Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όχι σε καθιστό με πλατη, στο όρθιο. Στα γόνατα δε βάζω κατι

 

@γροσερι 16' , χτες 14'. Ειναι δυο βδομάδες που χω αρχίσει

 

Χτες καλύτερα με τη σέλα :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Μου πήρε σήμερα 55 λεπτά για 4 ασκήσεις. Παγκο, κωπηλατική, στρατιωτικές και μονόζυγο.

 

Εννοείται μαζί με τα βάλε βγάλε κιλών και σετ ζεσταματος αλλά άκουγα ένα τόσο ευχάριστο podcast για powerlifting που ξεκιναγα λίγο πιο καθυστερημένα για να τελειώσει μία προταση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως υποσχέθηκα...

 

Στο πιο κάτω video, βλέπουμε μια κοπελιά η οποία φτιάχνει ομελέτα. Πού είναι το παράξενο, θα μου πείτε... Ε, φτιάχνει (και τρώει) την ομελέτα ενώ κάνει roller...clear.png

 

 

Σημειώστε ότι στο roller, η ισορροπία εξαρτάται αποκλειστικά από την ικανότητα του αναβάτη. Με άλλα λόγια, τα rollers (τα "καρούλια", στην ποδηλατική αργκό) δεν είναι σαν τα turbo trainers, στα οποία η πίσω ρόδα είναι ασφαλισμένη/"κλειδωμένη" στο πίσω μέρος του trainer κι άρα δεν τίθεται κάποιο θέμα ισορροπίας. Στα rollers, μια λάθος κίνηση αρκεί για να πέσει ο αναβάτης με δυσάρεστα αποτέλεσματα - συνεπώς το γεγονός ότι σε κάποια σημεία ποδηλατεί χωρίς τα χέρια της στο τιμόνι ή/και με το ένα πόδι, είναι πραγματικά εκπληκτικό.

 

Καλο ολο αυτο, αλλα εγω τωρα θελω να παρω για να κανω ποδηλατο στο σπιτι. Ξερεις που το βρισκουμε

 

Αν ειναι αυτα εδω δινει στην Ελλαδα δινει ενα αντιπροσωπο της Ideal στη πατρα

 

http://www.elite-it.com/en/products/gb/trainers/rollers

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλο ολο αυτο, αλλα εγω τωρα θελω να παρω για να κανω ποδηλατο στο σπιτι. Ξερεις που το βρισκουμε

 

Αν ειναι αυτα εδω δινει στην Ελλαδα δινει ενα αντιπροσωπο της Ideal στη πατρα

 

http://www.elite-it.com/en/products/gb/trainers/rollers

 

Δεν ξέρω (=δεν μπορώ να αναγνωρίσω) ποιο roller χρησιμοποιεί η κοπελιά. Το δικό μου που είναι Elite, το έφερα από το amazon.de. Ο τοπικός αντιπρόσωπος (Κύπρος) το είχε €300 (!!!) ακριβότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω (=δεν μπορώ να αναγνωρίσω) ποιο roller χρησιμοποιεί η κοπελιά. Το δικό μου που είναι Elite, το έφερα από το amazon.de. Ο τοπικός αντιπρόσωπος (Κύπρος) το είχε €300 (!!!) ακριβότερο.

 

Εγω υπολογιζα 300 το πολυ σαν τελικη. Οποτε εκτος και αν ισχυει περιπτωση που το πηρες 0 και οι Κυπριοι 300 εχω πεσει πολυ εξω

 

Πηρα το μανιατοπουλο δε το σηκωνε και τους εστειλα email για τιμες

Αν και το βρηκε καλα για πρωτη φορα, οσο τον εβλεπα λεω η θα καρφωθει στη τηλαροαση η θα διπλωσει με τα πλευρα στο κεφαλι της καρεκλας

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω υπολογιζα 300 το πολυ σαν τελικη. Οποτε εκτος και αν ισχυει περιπτωση που το πηρες 0 και οι Κυπριοι 300 εχω πεσει πολυ εξω

 

Πηρα το μανιατοπουλο δε το σηκωνε και τους εστειλα email για τιμες

 

Αν και το βρηκε καλα για πρωτη φορα, οσο τον εβλεπα λεω η θα καρφωθει στη τηλαροαση η θα διπλωσει με τα πλευρα στο κεφαλι της καρεκλας

 

https://www.youtube.com/watch?v=6p4qrmXnuOM

Ναι, η σελίδα που είχες στο πρώτο σου post είχε όλα τα rollers της Elite, από το πιο απλό μέχρι το πιο σύνθετο. Δεν διευκρίνιζες ποιο θέλεις για να σου έδινα εκτιμώμενη τιμή. Στα €300 υποθέτω ότι παίρνεις ένα από τα καλά (μεσαία σειρά), αλλά σε αυτό το εύρος τιμής υπάρχουν πολλές επιλογές κι από άλλες εταιρείες (Tacx κτλ). Κάνε μια έρευνα αγοράς, δεν έχεις να χάσεις κάτι.

 

Δύο ερωτήσεις: Ασχολείσαι καιρό με το ποδήλατο; Είσαι σίγουρος ότι θέλεις να πάρεις rollers αντί για turbo trainer;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εντάξει και εγώ που χω rollers της TACX δεν θες και ισοροπια από κασκαντέρ από τσίρκο, αλλά ποδήλατο στο σπίτι μπλιαχ. παραπάνω από 1 ώρα δεν μπορώ να κάνω και τι είναι μια ώρα τίποτα.. 

 

 

 

5-10 το συνηθίζεις με τοιχο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά μετά από 4-5 μήνες ταλαιπωρίας με το πρόβλημα στην μέση, φαίνεται οτι βγαίνω νικητής με την γυμναστική που έκανα και τις φυσικοθεραπείες που βοήθησαν υποστηρικτικά. Για 2 μήνες ήμουν σχεδόν σαν ανάπηρος με σοβαρό πρόβλημα από πόνους. Τελικά την Κυριακή υπήρξε σημαντική υποχώρηση των πόνων και του προβλήματος και τώρα έχουν σχεδόν περάσει όλα. Το ίδιο επιβεβαίωσε και ο φυσικοθεραπευτής που με είδε, μου λέει ίσιωσε κάποιο κόκαλο και κάτι άλλα εκεί τεσπα.

 

Η γυμναστική θα γίνεται εφ' όρου ζωής. Αυτό που κάνω πλέον είναι 30 κοιλιακοί την ημέρα, 30 ραχιαίοι και κάτι περίεργες ασκήσεις με διατάσεις των ποδιών καθώς και μια διάταση σπονδυλικής στήλης.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά μετά από 4-5 μήνες ταλαιπωρίας με το πρόβλημα στην μέση, φαίνεται οτι βγαίνω νικητής με την γυμναστική που έκανα και τις φυσικοθεραπείες που βοήθησαν υποστηρικτικά. Για 2 μήνες ήμουν σχεδόν σαν ανάπηρος με σοβαρό πρόβλημα από πόνους. Τελικά την Κυριακή υπήρξε σημαντική υποχώρηση των πόνων και του προβλήματος και τώρα έχουν σχεδόν περάσει όλα. Το ίδιο επιβεβαίωσε και ο φυσικοθεραπευτής που με είδε, μου λέει ίσιωσε κάποιο κόκαλο και κάτι άλλα εκεί τεσπα.

 

Η γυμναστική θα γίνεται εφ' όρου ζωής. Αυτό που κάνω πλέον είναι 30 κοιλιακοί την ημέρα, 30 ραχιαίοι και κάτι περίεργες ασκήσεις με διατάσεις των ποδιών καθώς και μια διάταση σπονδυλικής στήλης.

Το προγραμμα αυτο των διατασεων και της γυμναστικης  στο εχει δωσει ο φυσιοθεραπευτης η'  καποιος γιατρος αντιστοιχης ειδικοτητας να υποθεσω ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, η σελίδα που είχες στο πρώτο σου post είχε όλα τα rollers της Elite, από το πιο απλό μέχρι το πιο σύνθετο. Δεν διευκρίνιζες ποιο θέλεις για να σου έδινα εκτιμώμενη τιμή. Στα €300 υποθέτω ότι παίρνεις ένα από τα καλά (μεσαία σειρά), αλλά σε αυτό το εύρος τιμής υπάρχουν πολλές επιλογές κι από άλλες εταιρείες (Tacx κτλ). Κάνε μια έρευνα αγοράς, δεν έχεις να χάσεις κάτι.

 

Δύο ερωτήσεις: Ασχολείσαι καιρό με το ποδήλατο; Είσαι σίγουρος ότι θέλεις να πάρεις rollers αντί για turbo trainer;

 

Δε το χω ψαξει καθολου να σου πω την αληθεια. Απλα ηθελα κατι για ζεσταμα στο home gym. Εχω ενα στατικο απο τα 90s το οποιο ειναι για πεταμα και διαδρομο δεν εχω ουτε τα λεφτα ουτε το χωρο για μες το σπιτι. Λες turbo trainer Καλυτερα? Απο οτι βλεπω κραταει σταθερη τη μπροστινη και η αντισταση ειναι στην πισω οποτε δεν ασκεις καθολου ισοροπια. Λιγοτερη κουραση λιγοτερη ασκηση, θα κανω δουλεια με αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εντάξει και εγώ που χω rollers της TACX δεν θες και ισοροπια από κασκαντέρ από τσίρκο, αλλά ποδήλατο στο σπίτι μπλιαχ. παραπάνω από 1 ώρα δεν μπορώ να κάνω και τι είναι μια ώρα τίποτα.. 

 

 

 

5-10 το συνηθίζεις με τοιχο 

Ναι, ΟΚ, αλλά όταν πρέπει να κάνεις προπόνηση κι έξω π.χ. έχει 0 βαθμούς, τι επιλογές έχεις; Την εξής μία: Προπόνηση στο σπίτι με trainer ή με roller.

 

Δε το χω ψαξει καθολου να σου πω την αληθεια. Απλα ηθελα κατι για ζεσταμα στο home gym. Εχω ενα στατικο απο τα 90s το οποιο ειναι για πεταμα και διαδρομο δεν εχω ουτε τα λεφτα ουτε το χωρο για μες το σπιτι. Λες turbo trainer Καλυτερα? Απο οτι βλεπω κραταει σταθερη τη μπροστινη και η αντισταση ειναι στην πισω οποτε δεν ασκεις καθολου ισοροπια. Λιγοτερη κουραση λιγοτερη ασκηση, θα κανω δουλεια με αυτο?

Καταρχάς, μια επισήμανση στο video, τώρα που το είδα μέχρι τέλους: Ο τυπάς είναι αρχάριος. ΟΚ, first try και τα ρέστα, αλλά το ένα και μοναδικό δεδομένο στην άσκηση με roller είναι ότι ΠΟΤΕ, μα ΠΟΤΕ, δεν πατάμε τα φρένα για να σταματήσουμε. Απλά, σταματάμε να κάνουμε πετάλι και αφήνουμε την τριβή να κάνει τη δουλειά της.

 

Στα turbo trainers, η μπροστινή ρόδα πατάει σε ένα "riser" έτσι ώστε να μην "κατηφορίζει" το ποδήλατο επειδή η πισινή ρόδα είναι ανασηκωμένη λόγω του ότι είναι "κλειδωμένη" στο trainer. Ακριβώς επειδή η πισινή ρόδα είναι "κλειδωμένη", (εξ)ασκείς ισορροπία. Από πού, όμως, προκύπτει το "λιγότερη κούραση, λιγότερη άσκηση" ως συνεπαγόμενο του ότι στο trainer δεν (εξ)ασκείς ισορροπία; Μπορώ να σου παραθέσω videos με προπονήσεις (45 με 60 λεπτά) σε trainer από το Global Cycling Network που θα στάζεις από τον ιδρώτα.

 

Στα rollers, επειδή ακριβώς πρέπει να (εξ)ασκείς την ισορροπία σου, γυμνάζεις εμμέσως κοιλιακούς και κάτω ραχιαίους (επειδή ένας τρόπος για να ισορροπείς στα rollers είναι να κρατάς σφιχτούς αυτούς τους μύες) κι επίσης βελτιώνεις την ικανότητα χειρισμού του ποδηλάτου σου σε πραγματικές συνθήκες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ καλη προπονηση σημερα ωμους στηθος, ανεβηκα στις περισσοτερες ασκησεις κιλα, βοηθησε οτι χθες ειχε καθησιο και ειχα βοηθεια παγκο και επικλινη.Δυστυχως το γυμναστηριο πασχει στο τελευταιο, κανονικα οι γυμναστες θα πρεπε να ταν αναμεσα μας και να ασχολουνται και οχι στο γραφειο να χαζευουν στο κινητο....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ καλη προπονηση σημερα ωμους στηθος, ανεβηκα στις περισσοτερες ασκησεις κιλα, βοηθησε οτι χθες ειχε καθησιο και ειχα βοηθεια παγκο και επικλινη.Δυστυχως το γυμναστηριο πασχει στο τελευταιο, κανονικα οι γυμναστες θα πρεπε να ταν αναμεσα μας και να ασχολουνται και οχι στο γραφειο να χαζευουν στο κινητο....

Δε ξερω αν ειναι σωστο αυτο που θα πω, αν δεν ειναι διορθωστε με, αν εσενα (ή εμενα  ή τον καθενα) σε βοηθαει ενας που δουλευει εκεινη την ωρα εκει και παθεις κατι χοντρο, νομιζω πως μπορεις να τον μηνυσεις και πολλοι μπορει να φοβουνται γιατι δε σε ξερουν κλπ.Αυτο για περιπτωσεις που π.χ βαζει ο αλλος πολλα κιλα παγκο και ξερει οτι δεν τα εχει αλλα παρολα αυτα το κανει..γενικοτερα πρεπει να ειναι εκει περα να ελεγχουν φυσικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Αμερικη νομιζω οτι μπορεις να γινεις πλουσιος!:P

 

Οπως και να χει σιγουρα θα βγει τον μπελα του.Αν ημουν γυμναστης θα θελα να μαι αναμεσα στον κοσμο, να μην ενοχλω, να πιανω κουβεντα με τους εμπειρους και να βοηθαω αν θελουν κατι, να εμψυχωνω τους καινουργιους, να βοηθαω στην τεχνικη κτλ.Ισως σε μια αλλη ζωη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το προγραμμα αυτο των διατασεων και της γυμναστικης  στο εχει δωσει ο φυσιοθεραπευτης η'  καποιος γιατρος αντιστοιχης ειδικοτητας να υποθεσω ?

 

Τους κοιλιακούς και τους ραχιαίους μου τους έδωσε ο ορθοπεδικός. Μετά τις είδε και ο φυσικοθεραπευτής ο οποίος μου πρότεινε κάποιες μικρές αλλαγές στην εκτέλεση των ασκήσεων για να είναι αποτελεσματικότερες και μου πρότεινε να κάνω και 2 επιπλέον ασκήσεις με κάτι διατάσεις στα πόδια και μια περίεργη άσκηση που κάνεις διάταση της σπονδυλικής στήλης.

 

Γενικά οτιδήποτε κάνω πρώτα θα ρωτάω τον φυσικοθεραπευτή, έχω πολλά θέματα και δεν με παίρνει να πειραματίζομαι. Είχα βρει 2 ασκήσεις από video στο internet τις οποίες ρώτησα τον φυσικοθεραπευτή αν μπορώ να τις κάνω και μου είπε οχι.

 

Εδώ είναι οι ασκήσεις που μου έδωσε ο ορθοπεδικός (οι κυκλωμένες)

 

1pi5io.jpg

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...