Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

  • Moderators

χα λιβε γενικα δεν ειμαι για μακρυ! παντα κοντο το χα! απλα γενικα ειναι περιοδος που μαλακιζομαι και κανω οτι  να ναι! :P

 

το μακρυ συμφωνα με τα λεγομενα γυναικων με εκανε γλυκουλη :P
 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

δηλαδη τι να πεις?

http://www.fitnesspulse.gr/item.php?id=16494

 

και κατι που διαβασα προσφατα και θελω αποψεις κυριος απο μαους-μπος που ειναι ενα κλικ πανω σε αυτα

 

διαβαζα οτι το να κανουμε πολυ αργα τις επαναληψεις δεν ειναι το ιδανικο οταν θελουμε ογκο. Το δικαιολογουσε οτι κανοντας αργα μια επαναληψη ενεργοποιεις της ινες βραδειας συστολης οι οποιες απο τη φυση τους εχουν λιγοτερο ογκο. Ετσι κανονστας λιγο πιο γρηγορα τις επαναληψεις ενερογποιουνται οι ταχειας συστολης ινες που ειναι και πιο ογκοδες με αποτελεσμα μεγαλυτεροι μυες.

 

Δεν λεμε να κανεις επαναληψεις λες και σε κυνηγανε και θεωρουμε δεδομενο οτι τεχνικα δεν χανουμε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη τι να πεις?

http://www.fitnesspulse.gr/item.php?id=16494

 

και κατι που διαβασα προσφατα και θελω αποψεις κυριος απο μαους-μπος που ειναι ενα κλικ πανω σε αυτα

 

διαβαζα οτι το να κανουμε πολυ αργα τις επαναληψεις δεν ειναι το ιδανικο οταν θελουμε ογκο. Το δικαιολογουσε οτι κανοντας αργα μια επαναληψη ενεργοποιεις της ινες βραδειας συστολης οι οποιες απο τη φυση τους εχουν λιγοτερο ογκο. Ετσι κανονστας λιγο πιο γρηγορα τις επαναληψεις ενερογποιουνται οι ταχειας συστολης ινες που ειναι και πιο ογκοδες με αποτελεσμα μεγαλυτεροι μυες.

 

Δεν λεμε να κανεις επαναληψεις λες και σε κυνηγανε και θεωρουμε δεδομενο οτι τεχνικα δεν χανουμε!

Spect οι ίνες βραδείες συστολής χρησιμοποιούνται (περισσότερο) κυρίως σε αερόβιες ασκήσεις μιάς και απαιτούν οξυγόνο για να παράγουν ενέργεια. Σε ένα σετ με βάρη δεν φτάνουμε καν στο αερόβιο κατόφλι για να αρχίζουν να κάνουν fire (περισσότερο) οι βραδείας και άρα δεν έχει νόημα αυτό το πράγμα που διάβασες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μμ θενξ! αν και διαβαζω γενικα οτι λιγη ταχυτητα κανει καλο!

Μερικοί Powerlifter-άδες λένε πως βοηθάει στην δύναμη το να έχεις intention για γρήγορη επανάληψη. Λέω intention επειδή μπορεί να μην φαίνεται στην πραγματικότητα η ταχύτητα της rep.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λεπτομερειες - αλλα οντως καλο κανει !

επαιξα πριν λιγο τα 60κ ελευθερα στον επικλινη μεχρι ξεπατωματος να δω που βρισκομαι και βγηκαν 20 !

οι πρωτες 10 βγηκαν σφαιρα , γρηγορες αλλα σωστα ομως !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

ναι μπος και γω αυτο διαβαζα τωρα! οτι βοηθαει στη δυναμη! και οπως ειπα και πριν δεν λεμε να κανεις πανω κατω τα κιλα σε λιγοτερο απο 1" απλα να μην κανεις 4-5' την επαναληψη! αν και γενικα το χωριζουν σε γρηγορη κινηση οταν τα σηκωνεις και σε αργη κινηση στο κατεβασμα ωστε να εχεις τα καλυτερα αποτελεσματα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες ειμαι χαλια

 

Δεν εχω δυναμη (στα χέρια ; ) για μονόζυγο και καθίσματα . Ούτε 1 επαναληψη δε βγαζω .

 

Καμια ιδέα ;

Για το μονόζυγο έχεις 3 επιλογές. Είτε πας σε gym που έχουν μονόζυγο που έχει υποβοήθηση. Είτε κάνεις κανονικά αλλά βάζεις ένα λάστιχο για υποβοήθηση (τσέκαρε στο internet να δεις πως μπαίνει γιατί εγώ δεν ξέρω). Είτε κάνεις αρνητικές, δηλαδή ανεβαίνεις από μία καρέκλα ξέρω γω στην πάνω θέση που θα ήσουν αν έκανες κανονικά και αφήνεσαι για να κάνεις μόνος σου το κατέβασμα.

 

Για τα καθίσματα υποθέτω εννοείς με βάρος  δεν μπορείς να κάνεις. Άρχισε από bodyweight και χτίσε σιγά σιγά από κει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...