Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στα κιλά που βρίσκομαι τώρα είμαι μια χαρά, μιας και ο στόχος μου ήταν να μπορέσω να μπαίνω στα ρούχα μου και γενικά να είμαι σε καλή σωματική κατάσταση. Να διώξω τα χερούλια της αγάπης, καθώς και να τονώσω λίγο τον θώρακα, κοιλιακούς, πλάτη κλπ.

 

Πιο πολύ θέλω να χάσω το λίπος από το σώμα μου και να βάλλω μυς, δεν βιάζομαι και δεν ενδιαφέρομαι να κάνω χρήση συμπληρωμάτων διατροφής ή σκόνες πρωτεΐνης. Όσο πιο natural γίνεται δηλαδή.

 

Ρωτάω για να μάθω αν χρειάζεται να αλλάξω κάτι ή να ρυθμίσω διαφορετικά το πρόγραμμα μου.

Οκ φίλε...συνήθως αυτά τα δύο πράγματα είναι ξεχωριστά αλλά δεδομένου του επιπέδου σου επιτεύξιμα με διατροφή και βάρη. Εδώ και 6 μήνες είσαι τόσο χαμηλά σε θερμίδες?. Αν ναι τότε πρέπει σιγά σιγά να αρχίσεις να ανεβάζεις θερμίδες (και να μην αποκλείεις τον υδ/ακα) για να αρχίζει και ο μεταβολισμός να παίρνει τα πάνω του πάλι μιάς και 1500 θερμίδες για άντρα είναι πολύ λίγες,

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Οκ φίλε...συνήθως αυτά τα δύο πράγματα είναι ξεχωριστά αλλά δεδομένου του επιπέδου σου επιτεύξιμα με διατροφή και βάρη. Εδώ και 6 μήνες είσαι τόσο χαμηλά σε θερμίδες?. Αν ναι τότε πρέπει σιγά σιγά να αρχίσεις να ανεβάζεις θερμίδες (και να μην αποκλείεις τον υδ/ακα) για να αρχίζει και ο μεταβολισμός να παίρνει τα πάνω του πάλι μιάς και 1500 θερμίδες για άντρα είναι πολύ λίγες,

 

Πάνω κάτω αυτή ήταν η καθημερινή διατροφή μου, τους πρώτους μήνες μπορεί να έτρωγα κάτι παραπάνω (πάντα αυτή τη διατροφή), προσπαθώντας να κόψω το ψωμί, τα μακαρόνια, τη φέτα κλπ.

 

Πάντως σίγουρα μετά τις απόκριες ακολουθώ το πρόγραμμα όσο πιο πιστά γίνεται.

 

Τώρα σταμάτησα το ποδήλατο και άρχισα body weight fitness, Κυριακή-Τρίτη-Πέμπτη αυτό το πρόγραμμα (http://www.nerdfitness.com/blog/2009/12/09/beginner-body-weight-workout-burn-fat-build-muscle/) για αρχή μέχρι να φύγουν τα πιασίματα και οι πόνοι (αχ τα πόδια μου) και μετά θα συνεχίσω με αυτό (http://www.startbodyweight.com/p/start-bodyweight-basic-routine.html), ενώ  Δευτέρα-Τετάρτη-Παρασκευή κάνα 30' τρέξιμο έξω μιας και έφτιαξε ο καιρός + κοιλιακούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα κιλά που βρίσκομαι τώρα είμαι μια χαρά, μιας και ο στόχος μου ήταν να μπορέσω να μπαίνω στα ρούχα μου και γενικά να είμαι σε καλή σωματική κατάσταση. Να διώξω τα χερούλια της αγάπης, καθώς και να τονώσω λίγο τον θώρακα, κοιλιακούς, πλάτη κλπ.

 

Πιο πολύ θέλω να χάσω το λίπος από το σώμα μου και να βάλλω μυς, δεν βιάζομαι και δεν ενδιαφέρομαι να κάνω χρήση συμπληρωμάτων διατροφής ή σκόνες πρωτεΐνης. Όσο πιο natural γίνεται δηλαδή.

 

Ρωτάω για να μάθω αν χρειάζεται να αλλάξω κάτι ή να ρυθμίσω διαφορετικά το πρόγραμμα μου.

 

Είναι natural να τρως 2 μπούτια κοτόπουλο αλλά unnatural ένα ποτήρι γάλα με ένα σκουπ πρωτείνης ώστε να πάρεις την ίδια ποσότητα πρωτείνης χωρίς χοληστερίνες κτλ που έχει το κρέας;

 

Δεν είσαι καλά ενημερωμένος φίλε μου :)

 

Ειδικά για σένα που θέλει να κινείσαι χαμηλά σε θερμίδες, είναι αδύνατο να πάρεις την απαραίτητη ποσότητα αμινοξέων που απαιτεί το σώμα σου για να χτίσει μυικό ιστό χωρίς να ξεφύγεις σε θερμίδες, εκτός κι αν τρέφεσαι αποκλειστικά με κρέας. Η πρωτείνη σε σκόνη είναι μια άριστη επιλογή. Και συνάδη απόλυτα με τον ορισμό natural.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιάννη μη σου κάνει εντύπωση , αρκετός κόσμος υπερβάλει προς αυτό το σημείο οταν αρχίσουν να γυμνάζονται επειδή σκέφτονται οτι θα αρχίσουν υγιεινό τρόπο ζωής και υπερβάλουν. κυρίως λόγο άγνοιας και γιαυτό φταίει κυρίως το marketing των συμπληρωμάτων , αν οι πρωτεΐνες διαφημιζόντουσαν απο fitness models και όχι φαρμακωμένους bodybuilders τότε κανείς δεν θα φοβόταν να αγοράσει, δεν θα πίστευαν οτι ειναι "ύποπτα" και unnatural or whatever . Ειναι γεγονός πως οι πρωτεΐνες σε συμπλήρωμα ειναι φθηνότερες απο το φαγητό και απολύτως ασφαλείς , ποιο πολύ κ απ το να φας ενα αυγό γιατι με το αυγό μπορεί να πάθεις κ σαλμονέλα αν δεν το ψήσεις καλά , η πρωτεΐνη δεν έχει τέτοια θέματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα (σε καμιά ώρα φεύγω) είναι προγραμματισμένο το mock meet μου. Πάω gym δηλαδή σαν να πηγαίνω σε competition και κάνω squat-bench-deadlft από 3 προσπάθειες. Από χτες με έχει φάει το άγχος γαμώτο. Το βράδυ ξύπνησα 2 φορές και τώρα το πρωί ξύπνησα 07:30 αντί για 10:30 και γενικά είμαι χεσμένος για τα squat πιό πολύ μην βρω άμπαλο spotter.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην αγχώνεσαι , σκέψου οτι τα έχεις και θα βγουν καλύτερα . good luck bos^ 
εγώ ξύπνησα 3ης φορές για κατούρημα χθες το βράδυ 


-----------------------------


ρε παιδιά γύμνασα προσαγωγούς με 60kg στο μηχάνημα 20ρες reps χθες και δεν νιώθω πιασμένος .  

βέβαια τα πόδια μου ειναι λίγο πιασμένα συνολικά πράγμα περίεργο όπως έλεγα κ χθες αλλα τι φάση ? γυμνάζεται ποτέ προσαγωγούς ? 

έφυγα για στήθος , αν νιώσω θα βάλω κ 120 να δω αν τα βγάλω 1-2, cyaz l8rz

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην αγχώνεσαι , σκέψου οτι τα έχεις και θα βγουν καλύτερα . good luck bos^ 

εγώ ξύπνησα 3ης φορές για κατούρημα χθες το βράδυ 

 

 

-----------------------------

 

 

ρε παιδιά γύμνασα προσαγωγούς με 60kg στο μηχάνημα 20ρες reps χθες και δεν νιώθω πιασμένος .  

βέβαια τα πόδια μου ειναι λίγο πιασμένα συνολικά πράγμα περίεργο όπως έλεγα κ χθες αλλα τι φάση ? γυμνάζεται ποτέ προσαγωγούς ? 

Μερσί. Για το κατούρημα επειδή, ειδικά χειμώνα, δεν την παλεύω να σηκώνομαι, δεν πίνω νερό 45-60 λεπτά πριν την πέσω.

 

Ε κλάιν...αν κάνεις κανονικά squat τι να ακούσουν οι προσαγωγοί από το μηχάνημα? Προφανώς με direct work κάτι παραπάνω θα πιάσεις αλλά τι να σε πω...

 

Εγώ τελευταία φορά που θυμάμαι να κάνω προσαγωγούς είναι στο λύκειο που πήγαινα για πρώτη φορά gym και στην "leg day" έκανα όλα τα μηχανήματα ποδιών περιοδεία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι natural να τρως 2 μπούτια κοτόπουλο αλλά unnatural ένα ποτήρι γάλα με ένα σκουπ πρωτείνης ώστε να πάρεις την ίδια ποσότητα πρωτείνης χωρίς χοληστερίνες κτλ που έχει το κρέας;

 

Δεν είσαι καλά ενημερωμένος φίλε μου :)

 

Ειδικά για σένα που θέλει να κινείσαι χαμηλά σε θερμίδες, είναι αδύνατο να πάρεις την απαραίτητη ποσότητα αμινοξέων που απαιτεί το σώμα σου για να χτίσει μυικό ιστό χωρίς να ξεφύγεις σε θερμίδες, εκτός κι αν τρέφεσαι αποκλειστικά με κρέας. Η πρωτείνη σε σκόνη είναι μια άριστη επιλογή. Και συνάδη απόλυτα με τον ορισμό natural.

 

Γι'αυτό ρωτάω για να ενημερωθώ καλύτερα. :)

 

Τι θα με συμβούλευες να κάνω;

 

Γιάννη μη σου κάνει εντύπωση , αρκετός κόσμος υπερβάλει προς αυτό το σημείο οταν αρχίσουν να γυμνάζονται επειδή σκέφτονται οτι θα αρχίσουν υγιεινό τρόπο ζωής και υπερβάλουν. κυρίως λόγο άγνοιας και γιαυτό φταίει κυρίως το marketing των συμπληρωμάτων , αν οι πρωτεΐνες διαφημιζόντουσαν απο fitness models και όχι φαρμακωμένους bodybuilders τότε κανείς δεν θα φοβόταν να αγοράσει, δεν θα πίστευαν οτι ειναι "ύποπτα" και unnatural or whatever . Ειναι γεγονός πως οι πρωτεΐνες σε συμπλήρωμα ειναι φθηνότερες απο το φαγητό και απολύτως ασφαλείς , ποιο πολύ κ απ το να φας ενα αυγό γιατι με το αυγό μπορεί να πάθεις κ σαλμονέλα αν δεν το ψήσεις καλά , η πρωτεΐνη δεν έχει τέτοια θέματα

 

Έχεις δίκιο.

 

Μια άκυρη ερώτηση (που πιθανών να είναι και φάουλ), αν ξεκινήσω με συμπληρώματα διατροφής/σκόνη πρωτεΐνης δεν θα είμαι μετά δεσμευμένος στο να συνεχίσω να τα χρησιμοποιώ ή απλά όταν αποκτήσω τα επιθυμητά αποτελέσματα θα μπορώ να διατηρούμαι μόνο με το φαγητό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσανατολισου στο να φτιαξεις την διατροφη σου καλυτερα, να μαθεις τον εαυτο σου και την θρεπτικη αξια κοινων τροφων, να γυμναζεσαι σωστα και να δινεις το μαξ στην προπονηση και ξεχνα τα συμπληρωματα τελειως, ειδικα αφου ηδη εχεις το μιντσετ.

 

μην μπεις στο τρυπακι των πρωτεινικων αναγκων κτλ. Το σωμα αν γυμναζεσαι σκληρα και τρως σωστα θα χτισει πραμα. Δυο κουταλιες σκονη την ημερα δεν θα αλλαξουν απολυτως τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσανατολισου στο να φτιαξεις την διατροφη σου καλυτερα, να μαθεις τον εαυτο σου και την θρεπτικη αξια κοινων τροφων, να γυμναζεσαι σωστα και να δινεις το μαξ στην προπονηση και ξεχνα τα συμπληρωματα τελειως, ειδικα αφου ηδη εχεις το μιντσετ.

 

μην μπεις στο τρυπακι των πρωτεινικων αναγκων κτλ. Το σωμα αν γυμναζεσαι σκληρα και τρως σωστα θα χτισει πραμα. Δυο κουταλιες σκονη την ημερα δεν θα αλλαξουν απολυτως τιποτα.

 

Στην 2η παράγραφο μου τα χάλασες. Σαφώς και υπάρχει ζήτημα πρωτεινικών αναγκών σε κάποιον που γυμνάζεται με αντίσταση (βάρη). Το παιδί είναι 1,77 και 70 κιλά. Δε χρειάζεται 50-60γρ πρωτείνης, το ελάχιστο, ειδικά τις μέρες που γυμνάζεται; Άμα δεις τη διατροφή που κάνει, με ένα ποτήρι γάλα το πρωί κι άλλο ένα βράδυ, να πάρει 10-15γρ. Βάλε και 20-25 το μεσημέρι άμα φάει κρέας, φτάνει στην καλύτερη 40 και στη χειρότερη 30γρ πρωτείνης.

 

Το σώμα του θα σκαλώσει και σύντομα θα του βγάλει προβλήματα κόπωσης και αδυναμίας με τόσο λίγο. Μια κουταλιά σκόνης θα κάνει διαφορά, ειδικά τη μέρα που γυμνάζεται καθώς θα προσθέσουν άλλα 20γρ πρωτείνης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το mock meet:

 

Squat:
1st attempt: 142,5
2nd attempt: 150
3rd attempt: 160

Bench press: 
1st attempt: 100
2nd attempt: 103,5
3rd: attempt: 106

Deadlift:
1st attempt: 180
2nd attempt: 192,5
3rd attempt: 205

Total: 471 Kg

 

Πρωινή ζύγιση = 77 κιλά.

 

Στον πάγκο μπορούσα να πάω καλύτερα αλλά έπεσα στο 2ο σετ σε έναν spotter που δεν ένιωσε τίποτα απ' ό,τι του είπα κι έτσι με γάμησε.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρίχες κατσαρές σήμερα τι ρεκορ να σπάσω πάλι καλά που έβαλα και 100 για σετ , 110 δεν έπαιξα γιατι ήθελα να βγουν οι υπόλοιπες καλά κ είδα οτι δεν τράβαγα 
αλλα απο pump ηταν καλά 
 

 

 

Μια άκυρη ερώτηση (που πιθανών να είναι και φάουλ), αν ξεκινήσω με συμπληρώματα διατροφής/σκόνη πρωτεΐνης δεν θα είμαι μετά δεσμευμένος στο να συνεχίσω να τα χρησιμοποιώ ή απλά όταν αποκτήσω τα επιθυμητά αποτελέσματα θα μπορώ να διατηρούμαι μόνο με το φαγητό;

οχι , ειναι συμπλήρωμα διατροφής , σα να λέμε φαγητό 
όσο αποτέλεσμα θα αποκτήσεις με ασπράδια αυγών άλλο τόσο θα αποκτήσεις και με πρωτεΐνη , μη σου πω κ λιγότερο 
φαγητό > συμπλήρωμα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα ηγήθηκα μιας ομάδας 12 ποδηλατών όλων των επιπέδων σε μία μέτριας δυσκολίας διαδρομή 45χλμ με το πρώτο μέρος να είναι ανηφορικό (κάποια σημεία "έπαιζαν" μεταξύ 11% και 13% κλίση) και το δεύτερο κατηφορικό επιστρέφοντας στο σημείο εκκίνησης.

 

Πήγε καλά. Θα ήταν χρήσιμο να είχα co-leader κυρίως για 1-2 περιπτώσεις που χρειάστηκε να γυρίσω πίσω για να συνοδεύσω/βοηθήσω ποδηλάτες που είχαν μείνει πίσω, οπότε αναγκαστικά άφησα το υπόλοιπο group μόνο του. Ευτυχώς, όλα πήγαν καλά, στην επιστροφή κάναμε και μια στάση για ξεκούραση/καφέ/τσιγάρο και συνεχίσαμε κανονικά μέχρι το τέλος.

 

Ήταν η πρώτη φορά που ηγήθηκα σε group κι από ότι φαίνεται απέκτησα fun club! Στο τέλος όλοι με ρώταγαν πότε θα διοργανώσω την επόμενη διαδρομή και γιατί δεν διοργανώνω ποδηλασίες πιο συχνά!

 

Στοιχεία για την διαδρομή αργότερα.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...