Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τους κοιλιακούς και τους ραχιαίους μου τους έδωσε ο ορθοπεδικός. Μετά τις είδε και ο φυσικοθεραπευτής ο οποίος μου πρότεινε κάποιες μικρές αλλαγές στην εκτέλεση των ασκήσεων για να είναι αποτελεσματικότερες και μου πρότεινε να κάνω και 2 επιπλέον ασκήσεις με κάτι διατάσεις στα πόδια και μια περίεργη άσκηση που κάνεις διάταση της σπονδυλικής στήλης.

 

Γενικά οτιδήποτε κάνω πρώτα θα ρωτάω τον φυσικοθεραπευτή, έχω πολλά θέματα και δεν με παίρνει να πειραματίζομαι. Είχα βρει 2 ασκήσεις από video στο internet τις οποίες ρώτησα τον φυσικοθεραπευτή αν μπορώ να τις κάνω και μου είπε οχι.

 

Εδώ είναι οι ασκήσεις που μου έδωσε ο ορθοπεδικός (οι κυκλωμένες)

 

1pi5io.jpg

 

Οι ασκήσεις αυτές βοηθάνε για την αποσυμπίεση της περιοχής. Τις έκανα 2 χρόνια κοντά . Σιγά-σιγά ο φυσιοθεραπευτής σου θα τις εμπλουτίσει με ασκήσεις ενδυνάμωσης.

Φυσικά άμα τις σταματήσεις ,το πρόβλημα επανέρχεται. Δεν ξέρω πιο είναι ακριβώς το πρόβλημά σου αλλά θα σου είπε και ο φυσιοθεραπευτής σου ότι όσο βοηθάει η γυμναστική,πολύ περισσότερο βοηθάει και η αλλαγή του τρόπου ζωής σου.

Το πως κάθεσαι ,το πως κοιμάσαι κ.λ.π

Καλή συνέχεια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Τους κοιλιακούς και τους ραχιαίους μου τους έδωσε ο ορθοπεδικός. Μετά τις είδε και ο φυσικοθεραπευτής ο οποίος μου πρότεινε κάποιες μικρές αλλαγές στην εκτέλεση των ασκήσεων για να είναι αποτελεσματικότερες και μου πρότεινε να κάνω και 2 επιπλέον ασκήσεις με κάτι διατάσεις στα πόδια και μια περίεργη άσκηση που κάνεις διάταση της σπονδυλικής στήλης.

 

Γενικά οτιδήποτε κάνω πρώτα θα ρωτάω τον φυσικοθεραπευτή, έχω πολλά θέματα και δεν με παίρνει να πειραματίζομαι. Είχα βρει 2 ασκήσεις από video στο internet τις οποίες ρώτησα τον φυσικοθεραπευτή αν μπορώ να τις κάνω και μου είπε οχι.

 

Εδώ είναι οι ασκήσεις που μου έδωσε ο ορθοπεδικός (οι κυκλωμένες)

 

1pi5io.jpg

 

Ωραιος.

Ρωτησα απλα λογω της φυσης του προβληματος ειναι σε δυσκολο σημειο και δεν μπορεις να κανεις οτι "κατεβαινει στο κεφαλι" θελει συγκεκριμενες ασκησεις και τροπο .

 

Και να σας πω και κατι αργησα να ξυπνησω αλλα φευγω αεροπορια για Παρνηθα γιατι ημουν ατυχος και πρεπει να προποπονηθω ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα βγω λίγο από τον ειρμό των βαρών κ του muscle development. Θέλω να ρωτήσω σχετικά με το τρεξιμο κάτι. Το 1 χιλιόμετρο σε πόσα λεπτά το βγάζετε? 

 

Το κουτί με τα καινούργια παπούτσια που αγόρασα (Saucony Cohesion 9) έχει πίσω έναν πίνακα με χρόνους. Δεν γνωρίζω, μιας κ δεν είμαι ιδιαίτερα ψαγμένος με το άθλημα αλλά 3 λεπτά/1 χιλιόμετο ???

 

Και δεν είναι μόνον ο πίνακας. Βλέπω σε διάφορα τεστ ειδικών δυνάμεων στρατού (διαφόρων χωρών) όπου ζητάνε 3 χιλιόμετρα σε 12 λεπτά (μέσες άκρες) ως βασικό προσόν για να σε πάρουν για εκπαίδευση.

 

Πριν λίγη ώρα είδα το Trikala City Trail, μια διαδρομή 5 km όπου ο πρώτος έχει χρόνο 16 λεπτά.

 

Είμαι σε μια φάση wtf?  Με το ζόρι κάνω 1km σε λιγότερο από 6 λεπτά. 

 

 

 

 

 

 

 

 

post-225040-0-03824400-1485597539_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ειναι αναλογα το επιεπδο του καθενος, για δρομεα το 5αρι σε <17 ειναι λογικο. 

Εγω πχ τωρα που δεν τρεχω για καιρο αν παω για 5αρι μπορω να το βγαλω με ρυθμο στο 4.50-5/1000μ πριν μερικα χρονια που ετρεχα εβγαζα ημιμαραθωνιο με ρυθμο 4,10 και ειχα χιλιαρι μεμονωμένο στο 3.40-3.45

 

Ολα ειναι σχετικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να είμαι ειλικρινής δεν ξέρω αν έχω υπολογίσει σωστά το χιλιομετρο εκεί που τρέχω μιας κ την μέτρηση την έχω κάνει μέσω Google Earth που ενδέχεται να μην είνια ακριβής αλλά το πιθανότερο είναι να είναι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερα σηκωθηκα και πηγα 9:00 η ωρα γυμναστήριο, εφαγα ενα ωραιοτατο ακυρο. Κλειστο. Μαλλον ανοιγει μετα της δεκα. Ειπα να κατσω να περιμενω αλλα ειχε πολυ κρυο. Επομενος απο δευτερα, ξενερωσα που δεν εκανα την συμπληρωματικη μερα. Δεν παίζει να παω και το απογευμα γιατι εχω δουλεια.

 

Γυρισα σπιτι και ξανακοιμηθηκα. Μεγαλο λαθος γιατι ξυπνησα λες και με εσπασαν στο ξυλο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε live αγόρι μου σαββατο κάτσε να κοιμηθείς λίγο (εκτος και παίζει δουλεια μετά.)

 

εγώ προσπαθώ να πιάσει ο καφές και να πάω για χέρια.. :D:D:p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε live αγόρι μου σαββατο κάτσε να κοιμηθείς λίγο (εκτος και παίζει δουλεια μετά.)

 

εγώ προσπαθώ να πιάσει ο καφές και να πάω για χέρια.. :D:D:p

με θες και ξενύχτια ... να δω πως θα βγάλεις προπόνηση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[γκρίνια / παράπονο mode]

 

Μακάρι να ήταν το πρόβλημά μου τα ξενύχτια ή το ωράριο του γυμναστηρίου για αποχή από τη γυμναστική....

- με προετοιμασία διδακτορικού,

- επιμορφωτικό πρόγραμμα με εβδομαδιαίες εξετάσεις,

- εθελοντική εργασία σε δομή υποδοχής αστέγων (για εργασιακή εμπειρία αξιοποίησιμη αλλού)

- εκμάθηση γερμανικών και

- εκμάθηση αραβικών

έχω παραδώσει πνευμα από τα μέσα Οκτώβρη και μέχρι τα τέλη Μαρτίου δεν προβλέπεται στιγμη χαλάρωσης.

 

Χάνω συνέχεια προπονήσεις, αντιστρέφεται η όποια πρόοδος των τελευταίων δύο μηνών με συνεχή πισωγυρίσματα και με τη διανοητική εργασία/διάβασμα με πιάνουν συνέχεια λιγούρες - το μυαλό ζητάει σάκχαρα/υδατάνθρακες - που πολλαπλασιάζουν τα "cheat meal" και ως εκ τούτου τα κιλά έχουν πάρει την ανιούσα....

...κι όχι τίποτα άλλο, αλλά τα βάζω όλα γλουτούς και πόδια με το καθισιό, ξαφνι΄κα με στενεύουν οι φόρμες μου πάλι...

 

...που και να ασκούμουν, με 4-5 ώρες ύπνου κάθε μερα τί "gains" να δεις...

 

...δεν θα περάσουν οι δύο επόμενοι μηνες, άντε και βγήκε κι ο Γενάρης....

 

[/γκρίνια / παράπονο mode]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με τη διανοητική εργασία/διάβασμα με πιάνουν συνέχεια λιγούρες - το μυαλό ζητάει σάκχαρα/υδατάνθρακες - που πολλαπλασιάζουν τα "cheat meal" και ως εκ τούτου τα κιλά έχουν πάρει την ανιούσα....

 

εσύ ελέγχεις το μυαλό, προσπάθησε να το τιθασεύσεις,

προσπάθησε όσο είναι εφικτό να προγραμματίσεις τα γεύματά σου στα θερμιδικά σου πλαίσια ώστε να μην ξεφύγεις σε βάρος (και λίπος ως απόρροια της καθιστικής ζωής)

κοιμάσαι ελάχιστες ώρες ώστε να μπορείς να ανταπεξέλθεις σε τόσο μεγάλο όγκο εργασιών.

και η διανοητική εργασία είναι δύσκολη  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι μόνο οι "λιγούρες" που προέρχονται από τη καθιστική ζωή και το ό,τι νά'ναι πρόγραμμα και την έλλειψη ύπνου (που ενισχύει την όρεξη)..,

....είναι ότι πράγματι το μυαλό για να λειτουργεί αποδοτικά χρειάζεται τέτοια ισορροπία σακχάρου που δεν ευνοείται από τη "κλασική" συνταγή: ρίχνω υδατάνθρακες/ κρατάω χαμηλότερα αλλα σταθερά το σάκχαρο κι αναγκάζω τη καύση λίπους με επιπρόσθετη άσκηση..

 

...και επειδή προτεραιότητα είναι να βγαίνει η δουλειά, δεν μπορώ να του κόβω το καύσιμο που μου ζητάει..

 

...το βίωσα πολύ έντονα όταν άρχισε αυτή η ρουτίνα μέσα-τέλη Οκτώβρη...με διατροφή που έκανα από το καλοκαίρι μέχρι τότε με έπιανε πολύ γρήγορα διανοητική κούραση, έπιανα αμέσως "τοίχο"...έπρεπε να ανεβάσω υδατάνθρακες για να ανταπεξέλθω...

 

κι αν δεν έχανα προπονήσεις δεν θα υπήρχε θέμα πιστεύω, αλλά με το πρόγραμμα όπως  βγαίνει αναπρογραμματίζεται ο μεταβολισμός και βάζω πάλι κιλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν του έχω ρίξει υδατάνθρακα/σάκχαρα και δεν έχω λιγούρες ενώ η διπλωματική τρέχει σε ικανοποιητικό βαθμό εδώ και ένα 6μηνο 

χάνεις την ανασύστασή σου από την έλλειψη προπόνησης
ενώ το σωματικό βάρος αυξάνεται καθαρά από την διατροφή. 

και πάλι η "λιγούρα" είναι καθαρά ψυχολογική, ομοίως με το τσιγάρο 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γυρισα  επαιξε η κλασικη μακαροναδα πενες  με τονο ,μπανιο 2 ωρες αραγμα και  μετα gym ωμους -τρικεφαλα και αν εχω ορεξη θα κανω και κοιλιακους

 

Δημητρα ηρεμησε ! Δεν το θα το ξαναπω .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γυρισα  επαιξε η κλασικη μακαροναδα πενες  με τονο ,μπανιο 2 ωρες αραγμα και  μετα gym ωμους -τρικεφαλα και αν εχω ορεξη θα κανω και κοιλιακους

 

Δημητρα ηρεμησε ! Δεν το θα το ξαναπω .

όπως επιθυμείτε. 

δεν είχα πρόθεση άλλωστε. 

 

Τελευταίες εξετάσεις θυρεοειδούς ως ασφαλισμένη σήμερα, Δευτέρα απόγευμα θα πάρω τα αποτελέσματα και προσεύχομαι να μην χρειαστούν πάλι αλχημείες στη θυροξίνη

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιτέλους είχα ελάχιστο πιάσιμο το πρωί. Οταν έπεσα για ύπνο είπα οτι δε θα γυμναστω σήμερα, να ξεκουραστώ. Αλλα ξύπνησα φίνα, πήγα δουλειά, ήρθα μεσημέρι κι είχα κέφι όποτε του έδωσα και κατάλαβε. Μεταξύ άλλων 500 one arm swings με 8κιλο (λίγα κιλα, καρδιο κάνουμε οχι βάρη, αν και λέω να το κάνω με 12κιλο παραείναι ελαφρύ το οχταρι).

 

Τι διδακτορικό κανεις βιτσιοζε; (αν θες λες φυσικά).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...