Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όποιος ξεκινάει τώρα και θέλει να γυμνάζεται σπίτι του για οποιοδήποτε λόγο και δεν θέλει να πηγαίνει γυμναστήριο, ας κοιτάξει αυτο το πρόγραμμα γυμναστικής:

 

https://www.reddit.com/r/bodyweightfitness/wiki/kb/recommended_routine

 

Γυμνάζει σχεδόν όλες τις μυικές ομάδες και σε συνδυασμό με καλή διατροφή και αερόβιο, μπορεί να φέρει ικανοποιητικά αποτελέσματα. Βασίζεται στην άσκηση μόνο με το βάρος του σώματος. Το καλό είναι ότι έχει progressions και άμα φτάσεις σε σημείο που σου φαίνεται εύκολη η άσκηση τότε ανεβαίνεις επίπεδο και προχωράς σε πιο δύσκολη άσκηση. Απο εξοπλισμό το μόνο που χρειάζεται είναι μια μπάρα για έλξεις, για αρχή. Σε κάποια τελευταία επίπεδα χρειάζεται κρίκους αλλά άμα κάποιος δεν έχει, απλά το προσπερνάει.

 

Υπάρχει και σε δωρεάν εφαρμογή Android με βιντεάκια για το πως γίνονται οι ασκήσεις.

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=io.mazur.fit.free&hl=en

  • Like 17
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Το bodyweight fitness είναι άπαιχτο.

Γι' αυτό δεν κορόιδεψα ποτέ το trx. Μπορεί να έγινε μόδα, αλλά είναι πολύ αποτελεσματικό με πολλά επίπεδα δυσκολίας.

 

Περί ορέξεως βέβαια :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  

Έχω σιχαθεί να τρώω. Πως την παλεύετε ρε και είστε 80φευγα κιλά.

 

 

Λολ αν έτρωγα όσο ήθελα και ότι ήθελα και όποτε ήθελα, δεν παίζει να ήμουν κάτω από 95. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όποιος γυμνάζετε στο σπιτι και δεν εχει πολλες εναλλακτικές μπορει με αυτο εδω το πραγματάκι να κανει τα πάντα !

 

118000872.jpg

 

δειτε το βιντεο να πάρετε μερικες ιδεες , αν ξερεις να το χρησιμοποιήσεις  μπορείς να γυμνασεις ολο σου το κορμι

 

 

οι ασκήσεις που μπορείτε να κανετε ειναι άπειρες

επισης Το γεγονός ότι τα λάστιχα, σε αντίθεση με τα ελεύθερα βάρη, δεν βασίζονται στους νόμους της βαρύτητας για να παρέχουν αντίσταση, τα καθιστά πολύ πιο αποτελεσματικά σε θέσεις όπου ένας αλτήρας ή μια μπάρα δεν «δουλεύουν» καθόλου. Παρέχουν δηλαδή, αντίσταση σε όλο το εύρος μιας κίνησης (οριζόντιο ή κάθετο), η οποία μάλιστα αυξάνεται προοδευτικά όσο τεντώνει το λάστιχο. Το χαρακτηριστικό αυτό, τα καθιστά ιδανικά για προπονήσεις οι οποίες επικεντρώνονται σε συγκεκριμένα σημεία του σώματος και σε αποκατάσταση από κάποιον τραυματισμό ..

η αντίστασή τους είναι πολύ πιο ανώδυνη για τις αρθρώσεις, μιας και επικεντρώνεται αυστηρά και μόνο στον μυ.

 

 

πηγαίνετε το βιντεο απο το 6 και μετά να δείτε ποσες ασκήσεις κανει αυτος , υπόψιν  ειναι ενα πολυ μικρο δείγμα μπορεις να κανεις παρα πολυ περισσότερες φτανει να ξερει κάποιος να σου δείξει ! το μονο που χρειαζόμαστε ειναι μια ταράτσα χωρις πολλούς ηλιακούς για να χωράμε λολ  και ενα σίδερο να στηρίσουμε το λαστιχο

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελείωσα σήμερα το πρώτο προπονητικό μου block 4 εβδομάδων. Τα stats γι αυτή την περίοδο σαν καλό nerd που είμαι εννοείται έχουν γίνει track  :-)

 

jfjefjenfjenf.png

 

Αυτή είναι η light nerd έκδοση...έχω και πιό nerd-ικη με graphs.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρίχνω κάτι #@$%#$ από μέσα μου τη leg day, ντρέπομαι άπειρα 
Επίσης ντρέπομαι άπειρα να έχω κοκκινήσει (να ζορίζομαι,να βογκάω, να τρέμω) στο rack με δίσκους 32.5κ ενώ ο διπλανός μου έχει φορτώσει 90κ (και δεν σπάει παράλληλο ο gay :P

Πρέπει να πάρω οπωσδήποτε ποδήλατο στατικό να κάνω πρωινό αερόβιο γιατί πραγματικά δεν την παλεύω μετά. 

είπα τον πόνο μου και τις μύχιες σκέψεις μου.

 

ps Καλά bosei, δεν υπάρχεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ντραπείς όταν κάνεις squat και από την πολύ ανάσα που παίρνεις να σου βγει ρέψιμο...true story. Ή για το σκήσιμο εσώρουχου την ώρα του squat. Τώρα να ντρέπεσαι που είσαι γυναίκα και κάνεις κατάτι λιγότερα κιλά από τον δίπλα δεν πρέπει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  

Έχω σιχαθεί να τρώω. Πως την παλεύετε ρε και είστε 80φευγα κιλa

81.5 ειμαι  εχασα και αλλο ...

 

Αλλα αν θες να μιλησουμε λιγο σοβαρα η πραγματικοτητα ειναι πως δεν τρως νομιζεις πως τρως η΄για θα το θεσω ποιο σωστα αυτα που τρως ειναι αστεια απο πλευρας θερμιδων(οσπρια ,πρασιναδες και τα σχετικα δεν θεωρουνται φαγητα ) .Πως λοιπον ενας σαν εσενα θα καταλαβει πως τρωει οπως εμεις οι υπολοιποι που μας αρεσει το φαγητο δλδ τα παχυντικα φαγητα?

Ειναι απλο τι πρεπει να κανεις για τα δικα σου δεδομενα : Mολις αισθανθεις οτι  εχεις χορτασει και αφου εχεις φαει κατι που δεν σου αρεσει (δλδ παχυντικο με λαδια ,λιπη ,γλυκα κτλπ  ) τοτε θα συνεχισεις να τρως μεχρι να κανεις εμετο .Μολις κανεις εμετο θα ξαναφας στο καπακι μεχρι να ξανααισθανθεις σκασμενος .Αν δεν το εχεις κανει αυτο που δεν το εχεις κανει ,τοτε δεν "τρως αλλα νομιζεις οτι τρως " .

Σημειωτεον  οτι αυτο πρεπει να το κανεις σχεδον μερα παρα μερα και κατα  μεγαλα  χρονικα διαστηματα και καθε μερα για σειρα ετων .

Αυτα φυσικα και δεν τα κανεις για αυτο εισαι ετσι αδυνατος (καλα δεν ειναι προσωπικο αφορα ολους τους αδυνατους με τις διαφορες παραλαγες τους ).

Επομενως ας ξαναπουμε για πολλοστη φορα οτι υπαρχουν χοντροι και αδυνατοι για ενα και μονο λογο καποιοι τρωνε τον αμπακο  και καποιοι ξεχναμε να φανε η' νομιζουν  πως αυτα που τρωνε ειναι φαγητο ...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι με αιματολογικες φαινεται η σι πι κει! αλλα σε αθλητες εινα ιυψηλη 

 

Δεν εχω κανει ποτε, και το σκεφτομαι γιατι τωρα τελευταια εχω τον απαλευτο. Εινα αξιολογος δεικτης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

 

 

Καλά τα λές αλλά δεν νομίζω ότι είναι καλή ιδέα ο Γιάννης να φάει μέχρι σκασμου.. δεν είναι 17 χρονών.. Απλά θα κάνει μπάκα αν αρχίσει να τρώει έτσι.

 

Σιγά και σταθερά να ανεβαίνουν οι θερμίδες καλύτερα. Και 1+ λίτρο γάλα την μέρα βοηθάει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Έστω ότι νομίζω ότι κατάλαβα ό,τι διάβασα, πως θα το φτιάξω ρε συ αυτό χωρίς να έχω ιδέα ? Παρά είναι περίπλοκο.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...