Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

η λεγόμενη βουβουνοκήλη είναι ορατά αναγνωρίσιμη 
αν δεν εντοπίζεις κάτι, ενδεχομένως να ναι μυικό. 
το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να ρωτήσεις έναν ειδικό (ιατρό) και να σε κατατοπίσει πλήρως. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Με πίεση τι παίζει?

 

συνήθως μέχρι 120 είναι το φυσιολογικό για systematic και μεχρι 80 για diastolic. Επηρρεάζονται αυτά τα νούμερα για όσους ασχολούνται με βάρη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με πίεση τι παίζει?

 

συνήθως μέχρι 120 είναι το φυσιολογικό για systematic και μεχρι 80 για diastolic. Επηρρεάζονται αυτά τα νούμερα για όσους ασχολούνται με βάρη?

Ναι επηρεάζονται, θετικά όμως όχι αρνητικά, η άσκηση ρυθμίζει την πίεση!

Κληρονομικότητα

Κάπνισμα

Έλλειψη άσκησης

Κακή διατροφή και ένα σωρό αλλά την ανεβάζουν!

Πόσο έχεις? 7/11 μια ζωή εγώ..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με πίεση τι παίζει?

 

συνήθως μέχρι 120 είναι το φυσιολογικό για systematic και μεχρι 80 για diastolic. Επηρρεάζονται αυτά τα νούμερα για όσους ασχολούνται με βάρη?

Acutely επηρεάζονται.

 

Ειδικά αν κάνεις core bracing ή/και valsalva maneuver έχει και εκεί υψηλά spikes. 

 

Το καλό είναι ότι long term δεν έχεις θέμα, το αντίθετο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι επηρεάζονται, θετικά όμως όχι αρνητικά, η άσκηση ρυθμίζει την πίεση!

Κληρονομικότητα

Κάπνισμα

Έλλειψη άσκησης

Κακή διατροφή και ένα σωρό αλλά την ανεβάζουν!

Πόσο έχεις? 7/11 μια ζωή εγώ..

 

 

Μέτρησα σήμερα για πλάκα στην δουλειά και ήμουν 13.4 / 8.4 οπότε πήρα ένα πιεσόμετρο να κάνω monitor το θέμα το Σαββατοκύριακο 2-3 φορές την μέρα στο σπίτι που θα είμαι πιο relaxed. 

 

Την μέτρησα μετά από προτροπή ενός συναδέλφου γιατί έχω ένα πόνο πίσω από το μάτι τελευταίες 2-3 μέρες αλλά δεν ξέρω από που είναι (μπορεί κάλλιστα να είναι από χτύπημα)

 

δεν καπνίζω, καφέ δεν πίνω, αλάτι πολύ λίγο, από άσκηση άλλο τίποτα μάλιστα τελευταίους 2-3 μήνες σε κάθε προπόνηση κάνω και σάκο οπότε έχω και cardio, από κληρονομικότητα οι γονείς δεν έχουν πίεση

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικοτερα μετρήσου συστηματικά , οχι μια φορά μονο ! Επίσης ευκαιρία να κόψεις τελείως αυτήν την μαλακια το αλάτι !

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, μιλάμε βρήκα την υγεια μου κόβοντας το αλάτι. Ανέχομαι να ζεσταίνομαι, πράγμα πρωτόγνωρο για μένα.

 

Άλεξ, το άγχος ανεβάζει την πίεση. Κοίτα τώρα που ανεβηκες στη δουλεια μην πληρώσεις το τίμημα. Βάρα πιο συχνά το σάκο αν χρειάζεται και σε βοηθά να ξεδίνεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέτρησα σήμερα για πλάκα στην δουλειά και ήμουν 13.4 / 8.4 οπότε πήρα ένα πιεσόμετρο να κάνω monitor το θέμα το Σαββατοκύριακο 2-3 φορές την μέρα στο σπίτι που θα είμαι πιο relaxed. 

 

Την μέτρησα μετά από προτροπή ενός συναδέλφου γιατί έχω ένα πόνο πίσω από το μάτι τελευταίες 2-3 μέρες αλλά δεν ξέρω από που είναι (μπορεί κάλλιστα να είναι από χτύπημα)

 

δεν καπνίζω, καφέ δεν πίνω, αλάτι πολύ λίγο, από άσκηση άλλο τίποτα μάλιστα τελευταίους 2-3 μήνες σε κάθε προπόνηση κάνω και σάκο οπότε έχω και cardio, από κληρονομικότητα οι γονείς δεν έχουν πίεση

Αλεξ εμενα ενας φιλος μου που εχει παρομοιο προβλημα μετα απο λιγο πεθανε .Απλα σε ενημερωνω .

ΗΡΘΕ ΤΟ ΤΕΛΟΣ !

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, μιλάμε βρήκα την υγεια μου κόβοντας το αλάτι. Ανέχομαι να ζεσταίνομαι, πράγμα πρωτόγνωρο για μένα.

 

Άλεξ, το άγχος ανεβάζει την πίεση. Κοίτα τώρα που ανεβηκες στη δουλεια μην πληρώσεις το τίμημα. Βάρα πιο συχνά το σάκο αν χρειάζεται και σε βοηθά να ξεδίνεις.

 

Οντως παιζει ρολο το αλατι με τη ζεστη? Το καλοκαιρι που δε τη παλευω μια λες να νιωσω καλυτερα αν αρχισω no salt challenge

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα ως υποτασικη το αλατι ειτε απο τροφες ειτε λιγο εξτρα με βοηθα.

Το ελεγχω τοσο οσο να μη μου δημιουργει προβλημα με την κατακρατηση.

Πιεση εχω χαμηλη, καπου 8-4 και 46 παλμους θυμαμαι να ειχα στην τελευταια μετρηση. Κοινως, ψοφιμι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, μιλάμε βρήκα την υγεια μου κόβοντας το αλάτι. Ανέχομαι να ζεσταίνομαι, πράγμα πρωτόγνωρο για μένα.

 

Άλεξ, το άγχος ανεβάζει την πίεση. Κοίτα τώρα που ανεβηκες στη δουλεια μην πληρώσεις το τίμημα. Βάρα πιο συχνά το σάκο αν χρειάζεται και σε βοηθά να ξεδίνεις.

 

Δεν έχω άγχος φίλε, δεν είναι στο χαρακτήρα μου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Εμενα ως υποτασικη το αλατι ειτε απο τροφες ειτε λιγο εξτρα με βοηθα.

Το ελεγχω τοσο οσο να μη μου δημιουργει προβλημα με την κατακρατηση.

Πιεση εχω χαμηλη, καπου 8-4 και 46 παλμους θυμαμαι να ειχα στην τελευταια μετρηση. Κοινως, ψοφιμι.

Αυτο ειναι ειδικη περιπτωση.

 

Οντως παιζει ρολο το αλατι με τη ζεστη? Το καλοκαιρι που δε τη παλευω μια λες να νιωσω καλυτερα αν αρχισω no salt challenge

Λογικα παιζει με την αποψη οτι λιγοτερο αλατι σημαινει λιγοτερη κατακρατηση οποτε περισσοτερος ιδρωτας που ειναι μηχανισμος του σωματος μας για να ριξει τη θερμοκρασια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο ειναι ειδικη περιπτωση.

 

Λογικα παιζει με την αποψη οτι λιγοτερο αλατι σημαινει λιγοτερη κατακρατηση οποτε περισσοτερος ιδρωτας που ειναι μηχανισμος του σωματος μας για να ριξει τη θερμοκρασια

είμαι περιπτωσάρα :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...