Προς το περιεχόμενο

Δυσλειτουργίες της υπηρεσίας aDSL/ISPs/Γραμμές ΟΤΕ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εμένα από την άλλη μετα την βροχα έμεινα χωρίς νετ και τηλ και έμαθα ότι η βοντα δεν εχει 24/7 τεχνικό τμήμα όπως επί χολ... :'(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1.9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αλόχες, έχω cosmote vdsl 30 και βρίσκομαι 410μ από το ΑΚ Νέου Κόσμου και πιάνω τις παρακάτω ταχύτητες με το speedport entry 2i

 

25glH9v.jpg

 

Φίλος που είναι στα 600~ από το ίδιο ΑΚ Νέου Κόσμου έπιανε φουλ vdsl 30 αν και τώρα που έκανε upgrade σε 50 είναι στα ~45.

 

Στο τεχνικό του οτε αρνούνται να έρθουν να κάνουν μέτρηση (ή να ανοίξουν νέο ticket) και λένε ότι τόσο είναι ο μέσος όρος της περιοχής.

 

Τι άλλο μπορώ να κάνω?

 

 

 

interleave depth 133 ??? :confused: :confused: :confused: :confused:

εχεις θεμα σιγουρα

you increase the interleave depth to compensate for a noisy DS

 

 

 

 

too much freaking noise

Καλησπέρα σε όλους ξανά. Σε συνέχεια του προβλήματος που ακόμη δεν έχει λυθεί μου έχει δημιουργηθεί η εξής απορία. Παρατηρώ το Router κάθε φορά που έχω αποσύνδεση και έχω διαπιστώσει ότι το modulation type από αποσύνδεση σε αποσύνδεση αυτό αλλάζει τυχαία από ADSL_2plus σε ADSL_ANSI_T1.413. Μπορεί αυτό να σημαίνει κάτι; Μπορείς κάποιος που γνωρίζει να μου εξηγήσει γιατί γίνεται; Ευχαριστώ προκαταβολικά.

 

 

interleave depth 256 ??? :ph34r:

 

OMG

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχετε θέμα και εσείς σήμερα με Vodafone; Κάνει 10 ώρες να ανοίξει σελίδες. Όταν πατάω diagnostics απο το router μου βγάζει fail στο ping primary DNS.

Και την προηγούμενη εβδομάδα είχα πάλι θέμα με DNS, δεν άνοιγε τίποτα ώσπου έβαλα τους DNS της google και έπαιξε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

interleave depth 133 ??? :confused: :confused: :confused: :confused:

 

εχεις θεμα σιγουρα

 

too much freaking noise

Meaning? Τι θα μπορούσα να πω στους τεχνικούς όταν ξαναπάρω τον ΟΤΕ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Meaning? Τι θα μπορούσα να πω στους τεχνικούς όταν ξαναπάρω τον ΟΤΕ?

 

 

εχεις θορυβο στη γραμμη σου. τωρα εαν ειναι στο κομματι του οτε ή στο δικο σου μερος δεν το γνωριζω.

 

γιαυτο και πιανεις χαμηλα την ταχυτητα. για να μην εχεις αποσυνδεσεις λογω του υψηλου θορυβου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχεις θορυβο στη γραμμη σου. τωρα εαν ειναι στο κομματι του οτε ή στο δικο σου μερος δεν το γνωριζω.

 

γιαυτο και πιανεις χαμηλα την ταχυτητα. για να μην εχεις αποσυνδεσεις λογω του υψηλου θορυβου

Cool, σε ευχαριστώ για την βοήθεια!

Θα προσπαθήσω να ζαλίσω τους οτετζίδες γιατί ο ένοικος του 4ου (που έμενε στον 1ο που είμαι εγώ τώρα) παρατηρεί ίδια ταχύτητα με vdsl30.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Cool, σε ευχαριστώ για την βοήθεια!

Θα προσπαθήσω να ζαλίσω τους οτετζίδες γιατί ο ένοικος του 4ου (που έμενε στον 1ο που είμαι εγώ τώρα) παρατηρεί ίδια ταχύτητα με vdsl30.

 

 

φερε αν θες τεχνικο να κανει μετρησει ποσο πιανει εκω απο το σπιτι στο μερος του ΟΤΕ. ετσι θα ξερεις που βρισκεται το προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φερε αν θες τεχνικο να κανει μετρησει ποσο πιανει εκω απο το σπιτι στο μερος του ΟΤΕ. ετσι θα ξερεις που βρισκεται το προβλημα.

 

Το είχα αναφέρει τότε στο τηλ που έκανα στο τεχνικό τμήμα και "αρνήθηκαν" με δικαιολογία ότι αυτός είναι ο μέσος όρος στην περιοχή και δεν βρίσκουν κάτι περίεργο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το είχα αναφέρει τότε στο τηλ που έκανα στο τεχνικό τμήμα και "αρνήθηκαν" με δικαιολογία ότι αυτός είναι ο μέσος όρος στην περιοχή και δεν βρίσκουν κάτι περίεργο...

 

 

ξερεις αλλον στην περιοχη σου που να ειναι με καλυτερες ταχυτητες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξερεις αλλον στην περιοχη σου που να ειναι με καλυτερες ταχυτητες?

 

Ναι, φίλος που είναι 3 στενά πιο κάτω (600μ απο ΑΚ Νέου Κόσμου) και είχε αρχικά 30αρα έπιανε φουλ τα 30 και τώρα στην 50αρα πιάνει ~42mbps (είδα στο speedport το interleave depth του στα 200)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορεις να φερεις δικο σου τεχνικο να κανει μετρηση? δεν θα ξερεις διαφορετικα αφου ο ΟΤΕ δεν ερχεται


 
Ναι, φίλος που είναι 3 στενά πιο κάτω (600μ απο ΑΚ Νέου Κόσμου) και είχε αρχικά 30αρα έπιανε φουλ τα 30 και τώρα στην 50αρα πιάνει ~42mbps (είδα στο speedport το interleave depth του στα 200)

 

 

ναι γιατι πιανει 42 αντι για 50. οταν ειχε 30 ομως θα επρεπε interleave να ειχε χαμηλο.

 

εμενα το interleave πριν το γυρισω σε fastpath που επιανα full ηταν 10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορεις να φερεις δικο σου τεχνικο να κανει μετρηση? δεν θα ξερεις διαφορετικα αφου ο ΟΤΕ δεν ερχεται

 

 

ναι γιατι πιανει 42 αντι για 50. οταν ειχε 30 ομως θα επρεπε interleave να ειχε χαμηλο.

 

εμενα το interleave πριν το γυρισω σε fastpath που επιανα full ηταν 10

Δεν έχω δικό μου τεχνικό δυστυχώς ούτε γνωρίζω κάποιον για να κάνει αντίστοιχη μέτρηση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω δικό μου τεχνικό δυστυχώς ούτε γνωρίζω κάποιον για να κάνει αντίστοιχη μέτρηση...

 

 

αφου δεν ερχονται οι τεχνικοι δε μπορεις να κανεις και πολλα...

 

 

δοκιμασε την πρωτη πριζα που ερχεται στο σπιτι σου σκετο το ρουτερ μονο πανω βγαζοντας οτι αλλες συσκευες εχεις.

 

αμα εχεις φερει τεχνικο να σου κανει μετρηση στο δικο σου χωρο απο τον κατανεμητη και μεσα και δεν βρηκε προβλημα τοτε ειναι στο κομματι του οτε το θεμα.

 

με βαση αποστασης θα πρεπει κανονικα να πιανεις τα 30

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με πήραν για VDSL από Κοτα στα 30 με τα ιδια χρήματα.. ΟΚ είπα (δεν φεύγω από κοσμοτέ, είχα forthnet παλιά στην ιδια γραμμή οτινανε..)

επιανα με τα 24, 16 πόσο λέτε με το VDSL;

 

μου δώσανε μεση τιμή περιοχής 22.. αυτοί μπορούν να δώσουν παραπάνω αν ζητήσω κάτι με τρόπο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...