Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και με τον Αντώνη το είχαμε συζητήσει πάνω πάνω, το ότι αυξάνεις μου έλεγε είναι από το νευρικό σου σύστημα ανεξάρτητο τελείως από το αν χτίζεις ή όχι. 

Ναι σωστά, το ότι δυναμώνεις είναι και μέρος του νευρικού συστήματος και που γίνονται τα απαραίτητα adaptations στο συγκεκριμένο movement pattern. Όμως το ότι αυξάνεις το capacity του νευρικού σου συστήματος σημαίνει ότι κάνεις recruit και παραπάνω μυικές ίνες (δηλαδή κάτω από σωστές συνθήκες μεγαλύτερες πιθανότητες να χτίσεις μυς). 

 

Και πιό απλά. Αρχίζω αύριο πρώτη φορά γυμναστική. Αρχίζω με 40 κιλά squat. Μετά από 3 χρόνια μου λες ότι μπορώ να χτίσω μυς μένοντας σε αυτά τα κιλα ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Ναι σωστά, το ότι δυναμώνεις είναι και μέρος του νευρικού συστήματος και που γίνονται τα απαραίτητα adaptations στο συγκεκριμένο movement pattern. Όμως το ότι αυξάνεις το capacity του νευρικού σου συστήματος σημαίνει ότι κάνεις recruit και παραπάνω μυικές ίνες (δηλαδή κάτω από σωστές συνθήκες μεγαλύτερες πιθανότητες να χτίσεις μυς). 

 

Και πιό απλά. Αρχίζω αύριο πρώτη φορά γυμναστική. Αρχίζω με 40 κιλά squat. Μετά από 3 χρόνια μου λες ότι μπορώ να χτίσω μυς μένοντας σε αυτά τα κιλα ?

όχι φυσικά, χρειάζεται νέα ώθηση στο να καταστρέψεις το μυ. 

το είπε και ο Άλεξ τι γίνεται με την αύξηση του βάρους. ο ρυθμός αύξησης δεν θα είναι σταθερός εσαεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Jethro, με 4 μήνες γυμναστήριο και τέτοιο χέρι (no offence...δεν είμαι σε καλύτερη μοίρα) δεν υπάρχει περίπτωση να κάνεις 65 κιλά σωστά. Ήδη λες δεν την πας μέχρι κάτω !

Ναι my bad παιδιά 35 είναι συγνώμη για την παραπληροφοριση.

Νταξ ρε δεν είμαι μάπας :-P δεν είμαι και χάλι :-P

Και με τον Αντώνη το είχαμε συζητήσει πάνω πάνω, το ότι αυξάνεις μου έλεγε είναι από το νευρικό σου σύστημα ανεξάρτητο τελείως από το αν χτίζεις ή όχι.

 

Από ιατρικής μεριας ενισχυονται οι μύες.

Δεν φτάνει το νευρο στο να σηκώσεις κιλά. Το νευρο βοηθάει στο focus και αντοχή και τσίτα.

Δεν είμαι εξπερ στη γυμναστική :-P από ιατρικής μεριας μιλάω καθαρά στο τι παίζει επί της πράξεις υπάρχουν διάφορες θεωρίες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι φυσικά, χρειάζεται νέα ώθηση στο να καταστρέψεις το μυ. 

το είπε και ο Άλεξ τι γίνεται με την αύξηση του βάρους. ο ρυθμός αύξησης δεν θα είναι σταθερός εσαεί.

Οκ...απλά άλλο ο ρυθμός που είπε ο Άλεξ και άλλο το ότι δεν σχετίζεται η δύναμη με την υπερτροφία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι my bad παιδιά 35 είναι συγνώμη για την παραπληροφοριση.

Νταξ ρε δεν είμαι μάπας :-P δεν είμαι και χάλι :-P

 

ε ακόμα δεν ξεχωρίζεις στο μυαλό τα 35 με τα 65.. είναι νωρίς για να δεις τρομερές αλλαγές στο σώμα.. συνέχισε δυνατά, το άθλημα θέλει χρόνο.

 

Όταν φτάσεις πχ κοντά στα 40-50 σε αυτή την άσκηση θα έχει πάρει πολυ όγκο ο δικέφαλος.. δεν γίνεται αλλιώς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπίζω τουλάχιστον να το δει κανείς άμπαλος το βίντεο και αν δεν καταλαβαίνει με τον συμβατικό τρόπο να τα πιάνει καλύτερα με λίγο σαρκασμό. 

 

https://youtu.be/2Ic3YTmszeQ

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε ακόμα δεν ξεχωρίζεις στο μυαλό τα 35 με τα 65.. είναι νωρίς για να δεις τρομερές αλλαγές στο σώμα.. συνέχισε δυνατά, το άθλημα θέλει χρόνο.

 

Όταν φτάσεις πχ κοντά στα 40-50 σε αυτή την άσκηση θα έχει πάρει πολυ όγκο ο δικέφαλος.. δεν γίνεται αλλιώς

Λάθος εντύπωση στο μυαλό μου από μηχάνημα χίλια σορρυ αν σας έβγαλα τρελούς.

Προσπαθώ και έχω πείσμα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το νευρικο συστημα εχει συγκεκριμενους νευρωνες-υποδοχεις ντοπαμινης-αδρεναλινης-νορεπινεφρινης.Η βιοχημεια του αλλαζει μονο με ροιντς κοινως με ανδρογονα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ειμαι αρχαριος , τωρα ξεκινησα εδω και κανα μηνα αλλα στο χαλαρο προς το παρων μεχρι να κανω λιγο ενδυμωση.

Δλδ για πλατες/ωμους ανα 48ωρο ειναι καλυτερα οπως λετε. Μαλιστα. 

 

Ps Δημητρα μη το παιρνεις στραβα. :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπίζω τουλάχιστον να το δει κανείς άμπαλος το βίντεο και αν δεν καταλαβαίνει με τον συμβατικό τρόπο να τα πιάνει καλύτερα με λίγο σαρκασμό. 

 

https://youtu.be/2Ic3YTmszeQ

 

αυτό το γυμναστήριο είναι 50 μέτρα από το σπίτι της γυναίκας στην Πάτρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το νευρικο συστημα εχει συγκεκριμενους νευρωνες-υποδοχεις ντοπαμινης-αδρεναλινης-νορεπινεφρινης.Η βιοχημεια του αλλαζει μονο με ροιντς κοινως με ανδρογονα.

Άλλη εικόνα έψαχνα αλλά έπιασα joker.

 

spiderman-meme-generator-cool-story-but-

 

αυτό το γυμναστήριο είναι 50 μέτρα από το σπίτι της γυναίκας στην Πάτρα.

Άντε πήγαινε καμία μέρα που θα είσαι να υπογράψεις την καταδίκη σου  :-D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τιποτα απλα ειδα που λεγατε για το νευρικο συστημα και τον συσχετισμο του με την δυναμη.Οτι καις νευροδιαβιβαστες στην προπονηση και τους ξαναφτιαχνεις ισχυει  και η αδρεναλινη απο τυροσινη φτιαχνετε κοινως αμινοξυ.Τωρα το να αλλαζει το νευρικο συστημα μεσα απο την προπονηση δεν το νομιζω απλα μαθαινει να ανταποκρινετε στα ερεθισματα με επιτυχια.Τελοσπαντων δεν νομιζω οτι ενδιαφερουν και κανεναν ιδιαιτερα ολα αυτα ειναι ψιλα γραματα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...