Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Δημητραααα καθε φορα που πας να παραπονεθεις σκεψου οτι καποιοι δε θα φτιαξουμε ποτε κωλο

 

Χτες με τσιμπησε το δεξι στο σκουωτ κ εκανα μολις δυο σετ χωρις να παρω μεγαλυτερο βαρακι...ελεγα να φτασω τα 12 πλυ εβγαζα πριν , κ μολις καταφερα ενα στα 8..

 

Μακαρι να μπορουσα να κανω αυτα που κανεις εσυ και προβολες και ολα, κ ας ειχα doms 10 μερες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαργαρίτα άλλαξε στυλ προπόνησης. Μόνο μηχανήματα που δεν πονάνε, με τα μισά κιλά από αυτά που κάνεις τώρα 8 ρεπς. Τα κοβεις τα 8 ρεπς. (Leg curl, extension, πρεσσα κτλ)

 

Βγάζε 20 ρεπ πρώτο σετ, βάλε κάνα κράτημα και μισά ρεπς ενδιαμεσα μετά drop set άλλες 20 παλι με ιδια φιλοσοφια.

 

Παιξε ετσι δυο τρεις μηνες, το γόνατο δεν θα καταλάβει χριστό (Μη σου πω θα φτιαξει) και θα φτιάξεις και μπουτάκια κωλό ότι θες.

 

Πάντα δεμένο το γόνατο. Και φυσικά οποιοσδηποτε πόνος κατά την διάρκεια της προπονησης είτε δένεις πιο σφιχτά, είτε βγάζεις βάρος και δοκιμάζεις μπας και δεν ποναει, είτε σταματάς την άσκηση.

 

Δοκίμασε το.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δήμητρα όταν ερθω Θεσσαλονίκη έρχομαι για μια προπόνηση να δω τι κάνεις (αν θες). Να ξες όμως ότι θα φύγεις με φορείο :D

έλα για μια βδομάδα να με ελέγξεις αν έχω σωστή τεχνική. 

φεύγω με φορείο ήδη, μαζί σου ... νεκρή θα με πάρουν 

Δημητραααα καθε φορα που πας να παραπονεθεις σκεψου οτι καποιοι δε θα φτιαξουμε ποτε κωλο

 

Χτες με τσιμπησε το δεξι στο σκουωτ κ εκανα μολις δυο σετ χωρις να παρω μεγαλυτερο βαρακι...ελεγα να φτασω τα 12 πλυ εβγαζα πριν , κ μολις καταφερα ενα στα 8..

 

Μακαρι να μπορουσα να κανω αυτα που κανεις εσυ και προβολες και ολα, κ ας ειχα doms 10 μερες.

έλα ρε Μαργαριτόνι μην ανησυχείς όλα θα στρώσουν...ούτε γω κάνω προβολές γιατι το γόνατο τραβάει (αν σε παρηγορεί) 

γενικά θέλει slow motion (τουλ από μένα το βλέπω) στις πολυαρθρικές. 

 

όχι doms για 10 μέρες, όχι αυτό πραγματικά 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεμενο τι εννοεις Αλεξ; Με επιδεσμο φαση; Εχω παρει τα straps που μου χες πει και για τα δυο . Και τωρα που το σκεφτομαι χτες που ηταν η μονη μερα που με πονεσε στο σκουωτ , ηταν αυτη που τα χα ξεχασει κ δε τα φορεσα.

 

Αν καταλαβα καλα σε γενικες γραμμες προτεινεις περισσοτερες επαναληψεις με λιγοτερα κιλα;

 

Επισης για επιγονατιδα εχω μιλησει με τον jethro και μου χει εξηγησει γιατι αυτες που εχω οι απλες με την τρυπα δε κανουν (που οταν τις εβαζα το γονατο πρηζοταν κ βεβαια πια δε τις φοραω) και μπορω να παω στο 401 να με δει κ ορθοπαιδικος κ να μου γραψουν μια αλλη που μου πε οτι ειναι καταλληλη, με gel & θαλαμο αερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το κανονίσουμε σε δύο βδομάδες που θα έρθω, θα στείλω πμ. Έτσι και αλλιώς θέλω και εγώ προπόνηση οποίο gym και να πάω το ίδιο είναι.

δες το αν σε βολεύει το δικό μου (ανατολική θεσ/κη). Μόνο 28η θα ναι κλειστό (ευτυχώς, 26η λειτουργεί κανονικά).

Να σε σποτάρω, χλωμό έως απίθανο το βλέπω :D 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δες το αν σε βολεύει το δικό μου (ανατολική θεσ/κη). Μόνο 28η θα ναι κλειστό (ευτυχώς, 26η λειτουργεί κανονικά).

Να σε σποτάρω, χλωμό έως απίθανο το βλέπω :D

 

Δεν θα χρειαστεί, θα δεις ;)

 

Όλα βολεύουν θα έχω την σακαρακα του πατέρα μου.

Δεμενο τι εννοεις Αλεξ; Με επιδεσμο φαση; Εχω παρει τα straps που μου χες πει και για τα δυο . Και τωρα που το σκεφτομαι χτες που ηταν η μονη μερα που με πονεσε στο σκουωτ , ηταν αυτη που τα χα ξεχασει κ δε τα φορεσα.

Αν καταλαβα καλα σε γενικες γραμμες προτεινεις περισσοτερες επαναληψεις με λιγοτερα κιλα;

Επισης για επιγονατιδα εχω μιλησει με τον jethro και μου χει εξηγησει γιατι αυτες που εχω οι απλες με την τρυπα δε κανουν (που οταν τις εβαζα το γονατο πρηζοταν κ βεβαια πια δε τις φοραω) και μπορω να παω στο 401 να με δει κ ορθοπαιδικος κ να μου γραψουν μια αλλη που μου πε οτι ειναι καταλληλη, με gel & θαλαμο αερα

Καλά κάνεις και το δένεις, ναι αυτό εννοώ wrap και θέλω να στο θυμίζω συνέχεια. Όχι απλά περισσοτερες επαναληψεις.

 

Περισσότερα reps

Κρατήματα και μίσες

Drop set

Πολύ μικρά διαλειματα (μισό , ενα λεπτο το πολυ)

(Πολλά ρεπς μαζι με κρατήματα και μίσες μου τα έμαθε ο Maus και δουλεύουν πολυ πολύ τέλεια. Οι αρθρώσεις είχαν αρχίσει να βγαίνουν off και σε μια εβδομάδα στρώσανε πάρα πολυ)

 

Παίζει πάντως να τσίμπησε απλά γιατί δεν το έδεσες. Να στο πω ξεκάθαρα με το πρόβλημα που έχεις δεν νομίζω ότι πρέπει να κάνεις ποτέ squat χωρίς wraps.. σίγουρα όχι στο άμεσο μέλλον (Ένα χρονο)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεμενο τι εννοεις Αλεξ; Με επιδεσμο φαση; Εχω παρει τα straps που μου χες πει και για τα δυο . Και τωρα που το σκεφτομαι χτες που ηταν η μονη μερα που με πονεσε στο σκουωτ , ηταν αυτη που τα χα ξεχασει κ δε τα φορεσα. 


 Αν καταλαβα καλα σε γενικες γραμμες προτεινεις περισσοτερες επαναληψεις με λιγοτερα κιλα; 


 Επισης για επιγονατιδα εχω μιλησει με τον jethro και μου χει εξηγησει γιατι αυτες που εχω οι απλες με την τρυπα δε κανουν (που οταν τις εβαζα το γονατο πρηζοταν κ βεβαια πια δε τις φοραω) και μπορω να παω στο 401 να με δει κ ορθοπαιδικος κ να μου γραψουν μια αλλη που μου πε οτι ειναι καταλληλη, με gel & θαλαμο αερα

Δοκιμασε σαν ζεσταμα 2-3 σετακια στο extension χωρις να παιζεις πολλες μοιρες και με πολλα κιλα...Μετα απο αυτο σταματανε εμενα τα τριξιματα και οτιδηποτε αλλο.Επισης εαν το γονατο το εχεις μαθει να δουλευει δεμενο, εαν βγαλεις τα wraps θα ποναει...Καλο ειναι να το δουλευουμε χωρις στα κανονικα κιλα ωστε να αφηνουνμε την επιγονατιδα να παιρνει την δικη της "μορφη" ..Και αν παιξουμε κανενα δυνατο σετ ας τα φοραμε..
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηγαμε ετσι να ξεπιαστουμε λιγο.

 

Μουσικη active member

 

Σχοινακι

 

Swing 30 rep

 

Περπατημα με αλτηρες που ενδιαμεσα λιγα shrug

 

Αυτα επι τεσσερης κυκλους συν τριαντα καμψεις στο τελος

 

Να κρατησω δυναμεις για αυριο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δοκιμασε σαν ζεσταμα 2-3 σετακια στο extension χωρις να παιζεις πολλες μοιρες και με πολλα κιλα...Μετα απο αυτο σταματανε εμενα τα τριξιματα και οτιδηποτε αλλο.Επισης εαν το γονατο το εχεις μαθει να δουλευει δεμενο, εαν βγαλεις τα wraps θα ποναει...Καλο ειναι να το δουλευουμε χωρις στα κανονικα κιλα ωστε να αφηνουνμε την επιγονατιδα να παιρνει την δικη της "μορφη" ..Και αν παιξουμε κανενα δυνατο σετ ας τα φοραμε..

Φιλέ η μαργαρίτα έχει χοντροπαθια. Και bodyweight squat να κανεις αν δεν είναι δεμένο μπορεί να πονάει μια εβδομάδα. Το δέσιμο χρειάζεται μέχρι να περάσουν όλοι οι πόνοι (3 με 6 μήνες για εμενα), μετά αρχίζει δειλά δειλά χωρίς wraps στο ζεσταμα

 

Συμφωνώ για το ζεσταμα στο extension και χωρίς wrap αν δεν πονάει. Στην περίπτωση της Μαργαρίτας αλλά και την δική μου το ζεσταμα για squat δεν είναι ξερα "squat με λίγα κιλα" και ανεβαίνουμε.. Εγώ δυστυχώς την μέρα που έχω squat χρειάζομαι και ζεσταμα στο extension και διατάσεις και bodyweight squat πριν μπούνε κιλά στην μπάρα, αλλιώς πάντα μια μέρα γίνεται στραβή και ο πόνος επιστρέφει για κάνα μήνα..

 

Τρεις φορές νόμιζα ότι το πρόβλημα πέρασε και την έπαθα έτσι από ελαφρύ ζεσταμα.. και τώρα έχω ένα μηνα να κάνω squat για αυτό το λόγο.. το έπαιξα μάγκας μια μερα, "ε καλοκαίρι, γαμα το ζεσταμα"..

 

 

Τώρα κάνω τον ίδιο κύκλο που προτείνω την Μαργαρίτα. Αποχή από squat αλλά μονο μηχανήματα μέχρι να περάσει ο πόνος, μετά θα κάνω squat με wraps και μέτα squat χωρίς wrap μέχρι το βαρύ set. Σε εμένα πάντα δουλεύει οκ όταν κάνω μαλακια

Επεξ/σία από alex_000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτήσω...μετά από leg day, την επόμενη μέρα είστε σε θέση να κάνετε προπόνηση;

Εμένα με πιάνει λιγο την επόμενη αλλα παρά πολύ την μεθεπόμενη οποτε και δεν μπορω να εχω 2 μέρες off. Κάνω κανονικά και ας πονάω τις περισσότερες.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτήσω...μετά από leg day, την επόμενη μέρα είστε σε θέση να κάνετε προπόνηση;

Κανονικά. Δευτέρα κάτω σώμα, Τρίτη άνω σώμα. Μπορεί να δυσκολεύομαι να περπατήσω αλλα στα @@ μου, ίσα ίσα που γουστάρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαργαρίτα το λέγαμε και στην συνάντηση με Jethro και Άλεξ, δεν ξέρω αν το άκουσες αλλά ένας αποτελεσματικός τρόπος να προπονηθείς γύρω από έναν τραυματισμό είναι το BFR training (Blood Flow Restriction). Εδώ είναι ένα ωραίo wrap up γι αυτό: http://www.strengthandconditioningresearch.com/blood-flow-restriction-training-bfr/#7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...