Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γι αυτό πάντα σορτς. Ακόμη και όταν έκανα στο home gym Δεκέμβριο μέχρι Φεβρουάριο πάντα σορτς. Καλά εδώ στο gym είναι τόσο τραγική η κατάσταση με την υψηλή θερμοκρασία όπου από την στιγμή που θα σκουπίσω τις παλάμες μου από τον ιδρώτα μέχρι να πιάσω την μπάρα έχουν ξαναιδρώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

σορτς ε;;; ετοιμαστείτε για φούτερ πάλιιιι

μπα και χιόνι να έχει ρίξει με αμάνικη και σόρτσ κάνω προπόνηση και κυκλοφορώ κ μέσα στο σπίτι μου 

έξω βγαίνω με φόρμα βέβαια 

Γι αυτό πάντα σορτς. Ακόμη και όταν έκανα στο home gym Δεκέμβριο μέχρι Φεβρουάριο πάντα σορτς. Καλά εδώ στο gym είναι τόσο τραγική η κατάσταση με την υψηλή θερμοκρασία όπου από την στιγμή που θα σκουπίσω τις παλάμες μου από τον ιδρώτα μέχρι να πιάσω την μπάρα έχουν ξαναιδρώσει.

εμένα ευτυχώς δεν έχει θέρμανση , το χειμώνα ούτε κρυώνω ούτε ζεστένομαι και το καλοκαίρι έχει δροσιά (ειναι στον 5ο κ έχει τεράστια παράθυρα που τα ανοίγουμε όλα)  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκίνησα που λέτε αυτό το πρόγραμμα (http://www.nerdfitness.com/blog/2009/12/09/beginner-body-weight-workout-burn-fat-build-muscle/) για αρχή, μέχρι να συνηθίσω και είμαι πιασμένος παντού από τη μέση και κάτω! Δεν μπορώ να κάνω βήμα χωρίς αχ-βαχ.

 

Ήθελα να ρωτήσω τι άλλο θα προτείνατε να προσθέσω στην διατροφή μου, στο πρωινό κάτι εύκολο και αποτελεσματικό.

 

Πιτακια βρώμης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιτακια βρώμης.

 

Δεν θα έχουν πολλές θερμίδες; Σε αυτήν τη συνταγή είναι περίπου 600kcal. http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=15567&highlight=%CF%80%CE%B9%CF%84%CE%AC%CE%BA%CE%B9+%CE%B2%CF%81%CF%8E%CE%BC%CE%B7%CF%82

 

Πιθανών αυτό που θα πω να 'ναι κοτσάνα, αλλά προσπαθώ να αποφεύγω τους υδατάνθρακες για να κάψω το λίπος του σώματος μου πρώτα.

 

Από την άλλη, βρώμη με μπανάνα και καρύδια είναι καλό για το στόχο μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δεν θα έχουν πολλές θερμίδες; Σε αυτήν τη συνταγή είναι περίπου 600kcal. http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=15567&highlight=%CF%80%CE%B9%CF%84%CE%AC%CE%BA%CE%B9+%CE%B2%CF%81%CF%8E%CE%BC%CE%B7%CF%82

 

Πιθανών αυτό που θα πω να 'ναι κοτσάνα, αλλά προσπαθώ να αποφεύγω τους υδατάνθρακες για να κάψω το λίπος του σώματος μου πρώτα.

 

Από την άλλη, βρώμη με μπανάνα και καρύδια είναι καλό για το στόχο μου;

 

 

 

ελαττωσε τις δοσεις.....

δεν νμζ να αλλαξει ιδιαιτερα η συσταση αν τα ελαττωσεις αναλογικα ολα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα έχουν πολλές θερμίδες; Σε αυτήν τη συνταγή είναι περίπου 600kcal. http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=15567&highlight=%CF%80%CE%B9%CF%84%CE%AC%CE%BA%CE%B9+%CE%B2%CF%81%CF%8E%CE%BC%CE%B7%CF%82

 

Πιθανών αυτό που θα πω να 'ναι κοτσάνα, αλλά προσπαθώ να αποφεύγω τους υδατάνθρακες για να κάψω το λίπος του σώματος μου πρώτα.

 

Από την άλλη, βρώμη με μπανάνα και καρύδια είναι καλό για το στόχο μου;

ΘΕΡΜΙΔΕΣ. Όσους υδατάνθρακες και να κόψεις αν στο τέλος της ημέρας υπερβαίνεις τις θερμίδες συντήρησής σου ή αν έχεις πάρα πολύ μικρό έλλειμμα τότε δεν θα κάψεις τίποτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμφανίζεται το μήνυμά του, απλά είναι ενσωματωμένο στην παράθεση.

 

Οι θερμίδες είναι κάτι σχετικό. Αν ο στόχος σου είναι 2000 θερμίδες την ημέρα και πάρεις 600 από γεύμα θα πάρεις τις 1400 από τα υπόλοιπα. Δε μου λέει τίποτα το ότι τα πιτάκια εχουν χ θερμίδες.

 

Εγώ τα προτιμώ γιατί είναι πολύ θρεπτικά. Και μάλιστα αυξάνω κι άλλο τις θερμίδες αφού δεν τα τρώω σκέτα αλλά απλώνω πάνω τους ταχίνι με κακάο :-D 

 

Μια αναλογία: 4 αυγά, 100ml γάλα, λίγα σπόρια, λίγες σταφίδες και βρώμη όσο χρειαστεί για να σφίξη η ζύμη, μου βγάζει μια μεγάλη πίτα που κόβω σε κομμάτια και μου πάει 3-4 μέρες. 


Παίδες, αν κάποιος έχει κανονική γνώση (όχι bro science). Αν κόψω πλήρως το εξτρά αλάτι, εκτός απ' αυτό παίρνουμε έμμεσα από τα ίδια τα φαγητά, θα υπάρχει πρόβλημα; Π.χ. έλλειψη ιωδίου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΘΕΡΜΙΔΕΣ. Όσους υδατάνθρακες και να κόψεις αν στο τέλος της ημέρας υπερβαίνεις τις θερμίδες συντήρησής σου ή αν έχεις πάρα πολύ μικρό έλλειμμα τότε δεν θα κάψεις τίποτα. 

 

Η ημερήσια κατανάλωση μου σε θερμίδες είναι λιγότερη από ~1500-1700max, χώρια η γυμναστική που κάνω, γι'αυτό ρωτάω.

 

Εμφανίζεται το μήνυμά του, απλά είναι ενσωματωμένο στην παράθεση.

 

Οι θερμίδες είναι κάτι σχετικό. Αν ο στόχος σου είναι 2000 θερμίδες την ημέρα και πάρεις 600 από γεύμα θα πάρεις τις 1400 από τα υπόλοιπα. Δε μου λέει τίποτα το ότι τα πιτάκια εχουν χ θερμίδες.

 

Εγώ τα προτιμώ γιατί είναι πολύ θρεπτικά. Και μάλιστα αυξάνω κι άλλο τις θερμίδες αφού δεν τα τρώω σκέτα αλλά απλώνω πάνω τους ταχίνι με κακάο :-D

 

Μια αναλογία: 4 αυγά, 100ml γάλα, λίγα σπόρια, λίγες σταφίδες και βρώμη όσο χρειαστεί για να σφίξη η ζύμη, μου βγάζει μια μεγάλη πίτα που κόβω σε κομμάτια και μου πάει 3-4 μέρες. 

Παίδες, αν κάποιος έχει κανονική γνώση (όχι bro science). Αν κόψω πλήρως το εξτρά αλάτι, εκτός απ' αυτό παίρνουμε έμμεσα από τα ίδια τα φαγητά, θα υπάρχει πρόβλημα; Π.χ. έλλειψη ιωδίου;

 

Εμένα μου δείχνει αυτό: http://i.imgur.com/GRucmL4.png

 

Αφού βγαίνει ολόκληρο ταψί θα το δοκιμάσω τώρα που έρχεται και η νηστεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ημερήσια κατανάλωση μου σε θερμίδες είναι λιγότερη από ~1500-1700max, χώρια η γυμναστική που κάνω, γι'αυτό ρωτάω.

 

 

Εμένα μου δείχνει αυτό: http://i.imgur.com/GRucmL4.png

 

Αφού βγαίνει ολόκληρο ταψί θα το δοκιμάσω τώρα που έρχεται και η νηστεία.

 

Το ίδιο βγαίνει σε όλους. Αν δεις χαμηλά, μέσα στην παράθεση, είναι η απάντησή του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ημερήσια κατανάλωση μου σε θερμίδες είναι λιγότερη από ~1500-1700max, χώρια η γυμναστική που κάνω, γι'αυτό ρωτάω.

 

Πόσα κιλά, ύψος, ηλικία, έχεις ? Για άντρα είναι πολύ χαμηλές θερμίδες. Επίσης γιατί έχεις τόσες θερμίδες και από πόσες άρχισες ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Γεια σας παιδιά, συγνώμη εκ των προτέρων για τυχών λάθος αν αυτό το thread δεν είναι κατάλληλο για τις ερωτήσεις μου.
 
Λοιπόν, έχω μερικές απορίες σχετικά με το θέμα γυμναστική (body weight fitness), τρόπους διατροφής (keto diet, paleo diet) και γενικά θέματα της κατηγορίας αυτής.
 
Τους τελευταίους 6 μήνες έχασα πάνω από 10kg κάνοντας καθημερινή σχεδόν γυμναστική και προσεγμένη όσο μπορώ διατροφή. Από ~82kg έφτασα τα 70kg, μέση 84cm, οπίσθια 94cm, 24 χρονών 1,77 ύψος.
 
 
Έχουμε και λέμε, πρωινό ξύπνημα στις 7:20-7:30 ώστε να ξεκινάω κατά τις 7:45 σκοινάκι και ποδήλατο για μια ώρα περίπου. Τον 1ο μήνα το πήγαινα χαλαρά, 300-500 άλματα με το σκοινάκι και τα υπόλοιπα 30-40 λεπτά ποδήλατο. Μετά το άλλαξα και σταμάτησα το σκοινάκι και έκανα μόνο ποδήλατο και κοιλιακούς. Όσο πέρναγε ο καιρός ανέβαζα την δυσκολία στο ποδήλατο και αύξανα τις επαναλήψεις στους κοιλιακούς. Τώρα έφτασα να κάνω με το ποδήλατο 20km σε 60 λεπτά χωρισμένα σε: 5' επίπεδο 1, 5' επίπεδο 2, 20' επίπεδο 3 και 30' επίπεδο 4, καθώς με τους κοιλιακούς 5 σετ των 30, κάνοντας 3 διαφορετικές ασκήσεις (ξαπλωμένος στον πάγκο να σπρώχνω τα πόδια μου οριζόντια, να τα σηκώνω 90° και τους κλασικούς να σηκώνεις το σώμα σου μπροστά. Πίνω περίπου 1-1.5lt νερό όσο κάνω γυμναστική.
 
Σχετικά με τη ζωή/διατροφή:
 
Δεν καπνίζω, δεν πίνω. Άντε καμία μπύρα κάθε 20 μέρες και αν!
Για πρωινό στις ~09:00 μετά τη γυμναστική μια κούπα φρέσκο γάλα (το πράσινο) και μια μπανάνα.
Περίπου στις 12:00 που αρχίζει και με πιάνει μια πείνα τρώω 1-2 καρότα και πίνω νερό.
Μεσημεριανό* +φρούτο 1-2 μήλα.
Απόγευμα συνήθως δεν πολυ-πεινάω, άντε να φάω 1 μήλο στις 19:00.
Βράδυ μετά τις 21:00 γιαούρτι στραγγιστό 10%, ή μια μπανάνα και γάλα.
 
Σαν μεσημεριανό μενού μαγειρεύω διάφορα όπως: (κάπως έτσι είναι το εβδομαδιαίο μενού, 1-2 φορές κοτόπουλο, 1 φορά κόκκινο κρέας, 4-5 όσπρια-λαχανικά. Δεν τρώω επίσης ψωμί.)
-Φασολάδα με καρότα, ντομάτα (αλάτι, πιπέρι χωρίς λάδι). Μερικές φορές κάνω και μια ομελέτα για δεύτερο. 
-Σούπα μινεστρόνε με κολοκυθάκια, ντομάτες, μελιτζάνες, καρότα και φασολάδα που περισσεύει από την προηγούμενη μέρα. (2 κουταλιές ελαιόλαδο, αλάτι, πιπέρι)
-Κοτόπουλο στο φούρνο με πατάτες, συν ντοματοσαλάτα με κρεμμύδι, λάχανο. (1-2 κουταλιές λάδι) 
-Φασολάκια με πατάτες, καρότα, ντομάτα(2 κουταλιές ελαιόλαδο, αλάτι, πιπέρι). Μερικές φορές κάνω και μια ομελέτα για δεύτερο.
-Φακές με ντομάτα (αλάτι, χωρίς λάδι).
-Γιουβαρλάκια, συν ντοματοσαλάτα με κρεμμύδι, λάχανο. (1-2 κουταλιές λάδι)
-Ψάρι στο φούρνο με πατάτες και ελιές, αλλιώς στο τηγάνι χωρίς λάδι συν βραστά λαχανικά μπρόκολο, καρότα, πατάτες.
-Κόκκινο κρέας στη κατσαρόλα, κοκκινιστό τις περισσότερες φορές συν σαλάτα. Μπορεί να φάω και ζυμαρικά σαν 1ο αλλά σπάνια. (1 φορά το μήνα)
 
Έχω κόψει γλυκά, σοκολάτες, πατατάκια κλπ. Καφέδες δεν πολύ πίνω, άντε μια φορά τη βδομάδα με μισή κουταλιά ζάχαρη (αν και προσπαθώ να τον κάνω πικρό)
 
Προσπαθώ να κοιμάμαι σχετικά νωρίς, 22:45-23:00, άντε 23:30.
 
Στα κιλά που βρίσκομαι τώρα είμαι μια χαρά, μιας και ο στόχος μου ήταν να μπορέσω να μπαίνω στα ρούχα μου και γενικά να είμαι σε καλή σωματική κατάσταση. Να διώξω τα χερούλια της αγάπης, καθώς και να τονώσω λίγο τον θώρακα, κοιλιακούς, πλάτη κλπ.
 
Ανακάλυψα το body weight fitness, να κάνω γυμναστική με το σώμα μου κυρίως.
 
Θα ξεκινήσω με το 2ο μιας και με το πρώτο με πόνεσαν τα παΐδια μου! :P
 
Βρήκα επίσης και κάτι δίαιτες όπως η Paleo diet(πως τρεφόταν ο άνθρωπος των σπηλαίων) και Keto diet (λίπη και πρωτεϊνες με ελάχιστους υδατάνθρακες).
 
Θα ήθελα να ακούσω τις γνώμες σας σχετικά με αυτές.
 
Η Paleo απαγορεύει και τα γαλακτοκομικά, μου φαίνεται λίγο extreme γιατί μου αρέσει το γάλα και το τυρί (αν και το έχω ελλατώσει πολύ τον τελευταίο καιρό) καθώς επίσης τρώω που και που λίγο τυρόπιτα/σπανακόπιτα που φτιάχνει η μάνα μου.
 
Αν έχω ξεχάσει κάτι πείτε μου να συμπληρώσω. Ευπρόσδεκτες είναι και οι συμβουλές σας και παρατηρήσεις στις επιλογές μου.
 
Ευχαριστώ εκ των προτέρων. :)

 

 

 

Πόσα κιλά, ύψος, ηλικία, έχεις ? Για άντρα είναι πολύ χαμηλές θερμίδες. Επίσης γιατί έχεις τόσες θερμίδες και από πόσες άρχισες ?

 

Αυτό είναι το story μου.

 

 

Το ίδιο βγαίνει σε όλους. Αν δεις χαμηλά, μέσα στην παράθεση, είναι η απάντησή του.

 
'Όντως, my bad.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αυτό είναι το story μου.

 

 
 
'Όντως, my bad.

 

Οκ...παραείναι λίγες οι θερμίδες . Βέβαια υπάρχει και το if it's not broken don't fix it. Αν και ακόμα δεν έχω καταλάβει τον ακριβή στόχο σου τώρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ...παραείναι λίγες οι θερμίδες . Βέβαια υπάρχει και το if it's not broken don't fix it. Αν και ακόμα δεν έχω καταλάβει τον ακριβή στόχο σου τώρα. 

 

Στα κιλά που βρίσκομαι τώρα είμαι μια χαρά, μιας και ο στόχος μου ήταν να μπορέσω να μπαίνω στα ρούχα μου και γενικά να είμαι σε καλή σωματική κατάσταση. Να διώξω τα χερούλια της αγάπης, καθώς και να τονώσω λίγο τον θώρακα, κοιλιακούς, πλάτη κλπ.

 

Πιο πολύ θέλω να χάσω το λίπος από το σώμα μου και να βάλλω μυς, δεν βιάζομαι και δεν ενδιαφέρομαι να κάνω χρήση συμπληρωμάτων διατροφής ή σκόνες πρωτεΐνης. Όσο πιο natural γίνεται δηλαδή.

 

Ρωτάω για να μάθω αν χρειάζεται να αλλάξω κάτι ή να ρυθμίσω διαφορετικά το πρόγραμμα μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...