Προς το περιεχόμενο

Ζωνιανά....Εν το κουνώ απο επαέ όσους μπατσους και αν πέψουν


zazik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε σείς ξεσκίζομαι (στη δουλεια μην πάει ο νούς σας αλλού) καί ίσα πού τα φέρνω βόλτα με την οικογένεια ενώ αυτοί οι βουνίσιοι κατεβαίνουν κάθε βράδυ εδώ στι Ηράκλειο με ύφος χιλίων καρδιναλίων με αυτοκίνητα 4χ4 μαύρα τεράσστια γυαλισμένα καί δεν τολμά να τούς μιλήσει ούτε ο νόμος.Μετά την τσάρκα καί την κραιπάλη φεύγουν πάνε στο χωριό τους κοιμούνται όλη μέρα πάνω στον καθαρό αέρα τού Ψηλορείτη καί πάλι μετά το ίδιο πρόγραμμα.Εσείς ρε μάγκες ανεχόσαστε αυτή τη συμπεριφορά?

Ένας μαυροπουκαμισάς από κεί πάνω πήγε καί έκλεψε μιά μαθήτρια από το Γυμνάσιο καί όταν πήγε ο αδερφός της να την πάρει πίσω τον πυροβόλησαν στα πόδια.Είναι τελείως άνανδροι.Χωρίς πο πιστόλι τους δεν υπάρχουν!

Σού απαγορεύουν να τούς κοιτάς κατάματα καί έχουν το χέρι στην τσέπη αφήνοντας να εννοηθεί ότι θα σού αδειάσουν άμα αντιμιλάς καμμιά δεκαριά σφαίρες!

Φρίκη ο τόπος τό Ελ Γκρέκο κατάντησε.

 

 

 

Προφανώς δεν είσαι από Κρήτη καί μάλλον δεν νοιώθεις να σε αφορά το θέμα γι' αυτό λες αυτό.

 

Απ' ότι φαίνεται εσύ και όλοι οι Κρητικοί τους αντιμετωπίζετε τους Ζωνιανούς και άλλους (Ανώγεια πχ) με τέτοιο τρόπο, που έχετε κατ' ουσία βοήθησει το να συμπεριφέρονται αυτοί έτσι.

 

Δε φταίνε μόνο οι Ζωνιανοι (ή οι οποιαδήποτε Ζωνιανοί) μόνο. Δεν αποτελούσαν ξεχωριστό κομμάτι της κοινωνίας της Κρήτης, όταν ξεκίνησε το πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 267
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

^ συγγνώμη και τι να κάνουν ρε συ οι Κρητικοί πολίτες? Πλάκα κάνετε? Εσυ δλδ. αν έμενες στο Ρέθυμνο και ήσουν οικογενειάρχης θα ρίσκαρες να πάς να κάνεις επώνυμη καταγγελία για το οτιδήποτε?

Πιο πάνω βρίσκονται οι ευθύνες και οχι στους συντόπιτες των τραμπούκων..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^ συγγνώμη και τι να κάνουν ρε συ οι Κρητικοί πολίτες? Πλάκα κάνετε? Εσυ δλδ. αν έμενες στο Ρέθυμνο και ήσουν οικογενειάρχης θα ρίσκαρες να πάς να κάνεις επώνυμη καταγγελία για το οτιδήποτε?

Πιο πάνω βρίσκονται οι ευθύνες και οχι στους συντόπιτες των τραμπούκων..

 

Καλό θα ήταν να καταλάβεις τι είπα προτού απαντήσεις. Το τώρα είναι αποτέλεσμα των επιλογών και συμπεριφορών του παρελθόντος. Αυτά κατακρίνω όχι το τι συμβαίνει τώρα έτσι απλά και αόριστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν οι υπόλοιποι κάτοικοι ψαρώνανε από την αρχή με τη μούρη που πουλούσαν οι τραμπούκοι, πριν ακόμα γίνει τελειωτικά καθεστώς η συμπεριφορά τους, τότε, ναι, έχουν συμβάλει με την ανοχή τους στη δημιουργία της τωρινής κατάστασης. Δε νομίζω ότι είναι και τόσο τρομερό αυτό που είπε ο Mithrantir, αν κατάλαβα καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι μόνο το αν ψαρώνανε ή όχι. Αλλά και η απαξιωτική συμπεριφορά που αντιμετωπίζανε απ' την υπόλοιπη ευρύτερη κοινωνία, που εν τέλει ενδυνάμωσε τη δική τους άσχημη συμπεριφορά προς τους υπόλοιπους.

 

Η κατάσταση ήταν και είναι φαύλος κύκλος με τις δύο πλευρές να βρίσκουν αιτιολόγηση για το δικό τους τρόπο "διαμαρτυρίας" και "τιμωρίας", μέσα απ' τον τρόπο που "διαρματύρονταν" και "τιμωρούσαν" οι άλλοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κατάλαβα ρε παιδιά, δηλαδή το ότι εγώ βλέπω το Α ή τον Β απαξιωτικά, αυτό θα δημιουργήσει παράνομη συμπεριφορά από αυτούς?

 

Τους μάγκες τους θυμάστε? Να τους θυμάστε λίγο δύσκολο, αλλά την ιστορία σίγουρα την ξέρετε. Τέτοιοι τραμπούκοι ήταν που το παίζαν κάμποσοι και ρίχναν το φταίξιμο στη ριμάδα τη κοινωνία. Τους μάσαν όλους φυλακή και τέλειωσε το πανηγύρι.

 

Τώρα μόνο τα τραγούδια μείναν να μας τους θυμίζουν.

 

Ανεξάρτητα από το τί σχέσεις είχαν στο παρελθόν τα χωριά της Κρήτης μεταξύ τους, αυτό δεν δικαιολογεί τη παρανομία. Η απαξίωση μπορεί να αντιμετωπιστεί με πολλούς τρόπους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντ' αυτού λοιπόν προτείνεις (εκτός απο την ειρωνεία);

 

Σαφώς και δεν είναι το optimum optimorum να γίνεται εκστρατεία σε ένα χωριό. Σαφώς και θα έπρεπε η πολιτεία να ντρέπεται που άφησε το πρόβλημα να γιγαντωθεί. Το θέμα όμως είναι ότι το πρόβλημα υπάρχει και θα εξακολουθεί να υπάρχει εαν δεν παρθούν δραστικά μέτρα. Και ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ότι το πρώτο πράγμα που ο κάθε λογικός άνθρωπος μπορεί να σκεφτεί είναι οτι πρέπει να γίνει επιχείρηση σκούπα για να κατασχεθεί ΟΣΟ ΤΟ ΔΥΝΑΤΟΝ (διότι ναι όλα αποκλείεται να βρεθούν) μεγαλύτερο μέρος απο το παράνομο υλικό που έχει μαζευτεί εκεί.

 

Και ακριβώς επειδή έχουμε να κάνουμε όχι μόνο με κακοποιά στοιχεία αλλά με συνδυασμό αυτού με μπόλικη δόση γιωτομπαλοσύνης στο μυαλό, προφανώς και δε μπορούμε να στείλουμε ένα περιπολικό λες και έγινε καταγγελία για παραβίαση των ωρών κοινής ησυχίας. Οι άνθρωποι έχουν όπλα και το κυριότερο είναι έτσι μεγαλωμένοι που δε διστάζουν να τα χρησιμοποιήσουν ή μάλλον δεν αντιλαμβάνονται τις συνέπειες αυτού. Όταν ρε σεις σκαγιάζουν ο ένας τον άλλο για το νερό στο χωράφι ή επειδή τον λοξοκοίταξες τι νομίζετε ότι θα κάνουν σε αστυνομικούς που πάνε να τους μπαγλαρώσουν;

 

Με όλα αυτά κατα νου, και για να μη θρηνήσουμε περισσότερα θύματα (υπενθύμιση προς τους όψιμους αντεξουσιαστές του forum, σύμφωνα με τις τελευταίες έρευνες οι αστυνομικοί (κρατηθείτε) είναι άνθρωποι οπότε προσμετρόνται και αυτοί στις τυχόν απώλειες) πολύ καλά και άγια έκανε η αστυνομία που έστησε τέτοια επιχείρηση. Χίλιες φορές αχρείαστα μέτρα παρά ελλειπή.

 

Ώπα κάτσε.

Ποιός διαφώνησε στο αν θα πρέπει να γίνει επιχείρηση στα Ζωνιανά ή στο Ζεφύρι ή όπου σκατά εχουν δικούς τους νόμους και κανόνες; Εγώ δεν θα είχα κανένα πρόβλημα με πυρηνική στα Ζωνιανά.

 

Αλλά ο άλλος πιο πάνω είπε ,ούτε λιγο ούτε πολύ, οτι επειδή ο Πάσσαρης έφαγε τους δύο αστυνομικούς ο κάθε ράμπο θα μπορεί να τραβάει απο τα μαλλιά και να ξεφτιλίζει όποιον βρεί μπροστά του, μην τυχόν και φάει καμια αδέσποτη.

Για φαντάσου τώρα να ειμαι με γυναικα και παιδί και να με στήσει ο άλλος λες και είμαι Αλ Καπόνε επειδή του φάνηκα ύποπτος. Θα τον πατήσω και θα περάσω απο πάνω 50 φορές.

 

Κοινώς ύποπτος είμαι αν κρατάω πιστόλι και στο έχω βάλει στο κεφάλι. Αν είμαι 3 η ώρα στην τρούμπα ή εχω σκουλαρίκι ή τατουάζ ή μπλούζα του Τσε δεν ειμαι ΥΠΟΠΤΟΣ και ΟΦΕΙΛΕΙΣ να μου μιλήσεις με το σεις και με το σας μην σε πάρει ο lucifer και σε σηκώσει.

 

Μου έχει τύχει αστυνομικός ευγενέστατος που μου ζήτησε συγγνώμη που μου κόβει κλήση άλλα έπρεπε. Μου έχει τύχει και τάγαρος που νόμιζε οτι είναι ο αυτοκράτορας και έπρεπε να του φιλήσω τα πόδια. Και δυστυχώς έχω γνωρίσει μπατσάκους, γιους μεγαλόμπατσων που νομίζουν οτι το "To serve and protect" είναι διαφήμιση σερβιέτας.

Ο καλύτερος τρόπος να δείς τον χαρακτήρα ενος ανθρώπου ειναι να του δώσεις εξουσία και να δείς τις αντιδράσεις του.

Ο έλληνας δεν τα πηγαίνει και πολύ καλά σε αυτόν τον τομέα.

 

@Hamurabi

Τα ίδια που λες, τα λένε και οι δημοσιοι υπάλληλοι.

"Ο κόσμος νομίζει οτι καθόμαστε αλλα εμείς πήζουμε".

Δυο φορές έτυχε να πάω για γραφειοκρατικά θέματα στο Α.Τ εκεί κοντά στην Ρηγίλλης, στην 1 ώρα που έκατσα άκουσα 700 ανέκδοτα, ολα τα γκόλ της κυριακής κτλ. Το χειρότερο απ'ολα είναι , όπως με όλα τα επαγγέλματα, οοτι ποτέ κανένας δεν παραδέχεται τίποτα. Όλοι οι αστυνομικοί είναι Rambo, όλοι οι ταξιτζήδες καλοί, όλοι οι δημόσοι δουλεόυν ασταμάτητα κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bandito, το ποιος ειναι υποπτος δεν το οριζεις εσυ. Υπαρχουν νομοι,ποινικα δικαια,δικονομιες κτλ που λενε ξεκαθαρα καποια πραγματα.

Αν εισαι 4 η ωρα το βραδυ στην πλατεια βαθης με σκουλαρικια και τατουαζ δεν θα περιμενω για να μου κολησεις το πιστολι για νασαι υποπτος. ΕΙΣΑΙ ΑΥΤΟΜΑΤΟΣ υποπτος ωσπου να αποδειχτει το αντιθετο. Αυτα δεν τα βγαζει ο καθε αστυνομικος απτο κεφαλι του.Στη σχολη μας κανανε μαθημα νομικοι και μας τα διδαξαν αυτα.

 

Μα καλα τοση χαζομαρα δεν την καταλαβαινω... δηλαδη νομιζεις οτι οι αστυνομικοι που ηταν στα γραφεια του α.τ. στη ρηγιλλης αντιπροσωπευουν ολη την ελ.ας.

Για να ενημερωνεστε καποιοι που ειστε ασχετοι και εχετε και αποψη κιολας... αστυνομια δεν ειναι μονο οι αστυνομικοι που καθονται στα γραφεια οταν πατε στο τμημα για ταυτοτητα. Αστυνομικοι ειναι και οι αμεση δραση που στο 8ωρο δεχονται μεσο ορο 25 σηματα (που σχεδον παντα περιλαμβανουν ενοπλες ληστειες κτλ) και τα παιδια που φαγανε τη σφαιρα στο κεφαλι στην κρητη και πολλοι αλλοι που τραυματιζονται ή πεθαινουν καθημερινα.

Και η ΕΚΑΜ αστυνομικοι ειναι που καθε μερα στο προγραμμα τους ριχνουν τετοιο ιδρωτα που ισως δεν εχεις ριξει σολη σου τη ζωη φιλε bandito.

Μην γενικοποιουμε λοιπον τα πραγματα οταν εχουμε μαυρα μεσανυχτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη τα σκουλαρικια και τα τατουαζ ειναι στοιχεια υποπτου? τι ειναι αυτα ρε παιδια. μπορει να περναει ο ανθρωπος απο εκει περα. ο υποπτος κρινετε απο την συμπεριφορα οχι απο την εμφανιση. και ειναι και στη σολωνος με τις εκδιδομενες.

 

εντιτ αλλαζω τον ορο γιατι το πουτανα δεν μου αρεσει καθολου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ώπα κάτσε.

Κοινώς ύποπτος είμαι αν κρατάω πιστόλι και στο έχω βάλει στο κεφάλι. Αν είμαι 3 η ώρα στην τρούμπα ή εχω σκουλαρίκι ή τατουάζ ή μπλούζα του Τσε δεν ειμαι ΥΠΟΠΤΟΣ και ΟΦΕΙΛΕΙΣ να μου μιλήσεις με το σεις και με το σας

 

Κανεις τεραστιο λαθος φιλε μου.Αυτη ειναι η δικη σου αποψη. Λυπαμαι που θα σε απογοητευσω αλλα η πραγματικη εννοια του υποπτου ειναι εντελως αλλη απο αυτη που νομιζεις. Θα πω για χιλιοστη φορα αυτο που λεω παντα ... ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΤΙ ΜΗΝ ΕΧΕΙΣ ΑΠΟΨΗ.ΠΕΣ "ΔΕΝ ΞΕΡΩ".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1980, το να εχεις σκουλαρικια και τατουαζ δεν σε κανει υποπτο. (και εγω αλλωστε εχω 3 τατουαζ και αρκετες τρυπες (στο παρελθον) ).

Ο συνδιασμος ομως σκουλαρικια/τατουαζ + 4 η ωρα το βραδυ + πλατεια Ομονοιας + περιεργη συμπεριφορα = σε κανει υποπτο. Υπαρχει πιο επισιμη αναφορα για το θεμα αλλα το λεω με απλα λογια και παραδειγματα για να συννεοουμαστε.

 

Επισης ακομα και ετσι ναναι καποιος δεν ειπα οτι θα τον σκοτωσει στο ξυλο ο αστυνομικος. Με το σεις και με το σας θα του μιλησει. απλα θα προχωρησει σε σωματικες ερευνες και διαφορα αλλα ωστε να εξασφαλισει οτι ο υποπτος δεν φερει κατι παρανομο επανω του (απο ναρκωτικα εως και οπλα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν ειναι κριμα να χαθει ενα παλικαρι με αυτο τον τροπο...και με καθε τροπο

Ας ξεκινησουμε λοιπον γιατι με εχει πιασει ενας πονοκεφαλος μιας και εριξα μια ματια σε ολες σχεδον τις σελιδες που αναφερονται σε αυτο το θεμα

Για το σωμα της Αστυνομιας δεν εχω να πω τιποτα.Προτιμω να κρατησω μια ουδετερη σταση μιας και ουτε να τους υποστηριξω θελω αλλα ουτε και να τους κραξω.Ο λογος οτι και στις δυο περιπτωσεις θα υπαρχουν εξαιρεσεις για χιλιαδες ατομα που υπηρετουν στο σωμα της αστυνομιας και γενικα στα σωματα ασφαλειας.

Ο μεσος ελληνας οπως ειμαι και εγω δεν εχει ξεκαθαρη αποψη για το τι θελει απο τη ζωη του και μπορει την μια μερα να κανει κολακευτικα σχολια για το οτιδηποτε και τον οποιοδηποτε και την αλλη μερα να χλευαζει αυτο που χτες επαινουσε.

Για τα Ζωνιανα και τα καθε Ζωνιανα οι αποψεις ειναι παρα πολλες ,ο καθενας εχει τα δικια του και τα αδικα του αλλα κατα την γνωμη μου την συγκεκριμενη μερα φανηκε η ανυπαρξια του Ελληνικου Κρατους.Δεν υποστηριζω κανενα κομμα , αλλωστε ολοι ιδιοι ειναι αλλα το κακο σε αυτη την χωρα ειναι οτι για καθετι που χαλαει την εικονα αυτης της χωρας προς τα εσω αλλα και προς τα εξω ο λογος ειναι ενας.Σε αυτη την χωρα τιποτα μα τιποτα δεν γινεται για να πολεμηθει το κακο απο την ριζα του η καλυτερα απο τα γεννοφασκια του.

Για τα Ζωνιανα και τα καθε Ζωνιανα την ιστορια την ξερουμε χρονια.Οπως και για αλλες περιοχες στις οποιες επικρατει μια ψιλοπαρομοια κατασταση αλλα ο μεσος πολιτης αρχιζει και ενδιαφερεται για αυτα τα θεματα αφοτου γινει το μεγαλο μπαμ.Και φυσικα και το Κρατος (ανυπαρξιας)

Πχ ειδα χτες ενα ρεπορταζ για μια περιοχη της Αττικης οπου δεν αφηνουν την αστυνομια να πλησιασει.Τι πραγματα ειναι αυτα?Γιατι δεν κανουν κατι?Περιμενουν να σκοτωθει καποιος αθωος για να ασχοληθουν?

Το συγκεκριμενο ρεπορταζ ειχε γινει πριν 2 χρονια αλλα δεν θυμαμαι (διορθωστε με) να ειχε αναφερθει ποτε στα ΜΜΕ.

Το καλοκαιρι κραζαν την πυροσβεστικη που για μενα ειναι το πιο αξιο απο τα σωματα ασφαλειας.Τωρα κραζουν τους αστυνομικους .Αυριο θα κραζουν το λιμενικο

Δεν ειναι κατασταση αυτη που επικρατει αλλα το κακο δεν ειναι αυτο

Το ΚΑΚΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ γιατι φοβαται την σκια του.Ειναι ολοι επαναπαυμενοι και λενε , δεν γ^%μιεται ας ασχοληθει κανενας αλλος.

Καθε μερα διαδηλωσεις , πορειες .Ρε παιδια αφου σας εχουν γραμμενους στα παπαρια τους , δεν το βλεπετε???Και η αστυνομια τι να κανει.Και τους αστυνομικους γραμμενους τους εχουν οι περισσοτεροι.Και μενα με χτυπησε μια φορα ματατζης στο γηπεδο αλλα δεν θα τους κραξω κιολας.Μπορει ο συγκεκριμενος να ηταν το καλυτερο παιδι , αλλα και το μεγαλυτερο καθικι του Σωματος.Δεν με νοιαζει , αφου δεν ειναι ολοι ετσι , δεν θα τους κραξω αλλα ουτε και θα τους επαινεσω.

Εχουμε πιστευω ολοι το ιδιο διλημμα και τις ιδιες σκεψεις.Τι μπορουμε να κανουμε για να σωσουμε την κατασταση?ΤΙΠΟΤΑ

Καθομαστε και σκεφτομαστε αλλα τελικα επαναπαυομαστε και αφου ξεχαστει το θεμα και το καθε θεμα και παρουσιαστει το επομενο αρχιζουμε και ξανακανουμε τις ιδιες σκεψεις κ.ο.κ. Και φυσικα βαζω και τον εαυτο μου μεσα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...