Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

  • Moderators

οι θερμιδες σε παχαινουν και σε αδυνατιζουν οχι τα γραμμαρια ;)

πες οτι ειναι και πιο υγιεινο ενα κομματι κρεατος απο το μπροκολο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι, απλά εννοώ ότι το παράδειγμα που έβαλες δε στέκει, γτ αν ήταν να τρώμε τα λαχανικά για την πρωτείνη, τότε θα θέλαμε ένα λιβάδι τη μέρα, κάτι που δεν παίζει να μπορεί άνθρωπος να φάει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

δεν ειπα αυτο απλα τ ποσταρα γιατι ο ροκ θεωρει οτι τα λχανακι δεν σου προσφερουν τιποτα τα οποια ειναι απο τα πιο σημαντικα για την υγεια μας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10687159_10152676444488908_5676676205438

Spect το θέμα με τα λαχανικά vs κρέας ή γενικότερα φυτική vs ζωική πρωτεΐνη δεν έχει να κάνει μόνο με τις ποσότητες πρωτεΐνης αλλά και την ποιότητα αυτών.

 

Έχει βρεθεί στις έρευνες πως το αμινοξύ όπου ευθύνεται για να ξεκινήσει η πρωτεΐνοσύνθεση είναι η λευκίνη...μιά καλή ποσότητα αυτής είναι τουλάχιστον 2,5 γραμμάρια ανά γεύμα. Αν δεις τις περιεκτηκότητες λευκίνης από φυτικές και ζωικές προελέυσεις θα γελάσεις. Συγκεκριμένα για να έχεις την ίδια πρωτεϊνοσύνθεση που σου δίνουν 150γρ. μοσχαριού θέλεις 2 κιλά μπρόκολο.

 

Υ.Γ. εννοείται δεν λέω τρώτε μόνο κρέατα και αφήστε τα λαχανικά. Το αντίθετο και αυτά είναι πολύ χρήσιμα στην διατροφή μας.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι, απλά εννοώ ότι το παράδειγμα που έβαλες δε στέκει, γτ αν ήταν να τρώμε τα λαχανικά για την πρωτείνη, τότε θα θέλαμε ένα λιβάδι τη μέρα, κάτι που δεν παίζει να μπορεί άνθρωπος να φάει.

παρολο που το μπροκολο ειναι πλουσιο τα λαχανικα δε τα τρωμε οντως για την πρωτεινη αλλα για ενα σωρο αλλα πραγματα !

ροκ αναθεωρησε , ειναι απο τα πιο ακυρα που μπορει να πει καποιος το οτι ριχνω Χ στις σαλατες και τα λαχανικα , 

καθημερινα να τρως , ουτε που μπορεις να φανταστεις  τι σου προσφερουν ..

οχι μωρε τι  bb  και μονομερειες  εκει ειναι κολημενοι (οχι ολοι ) ,βασικα δεν εχω γραψει ποτε εκει τα βαριεμαι αυτα .Εγω θελω ποικιλια :P

ακριβως αυτο ηθελα να πω με το μηνυμα μου !

η παρειστικη φαση ειναι καλυτερη απο οποιαδηποτε πληροφορια μπορεις να παρεις εκει .. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

μπος το γνωριζω αυτο και για αυτο σε πολλες τροφες οπως πχ τις φακες τρωμε ρυζι για να παρουμε τα αμινοξεα που δεν εχουν οι φακες!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπος το γνωριζω αυτο και για αυτο σε πολλες τροφες οπως πχ τις φακες τρωμε ρυζι για να παρουμε τα αμινοξεα που δεν εχουν οι φακες!

Με τον συνδυασμό αυτό απλά έχεις όλα τα απαραίτητα αμινοξέα (EAA's) στο γεύμα αλλά λόγω της φυτικής προέλευσης και των 2 τροφών και πάλι δεν γίνεται max out η πρωτεινοσύνθεση.

 

Η μόνη τροφή που είναι φυτικής προέλευσης που ξέρω πως έχει μεγαλύτερη ποσότητα λευκίνης από τα κλασικά είναι το κινόα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι προκατειλημμένος με τα salomon! Μάζεψε και άλλες γνώμες.

Δε θα ξανά αγόραζα ποτέ! Τα θεωρώ ποιοτικώς άκυρα για τη χρήση που προορίζονται.

Γιατί το λες αυτό, πόσο σου αντέξανε δλδ; Να αρχίσω να ανησυχώ για τα δικά μου; :P

 

Btw μετά την παρότρυνση από bosei & yianni (και με τη χρήση του myfitnesspal για να μην... ξεφεύγω) έκλεισα 10 μέρες με μ.ο πάνω από 2Κ θερμίδες / μέρα και η ζυγαριά άρχισε πάλι να πηγαίνει προς τα πάνω, έστω και διστακτικά. :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Ο,τι και αν σου χει συμβει , βλεποντας κατι τετοιο το μονο που εχεις να κανεις ειναι να προσπαθησεις !

η υπομονη ειναι αρετη -  η επιμονη ειναι δυναμη !!!!!!

να θυμαστε οτι η ζωη δεν εχει ευνοουμενους , παρα μονο ανθρωπους που μαχονται και την διεκδικουν !!

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους,


 


Θέλω να πάρω κάποιο συμπλήρωμα διατροφής/βιταμίνες απο αυτά που έχουν στα φαρμακεία επειδή έρχεται χειμώνας και θέλω να τονώσω το ανοσοποιητικό μου σύστημα για να αποφύγω τυχών ιώσεις. Επίσης εδώ και ένα μήνα έχω ξεκινήσει γυμναστήριο και δίνω περισσότερη έμφαση στον υγιεινό τρόπο ζωής.


 


Αυτό που με απασχολεί είναι το εξής:


Χωρίς την έγκριση κάποιου διατροφολόγου ή γιατρού, υπάρχει τυχών κίνδυνος υπερβιταμίνωσης αν πχ απο την διατροφή μου έχω ήδη κανονικά επίπεδα κάποιας βιταμίνης και με το συμπλήρωμα πάω πάνω απο το όριο?


 


Αν γνωρίζει κανείς σχετικά μ'αυτά ας μου προτείνει κάποιο.


Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@zak ποια σαλομον εχεις; Νομιζω εχεις πει αλλα δε θυμαμαι

 

In other news... Αρχισε να φαινεται ο τρικεφαλος, διακρινεται πεντακαθαρα. Το πιανω το χρυσουλι μου του λεω καλως ηρθες χαχαχα :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Καλησπέρα σε όλους,

 

Θέλω να πάρω κάποιο συμπλήρωμα διατροφής/βιταμίνες απο αυτά που έχουν στα φαρμακεία επειδή έρχεται χειμώνας και θέλω να τονώσω το ανοσοποιητικό μου σύστημα για να αποφύγω τυχών ιώσεις. Επίσης εδώ και ένα μήνα έχω ξεκινήσει γυμναστήριο και δίνω περισσότερη έμφαση στον υγιεινό τρόπο ζωής.

 

Αυτό που με απασχολεί είναι το εξής:

Χωρίς την έγκριση κάποιου διατροφολόγου ή γιατρού, υπάρχει τυχών κίνδυνος υπερβιταμίνωσης αν πχ απο την διατροφή μου έχω ήδη κανονικά επίπεδα κάποιας βιταμίνης και με το συμπλήρωμα πάω πάνω απο το όριο?

 

Αν γνωρίζει κανείς σχετικά μ'αυτά ας μου προτείνει κάποιο.

 

Σχεδόν ό,τι έχουν τα φαρμακεία από πολυ-βιταμίνες είναι αρκετά under-dosed. Αυτό σε συνδυασμό με την χαμηλή βιοδιαθεσιμότητα αρκετών βιταμινών τα κάνει πεταμένα λεφτά. Αν θες σόνι και ντε και σου περισεύουν κοίτα για πιό "αθλητικές" πολυβιταμίνες από εταιρίες συμπληρωμάτων.

 

Η Υπερβιταμίνωση θέλει αρκετή προσπάθεια. Πάντως καλό είναι να κάνεις ένα γενικό τσεκ-απ πρώτα να δεις και που βρίσκεσαι.

 

In other news η βλακείες πληρώνονται. "έπαιζα" με τον μεγαλύτερο bro και έφαγα μία ωραία μπουνιά πίσω στον ώμο όπου σήμερα στις άρσεις χτύπαγε το σημείο και γαμήθηκε όλη η προπόνα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...