Προς το περιεχόμενο

Δυσλειτουργίες της υπηρεσίας aDSL/ISPs/Γραμμές ΟΤΕ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Status update για το θέμα μου:
 
ήρθε ο τεχνικός ΟΤΕ, μέτρησε στην είσοδο, φουλ 30, μέτρησε στις πρίζες εδώ στο σπίτι, έχουν θέμα στην τάση, βγάζουν 44 ενώ πρέπει να είναι 48-52 βάση του ΑΚ, θα τις ελέγξω αρχικά με τον πατέρα μου που είναι ηλεκτρολόγος (απλός όχι τηλεφωνίας) μήπως είναι κανένα χαζό βραχυκύκλωμα και ελπίζω να μην έχει πρόβλημα το καλώδιο της καθέτου.

 

Το παράλογο είναι ότι στην κεντρική που είναι στο σαλόνι πιάνει 19, του υπνοδωματίου 19 και στο γραφείο που έχω το router 25...
 
Επίσης μου είπε ότι Μάιο 2017 βάζουν καμπίνες VDSL στον Νέο Κόσμο!

Επεξ/σία από Material_Defender_1032
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν σε παίρνει, πάρε ένα καλώδιο από έξω και πήγαινέ το κατ' ευθείαν σε πρίζα ή στο router.

Αν είναι πολυκατοικία και δεν σε ενδιαφέρουν οι υπόλοιπες πρίζες στο δωμάτιο, βρες που έρχεται η εξωτερική γραμμή και απομόνωσε τις άλλες που συνήθως είναι συνδεμένες η μία μετά την άλλη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια. Εχω συνδεση Οτε εδω και 1 χρονο κοντα 24αρα. Τις τελευταιες μερες με τα κρυα τρεχω με 2mbps (απο 7-8mbps που τρεχω συνηθως εδω στη γειτονια). Το προβλημα μου δεν ειναι μονο αυτο. Εχω πολυ ανεβασμενο το ping στη συνδεση και πλεον η γραμμη τηλεφωνου μου δεν λειτουργει για καποιο λογο. Δοκιμασα να βαλω μονο το τηλεφωνο στη θυρα η να αλλαξω spliter, εβαλα και φιλτρο στο τηλεφωνο μαζι με spliter και κλπ. αλλα τιποτα. Πηγα δοκιμασα τη συσκευη στο κατω σπιτι και ολα κομπλε. Και κλασικα στην εξυπηρετηση θελει υπομονη και χρονο, και δυστυχως δεν διαθετω κανενα απο τα δυο.. Κανενα tip? καμια βοηθεια; Ευχαριστω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα παιδιά, Έχω πάει πρόσφατα σε VDSL , κέντρο ηράκλειο Κρήτης. Γενικά είχα θεματάκια με αποσυνδέσεις και στην ADSL, αλλα πραγματικά το κακό έχει παραγίνει.

 

Χωρίς να είμαι κανενας ειδικός επι του θέματος, η γραμμή μου μου φαίνεται λίγο ΜΑΥΡΑ χάλια

 

Δεν έχω θέμα με τις ταχύτητες. Οταν είναι συνδεδεμένο πάει μια χαρά, αλλα οι αποσυνδέσεις είναι πάρα πολύ συχνές και εκνευριστικές. Παίζει ο θόρυβος αυτός να είναι απο την καλωδίωση του σπιτιού; Η συγκεκριμένη γραμμή είναι εξωτερικη και συνδέεται κατευθείαν στο κουτί του οτέ έξω απο το σπίτι.

 

Οι εσωτερικές δε λειτουργούν για να δοκιμάσω, ειναι απενεργοποιημένες.

post-158575-0-55914000-1486906418_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω σύνδεση Cosmote 24/ADSL εδώ και κάτι μήνες και αντιμετωπίζω πρόβλημα με το Wi-Fi. Στο Setup του Router αναφέρει ταχύτητες πολύ καλές για τα Ελληνικά δεδομένα εως 11Mbps Download / 1Mbps Upload. Στην πραγματικότητα όμως η χαρά της ευρυζωνικότητας κρατάει πολύ λιγο αφου απενεργοποιήσω από το Router το WLAN και το επανεργοποιήσω όλα καλά ταχύτητα εως 9Mbps . Μετά από λίγο και αφού συνδεθούν και άλλες συσκευές στο Wi-Fi η ταχύτητα γίνετε απελπιστικά αργή και τρομερό λαγκάρισμα (υψηλό ping). Έχω αλλάξει μετά από καθοδήγηση της Τεχνικής εξυπηρέτησης της COSMOTE καμιά 5 router και το πρόβλημα συνεχίζετε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Παιδια εχω ενα τεραστιο θεμα την συνδεση μου στο ιντερνετ. Εχω VSDL . Εφερα τεχνικο και μου εκανε μετρηση πως μεχρι την κολωνα δινουν 65 και μετα στο καλωδιο μου επαιρνε 45... Επισης καθε φορα που βρεχει,εχω dc καθε 2 λεπτα.... Μου ειπε να περασω νεο καλωδιο απο την κολωνα στο σπιτι μου..εσεις τι λετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Παιδια εχω ενα τεραστιο θεμα την συνδεση μου στο ιντερνετ. Εχω VSDL . Εφερα τεχνικο και μου εκανε μετρηση πως μεχρι την κολωνα δινουν 65 και μετα στο καλωδιο μου επαιρνε 45... Επισης καθε φορα που βρεχει,εχω dc καθε 2 λεπτα.... Μου ειπε να περασω νεο καλωδιο απο την κολωνα στο σπιτι μου..εσεις τι λετε;

 

 

καλησπέρα ! άλλαξε καλώδιο αλλιώς δεν θα ησυχάσεις !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα,σημερα μετα απο συνεχομενα restart του ρουτερ(τα οποια δεν ειναι σπανια γενικα,απλα σημερα εκανε καθε 10 λεπτα) για περιπου 3 ωρες,η ταχυτητα απο 13mbps εχει κολλησει στα 3 και δεν αλλαζει ουτε αν δοκιμασω να κανω εγω restart(πολλες φορες στο παρελθον τυχαινε να κολλαει η γραμμη και με το restart διορθωνοταν)

 

Παιζει να ειναι καποιο κολλημα της γραμμης/δικτυου ή να δοκιμασω να τηλεφωνισω στον οτε?Να σημειωσω οτι η γραμμη ειναι 24mpbs adsl.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην παρέα..η περιοχή μου είναι Μαρούσι και πρόσφατα συνδεθηκα στον ΟΤΕ vdsl 50 και ενώ με βοντα επιανα 50 κολλημένα τώρα με τον ΟΤΕ πιάνω μέχρι 41 στην πρώτη πρίζα του σπιτιού.αλλαξα πρίζα άλλαξα καλώδιο τίποτα.ενωσα τα καλώδια γυμνά μεταξύ τους κ έπιασα 50 με attenable 65...line aatn 12.4 με το που συνδέω οποιαδήποτε πρίζα η κλιπακι ο συχρονισμος πέφτει..ο ΟΤΕ λέει ότι ο μ.ο της περιοχής σας είναι 40 άρα είστε μια χαρά αλλά όπως καταλαβαίνετε δεν με καλύπτει.εχει κάνεις καμία ιδέα που δεν έχω σκεφτεί; Παίζει να επηρρεαζει τον συγχρονισμό πολυπριζο λεντ λάμπα ή κάτι άλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Εδώ και δυο μερες η γραμμη του τηλεφωνου πεφτει και όταν με παιρνουν αμεσως μετα ακουγονται αλλοι να μιλανε στην γραμμη μου , το σκαρτο 50αρι vdsl από 46 επεσε στα 40 με lag spikes ενώ η καλωδιωση του σπιτιου είναι οκ καλο πασχα από την Cosmote .....

Edit : δεν παιρνει ip και dns τα βλεπω 0.0.0.0.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω cyta εδω και 2 χρονια κοντα..πιο πριν ανηκα στον ΟΤΕ για ολα μου τα χρονια.το προβλημα ειναι οτι εδω και 6 μηνες η ταχυτητα μου απο  10-13 mbps εχει πεσει στα 3.πρωτη φορα το επαθα πριν 2 χρονια επι ΟΤΕ και πριν 6 μηνες εμφανιστηκε παλι.
το προβλημα ειναι οτι το σημα απο το καλωδιο που ερχεται απο το καφαο ερχεται εξασθενημενο.πριν 6 μηνες λοιπον η cyta  δηλωσε βλαβη στον οτε και ηρθε και το εφτιαξε αλλα κρατησε 3 μηνες και παλι τα ιδια οποτε δηλωνει παλι η cyta βλαβη αλλα ο ΟΤΕ λεει οτι ειμαι στο επιτρεπτω οριο της περιοχης και απο τοτε ειμαι με σταυρωμενα τα χερια..κατεβαζω με 250klbs και λεω και ευχαριστω.

πηρα στον οτε να ρωτησω αν παω παλι σε αυτους θα φτιαχτει και μου ειπαν ναι.σκεφτηκα μετα και το vdsl απο cyta αν το υποστηριζει η περιοχη μου.τι λετε να κανω?νιωθω οτι πληρωνω τσαμπα λεφτα.

κοιταξτε ταχυτητα.

 

post-113576-0-54397200-1491901351_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω cyta εδω και 2 χρονια κοντα..πιο πριν ανηκα στον ΟΤΕ για ολα μου τα χρονια.το προβλημα ειναι οτι εδω και 6 μηνες η ταχυτητα μου απο  10-13 mbps εχει πεσει στα 3.πρωτη φορα το επαθα πριν 2 χρονια επι ΟΤΕ και πριν 6 μηνες εμφανιστηκε παλι.

το προβλημα ειναι οτι το σημα απο το καλωδιο που ερχεται απο το καφαο ερχεται εξασθενημενο.πριν 6 μηνες λοιπον η cyta  δηλωσε βλαβη στον οτε και ηρθε και το εφτιαξε αλλα κρατησε 3 μηνες και παλι τα ιδια οποτε δηλωνει παλι η cyta βλαβη αλλα ο ΟΤΕ λεει οτι ειμαι στο επιτρεπτω οριο της περιοχης και απο τοτε ειμαι με σταυρωμενα τα χερια..κατεβαζω με 250klbs και λεω και ευχαριστω.

πηρα στον οτε να ρωτησω αν παω παλι σε αυτους θα φτιαχτει και μου ειπαν ναι.σκεφτηκα μετα και το vdsl απο cyta αν το υποστηριζει η περιοχη μου.τι λετε να κανω?νιωθω οτι πληρωνω τσαμπα λεφτα.

 

κοιταξτε ταχυτητα.

Το atn σου πάντως είναι και για παραπάνω απο τα 10-13 mbps που έπιανες.Τωρα,η ζητας απο τον πάροχο να προσαρμοστεί ανάλογα και το τιμολόγιο προς τα κάτω,σε σχεση με αυτα που σου προσφερει,η δηλώνεις ξανά βλάβη και ελπίζεις να βελτιωθεί η κατασταση.

Προφανως και δίνεις τσάμπα λεφτα για τέτοιες ταχύτητες,ελπίζω να μην πληρώνεις και για εως 24...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...