Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

δεν του έχω ρίξει υδατάνθρακα/σάκχαρα και δεν έχω λιγούρες ενώ η διπλωματική τρέχει σε ικανοποιητικό βαθμό εδώ και ένα 6μηνο 

 

χάνεις την ανασύστασή σου από την έλλειψη προπόνησης

ενώ το σωματικό βάρος αυξάνεται καθαρά από την διατροφή. 

 

και πάλι η "λιγούρα" είναι καθαρά ψυχολογική, ομοίως με το τσιγάρο 

 

Δεν είναι απλά το ψυχολογικό, από τη πίεση, ούτε μονο ως αποτέλεσμα της έλλειψης ύπνου, που επίσης συμβάλλει σε υπερκατανάλωση.

 

Όπως σου είπα το βίωσα πολυ έντονα τέλη Οκτώβρη, όπου μαζί με το άγχος, δεν έβγαινε η δουλειά χωρίς παραπάνω σάκχαρα/υδατάνθρακες...κουραζόμουν πνευματικά γρήγορα και η "γιατρειά" ήταν η αύξηση των σακχάρων (κυρίως έπαιρνα αποξηραμένα δαμάσκηνα ή κάτι τέτοιο)

 

...δεν ξεκίνησα με λιγούρες που έπρεπε να παλέψω...ήμουν χωρίς λιγούρες κι ούτε ένα cheat meal (ούτε μπουκίτσα γλυκώδους φαγώσιμου λέμε) από τον Ιούνιο...

 

Ξαφνικά θόλωνε το μυαλό μου, κολλούσα στο διάβασμα κτλ...

 

Κι εγώ όταν έγραφα τη μεταπτυχιακή, χωρίς άλλες υποχρεώσεις, ήμουν μια χαρά...έστρωνα ένα πρόγραμμα καθημερινό κι έβγαινε...τώρα δεν με φτάνει ο χρόνος και με υπερπροσπάθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Ωραια, να μη κανω διατριβη δλδ, θα το ριξω στα γλυκα.

 

Εγω οπως τα περιγραφεις εχω με τσιγαρο, μπορει να μη καπνισω βδομαδες αλλα μολις αγχωθω κατευθειαν εκει. Μου τη σπαει γτ με κουμανταρει το μυαλο ενω δν θα επρεπε.

 

Καλη επιτυχια σε ολα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με θες και ξενύχτια ... να δω πως θα βγάλεις προπόνηση 

 

 

αχ τι λέει.. 28 μέρες καθαρός από αλκωολ, φουλ στο στόχο πλέον για κάνα 2-3 μηνο (πρωτη φορά στη ζωη μου.) ...

 

αν και την έκανα μια μικρή τσάρκα χθες γιατί άρχισα να παλαβώνω στο σπίτι, αλλα πεσμένα πράγματα..

 

μια χαρα βγήκαν τα χεράκια, τι ωραιο αίσθημα τουμπανιάζεις αλλα σε κάνα 30λεπτο ξαναέρχονται στα ίσια τους ;(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αχ τι λέει.. 28 μέρες καθαρός από αλκωολ, φουλ στο στόχο πλέον για κάνα 2-3 μηνο (πρωτη φορά στη ζωη μου.) ...

 

αν και την έκανα μια μικρή τσάρκα χθες γιατί άρχισα να παλαβώνω στο σπίτι, αλλα πεσμένα πράγματα..

 

μια χαρα βγήκαν τα χεράκια, τι ωραιο αίσθημα τουμπανιάζεις αλλα σε κάνα 30λεπτο ξαναέρχονται στα ίσια τους ;(

Δν μιλησα για αλκοολ, μιλησα για ξενυχτι. Ετσι οπως εγραψε για τν καφε, νομιζα οτι ξενυχτσες!!

Ναι ειναι τελειο το πρηξιμο. Εγω καμια φορα ειχα και τρεμουλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δν μιλησα για αλκοολ, μιλησα για ξενυχτι. Ετσι οπως εγραψε για τν καφε, νομιζα οτι ξενυχτσες!!

Ναι ειναι τελειο το πρηξιμο. Εγω καμια φορα ειχα και τρεμουλο.

 

δυστυχώς ξενυχτάω δεν έχω στρώσει ακόμα το sleeping pattern μου (κοιμάμαι κανονικό 8ωρο βέβαια), αλλά μονο τα βραδυα μπορώ και διαβάζω ή κάνω πράγματα που με ενδιαφέρουν.

 

(έχω ακούσει ότι επηρεάζει αρκετά δλδ να πέσεις για ύπνο στις 5 αντί νωρίς και ας έχεις κλείσει 8ωρο καλου ύπνου, αλλα δεν νομίζω στο επίπεδο πουβρίσκομαι να παίζει και τόσο σημαντικό ρολο, άρα καλύτερα να δίνω τη προσοχή μου περισσότερο διατροφή και στο πρόγραμμα. )

 

τεσπα ο ύπνος τελευταίος, έχω άλλα πράγματα να στρώσω και να λύσω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δυστυχώς ξενυχτάω δεν έχω στρώσει ακόμα το sleeping pattern μου (κοιμάμαι κανονικό 8ωρο βέβαια), αλλά μονο τα βραδυα μπορώ και διαβάζω ή κάνω πράγματα που με ενδιαφέρουν.

 

(έχω ακούσει ότι επηρεάζει αρκετά δλδ να πέσεις για ύπνο στις 5 αντί νωρίς και ας έχεις κλείσει 8ωρο καλου ύπνου, αλλα δεν νομίζω στο επίπεδο πουβρίσκομαι να παίζει και τόσο σημαντικό ρολο, άρα καλύτερα να δίνω τη προσοχή μου περισσότερο διατροφή και στο πρόγραμμα. )

 

τεσπα ο ύπνος τελευταίος, έχω άλλα πράγματα να στρώσω και να λύσω.

δες μωρέ πως λειτουργείς εσύ. εγώ έχω ακούσεις ότι 2-5πμ πρέπει να κοιμάσαι γιατί όλες οι ορμόνες και η μυική ανάπτυξη τότε συνθέτονται. ακόμα και αν είναι bro-science μη το σκέφτεσαι. δες εσύ πως κινείσαι, αν δεν σε ενοχλεί στις προπονήσεις σου τότε κλάιν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

αχ τι λέει.. 28 μέρες καθαρός από αλκωολ, φουλ στο στόχο πλέον για κάνα 2-3 μηνο (πρωτη φορά στη ζωη μου.) ...

 

αν και την έκανα μια μικρή τσάρκα χθες γιατί άρχισα να παλαβώνω στο σπίτι, αλλα πεσμένα πράγματα..

 

μια χαρα βγήκαν τα χεράκια, τι ωραιο αίσθημα τουμπανιάζεις αλλα σε κάνα 30λεπτο ξαναέρχονται στα ίσια τους ;(

Καθαρος απο τον Ιουνιο το 13 :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Τι διδακτορικό κανεις βιτσιοζε; (αν θες λες φυσικά).

 

δεν το έχω ξεκινήσει επίσημα...διαβάζω και προετοιμάζω τη πρόταση...

 

Το δεύτερο μεταπτυχιακό μου ήταν στην Κοινωνική Ανθρωπολογία και ήθελα να το συνεχίσω με μια εθνολογικη ας πουμε έρευνα για τους Χριστιανούς Παλαιστίνιους του Ισραήλ...

 

Η διατριβή θα αφορά τον τρόπο συγκρότησης της ταυτότητας και αυτοπροσδιορισμού τους

...στα συμφραζόμενα ενός ανερχόμενου "θρησκευτικού κομμουναλισμού" (προσδιορισμού της ατομικης και συλλογικής ταυτότητας, αλλά και της κοινωνικής/πολιτικής οργάνωσης βάσει της θρησκευτικής και δογματικής ταυτότητας) στη Μέση Ανατολή,

...στα πλαίσια της ύπαρξής τους ως θρησκευτική μειονότητα (Χριστιανοί) εντός μιας εθνικής (Παλαιστίνιοι) μειονότητας,

...εντός ενός κράτους που ασκεί μια θεσμική καταπίεση στα πλαίσια μιας "δημογραφικής απειλής", και ολοένα και ριζοσπαστικοποιείται θρησκευτικά

...που αφήνει πολλά περιθώρια για κάλυψη των κενών/αναγκών από τις Εκκλησιαστικές αλλά και από διάφορες "χριστιανικ΄ς ενώσεις" ...εν μέσω ανταγωνισμών μεταξύ των εκκλησιών σε σχέση με τη εποπτεία των Αγίων Τόπων και την επιρροή στις χριαστιανικές κοινότητες.

...και δεδομένης της ειδικής σχέσης έντασης που αναπτύσσεται μεταξύ των πιστών και του κλήρου, που στη περίπτωση των ελληνοορθοδόξων είναι κυρίως ελληνικης καταγωγής και λογω "παρασκηνιακών συναλλαγών" με το κράτος του Ισραήλ κι οργανώσεις εποίκων θεωρείται ως μια δεύτερη δύναμη κατοχής σχεδόν 

κ.α. 

Η μελέτη θα αφορά λοιπόν πώς διαπραγματεύονται στη καθημερινότητά τους αυτές τις προκλησεις κι αυτά τα όρια, πώς βλέπουν οι ίδιοι τον εαυτό τους, ποιοί είναι οι κύριοι τρόποι συλλογικής οργάνωσης και δράσης.

 

Γενικά στη βιβλιογραφία έχει μελετηθεί το θέμα κυρίως από την άποψη των διεθνών σχέσεων και της θεολογίας, με υπερβολική έμφαση στο θεσμικό (Εκκλησιαστικό) κομμάτι, αλλά στα Ελληνικά και στην ελληνική ακαδημαϊκή κοινότητα δεν υπάρχει σπουδαία ερευνητική παραγωγή επί του θέματος και κυρίως δεν υπάρχει - καθόσον γνωρίζω - από τη σκοπιά της κοινωνικής ανθρωπολογίας, με εμπειρία σε επιτόπια έρευνα.

...εν αντιθέσει με τη Τουρκία ή τη Συρία ή την Ιορδανία (γενικά αραβικές ή/και μουσουλμανικές χώρες) όπου έχουν γίνει και γίνονται μελέτες από έλληνες επιστήμονες.

 

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρον. Στη θεολογική σχολή θα γίνει;

 

Η δικη μου διπλωματική τοςο σε προπτυχιακό οςο και σε μεταπτυχιακό επίπεδο ήταν προοίμιο διδακτορικού (στην ουςια στο μεταπτυχιακό συνεχιςα την εργαςια που είχα ξεκινηςει προπτυχιακά με σκοπό να την ολοκληρώσω στο διδακτορικό) αλλα με πρόλαβαν οι οικογενειακές υποχρεώσεις και μια λαμπρή ακαδημαϊκή καριέρα έμεινε ανεκπλήρωτη. Δε γαμεις, καθε εμπόδιο σε καλό.

 

Καλη επιτυχία!

 

Υ.Γ. Αυτή η μλκ του ιπαντ που τα σ τα κανει ς ξέρει κανεις πως διάολο διορθώνεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε διορθώνεται κι εμενα μ εκνευρίζει....

 

Δήμητρα καλα αποτελέσματα!

 

Άλλοι πάνε Πάρνηθα κι άλλοι Γέρακα να διαβάσουν. Ουτε ως ιδέα δε χωρούσε το τζιμ σήμερα και αυριο δυστυχώς... Και Δευτέρα χλωμό να βγει, γράφω Τρίτη Τετάρτη και Πέμπτη. Ιςως μπορεςω Τετάρτη, θα δειξει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@yannis σε τί πεδίο;

Όχι σε θεολογική σχολή, σε κοινωνικών επιστημών (Παν/μιο Αιγαίου κατά πάσα πιθανότητα) αν και σκέφτομαι να έχω τουλάχιστον έναν στην επιτροπή από τη Θεολογική του ΑΠΘ με ειδίκευση στις κοινωνικές επιστήμες, γιατί αρκετοί ιερωμένοι ανατολικών εκκλησιών έχουν κάνει σπουδές εκεί και σίγουρα οι επαφές θα βοηθήσουν όταν έρθει η ώρα για την έρευνα.

 

Γενικά καλή μας πρόοδο σε όλες μας τις προσπάθειες, εντός κι εκτός γυμναστηρίου

 

 

Και για να μην ξεχνιόμαστε...

 

https://www.youtube.com/watch?v=n7F10nOe_e8

 

γιέα μπέημπη...επόμενο (ρε)ματς Nunes vs Shevchenko

Επεξ/σία από vgiozo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψυχολογία βιτσιοζε. Είχα παρουσιάσει την εργασία μου και σ´ ενα συνέδριο στην Αλεξανδρούπολη. Περασμένα μεγαλεία... :)

 

Μέρα ξεκούρασης σήμερα, νιώθω τους μυς να μου λένε ¨επιτελους ρε μλκ...¨

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Alternative training σήμερα. Μισό τόνο ξύλα στην ταράτσα ,τρεις ορόφους. Συμπέρασμα,δεν έχω ανάσες.

------

Είχα κάτι new balance που καθόντουσαν από λάθος νούμερο. Του κότσαρα επιπλέον πάτους schol gel sport. Mια χαρά. Σωστές οι θετικές κριτικές. Με 11 ευρώ απέκτησα και άλλο παπουτσάκι :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...