Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εγώ πάντως για τα πόδια μου επί 48ώρες είχα DOMS δεν πα να έκανα και κανονικά το cardio μου... αυτά εκεί επέμεναν, ένιωθα πρησμένη κάθε μυική ίνα 4φαλου.... 

Αυτο δεν αναιρει πως μπορεις και πρεπει να συνεχισεις να γυμναζεσαι τις επομενες μερες εστω και πιο ηπια αν ειναι εντονο το φαινομενο .

Σε καθε περιπτωση και εγω πιστευω πως η αποχη  σαν λυση για τα πιασιματα ειναι ακυρη ειδικα οταν μιλαμε για βαρη .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

  Κανένα γλυκαντικό σκεύασμα δεν έχει 100% γλυκ.στεβιόλης και όσα έχουν μόνο τα δύο προαναφερθέντα είναι πανάκριβα...  

αυτό ειναι σχετικό, απλά στην Ελλάδα συνήθως κυκλοφορούν σκουπίδια στυλ ζαχαρίνη

το συγκεκριμένο που αγοράζω 10 euro /50γρ έχει 25-30 σε άλλα site , στο μαγαζί με τα βιολογικά που ψωνίζω το έχει τόσο. Στο site steviola.gr αναφέρει 

 

 

post-353959-0-20095100-1504796501_thumb.jpg

 

 

η εταιρία που το φτιάχνει είναι Γερμανική και παράγει μόνο βιολογικά και τόσα χρόνια που το χρησιμοποιώ είμαι ευχαριστημένος . Ακόμα και γλυκά έχω φτιάξει με αυτό 

 

έχουμε και στην Ελλάδα αλλα πριν μήνες που επικοινώνησα με την εταιρία μου είπαν πως έχουν μόνο μεγάλες συσκευασίες (επαγγελματικές) για 1:300 , αυτή που λες είναι 1:3 και συνήθως τόσο ειναι αυτές που πουλάνε στα μαγαζιά. Οι 1:300 προορίζονται για επαγγελματική χρήση, όπως είπα θέλει μέτρημα με τη μύτη του κουταλιού (η την λαβή) . 

 

----------------------------------------------------------------------------------------

άσχετο αλλα μιας και οι περισσότεροι εδω μέσα τρώμε κάθε μέρα αυγά ακούσατε για τα μολυσμένα ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για γλυκαντικά που έγινε λόγος να βλέπετε οπωσδήποτε τα συστατικά της κάθε συσκευασίας...

Τονιζω αυτο.

Ειναι πολλες εταιριες που χρησιμοποιουν το σημα της στεβιας, αλλα περιεχουν και αλλες γλυκαντικες ουσιες, ενω θα επρεπε βαση νομου να ειναι μονο με στεβια.

Πολυ καλη γλυκαντικη ουσια ειναι το εκχυλισμα απο το monk fruit / Siraitia grosvenorii αλλα δεν βρισκεται σε καλη τιμη στην Ελλαδα. Εξω ειναι πολυ φθηνοτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και 2 λίτρα τη μέρα να πίνεις δε θα σε παχύνει , αλλα χαλάει τα δόντια το ανθρακικό τους, φαντάσου πως λειτουργεί και μέσα μας 

πολλοί πίνουμε βέβαια , το οτι κάνουμε ένα χ τρόπο ζωής δεν πάει να πει πως ζούμε και σαν μοναχοί με "ψωμί κ ελιά" αλλα πχ τώρα π κάνει ακόμα ζέστη πίνω πολύ συχνά , το χειμώνα που το γυρίζω στο τσάι μήλο/κανέλα που γευστικά το θεωρώ top , τις σταματάω τελείως και πίνω μόνο όταν τύχει 

 

σχετικά με την γλυκαντική αγοράζω αυτή . 0 θερμίδες (αν δεις μερικές γλυκαντικές μπορεί να έχουν θερμίδες αλλα λιγότερες απο την ζάχαρη, αυτή δεν έχει). 

 

attachicon.gif 12243324.jpg

 

Έχει 10 euro τα 50gr και μου κρατάει 2 μήνες? όταν κάνω βαριά χρήση. Δηλαδή πχ να πιω 3-4 ροφήματα τη μέρα, να βάλω στο πρωινό μου , να βάλω στο γιαούρτι το βράδυ κλπ 

 

είναι υπερβολικά δυνατή κ θέλει μέτρημα με την μύτη του κουταλιού του γλυκού ή με κάτι μικρό τέλος πάντων αλλα όταν βρεις την δοσολογία είναι ότι καλύτερο. Έχω αγοράσει πολλές γλυκαντικές αλλα καμία δεν με συνέφερε για την χρήση που κάνω συνήθως 

 

η μόνη βλακεία ειναι πως το μόνο μαγαζί που τις εισάγει όταν βγει εκτός αποθέματος μπορεί να κάνει καιρό να ξαναφέρει οπότε παίρνω 2-3 τη φορά για να έχω για μήνες .

 

 

 

 

 

που μπορω να την παραγγειλω ? μια φιλη μου που ρωτησε ειπε οτι η καλυτερη ειναι η linodiet την ξερεις ?

 

επισης να ρωτησω κατι αλλο ετρωγα κορν φλεικς και μου ειπαν οτι δεν ειναι καλα και να φαω καλυτερα κουακερ πηρα σημερα τα κουακερ με ξηρους καρπους τα οποια ηταν ωραια και χορταστικα εφαγα λιγοτερα απο οτι κορν φλεικς, ειδα ομως στο κουτι οτι εχουν πολυ ζαχαρη και μου φανηκε πολυ περιεργο επισης στο κουτι εγραφε πανω σιροπι γλυκοζης

Τονιζω αυτο.

Ειναι πολλες εταιριες που χρησιμοποιουν το σημα της στεβιας, αλλα περιεχουν και αλλες γλυκαντικες ουσιες, ενω θα επρεπε βαση νομου να ειναι μονο με στεβια.

Πολυ καλη γλυκαντικη ουσια ειναι το εκχυλισμα απο το monk fruit / Siraitia grosvenorii αλλα δεν βρισκεται σε καλη τιμη στην Ελλαδα. Εξω ειναι πολυ φθηνοτερο.

 

ναι το εχω δει αυτο εχουν ασπαρταμη και ακεσουλφαμικό κάλιο, επισης εχουν και αγαυη.

τα δυο πρωτα ειναι τεχνιτα και οχι και το καλα σε μεγαλη καταναλωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

που μπορω να την παραγγειλω ? μια φιλη μου που ρωτησε ειπε οτι η καλυτερη ειναι η linodiet την ξερεις ?

 

επισης να ρωτησω κατι αλλο ετρωγα κορν φλεικς και μου ειπαν οτι δεν ειναι καλα και να φαω καλυτερα κουακερ πηρα σημερα τα κουακερ με ξηρους καρπους τα οποια ηταν ωραια και χορταστικα εφαγα λιγοτερα απο οτι κορν φλεικς, ειδα ομως στο κουτι οτι εχουν πολυ ζαχαρη και μου φανηκε πολυ περιεργο επισης στο κουτι εγραφε πανω σιροπι γλυκοζης

εγώ απο εδώ παίρνω , δεν την έχω βρει αλλού στην Ελλάδα 

την linodiet δεν την ξέρω πρώτη φορά την ακούω. quaker καλύτερα να παίρνεις σκέτο και να προσθέτεις εσύ οτι θες αλλιώς δεν έχει καμία διαφορά απ το να πάρεις το πρώτο random κουτί δημητριακών που θα σου φανεί μπάνικο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ απο εδώ παίρνω , δεν την έχω βρει αλλού στην Ελλάδα 

την linodiet δεν την ξέρω πρώτη φορά την ακούω. quaker καλύτερα να παίρνεις σκέτο και να προσθέτεις εσύ οτι θες αλλιώς δεν έχει καμία διαφορά απ το να πάρεις το πρώτο random κουτί δημητριακών που θα σου φανεί μπάνικο 

 

ε νομιζα οτι ολα τα κουακερ ηταν "υγειηνα", την επομενη φορα θα παρω σκετα  και θα βαζω λιγους ξηρους καρπους μονος μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισης να ρωτησω κατι αλλο ετρωγα κορν φλεικς και μου ειπαν οτι δεν ειναι καλα και να φαω καλυτερα κουακερ πηρα σημερα τα κουακερ με ξηρους καρπους τα οποια ηταν ωραια και χορταστικα εφαγα λιγοτερα απο οτι κορν φλεικς, ειδα ομως στο κουτι οτι εχουν πολυ ζαχαρη και μου φανηκε πολυ περιεργο επισης στο κουτι εγραφε πανω σιροπι γλυκοζης

 

τα corn flakes ακομα.και τα fitness οπως και πολλα musliθα δεις οτι ειναι πιτανστην ζαχαρη και πιτα σε λαδι ειτε.λεγεται φοινικελαιο ειτε δ3ν ξερω τι.μια σχετικα καλη μαρκα musli ειναι το φυτρο που ειναι πολυ πιο σωστο απο αλλα.κατα τα αλλα εγω περνω σκετοquaker δηλαδη νιφαδες βρωμης και βαζω μεσα γαλα λιγο πρωτεινη κανελα μια κουταλια ταχινι και μια κουταλια μελι αν θες επισης.μια εναλλακτικη ειναι και κομματακια μπανανας.ειναι πολυ καλυτερο.επιης μπορεις να ριξεις μεσα πιτουρο πιτυρο βρωμης και λιναροσπορο.quake4 δηλαδη βρωμη εχει αε πολυ καλη τιμη το myprotein αλλα ειναι τελειως σκονη και δεν εχει τοσο τελεια γευση ουτε διαλυεται ευκολα.
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε νομιζα οτι ολα τα κουακερ ηταν "υγειηνα", την επομενη φορα θα παρω σκετα  και θα βαζω λιγους ξηρους καρπους μονος μου.

για να καταλάβεις η βρώμη ειναι απο τις καλύτερες τροφές , αλλα η βρώμη , όχι τα υπόλοιπα που προσθέτουν. Οταν ακους quaker αναφέρονται συνήθως στην μάρκα βρώμης quaker , ε όπως ειναι φυσικό σαν κάθε εταιρία που προσέχει τα κέρδη της παράγουν και λιγότερο υγειηνά προϊόντα  

Αυτά τα μιξ υγειηνών τροφών με junk είναι σα να λέμε αγόρασα μια πίτα γύρο και της έβαλα μέσα 10 μαρουλόφυλλα άρα ειναι υγιεινό επειδή το μαρούλι ειναι υγιεινό

το ίδιο πράμα  :-D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό ειναι σχετικό, απλά στην Ελλάδα συνήθως κυκλοφορούν σκουπίδια στυλ ζαχαρίνη

το συγκεκριμένο που αγοράζω 10 euro /50γρ έχει 25-30 σε άλλα site , στο μαγαζί με τα βιολογικά που ψωνίζω το έχει τόσο. Στο site steviola.gr αναφέρει 

 

 

 

 

......

αποτελείται και το σκεύασμα σου από γλυκοζίτες στεβιόλες και ερυθριτόλη. Από γλυκαντικά αυτά τα δύο σε συνδυασμό αξίζουν. τα υπόλοιπα είναι απλά ακατάλληλα και τα χρησιμοποιούν διότι ρίχνουν το κόστος παραγωγής. Αυτό είπα στο προτελευταίο μου πως. 

Αυτο δεν αναιρει πως μπορεις και πρεπει να συνεχισεις να γυμναζεσαι τις επομενες μερες εστω και πιο ηπια αν ειναι εντονο το φαινομενο .

Σε καθε περιπτωση και εγω πιστευω πως η αποχη  σαν λυση για τα πιασιματα ειναι ακυρη ειδικα οταν μιλαμε για βαρη .

όχι εννοείται ! δε σημαίνει ότι επειδή με έπιασαν τα DOMS το σάββατο από τα πόδια δε θα έκανα το πρόγραμμα των υπολοίπων ημερών. όλα χρησιμοποιούνται στοχευμένα, τπτ δεν χρησιμοποιείται αλόγιστα. Όμως και η μέρα ξεκούρασης είναι μέσα στο πρόγραμμα, δεν πρέπει να το αμελούμε. Από κει και πέρα ... ο καθείς εφ' ω ετάχθη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αποτελείται και το σκεύασμα σου από γλυκοζίτες στεβιόλες και ερυθριτόλη. Από γλυκαντικά αυτά τα δύο σε συνδυασμό αξίζουν. τα υπόλοιπα είναι απλά ακατάλληλα και τα χρησιμοποιούν διότι ρίχνουν το κόστος παραγωγής. Αυτό είπα στο προτελευταίο μου πως. 

όχι εννοείται ! δε σημαίνει ότι επειδή με έπιασαν τα DOMS το σάββατο από τα πόδια δε θα έκανα το πρόγραμμα των υπολοίπων ημερών. όλα χρησιμοποιούνται στοχευμένα, τπτ δεν χρησιμοποιείται αλόγιστα. Όμως και η μέρα ξεκούρασης είναι μέσα στο πρόγραμμα, δεν πρέπει να το αμελούμε. Από κει και πέρα ... ο καθείς εφ' ω ετάχθη

ε ναι δεν ειναι το καλύτερο που υπάρχει αλλα δεν με απασχολεί κ τόσο , αμα μ περισσεύουν κάποια στιγμή θα το κοιτάξω αφού αλλάξω τις τροφές μου πρώτα στις καλύτερες ποιοτικά κλπ. Κακά τα ψέματα ειναι ακριβό το σπορ κ αν δεν κάνεις παραχωρήσεις δεν πας πουθενά όσο δε σε παίρνει. Θα μου πεις ζεις και χωρίς γλυκαντική αλλα προσωπικά δεν την έχω δει ασκητική ζωή , απολαμβάνω ότι μ αρέσει κ κάνω κ τις καταχρήσεις μου όπου με παίρνει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να καταλάβεις η βρώμη ειναι απο τις καλύτερες τροφές , αλλα η βρώμη , όχι τα υπόλοιπα που προσθέτουν. Οταν ακους quaker αναφέρονται συνήθως στην μάρκα βρώμης quaker , ε όπως ειναι φυσικό σαν κάθε εταιρία που προσέχει τα κέρδη της παράγουν και λιγότερο υγειηνά προϊόντα  

Αυτά τα μιξ υγειηνών τροφών με junk είναι σα να λέμε αγόρασα μια πίτα γύρο και της έβαλα μέσα 10 μαρουλόφυλλα άρα ειναι υγιεινό επειδή το μαρούλι ειναι υγιεινό

το ίδιο πράμα  :-D

 

σιγουρα θα υπαρχουν και λιγοτερο υγειηνα εκτος απο την καθαρη βρωμη, εμενα βεβαια και αυτα που δεν ειμαι σε καμια περιπτωση φιτ μια χαρα μου φαινονται απο το να τρωω ζαμπονοτυροπιτες με μιλκο :P

 

θα τα δοκιμασω και σκετα αν δεν μπορω να τα φαω θα τα κανω μισα μισα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σιγουρα θα υπαρχουν και λιγοτερο υγειηνα εκτος απο την καθαρη βρωμη, εμενα βεβαια και αυτα που δεν ειμαι σε καμια περιπτωση φιτ μια χαρα μου φαινονται απο το να τρωω ζαμπονοτυροπιτες με μιλκο :P

 

θα τα δοκιμασω και σκετα αν δεν μπορω να τα φαω θα τα κανω μισα μισα.

συμφωνώ , ο καθένας ειναι ελεύθερος να τρώει ότι θέλει , απλά αυτό που θέλω να σου δώσω να καταλάβεις ειναι πως υπάρχουν προϊόντα που βαφτίζονται "υγειηνά" κ είναι καθαρά θέμα marketing επι της ουσίας. Οπότε ξέρω γω τρώει κάποιος τα ακριβότερα/λιγότερο νόστιμα "υγειηνά" και έχει το ίδιο αποτέλεσμα με το να έτρωγε ζαμπονοτυρόπιτες και Μίλκο 

Με λίγα λόγια τρως κάτι λιγότερο νόστιμο με το impact του junk 

 

Πάνω σε αυτό που λες τώρα , αν την έχεις δει στο χαλαρό μπορείς απλά να κόψεις junk , να τρως τα φαγητά σου ψητά κ όχι τηγανιτά, όπως και να κόψεις τη ζάχαρη. Να προτιμάς κρέατα λιγότερο λιπαρά και γενικά με μέτρο τα ζωικά λίπη. Αυτά απο μόνα τους θα έχουν πολύ θετικό αποτέλεσμα στην υγεία σου  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λόγω καλοκαιρινής απάλευτης ζέστης και λοιπών συγκυριών είχα να κάνω TRX κάτι λιγότερο από ένα μήνα. Κάναμε πιο πολύ kettlebells και λάστιχα. Ήταν σαν να ξεκίνησα πάλι από την αρχή.  -_- Δεν απογοητεύομαι, αλλά δεν περίμενα τέτοιο χάλι... 

 

Τώρα για το μούσλι που λέτε και η κουάκερ βγάζει μούσλι χωρίς πρόσθετα με ξηρούς καρπούς ή φρούτα όπως η φύτρο, αλλά πρέπει να ξέρεις ποιο να πάρεις. Διότι η νέα σειρά της (που είναι απείρως νόστιμη) είναι τίγκα στη ζάχαρη. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το hell δεν μπορω να καταλαβω πως εγινε "mainstream",εχει κυριολεκτικα ιδια γευση με τα φθηνιαρικα no name ενεργειακα ποτα 50-60 λεπτων που βρισκεις σε σουπερμαρκετ. Τα οποια παρεπιπτωντος μερικα απο αυτα εχουν αραβικα γραμματα στις ετικετες τους.

 

Αποψη μου πως το monster ειναι χιλιαδες φορες καλυτερο και σε γευση και τιμη, 1,10 με 1,20 τα 500 ml αν ψαχτεις λιγο.

Το καλυτερο απο ολα θεωρω πως ειναι το ασπρο monster,απλα κορυφαιο. Ξενερωνω αφανταστα οταν σε σουπερμαρκετ/περιπτερα εχουν μονο το κλασσικο ή το κιτρινο ή καμια αλλη βλακεια,αυτα με την ζαχαρη ειναι σαν να πινεις εναν χυμο "φρουτων",φουλ στην ζαχαρη και στις θερμιδες,οτι χειροτερο.

Ακομα δηλαδη και να μην σκοπευω να αγορασω οταν βλεπω πως εχουν μονο αυτα νευριαζω λολ.

σε hell πολυ ωραιο ειναι το πορροκαλι που ειναι πολυβιταμινη.συνηθως τα hellεχουν 1.50 στο περιπτερο και 2.00 ευρω τα monster.monsterτο πιο ωραιο ειναι το μπλε με μηδεν θερμιδες αλλα σε γευση προτιμω το πορτοκαλι hell.τα απλα hell ναι δεν ειναι κατι τρελο
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνώ , ο καθένας ειναι ελεύθερος να τρώει ότι θέλει , απλά αυτό που θέλω να σου δώσω να καταλάβεις ειναι πως υπάρχουν προϊόντα που βαφτίζονται "υγειηνά" κ είναι καθαρά θέμα marketing επι της ουσίας. Οπότε ξέρω γω τρώει κάποιος τα ακριβότερα/λιγότερο νόστιμα "υγειηνά" και έχει το ίδιο αποτέλεσμα με το να έτρωγε ζαμπονοτυρόπιτες και Μίλκο 

Με λίγα λόγια τρως κάτι λιγότερο νόστιμο με το impact του junk 

 

Πάνω σε αυτό που λες τώρα , αν την έχεις δει στο χαλαρό μπορείς απλά να κόψεις junk , να τρως τα φαγητά σου ψητά κ όχι τηγανιτά, όπως και να κόψεις τη ζάχαρη. Να προτιμάς κρέατα λιγότερο λιπαρά και γενικά με μέτρο τα ζωικά λίπη. Αυτά απο μόνα τους θα έχουν πολύ θετικό αποτέλεσμα στην υγεία σου  

 

καλα ναι παιζει πολυ διαφημηση ευτηχως δεν εχουμε γινει ακομα μουρικα εκει διαβασα λεει οτι εχουν δικαιωμα οι εταιρειες να διαφημιζουν τροφιμα με λιγοτερο απο 5 θερμιδες να λενε οτι εχει μηδεν.

 

εχω αρχισει να κοβο αρκετα ζαχαρη και γλυκα και απο junk food τρωω 2 φορες την εβδομαδα απο εκει που ετρωγα σχεδον καθε μερα, στα φαγητα βαλω λιγο λαδι στο τηγανι περιπου μισο κουταλι του γλυκου και με χαρτοπετσετα το παω παντου και στα λαδερα βαζω ενα φλυτσανακι του καφε.

 

προχθες εφαγα λαχανοριζο, χθες εκανα φιλετο κοτοπουπουλο με ροκα και κοτατζ και σημερα ειχα μπεφτεκια με απαχο κιμα μοσχαρι μαζι με μαρουλι σαλατα και σος απο μουσταρδα και απαχο γιαουρτι.Επισης αντι για ψωμι τρωω μια αραβικη πιτα ολικης αλεσεος.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...