Προς το περιεχόμενο

Ερωτήσεις για σύνδεση PlayStation 3 με TV [PS3]


surfboy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πηγα και αγορασα ενα φτηνο hdmi απο το πλαισιο και ενω επαιζα 2-3 μερες ξαφνικα το ανοιγω και βλεπω μαυρη οθωνη. Λεω τι εγινε, χαλασε το ps3 ακομα δε το πηρα? Το συνδεω μεσω scart και λειτουργουσε κανονικα. Παω στο μενου, display settings και επιλεγω hdmi, μεταφερει την εικονα απο το scart στο hdmi, επιλεγω στην tv hdmi αλλα τιποτα παλι μαυρη οθωνη και μετα απο 30 δευτερα ξαναγυρναει η εικονα στο scart. Υπεθεσα οτι χαλασε το hdmi. Συνδεω λοιπον το λαπτοπ με τη τηλεοραση και το καλωδιο ηταν μια χαρα. Τρελενομαι και αρχιζω να ψανχω στο google. Βρηκα πολλους με το ιδιο προβλημα αλλα η λυση που ελεγαν ολοι δε λειτουργησε. Δηλαδη ενω ειναι κλειστο το ps3 να κρατησω πατημενο το κουμπι μεχρι να ακουστουν δυο μπιπ ωστε να γινουν reset οι ρυθμισεις. Το εκανα και αυτο αλλα τιποτα. Παω και αγοραζω λοιπον αλλο καλωδιο hdmi απο το πλαισιο και παλι ακριβως το ιδιο. Το συνδεω και τσααακ δουλεψε. Κομπλε λεω. Αμε δε. Χτες ηθελα να δω ταινια απο το λαπτοπ και συνδεω το λαπτοπ με τη tv με το καινουριο hdmi. Σημερα που το εβαλα παλι ομως στο ps3 παλι μαυρη οθωνη! Μπορει να μου εξηγησει καποιος τι μπορει να γινεται????? Δεν ειναι δυνατον να μην αναγνωριζει ξαφνικα τα καλωδια ετσι επιδη του καπνισε.

 

WTF.Αν και με μπερδεψες με το βαλε-βγαλε, δοκιμασες αλλη θυρα hdmi?Eκει παλι που λες μεσω scart δεν καταλαβα Χριστο.Το πιο πιθανο ειναι να εχει καποιο προβλημα η θυρα του PS3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 267
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τισ δοκιμασα ολες τις υποδοχες hdmi της τηλεορασης. Οσο για το scart το ρεζουμε ειναι οτι με αυτο συνδεδεμενο στελνει εικονα αλλα οταν παω στα display settings και επιλεγω συνδεση μεσω hdmi μου μεταφερει την εικονα στο hdmi, αλλα οταν παω στη tv και επιλεγω hdmi για να δω την εικονα μου λεει χωρις σημα και μετα απο 30 δευτερα η εικονα επανερχεται παλι στο scart. Με τη θυρα του ps3 δεν το κοβω να εχω προβλημα διοτι οταν πηρα το δευτερο hdmi δουλεψε αμεσως. Επισης το ps3 το χω αγορασμενο μολις 2 βδομαδες. Σκεφτομαι μηπως παιζει καποιο προβλημα με την αναλυση της εικονας που στελνει μεσω hdmi(πχ 1080p), αλλα δεν μπορω να την αλλαξω αφου δεν μπορω να δω καθολου εικονα μεσω hdmi και να κανω τις ρυθμισεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Ρυθμιση Βελτιστης Εικονας στο ps3

 

Καλησπερα συμφορουμιτες.

Ειλικρινα μια βοηθεια γιατι θα το σπασω!
εχω ενα ps3 fat.Το προβλημα που εχω ειναι το εξης:
Απο τοτε που το πηρα και μεχρι πριν 2μηνες το ειχα συνδεδεμενο κανονικα στη τηλεοραση μου , μια lg(οχι full-hd με θηρα hdmi) χωρις να του κανω καμια ρυθμιση για την αναλυση θεωρωντας οτι επελεξε μονο του τις βελτιστες ρυθμισεις.
Πριν δυο μηνες και καθοτι απουσιαζα απο το σπιτι η αγαπημενη μου αδερφουλα, θυμηθηκε οτι θελει να παιξει ενα demo need for speed (no comments) το οποιο εχω μεσα στο ps3.Μολις γυρναω βλεπω οτι τα χρωματα εχουν γινει πιο φωτεινα και η αναλυση ,τουλαχιστον στο ματι μου, πολυ καλυτερη.
Ολα αυτα εως σημερα, γιατι βγαζοντας το hdmi για να το συνδεσω στο laptop, ανοιγω το Ps3 πριν ξανακουμπωσω το hdmi πανω. Ε απο τοτε ξαναγυρισαμε στην κλασσικη αναλυση πριν την παρεμβαση του σπορου.
Εχω δοκιμασει τα παντα απο το display settings και ως προεπιλογη στο configuration εκει που μας λεει να επιλεξουμε ολες τις αναλυσεις που υποστηριζει η tv μας μου εχει μεχρι και 720p.
Εγω επελεξα μεχρι και 1080p , το οποιο βελτιωσε την ποιοτητα στο αρχικο μενου αλλα μολις βαζω ενα game να παιξει (fifa 11) αλλαζει σε 720p απο οτι βλεπω απο την τηλεοραση (αυτo δε με πειραζει αλλα τα χρωματα ειναι ακομα υπερμουντα. γιατι οταν καλομαθεις δεν...)

Αυτα τα ολιγα biggrin.gif
ευχαριστω εκ των προτερων.
εαν ειναι σε λαθος μερια , βαλτε το εκει που πρεπει Mods:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο θέμα της εικόνας ,ανάλυσης και εμένα με προβλημάτισε τις προηγούμενες μια και ξανά κάτοχος ps3 μετά από τρία χρόνια.

Ξάχνοντας το είδα ότι στην full hd tv που έχω, όταν έχω την ανάλυση στο αυτόματο 1080p ,όταν είναι στο μενού και όταν πάιζω avi μου δείχνει μόνο σε 1080p.

Στα dvd, hddvd και παιχνίδια δείχνει 720p.

 

Άλλαξα την ρύθμιση στο hdmi σε χειροκίνητη και τσέκαρα 1080p και 1080i(όχι την 720p) τότε έδειχνε σε dvd, hddvd 1080i και στα παιχνίδια νομίζω 576p.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο Ps3 δεν μπορεις να ρυθμισεις τα χρωματα.Ολες οι αλλαγες γινονται απο την τηλεοραση

για δοκιμασε να βαλεις δυναμικη αντιθεση στην τηλεοραση

στην κονσολα πηγαινε στo display settings και

cross colour redunction filter ON

RGB full range Full(αυτο τσεκαρε το γιατι με δυναμικη αντιθεση στην τηλεοραση ισως το μαυρο γινει καταμαυρο και δεν θα φαινεται ωραια μετα)

super white hdmi on

deep colour output automatic

 

Το καθε παιχνιδι τρεχει στην δικη του αναλυση.Οταν εχουμε την κονσολα στο μενου Η βλεπουμε ταινια τα δεδομενα γινονται upscale σε 1080ρ και οταν φορτωνουμε καποιο παιχνιδι γυρναει η αναλυση στην αναλυση που ειναι γραμμενο το παιχνιδι

Υπαρχει τροπος να εχουμε μονιμα την αναλυση ειτε 720 ειτε 1080 ΑΛΛΑ θα υπαρχουν προβλημα με τα παιχνιδια

ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ

το gta iv υποστηριζει αναλυσεις 720ρ 1080i 1080p ΟΜΩΣ οταν τρεχει γυρναει σε 720 γιατι εκει ειναι γραμμενο.Μπορουμε να το γυρισουμε σε 1080 αλλα το αποτελεσμα θα ειναι χειροτερο(δοκιμασμενο στην 40αρα full HD sony bravia μου -bravia engine 3)

greekgreek το οτι σου γυρισε στα 576 σημαινει οτι το παιχνιδι δεν υποστηριζει 1080ρ αναλυση και το παιζεις στη χαμηλοτερη δυνατη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tο dynamic contrast χαλάει το αποτέλεσμα, καλά θα κάνετε να το απενεργοποιήσετε, πχ στο Uncharted όταν μπαίνει στον 1ο ναό με το dynamic contrast δεν θα βλέπετε τίποτα παρά μόνο το σκοτάδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καμια απο τις ρυθμισεις παραπανω δεν το εφτιαξε δυστυχως...

το στανιο μου , δεν μπορω να καταλαβω τι φταιει και πως ειχαν γινει στην τυχη οι προηγουμενες ''ρυθμισεις'' και εδειχνε τοσο καλυτερα... :mad:

 

any ideas?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με τις ρυθμισεις που σου ειπα ειναι για την βελτιστοποιηση απο την μερια την κονσολας.

το υπολοιπο ¨παιχνιδι¨το κανει η τηλεοραση.Κατι θα παιζει απο εκει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

περιεργο προβλημα με hdmi ps3

 

Καλησπερα , βασικα το προβλημα εχει λυση αλλα με προβληματιζει το γεγονος οτι το παθαινει κ ειναι πολυ περιεργο π συμβαινει. Οταν γινεται διακοπη ρευματος κ ανοιγω το play3 δεν λαμβανεται σημα. Βγαζω το hdmi το ξαναβαζω, βγαζω εντελως την πριζα απο το play...τιποτα!! Πηγαινω στο σπιτι ενος φιλου μου συνδεω το συγκεκριμενο καλωδιο hdmi me to play3 του και την τηλεοραση του για 1 λεπτο παιζει κανονικα και επειτα...στο δικο μου παιζει κανονικοτατα.! Τις προαλλες το συνδεσα με ενα λαπτοπ με θυρα hdmi και τηλεοραση και παλι οταν το εβαζα στην κονσολα ολα καλα! Την κονσολα δεν την αγγιζω οι ρυθμισεις μενουν οι ιδιες , οποτε λογικα κατι παιζει με το καλλωδιο!!..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από ότι φαίνεται το καλώδιο φταίει αφού δεν αλλάζεις τις ρυθμίσεις. μήπως στις ρυθμίσεις υπάρχει κανένα automate επιλογή που μπορεί να το αλλάζει? (δεν θυμάμαι αν υπάρχει τέτοια επιλογή, έχω καιρό να ασχοληθώ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δοκιμασε με αλλο καλωδιο αν μπορεις.

ειχα παρει ενα φτηνο με 2 ευρω και μου εκανε χιονια στην οθονη συν οτι μια φορα μου εκλεισε την κονσολα κανοντας 3 μπιπ

μολις το αλλαξα ολα μια χαρα απο τοτε.

το hdmi το εχω ακομα και με dvd player και laptop δουλευει.Με την κονσολα δεν λεει να συνεργαστει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε να πατήσεις το κουμπάκι που το ανοίγεις το πράσινο δηλαδή και κράτα το πατημένο για λίγα δευτερόλεπτα μέχρι να κάνει μπιμπ και μετά ξανάνοιξε το και ίσως δουλέψει.Αυτό που σε είπα κάνει κάποιες ρυθμίσεις με το HDMI.Ελπίζω να βοήθησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο με το κουμπακι ηταν το πρωτο πραγμα που εκανα αλλα το αποτελεσμα ηταν το ιδιο. Το προβλημα ειναι οτι σε περιπτωση διακοπης το hdmi πρεπει να ''ενεργοποιηθει΄΄ απο αλλη θυρα hdmi για να το ξσανασυνδεσω και να παιξει κανονικα, η μαλλον αυτη την λυση ξερω εγω η οποια δεν μπορω να την εξηγησω...απλα πιανει. Το κακο ειναι βεβαια οτι καθε φορα που τελειωνω το παιχνιδι πρεπει να βγαζω το καλωδιο για να μην εχω το κουραστικο βαλε-βγαλε. Δεν θα αλλαξω καλωδιο εκτος απο αυτο το προβλημα δεν μου δημιουργει καποιο αλλο , αλλωστε ποσο συχνα να συμβουν διακοπες ρευματος , και το πηρα και 12 ευρω σφαγη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

720p vs 1080p TV για PS3 gaming

 

Γεια χαρά σε όλους, θέλω να ρωτήσω το εξής. Εχω μια τηλεόραση 32 ιντσών με HD Ready (δλδ HD ως 720p). Παίζοντας με το ps3 μου σε αυτήν έχω ορατά χειρότερο αποτέλεσμα συγκριτικά με μια full hd 1080p τηλεόραση? Δηλαδή αξίζει τα λεφτά να πάρω μια τηλεόραση με 1080p?

Κάπου είχα διαβάσει πως μετά τις 40 ίντσες είναι ορατές οι διαφορές μεταξυ 720p - 1080p για gaming. Ισχύει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...