Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Το ΣΚ έφυγε 2ήμερο στο Μουζάκι Τρικάλων. Απίστευτο πεδίο με καταπληκτική θέα. Άλλος βράχος. Αρχίζω να εμπλουτίζω το λεξιλόγιό μου σιγά σιγά εκτός Βόλου και Λίμνης.

 

Εγκαινίασα τις πρώτες καλές πτώσεις ως επικεφαλής, μετά από τόσο καιρό αναρρίχησης. Γενικά πρώτα μάθαινα τη διαδρομή με ήδη περασμένο σκοινί και ύστερα ανέβαινα επικεφαλής. Από δω και στο εξής ξεκινάω κατευθείαν και σε άγνωστες ως επικεφαλής. 2 φορές γύρω στα 3-4 μέτρα πτώση. Την πρώτη φορά, αφού έβγαλα τελικά τη διαδρομή και κατέβηκα με έπιασε μια ζαλάδα και έβλεπα ό,τι φώτιζε ο ήλιος πιο έντονο, ενώ είχα μία περίεργη γεύση στο στόμα. Πρώτη φορά έτσι. Όλα κομπλέ από εκεί και πέρα. Λογικά αδρεναλίνη;

 

Ψιλοχαρτογράφιση του πεδίου:

 

 

 

Και ο γραφών:

 

 

Ωραιος gon ,h  Λιμνη που ειναι ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως ποδηλάτης, θα σου πρότεινα να αναζητήσεις την πραγματική αιτία του πόνου που έχεις και μετά εάν στο συστήσει ο γιατρός αλλάζεις μέθοδο αεροβικής άσκησης.

 

Από την περιγραφή σου, δεν είμαι καθόλου σίγουρος ότι ο πόνος οφείλεται στους κραδασμούς από το τρέξιμο. Συνεπώς, το να αλλάξεις την αεροβική άσκηση μπορεί απλώς να καλύψει το πρόβλημα, δεν θα το λύσει.

Τελικά πήγα στον γιατρό, καμιά σχέση με τενοντίτιδα που πίστευα, το πρόβλημα έχει να κάνει με τους δίσκους τις σπονδυλικής στήλης όπου συμπιέζεται το περονιαίο νεύρο (ή κάπως έτσι). 

 

Τέλος πάντων, ποδήλατο μου συνέστησε να το αποφύγω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά πήγα στον γιατρό, καμιά σχέση με τενοντίτιδα που πίστευα, το πρόβλημα έχει να κάνει με τους δίσκους τις σπονδυλικής στήλης όπου συμπιέζεται το περονιαίο νεύρο (ή κάπως έτσι). 

 

Τέλος πάντων, ποδήλατο μου συνέστησε να το αποφύγω. 

Σου συνέστησε θεραπευτική αγωγή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η συνέχεια του πρώτου βίντεο από τον ίδιο

 

Πρακτικά, λέει, εξαρτάται από τον στόχο σου, δύναμη ή υπερτροφία (κι ακολούθως από τις ασκήσεις που κάνεις, πχ άλλο deadlift, άλλο shoulder press)

...για υπερτροφία 60-90", για δύναμη 3-5 λεπτά

 

https://www.youtube.com/watch?v=RFiZIJRGfPA

 

Προσωπικά για μένα εξαρτάται από τη δυσκολία της άσκησης και τα κιλά, αν βγήκε πιο εύκολα το σετ κάνω μικρότερο διάλειμμα από 60", αν βγήκε πολύ δύσκολα το πολύ να πιάσω το 2λεπτο...

 

...superset έκανα πολύ το καλοκαίρι, επειδή είχα full body πρόγραμμα με 3 έως 4 ασκήσεις τουλάχιστον για κάθε μυϊκή ομάδα και αν έκανα κανονικά διαλείμματα έβγαινε 2ωράκι στο gym μαζί με τον διάδρομο και τους κοιλιακούς-ραχιαίους

 Πωπω δικε μου μ'ανοιξες τα ματια.

 

εχεις κανα βιντεακι για διατροφη σε αυτο το στυλ; Δηλαδη να σου λεει οτι παιρνεις υδατανθρακες εκεινη την ωρα για εκεινο τον λογο, πρωτεινη παιρνεις την αλλη ωρα για τον αλλο λογο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είχα εδώ και 1+ εβδομάδα που ήμουν κάπως αλλα δεν έδινα και πολύ σημασία , diet on point , sleep on point , δύναμη , ενέργεια , όλα Κάποια στιγμή (πέμπτη νομίζω) λέω δεν βάζω ένα θερμόμετρο ? 38,5 
απ τότε κάτω απο 38 δεν είχα. Παρασκευή/Σ/Κ off , έτσι κ αλλιώς είχα βγάλει τα σημεία και λέω τη Δευτέρα κάτσε μπας και σου περάσει . Έκανα κανα 20-40 λεπτο αερόβιες γιατι έπρεπε να βγάλω κάπου την ενέργεια μου αλλιώς θα κοιμόμουν 2+ τη νύχτα κ δεν μου προκαλούσαν κάποια αδυναμία ή οτιδήποτε . Προχθές κ χθες μου έφυγε ο κώλος στο βήχα, χθες βράδυ ξύπναγα συνεχώς. Τελικά το bisolvon, το αλατόνερο στη μύτη και οι γαργάρες με λεμόνι/σόδα/αλάτι δεν έκαναν τίποτα (πάντα δούλευε)  οπότε πάω σήμερα το πρωί στο γιατρό , του λέω συμπτώματα και γουρλώνει τα μάτια , 38+ απο τότε??? με εξετάζει "οξεία λοίμωξη κατώτερου αναπνευστικού" 
καλά μ έδωσε μια αντιβίωση για πνευμονία και δυο εισπνοές για να ανοίγουν οι αεραγωγοί

αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω ειναι γιατί όταν έχω πυρετό κ είμαι κ άρρωστος με αρρώστια που επηρεάζει το αναπνευστικό δεν είδα ούτε 1% πτώση σε δύναμη κ αερόβια ,   για να πάρω κ πρέφα νωρίτερα πως ειμαι άρρωστος  :huh: 

#σουρεάλ 
άντε αύριο να μην έχω πυρετό να πάω για προπόνηση (δίπλα, στο δωμάτιο π έχω πολυμηχάνημα κ βγάζω 4-5 ασκήσεις πλάτης και δικέφαλα/3κέφαλα μη κολλήσω κ κανένα άνθρωπο στο γυμναστήριο  :-D ) 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Υ.Γ.: Πειράζει που δεν έχω καθόλου DOMS μετά από τόσους μήνες απραξίας; Να ανησυχώ;

 

 

 

Ντομς με αεροβική άσκηση δεν είχα ποτέ. Οπότε δεν με παραξενευει.

 

Γιάννη, έχω την εντύπωση ότι παίζει ρόλο η ένταση κι η διάρκεια. ΟΚ, οι προπονήσεις στο παρόν στάδιο, είναι λιγότερο απαιτητικές από τις πολύωρες ποδηλασίες των 100 και πλέον χιλιομέτρων, αλλά και πάλι, περίμενα ότι θα υπήρχε κάτι. Ίδωμεν.

 

 

@wizzy, το kick & pull βγαίνει γμτ στο spin bike, ενώ στο στατικό στο σπίτι ούτε λόγος. και αυτό οφείλεται στην διαφορετική κατασκευή τους. στο στατικό αυτόματα όταν το ένα ανεβαίνει το άλλο (πετάλι) κατεβαίνει, ενώ στο spin bike το εντελώς αντίθετο 

έτσι στο spin bike έχω καλύτερο κάψιμο στις 4κεφαλές και στον μηριαίο, ενώ στο στατικό ούτε καν ...

"αύξησης του cadence (ο ρυθμός με τον οποίο ποδηλατούμε, στροφές πεταλιού/λεπτό)", εννοείς τα rpm?!?! 

 

τώρα για τα doms σου νομίζω φταίει αυτό "άρα μικρότερη παραγόμενη δύναμη"

δεν νομίζω να σε απασχολεί στην παρούσα φάση το muscle soreness και γενικά να μην σε απασχολεί 

μόνο να κάνεις την απαραίτητη αποθεραπεία και λίγο foam roller 

 

Δήμητρα, το kick & pull εφαρμόζεται και στο στατικό ποδήλατο, απλά θέλει πολύ καλό mind-muscle connection (= a.k.a. συγκέντρωση την ώρα της άσκησης). Για να κάνεις kick θα πρέπει όταν το πόδι φτάνει στο σημείο "ώρα 12:00" (ή, αλλιώς, το πιο ψηλό σημείο/κορυφή του κύκλου που διαγράφει), να κινείς ελάχιστα το πέλμα σου (μέσα στο παπούτσι) προς τα εμπρός (σαν "κλωτσάς" κάτι με τα δάχτυλά σου). Αντίστοιχα, για να κάνεις "pull", θα πρέπει όταν το πόδι σου φτάνει στο σημείο "ώρα 06:00 (ή, αλλιώς, στο χαμηλότερο σημείο του κύκλου), κινείς ελάχιστα τη φτέρνα σου προς τα πίσω. Σε αρχικό στάδιο, προσπάθησε να "προπονείς" το κάθε πόδι ξεχωριστά (π.χ. για 30 δευτερόλεπτα) και σιγά σιγά θα προοδεύσεις.

 

Ο όρος cadence είναι ταυτόσημος με το rpm (revolutions per minute).

 

Για τα DOMS απάντησα πιο πάνω, θα δούμε.

 

Η πρώτη προπόνηση (4η συνολικά) αυτής της εβδομάδας περιελάμβανε ασκήσεις ποδηλασίας με σωστή στάση κι ελέγχου του ρυθμού του cadence, καθώς κι ILTs (=Isolated Leg Trainng) - κοινώς ποδηλασία με το ένα πόδι ενεργό και το άλλο εντελώς αμέτοχο. Η πρόταση του software ήταν να ξεκλειδώσω εντελώς το παπούτσι από το πετάλι, αλλά επειδή δεν αισθάνομαι ακόμα αρκετή αυτοπεποίθηση όσον αφορά την ισορροπία μου στο roller, προτίμησα να μην την ακολουθήσω κι απλά να "νεκρώνω" το κάθε πόδι κατά περίπτωση. Καλά ήταν. 

 

Ακόμα να νιώσω την πίεση να αυξήσω την παραγόμενη δύναμη κατά τη διάρκεια των προπονήσεων - μάλλον αυτό θα γίνει σε κάποια μελλοντική προπόνηση. Σήμερα είναι η σειρά της επόμενης προπόνησης - ανυπομονώ!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Εύβοια. Παίζει να είναι και το πιο όμορφο μέρος της.

Τι καλά που δεν γνωρίζει ο πολύς κόσμος την Εύβοια :P

Η Λίμνη είναι μετριάτζα :)

αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω ειναι γιατί όταν έχω πυρετό κ είμαι κ άρρωστος με αρρώστια που επηρεάζει το αναπνευστικό δεν είδα ούτε 1% πτώση σε δύναμη κ αερόβια , για να πάρω κ πρέφα νωρίτερα πως ειμαι άρρωστος :huh:

#σουρεάλ

 

Μλκ Νίκο έχεις καεί τελείως λέμε. Έχεις απομονώσει καταντίπ το μυαλό σου με το σώμα σου και τις αισθήσεις σου. Θα σε πάρουν για πειράματα ...

------------------------------------

Λοιπόν παραλίγο τσαμπουκάς σήμερα το πρωί στο γυμ.

Τελειώνω από TRX και κατεβαίνω κάτω στα βάρη για πλάτη και τρικέφαλα. Κάποια στιγμή ψάχνω για σχοινί της τροχαλίας. Βρίσκω ένα κρεμασμένο,παρατημένο και αρχίζω τα σετάκια.

Ενώ χτυπιέμαι έρχεται τύπος τσαμπουκαλεμένος με γυροφέρνει από απόσταση και καλά γκρινιάζει τι έγινε το σχοινί που έκανε.

Λαχανιασμένος του φωνάζω ότι εγώ το έχω και στο δίνω σε ένα λεπτό βρε φίλε.

Τον βλέπω κοκκινίζει στέκεται κόντρα ,παίρνει την βραχνιασμένη πολλά βαρύ φωνή " δεν με λένε ΡΕ ,Διονύση με λένε. ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ;

Μούρθε και είπα στο άσχετο " άσε κάτω το κουλούρι μην πεθάνει η μάνα σου" και έσκασε στα γέλια

Πολλοί το έχουν δει τελικά το βιντεάκι με τον Φσίτ Φσίτ και το περιστέρι χαχα!!!

Τι σουρεάλ φάση.....

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου συνέστησε θεραπευτική αγωγή;

 

Μου είπε τι να κάνω προληπτικά, (στάση σώματος, πως να κάθομαι, ασκήσεις να κάνω, να αποφεύγω κ.ο.κ ) ώστε οι δύο σπόνδυλοι να μην υφίστανται πίεση και να μην πιέζουν το σχετικό νεύρο που προκαλεί τον πόνο.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

squat-sumo DLS - leg press - stiff leg DLs - glute kicks - seated calves raises - abs/hyperexte 
3Χ8 

στάνιαρα ! 


υ.γ ευτυχώς, δεν κάνω μετά τα βάρη αερόβιο και νιώθω άνθρωπος. κοινώς, δεν υπερπροπονούμαι 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...