Προς το περιεχόμενο

Δυσλειτουργίες της υπηρεσίας aDSL/ISPs/Γραμμές ΟΤΕ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδια για να κανω υποαναχωρηση

 

 

παιδια για να κανω υποαναχωρηση τι πρπεει να κανω ποιον να παρω τηλ?

μπορω να παω και σε αλλο παροχο?

 

επανερχομαι με νεοτερα

 

 

 

θα ξαναγυρισω στην wind με καλυτερο συμβολαιο και εκει επιανα 40-42

 

Η ερωτηση μου ειναι παρακαλω και αν μπορει ο κυριος πουλινος που ειναι γνωστης ας μου απαντησει(χωρις να θειξω τα υπολοιπα παιδια και φυσικα ολως οι γνωμες ειναι πολυτιμες!)

 

πηρα την φορθνετ και εκανα καταργηση γραμμης και οχι υποαναχωρηση θεωροντας οτι ειναι καλυτερο να πατησει σε νεο αριθμο η wind οταν με συνδεσει γιατι φοβηθηκα οτι αν γυρισω παλι στην wind πιασω τα 28-29 που επιασα στην φορθνετ 

 

 

επραξα σωστα η δεν παιζει ρολο?

 

ευχαριστω πολυ παιδια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

vGFha5.png

 

Καλησπέρα σε όλους. Αντιμετωπίζω εδώ και περίπου ένα 2μηνο προβλήματα αποσυνδέσεων στο δίκτυο. Σύμφωνα με την τεχνική υπηρεσία της Cosmote με την οποία έχω επικοινωνήσει πάρα πολλές φορές σ' αυτό το διάστημα περίπου 20 το 48ωρο. Σε πρώτη φάση ήρθε συνεργείο τεχνικών της Cosmote σπίτι και μέτρησε τη γραμμή μέχρι το σπίτι την οποία και βρήκε άριστη και μου συνέστησε να ελέγξω την εσωτερική καλωδίωση. Έφερα ηλεκτρολόγο ο οποίος μου βρήκε επίσης άριστη την εσωτερική καλωδίωση. Το πρόβλημα συνεχίστηκε και επανήλθαν οι τεχνικοί του ΟΤΕ άλλες δύο φορές. Την  Τελευταία φορά μάλιστα μέτρησαν τη γραμμή κι εντός του σπιτιού και τη βρήκαν όπως κι έξω, δηλαδή "άριστη". Σύμφωνα με τους τεχνικούς του ΟΤΕ ο μέσος όρος της περιοχής μου είναι τα 8,5 mbps ταχύτητα στην οποία κλείδωνα τα τελευταία 2 χρόνια χωρίς κανένα πρόβλημα. Την περίοδο των προβλημάτων η ταχύτητα είχε φτάσει να κλειδώνει στα 10.1 mbps (ίσως λόγω κάποια αναβάθμιση του κέντρου). Μου συνέστησαν λοιπόν να ζητήσω να χαμηλώσει το κλείδωμα αυτό πράγμα και που έκανα με αίτηση μου και όπως βλέπεται κλειδώνω γύρω στα 6,1 mbps που είναι (σύμφωνα πάντα με τον ΟΤΕ) από τις μικρότερες ταχύτητες στην περιοχή μου. Το θέμα είναι ότι η "άριστη" γραμμή συνεχίζει να αποσυνδέεται και μάλιστα με συχνότερους ρυθμούς (τελευταίο 24ωρο). Έχω δοκιμάσει να συνδεθώ και με ολοκαίνουργιο router εμπορίου (D link AC 750) αλλά το αποτέλεσμα δεν αλλάζει. Τελευταία επικοινωνία με τον ΟΤΕ σήμερα όπου μου πρότειναν να προβώ σε έγγραφη διαμαρτυρία για να φτάσει το θέμα σε προϊστάμενο κλιμάκιο. Το κακό είναι ότι στην περιοχή που μένω (σε προάστιο του Βόλου) ο ΟΤΕ είναι μονοπώλιο. Υπάρχει κάποια ιδέα για κάτι που πρέπει να απαιτήσω απ0ό τον ΟΤΕ να κάνει και δεν έχει κάνει; Δεν γνωρίζω πολλά από δίκτυα και συνδέσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει βλάβη στη γραμμή του οτε για θεσσαλονικη; Εννοώ κεντρικά. Δεν έχουμε ίντερνετ 5 σπίτια σε άκυρες περιοχές ταυτόχρονα σε διαφορετικές εταιρίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι συμβαίνει στον fromstars συμβαίνει και σε μένα αν και όχι στον Βόλο αλλά Ηράκλειο Κρήτης.Πρόσφατα ο σπιτονοικοκύρης άλλαξε απο ADSL σε VDSL 30mbps και εκεί που απο τα 19 έπιανα 14-15 με ένα Ethernet powerline της Tp-Link τώρα με το ζόρι 6 και δεν είναι σταθερό το latency όπως παλιά.Και δώσ'του disconnect και disconnect και ξανά δώσ'του.Γαμώ τις γραμμές τους γαμώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι συμβαίνει στον fromstars συμβαίνει και σε μένα αν και όχι στον Βόλο αλλά Ηράκλειο Κρήτης.Πρόσφατα ο σπιτονοικοκύρης άλλαξε απο ADSL σε VDSL 30mbps και εκεί που απο τα 19 έπιανα 14-15 με ένα Ethernet powerline της Tp-Link τώρα με το ζόρι 6 και δεν είναι σταθερό το latency όπως παλιά.Και δώσ'του disconnect και disconnect και ξανά δώσ'του.Γαμώ τις γραμμές τους γαμώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

vGFha5.png

 

Καλησπέρα σε όλους. Αντιμετωπίζω εδώ και περίπου ένα 2μηνο προβλήματα αποσυνδέσεων στο δίκτυο. Σύμφωνα με την τεχνική υπηρεσία της Cosmote με την οποία έχω επικοινωνήσει πάρα πολλές φορές σ' αυτό το διάστημα περίπου 20 το 48ωρο. Σε πρώτη φάση ήρθε συνεργείο τεχνικών της Cosmote σπίτι και μέτρησε τη γραμμή μέχρι το σπίτι την οποία και βρήκε άριστη και μου συνέστησε να ελέγξω την εσωτερική καλωδίωση. Έφερα ηλεκτρολόγο ο οποίος μου βρήκε επίσης άριστη την εσωτερική καλωδίωση. Το πρόβλημα συνεχίστηκε και επανήλθαν οι τεχνικοί του ΟΤΕ άλλες δύο φορές. Την  Τελευταία φορά μάλιστα μέτρησαν τη γραμμή κι εντός του σπιτιού και τη βρήκαν όπως κι έξω, δηλαδή "άριστη". Σύμφωνα με τους τεχνικούς του ΟΤΕ ο μέσος όρος της περιοχής μου είναι τα 8,5 mbps ταχύτητα στην οποία κλείδωνα τα τελευταία 2 χρόνια χωρίς κανένα πρόβλημα. Την περίοδο των προβλημάτων η ταχύτητα είχε φτάσει να κλειδώνει στα 10.1 mbps (ίσως λόγω κάποια αναβάθμιση του κέντρου). Μου συνέστησαν λοιπόν να ζητήσω να χαμηλώσει το κλείδωμα αυτό πράγμα και που έκανα με αίτηση μου και όπως βλέπεται κλειδώνω γύρω στα 6,1 mbps που είναι (σύμφωνα πάντα με τον ΟΤΕ) από τις μικρότερες ταχύτητες στην περιοχή μου. Το θέμα είναι ότι η "άριστη" γραμμή συνεχίζει να αποσυνδέεται και μάλιστα με συχνότερους ρυθμούς (τελευταίο 24ωρο). Έχω δοκιμάσει να συνδεθώ και με ολοκαίνουργιο router εμπορίου (D link AC 750) αλλά το αποτέλεσμα δεν αλλάζει. Τελευταία επικοινωνία με τον ΟΤΕ σήμερα όπου μου πρότειναν να προβώ σε έγγραφη διαμαρτυρία για να φτάσει το θέμα σε προϊστάμενο κλιμάκιο. Το κακό είναι ότι στην περιοχή που μένω (σε προάστιο του Βόλου) ο ΟΤΕ είναι μονοπώλιο. Υπάρχει κάποια ιδέα για κάτι που πρέπει να απαιτήσω απ0ό τον ΟΤΕ να κάνει και δεν έχει κάνει; Δεν γνωρίζω πολλά από δίκτυα και συνδέσεις.

 

 

 

Μενω και εγω επαρχια(Ωρωπο) και δυστηχς αντιμετωπιζω παρομοιο προβλημα... Την τελευταια βδομαδα απειρα disconnect κατα την διαρκεια της ημερας και ακομα περισσοτερα μετα το απογευμα. Μου ειπαν οτι μαλλον φταιει το upload μου και απο 1Mbps το κλειδωσαν στα 725kbps. Επισης αλλαξαν την γραμμη απο Fastpath σε απλο (πραγμα που δεν επιθυμω) αλλα τα disconnect συνεχιζονται. 

Σημερα ηρθε τεχνικος σπιτι μου και μεχρι ενα σημειο εξωτερικα του σπιτιου το σημα λεει ειναι αριστο. Το προβλημα βρισκεται εντος σπιτιου και με παροτρυνε να καλεσω ηλεκτρολογο.. Δεν ξερω ομως αν θα βοηθησει και δεν εμπιστευομαι ιδιατερα τους τεχνικους του ΟΤΕ. 

dKLFHqS.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ερωτηση για να μην ανοιγω αλλο θεμα. Μετα απο βλαβη στο αστικο κεντρο δεν ειχα τηλεφωνο και ιντερνετ το προβλημα φτιαχθηκε αλλα συγχρονιζω στα 17 αντι για 20mbps ολα αυτα με ριγμενο snr στα 3.7db ο τεχνικος μου ειπε οτι αυτο γινεται επειδη στο δικτυο περνανε οπτικες ινες και θα επιβαρυνθει ο χαλκος ισχυει αυτο? μπορω να παρω πισω τα 2.5mbps? η μεγαλη πλακα ειναι οτι θα δοθει vdsl σε χωριο πριν το δικο μου ε 300 κατοικους και σε χωριο μετα το δικο μου 100 κατοικους και εγω που ειμαι στη μεση με 800 κατοικους δεν θα παρω vdsl

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ερωτηση για να μην ανοιγω αλλο θεμα. Μετα απο βλαβη στο αστικο κεντρο δεν ειχα τηλεφωνο και ιντερνετ το προβλημα φτιαχθηκε αλλα συγχρονιζω στα 17 αντι για 20mbps ολα αυτα με ριγμενο snr στα 3.7db ο τεχνικος μου ειπε οτι αυτο γινεται επειδη στο δικτυο περνανε οπτικες ινες και θα επιβαρυνθει ο χαλκος ισχυει αυτο? μπορω να παρω πισω τα 2.5mbps? η μεγαλη πλακα ειναι οτι θα δοθει vdsl σε χωριο πριν το δικο μου ε 300 κατοικους και σε χωριο μετα το δικο μου 100 κατοικους και εγω που ειμαι στη μεση με 800 κατοικους δεν θα παρω vdsl

 

Ναι, ισχύει αυτό που σου είπε ο τεχνικός.

http://www.eett.gr/opencms/export/sites/default/admin/downloads/telec/apofaseis_eett/kanonistikes_apofaseis_eett/AP636-037.pdf

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

vGFha5.png

 

Καλησπέρα σε όλους. Αντιμετωπίζω εδώ και περίπου ένα 2μηνο προβλήματα αποσυνδέσεων στο δίκτυο. Σύμφωνα με την τεχνική υπηρεσία της Cosmote με την οποία έχω επικοινωνήσει πάρα πολλές φορές σ' αυτό το διάστημα περίπου 20 το 48ωρο. Σε πρώτη φάση ήρθε συνεργείο τεχνικών της Cosmote σπίτι και μέτρησε τη γραμμή μέχρι το σπίτι την οποία και βρήκε άριστη και μου συνέστησε να ελέγξω την εσωτερική καλωδίωση. Έφερα ηλεκτρολόγο ο οποίος μου βρήκε επίσης άριστη την εσωτερική καλωδίωση. Το πρόβλημα συνεχίστηκε και επανήλθαν οι τεχνικοί του ΟΤΕ άλλες δύο φορές. Την  Τελευταία φορά μάλιστα μέτρησαν τη γραμμή κι εντός του σπιτιού και τη βρήκαν όπως κι έξω, δηλαδή "άριστη". Σύμφωνα με τους τεχνικούς του ΟΤΕ ο μέσος όρος της περιοχής μου είναι τα 8,5 mbps ταχύτητα στην οποία κλείδωνα τα τελευταία 2 χρόνια χωρίς κανένα πρόβλημα. Την περίοδο των προβλημάτων η ταχύτητα είχε φτάσει να κλειδώνει στα 10.1 mbps (ίσως λόγω κάποια αναβάθμιση του κέντρου). Μου συνέστησαν λοιπόν να ζητήσω να χαμηλώσει το κλείδωμα αυτό πράγμα και που έκανα με αίτηση μου και όπως βλέπεται κλειδώνω γύρω στα 6,1 mbps που είναι (σύμφωνα πάντα με τον ΟΤΕ) από τις μικρότερες ταχύτητες στην περιοχή μου. Το θέμα είναι ότι η "άριστη" γραμμή συνεχίζει να αποσυνδέεται και μάλιστα με συχνότερους ρυθμούς (τελευταίο 24ωρο). Έχω δοκιμάσει να συνδεθώ και με ολοκαίνουργιο router εμπορίου (D link AC 750) αλλά το αποτέλεσμα δεν αλλάζει. Τελευταία επικοινωνία με τον ΟΤΕ σήμερα όπου μου πρότειναν να προβώ σε έγγραφη διαμαρτυρία για να φτάσει το θέμα σε προϊστάμενο κλιμάκιο. Το κακό είναι ότι στην περιοχή που μένω (σε προάστιο του Βόλου) ο ΟΤΕ είναι μονοπώλιο. Υπάρχει κάποια ιδέα για κάτι που πρέπει να απαιτήσω απ0ό τον ΟΤΕ να κάνει και δεν έχει κάνει; Δεν γνωρίζω πολλά από δίκτυα και συνδέσεις.

Καλησπέρα σε όλους ξανά. Σε συνέχεια του προβλήματος που ακόμη δεν έχει λυθεί μου έχει δημιουργηθεί η εξής απορία. Παρατηρώ το Router κάθε φορά που έχω αποσύνδεση και έχω διαπιστώσει ότι το modulation type από αποσύνδεση σε αποσύνδεση αυτό αλλάζει τυχαία από ADSL_2plus σε ADSL_ANSI_T1.413. Μπορεί αυτό να σημαίνει κάτι; Μπορείς κάποιος που γνωρίζει να μου εξηγήσει γιατί γίνεται; Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους ξανά. Σε συνέχεια του προβλήματος που ακόμη δεν έχει λυθεί μου έχει δημιουργηθεί η εξής απορία. Παρατηρώ το Router κάθε φορά που έχω αποσύνδεση και έχω διαπιστώσει ότι το modulation type από αποσύνδεση σε αποσύνδεση αυτό αλλάζει τυχαία από ADSL_2plus σε ADSL_ANSI_T1.413. Μπορεί αυτό να σημαίνει κάτι; Μπορείς κάποιος που γνωρίζει να μου εξηγήσει γιατί γίνεται; Ευχαριστώ προκαταβολικά.

 

Αν δεν το έχεις "καρφωμένο" δεν είναι καθόλου παράλογο να αλλάζει. Για την ιστορία (αν και είναι άσχετο με το θέμα) το ansi_t1.413 είναι το adsl standard πριν το g.dmt. To μόνο σχετικό με την ιστορία είναι αν κάλεσες ηλεκτρολόγο όπως σου είπαν και από την cosmote, τι ενέργειες έκανε και τι σου είπε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν το έχεις "καρφωμένο" δεν είναι καθόλου παράλογο να αλλάζει. Για την ιστορία (αν και είναι άσχετο με το θέμα) το ansi_t1.413 είναι το adsl standard πριν το g.dmt. To μόνο σχετικό με την ιστορία είναι αν κάλεσες ηλεκτρολόγο όπως σου είπαν και από την cosmote, τι ενέργειες έκανε και τι σου είπε.

 

Ο Ηλεκτρολόγος έχει έρθει σπίτι 2 φορές. Η γραμμή όπως έρχεται απ' έξω πάει κατευθείαν πλέον μόνο σε μια πρίζα αυτή του router. Έχει καταργήσει κάθε παράκαμψη και δεν παρεμβάλλεται τίποτα μεταξύ royter και γραμμής. Ακόμη και ο συναγερμός που έχω σπίτι έχει βγει εντελώς από τον χαλκό του σπιτιού. Οι τεχνικοί του ΟΤΕ έχουν τσεκάρει τη γραμμή όπως φτάνει στο σπίτι και την έχει τσεκάρει και μέσα από το σπίτι 2 φορές. Την βρίσκουν τέλεια. Έχω αποφασίσει να δοκιμάσω το εξής. Να τραβήξω καλώδιο νέο απευθείας από το κουτί έξω από το σπίτι (είναι μονοκατοικία) στο router και να δοκιμάσω προκειμένου να βεβαιωθώ αν φταίει η καλωδίωση του σπιτιού ή όχι. Αν σε περίπτωση κάνει τα ίδια τι πρέπει να απαιτήσω από τον ΟΤΕ; Ευχαριστώ που μου απάντησες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Αλόχες, έχω cosmote vdsl 30 και βρίσκομαι 410μ από το ΑΚ Νέου Κόσμου και πιάνω τις παρακάτω ταχύτητες με το speedport entry 2i

 

25glH9v.jpg

 

Φίλος που είναι στα 600~ από το ίδιο ΑΚ Νέου Κόσμου έπιανε φουλ vdsl 30 αν και τώρα που έκανε upgrade σε 50 είναι στα ~45.

 

Στο τεχνικό του οτε αρνούνται να έρθουν να κάνουν μέτρηση (ή να ανοίξουν νέο ticket) και λένε ότι τόσο είναι ο μέσος όρος της περιοχής.

 

Τι άλλο μπορώ να κάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...