την γραμμη αν ειναι καποια τριτη συσκευη δυσκολα θα το μαθεις.για αυτο και ειπα να απομονωσεις το σπιτι και να δεις αν συνεχιζει.μετα την χωνευτη δεν μπορεις να κανεις κατι αλλο ετσι και αλλιως.

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση. το καλωδιο απο το σπιτι παει κατευθείαν σε μια κολώνα εξω και είναι πολυ ψηλά για να το αλλαξω και δεν ξερω αν επιτρέπεται κιολας απο το δήμο. παιρνω τηλεφωνο συνεχεια σε τεχνικη υποστηριξη και παντα μου λενε να το παρακολουθησω και να ξανα παρω ενω το εχω παρακολουθήσει εδω και μηνες. σε 30 λεπτα

και την ημερα κανει διακοπες αλλα το βραδυ παντα μετα τις 9-10 εχει crc και κοβεται για δευτερολεπτα ολο το βραδυ. δεν θελω να καλεσω τεχνικο γιατι δεν θα βρει κατι οταν θα ερθει και θα παρει τζάμπα 20 ευρω. εχω δοκιμασει τα παντα. λετε να καλεσω ηλεκτρολογο να αλλαξει το καλωδιο που παει στην κωλόνα? γινεται να εχει προβλημα το καλωδιο και να χαλαει το ιντερνετ μονο το βραδυ? βλέπω 10.000-15.000 crc errors οταν ξυπνάω κάθε πρωί. 😬 ανησυχω οτι αυτο το προβλημα δεν θα λυθει ποτε 😟

edit: αυτην τη στιγμή: CRC Errors(Up/Down) 0/1715 και FEC Errors(Up/Down) 7056/53612   σε 30 λεπτά και noise margin ανεβοκατεβαίνει με καθε refresh ενώ εξω απο το σπιτι και κοντά στα καλώδια επικρατεί απόλυτη ησυχία.

Επεξ/σία από eriaz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, johntaxmi είπε


Από τις 6 Μαΐου έχει εξαντληθεί ο προϋπολογισμός των 50.000.000€ της δράσης Super Fast Broadband(SFBB).

Όποιο κουπόνι δεν εξαργυρωθεί μέχρι και τις 30 Σεπτεμβρίου 2022 θα ακυρωθεί και δεν θα μπορεί να χρησιμοποιηθεί.

Εγώ ευτυχώς έχω βάλει από Δεκέμβρη αλλά πλέον τι γίνεται??  Όποιος έβαλε έβαλε προς το παρόν?

Επεξ/σία από panossar95
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 15/05/2022 at 14:23, Kiriakos-GR said:

Είμαι δεκτικός στο να έχω λιγότερη ταχύτητα από την ονομαστική, λόγο συνδυασμού τεχνικών προδιαγραφών και δυνατότητες συστήματος ADSL.    Θα παραμείνω στο πρακτικό κομμάτι, είμαι περίεργος να δω την εξέλιξη που θα έχει η περίπτωση μου, η οποία βασίζετε σε ανάδειξη - πιστοποίηση βλάβης που ίσως δεν γνώριζαν ότι υπάρχει.              

οπως εγραψα εχουν θεσπιστει καποια ορια.αν ειναι καλα ή οχι δεν μπορω να πω τιποτα. σιγουρα ειναι χαμηλα

On 16/05/2022 at 12:17, GeorgeVasil said:

To ενα ζευγος ειναι τελειως χαλια σε σχεση με το αλλο. Οποτε μαλλον αυτο ηταν. Βεβαια το σαββατο παλι επεσε οποτε μαλλον δεν ειναι δικο μου το θεμα, αλλα της καμπινας που περιγράφεται ολοι.

Ενας αλλος ενδοιασμός μου είναι ότι η πρίζα που εχει το σπιτι ειναι μια παλια με λογοτυπο ΟΤΕ που εχει μια πλακετουλα με πυκνωτες/ολοκληρομενο και δεν ξερω αν δημιουργει και αυτο προβλημα. 

 

 

ναι .ειτε την αλλαζεις ειτε κοβεις το κιτρινο βαρελακι απο πισω οπως και κατι μικρο σαν αντισταση.αν δεν εχει κιτρινο βαρελακι και εχει ενα μεταλλικο τοτε παιζει αν το κοψεις να μην παιζει μετα η πριζα. (δυσκολο να εχεις τοσο παλια)

επισης οτι επεσε μια φορα δεν λεει κατι.το καλυτερο βεβαια παντα ειναι να δει καποιος ποσο συγχρονιζει κατω κατανεμητη/χωνευτη και ποσο πανω για να δει αν χανει και ποσο

14 hours ago, eriaz said:

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση. το καλωδιο απο το σπιτι παει κατευθείαν σε μια κολώνα εξω και είναι πολυ ψηλά για να το αλλαξω και δεν ξερω αν επιτρέπεται κιολας απο το δήμο. παιρνω τηλεφωνο συνεχεια σε τεχνικη υποστηριξη και παντα μου λενε να το παρακολουθησω και να ξανα παρω ενω το εχω παρακολουθήσει εδω και μηνες. σε 30 λεπτα

και την ημερα κανει διακοπες αλλα το βραδυ παντα μετα τις 9-10 εχει crc και κοβεται για δευτερολεπτα ολο το βραδυ. δεν θελω να καλεσω τεχνικο γιατι δεν θα βρει κατι οταν θα ερθει και θα παρει τζάμπα 20 ευρω. εχω δοκιμασει τα παντα. λετε να καλεσω ηλεκτρολογο να αλλαξει το καλωδιο που παει στην κωλόνα? γινεται να εχει προβλημα το καλωδιο και να χαλαει το ιντερνετ μονο το βραδυ? βλέπω 10.000-15.000 crc errors οταν ξυπνάω κάθε πρωί. 😬 ανησυχω οτι αυτο το προβλημα δεν θα λυθει ποτε 😟

edit: αυτην τη στιγμή: CRC Errors(Up/Down) 0/1715 και FEC Errors(Up/Down) 7056/53612   σε 30 λεπτά και noise margin ανεβοκατεβαίνει με καθε refresh ενώ εξω απο το σπιτι και κοντά στα καλώδια επικρατεί απόλυτη ησυχία.

μπορεις να βγαλεις φωτογραφια?να πηγαινει σε κολωνα του οτε απευθειας ειναι δυσκολο..καπου λογικα παντα πρεπει να παιζει χωνευτη. εφοσον δεν το κανει συνεχεια ειναι δυσκολο και να το δει ο τεχνικος οταν ερθει. ο τεχνικος σιγουρα μπορει να μετρησει εξω και μετα να μετρησει μεσα να δει αν ειναι πανω κατω τα ιδια νουμερα .σε σενα το βασικο ειναι να ειναι σωστη η καλωδιωση

https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf

μporei να μην φταιει το καλωδιο σου αλλα απο καπου πρεπει να ξεκινησεις δοκιμες. εκτος αν ο παροχος βρει καποιο θεμα προς τα εξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
4 ώρες πριν, poulinos είπε

μπορεις να βγαλεις φωτογραφια?να πηγαινει σε κολωνα του οτε απευθειας ειναι δυσκολο..καπου λογικα παντα πρεπει να παιζει χωνευτη. εφοσον δεν το κανει συνεχεια ειναι δυσκολο και να το δει ο τεχνικος οταν ερθει. ο τεχνικος σιγουρα μπορει να μετρησει εξω και μετα να μετρησει μεσα να δει αν ειναι πανω κατω τα ιδια νουμερα .σε σενα το βασικο ειναι να ειναι σωστη η καλωδιωση

https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf

μporei να μην φταιει το καλωδιο σου αλλα απο καπου πρεπει να ξεκινησεις δοκιμες. εκτος αν ο παροχος βρει καποιο θεμα προς τα εξω.

απο την τηλεφωνικη πριζα παει ενα λεπτό καλωδιο μεσα στον τοιχο (δεν ξερω με τι συνδέεται μεσα στον τοιχο) και βγαινει εξω απο το σπιτι ενα πιο χοντρό καλωδιο και παει απευθειας στην κολωνα σε ενα μικρο κουτάκι του οτε και απο εκει φευγει πανω στην κολώνα.

αυτην τι στιγμη παει σφέρα. ειμαι 5 ωρες με 0 crc και μονο 100 fec. δεν γινεται να φταίει το καλωδιο αλλιως θα ειχα crc και την ημερα. το βραδυ ξεκινάνε να ανεβαίνουν τα erros και ο θόρυβος. εκτος και αν το καλωδιο ειναι πιο ευαίσθητο το βραδυ? δεν ξερω τι να πω.... 

η καλωδιωση είναι σωστή οπως το link. τι μπορει να δημιουργεί προβλήμα το βραδυ? βγαινω εξω και εχει απόλυτη ησυχία. δεν υπαρχει καμια καινουργια συσκευη κοντα στο σπιτι που να μπορει να κανει παρεμβολές π.χ κλιματιστικά, led λάμπες. μονο οι λαμπες της ΔΕΗ αναβουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην παρέα

δεν ξέρω εάν η ανάρτηση είναι στο ενδεδειγμένο πίνακα, εάν όχι κάποιος διαχειριστής ας τη μετακινήσει όπου νομίζει καταλληλότερο, ευχαριστώ.

sort version

1) πως ζητώ/βρίσκω τον πίνακα χρεώσεων πένανλτι (σε περίπτωση πρόωρης διακοπής συμβολαίου) ; πρέπει να τον ζητήσω κατά την υπογραφή συμβολαίου; υπάρχει διαθέσιμος εκ των προτέρων και τον κατεβάζω από το σάιτ της εταιρείας; μπορώ να τον κατεβάσω αφού υπογράψω συμβόλαιο και δημιουργήσω λογαριασμό στο σάιτ του παρόχου ;

2) στο σπίτι μου φτάνει γραμμή παλιά (χαλκός, χάλια πολύ κατάσταση). έχω κοσμοτέ απλή 24γραμμή. η κοσμοτέ και η βονταφον δεν δινουν 50αρα γραμμή. πριν 8 μήνες η wind έλεγε ότι δεν υπάρχει διαθεσιμότητα 50αρας. σήμερα που ρώτησα μου είπανε ότι υπάρχει διαθεσιμότητα 50αρας και 100αρας. είναι δυνατόν τώρα να δίνουν ενώ λίγο διάστημα πριν όχι; γιατί κοσμοτέ και βονταφον δεν δίνουν;

long version

συνδεδεμένος με απλή 24αρα γραμμή κοσμοτέ. Πληρώνω 25 ευρώ το μήνα. Οι ταχύτητες που πιάνω είναι από 3,3 - 5,5 mbps. Οι διακοπές και επανεκκινήσεις στο ρούτερ είναι κάμποσες κάθε μέρα. βρίσκομαι σε μικρή σχετικά απόσταση από το κέντρο της πόλης. έκανα παράπονα στην κοσμοτέ, ήρθανε δύο φορές να ελέγξουνε. μου είπανε ότι είναι πρόβλημα παλαιότητας της γραμμής (όλη η γραμμή που φθάνει στη γειτονιά). τέτοια χαμηλή ταχύτητα φθάνει και έξω απο το σπίτι. βασικά, όλοι έχουν πρόβλημα στη γειτονιά. απέναντι έχουν βονταφον. αναγκαστήκανε να αναβαθμίσουν σε 50αρα μήπως και δούν το φως το αληθινό. Οι ταχύτητες που πιάνουν είναι 18mbps στην καλύτερη περίπτωση. στη χειρότερη κάπου 11-12. τους κάνανε μείωση στη τιμή (δεν ξέρω πόσο ακριβώς, ηταν και παλιοί συνδομητές).  η βόνταφον δεν έχει να μου παρέχει 50αρα γραμμή. το ίδιο και η κοσμοτέ. αντίθετα, σήμερα που ρώτησα στην wind μου απαντήσανε θετικά (50αρα και 100αρα διαλέγω ότι θέλω). στη γειτονιά δεν υπάρχει οπτική. όλα τα σπίτια είναι με χαλκό. τώρα στο καφάο, μάλλον θα φτάνει οπτική ίνα δεν το γνωρίζω. το συμβόλαιό μου τελειώνει σε 1-2 μέρες, αν δεν έχει ήδη τελειώσει. αν θα κάνω συμβόλαιο με την wind, πιστεύετε ότι θα παρέχει τα 50mbps ή είναι μπαρούφα για να με βάλουν να υπογράψω; μήπως πρέπει να τους ζητήσω 24αρα και εάν λειτουργεί καλά να βάλω την 50αρα; και θέτω ξανά και τα παραπάνω ερωτήματα 2

 

ευχαριστώ πολύ τα μέλη για τον χρόνο που θα αφιερώσουν στην απάντηση των ανωτέρω.

Να στε καλά

zape

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1) εμενα στη Wind που ειμαι μου εστειλαν αντιγραφο συμβολαιου (οταν αναβαθμισα) και ο πινακας χρεωσεων ειναι εκει μεσα στην 1η σελιδα με ολες τις χρεωσεις αναλυτικα. Οταν εκανα νεα αιτηση για τη γραμμη απο καταστημα μου δωσανε την 1η σελιδα του συμβολαιου με φωτοτυπια.

2)Μαλλον η περιοχη σου ειναι πολυ μακρια ΚΑΙ απο την καμπινα και οι VDSL ζοριζονται. Αν οι καμπινες ειναι του ΟΤΕ, τοτε η 24αρα σου κατα πασα πιθανοτητα ειναι απο καμπινα με VDSL Profile, οπότε καταλαβαίνεις τι θα παρεις αν κανεις μεταβαση σε 50αρι ειτε ΟΤΕ είτε αλλου παροχου. Στατιστικα απο router ( http://192.168.1.1 ) ειναι δυνατον να ανεβασεις;

Επεξ/σία από geoavlonitis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα geoavlonitis

ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

χρεώσεις εννοείς τις τιμές πέναλτι ; ή τις χρεώσεις του συμβολαίου; με ενδιαφέρει να βρω τον πίνακα με τις τιμές πέναλτι, σε περίπτωση που δεν μείνω ικανοποιημένος και θελήσω να αλλάξω πάροχο

για στατιστικά, το παρακάτω κάνει ; μήπως θα μπορούσες να μου δώσεις περισσότερες πληροφορίες;

 

router.png.ad0c34ef4f61c73b27bd7a9d06832985.png

 

ευχαριστώ πάρα πολύ για το ενδιαφέρον :-)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτον, έχεις το Speedport Plus απ' ό,τι κατάλαβα. Τα στατιστικά που ζητώ είναι στη σελίδα του login, πριν κάνεις login πάνω αριστερά στο Status Information. Αυτό που έστειλες δεν μου λέει τίποτα.

Δεύτερον, ναι εννοώ τις τιμές του πέναλτι ανά μήνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία τώρα βλέπω αυτό που θέλω. Έκανα λάθος στην αρχή που είπα ότι μπορεί να έχεις 24αρα με VDSL Profile από καμπίνα. Η γραμμη αυτή είναι κανονική 24αρα ADSL από το μακρινό αστικό κέντρο του ΟΤΕ (υποθέτω στο κέντρο της πόλης σου). Αν το γυρίσεις σε VDSL πολύ απλά θα βλέπεις ο,τι βλέπουν και οι γείτονες σου, λίγο πάνω λίγο κάτω αλλά κάπου εκεί, και καλό είναι που ξέρεις πόσο περίπου παίζει η περιοχή σε ταχύτητες. Για την τωρινή τεράστια απόσταση (κοντά στα 4-4.5χλμ πρέπει να είναι) από το αστικό κέντρο του ΟΤΕ η γραμμη είναι αρκετά καλή. Αν το γυρίσεις σε VDSL, θα είναι από καμπίνα που είναι πιο κοντά στο σπίτι σου και το μήκος της γραμμής θα μειωθεί, συνεπώς θα δεις σίγουρα βελτίωση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...