Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με αφορμή το ποστ του Heybro κι επειδή αρκετοί διαβάζουν το thread, να δούμε λίγο πώς γίνεται το bulking (η απόκτηση μυικού όγκου).

 

Παιδιά, είναι απλό. Όταν ξεκινάμε bulking κάνουμε 2 μετρήσεις. Μία για τα κιλά και μία για την κοιλιά (περιφέρεια μέσης). Ξεκινάμε bulking, φτάνουμε σε κάποιο νούμερο και μετά κάνουμε cutting (γράμμωση) και σταματάμε όταν φτάνουμε στην ίδια περιφέρεια μέσης με την οποία ξεκινήσαμε, έχοντας ολοκληρωσει ένα κύκλο όγκου/γράμμωσης. Όσα κιλά παραπάνω είμαστε, αυτοί είναι οι μυς που βάλαμε.

 

Έτσι, ο heybro ξεκίνησε 65 κιλά κι έφτασε 76 κι ήταν ενθουσιασμένος με τα κιλά που έβαλε. Προφανώς κι έβαλε τόσο μυς όσο και λίπος. Πόσο όμως από το καθένα; Προφανώς δεν μέτρησε περιφέρεια μέσης αλλά με βάση τη φωτογραφία που ανέβασε, τον υπολογίζω στα 79-80εκ. Όταν ξαναπέσει η μέση στο ίδιο νούμερο τότε θα ξέρει ακριβώς πόσους μυς έχει βάλει.

 

Επίσης, μην ταυτίζετε την αύξηση μυικού όγκου με τις επιδόσεις. Σαφώς και όσο περισσότεροι μυς τόσο πιο πολλά κιλά σηκώνει κάποιος αλλά αύξηση στις επιδόσεις μπορεί να προέλθει κι από καλύτερη προσαρμογή του ΚΝΣ, καλύτερο mentality, βελτιωμένη ψυχολογία, κτλ

--------------------

 

Καλά, οι κάμψεις στους κρίκους είναι άλλη κατηγορία. Πρώτη φορά ένιωσα το στήθος μου να "σκίζεται". Μιλάμε έχω ενθουσιαστεί με την προπόνηση που προσφέρουν!

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

 Σαφώς και όσο περισσότεροι μυς τόσο πιο πολλά κιλά σηκώνει κάποιος αλλά αύξηση στις επιδόσεις μπορεί να προέλθει κι από καλύτερη προσαρμογή του ΚΝΣ, καλύτερο mentality, βελτιωμένη ψυχολογία, κτλ

 

 

 

Τί το καθορίζει αυτό; Ξεκίνησα πριν μήνες κάμψεις από 3 σε κάθε σετ, και ενώ αύξανα προοδευτικά και τις επαναλήψεις και την αντίσταση (έφτασα 10 diamond ανά σετ), ο μυικός όγκος που έχω πάρει είναι μετα βίας παρατηρήσιμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η προσφορα των Yava με τα 49 ευρω πιστευετε δεν αξιζει; Εχω κοντα στο σπιτι μου και θα ηθελα να ξεκινησω γυμναστηριο σε συνδυασμο με μια καλη διατροφη (παρολο που δεν εχω ιδεα), αλλα εαν ειναι να πηγαινω στο γυμναστηριο και να ειναι τιγκα στον κοσμο και να μη μπορω να κανω, ποιο το νοημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τί το καθορίζει αυτό; Ξεκίνησα πριν μήνες κάμψεις από 3 σε κάθε σετ, και ενώ αύξανα προοδευτικά και τις επαναλήψεις και την αντίσταση (έφτασα 10 diamond ανά σετ), ο μυικός όγκος που έχω πάρει είναι μετα βίας παρατηρήσιμος.

Σε κάθε σετ φτάνεις σε failure;

Υπάρχει περίπτωση να δουλεύεις το νευρικό κι όχι τους μύες. Επίσης το φαγητό ειναι αυτό που θα σου βάλει μυικό όγκο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η προσφορα των Yava με τα 49 ευρω πιστευετε δεν αξιζει; Εχω κοντα στο σπιτι μου και θα ηθελα να ξεκινησω γυμναστηριο σε συνδυασμο με μια καλη διατροφη (παρολο που δεν εχω ιδεα), αλλα εαν ειναι να πηγαινω στο γυμναστηριο και να ειναι τιγκα στον κοσμο και να μη μπορω να κανω, ποιο το νοημα;

Για αρχη πρεπει να  πηγαινεις  στο γυμνανστηριο  σε τακτικη βαση  και να κανεις σωστη διατροφη. Εκει ειναι η δυσκολια και εκει πρεπει να επικεντρωθεις ως αρχαριος  .

Το αν ειναι τιγκα στον  κοσμο  θα σε απασχολησει σε τριτη φαση  πολυ μακρινη απο αυτη που εισαι τωρα .

Κοινως εχεις λαθος προτεραιοτητες .

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικά πράγματα πρέπει να τα βιώσεις για να τα νιώσεις, δεν αρκεί να σου το λένε οι άλλοι. Κι εγώ τέτοιος είμαι. Δε πα να με λένε ότι το τάδε είναι λάθος. Θα το κάνω για να βεβαιωθώ ότι είναι λάθος (ενώ μέσα μου ελπίζω ότι εγώ είμαι ο μάγκας που θα το κάνω σωστά, χαχαχα, ξεροκέφαλο χαϊβάνι από τα λίγα).

 

Θα τρέξετε να γραφτείτε στα γιαβα; Πάλι 49€ για ετήσια συνδρομή βγάλανε. Εγώ ξέρω πάντως ενα κοροιδο που γράφτηκε πέρσι και δεν πήγε ποτέ.

απλα πιστευεις οτι μπορει να μην τυχει σε σενα αυτο και πραγματι μερικα πραγματα μπορει να λειτουργουν διαφορετικα.οχι πολυ διαφορετικα αλλα διαφορετικα. παρα πολλα ατομα γραφονται και δεν πατανε ποτε και εκει ακριβως πονταρουν.οτι καποιοι θα πανε 2-3 φορες και τερμα.αλλιως αν πηγαιναν ολοι δεν θα χωραγαν.

 

Δεν θα πρεπε αυτο το δικαιωμα να το εχει ο καθενας με την "κανονικη" συνδρομη; Δεν καταλαβαινω το εξτρα 50ρικο για να δικαιουσαι πας σε αλλο μαγαζι της ιδιας αλυσιδας.

 

Απο την αλλη το καταλαβαινω απολυτα με τη λογικη οτι ειναι ιδιωτης και το μαγαζι του ειναι δικαιωμα του να το δουλεψει οπως θελει. Απλα προσωπικα αυτο το εξτρα 50ρικο δεν το εκτιμω ως "καλο" αλλα μαλλον το αναποδο.

 

ΥΓ. Τα high class οκ κατανοητο να μην σου επιτρεπουν την εισοδο αφου εχουν αλλες χρεωσεις ουτως η αλλως.

δεν υπαρχει ακριβως το δικαιωμα.ειναι τι παροχες δινει ο καθενας.οτι σε διευκολυνει σε κατι και το χρεωνει.οπως βλεπεις γυμναστηρια που σου λενε 100 η συνδρομη αλλα +10 τα Pilates +10 το trx κτλ.πολλες φορες τα καλα λεφτα βγαινουν απο τα εξτρα.ναι θα μπορουσαν να το κανουν και με την ιδια τιμη αλλα αφου ειναι ηδη χαμηλη το εκαναν μετα πληρωμης.καποτε το ειχαν και τα Joe weider αλλα σε καποιο σημειο λενε οτι υπηρχε λογιστικο θεμα οποτε αν πηγαινες αλλου απλα πληρωνες 1 ευρο καθε φορα.

 

Η προσφορα των Yava με τα 49 ευρω πιστευετε δεν αξιζει; Εχω κοντα στο σπιτι μου και θα ηθελα να ξεκινησω γυμναστηριο σε συνδυασμο με μια καλη διατροφη (παρολο που δεν εχω ιδεα), αλλα εαν ειναι να πηγαινω στο γυμναστηριο και να ειναι τιγκα στον κοσμο και να μη μπορω να κανω, ποιο το νοημα;

 

δες τι κοσμο πιανει και απλα προσπαθησε να πηγαινεις ωρες που δεν εχει πολυ κοσμο.κατα τα αλλα με 50 ευρω ουτε 10 καφεδες δεν παιρνεις οποτε αξιζει τρελα.

ΕΓΙΝΕ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΜΕ 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τί το καθορίζει αυτό; Ξεκίνησα πριν μήνες κάμψεις από 3 σε κάθε σετ, και ενώ αύξανα προοδευτικά και τις επαναλήψεις και την αντίσταση (έφτασα 10 diamond ανά σετ), ο μυικός όγκος που έχω πάρει είναι μετα βίας παρατηρήσιμος.

Όταν ξεκινάς να κανεις μια ασκηση και φτάνεις στις χ μέγιστες επαναλήψεις, στην πραγματικότητα μπορείς να κανεις πολύ πολύ πολύ περισσότερες. Ο λόγος που καταφέρνεις σιγά σιγά να αυξάνεις επαναλήψεις δεν ειναι οτι αυξάνεις σε μυικοτητα αλλα οτι εκπαιδευεις το μυαλό σου να ανέχεται περισσότερο πόνο, περισσότερο ζορισμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, οι κάμψεις στους κρίκους είναι άλλη κατηγορία. Πρώτη φορά ένιωσα το στήθος μου να "σκίζεται". Μιλάμε έχω ενθουσιαστεί με την προπόνηση που προσφέρουν!

Η γυμνάστριά μου λέει συχνά "rings are for athletes" και φυσικά έχει δίκιο... Καμία επαφή οι κρίκοι με οτιδήποτε άλλο σε bodyweight πιστεύω. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

--------------------

 

Καλά, οι κάμψεις στους κρίκους είναι άλλη κατηγορία. Πρώτη φορά ένιωσα το στήθος μου να "σκίζεται". Μιλάμε έχω ενθουσιαστεί με την προπόνηση που προσφέρουν!

Ποιες κάμψεις ακριβώς Γιάννο; Τι άλλες ασκήσεις κάνεις;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αφορμή το ποστ του Heybro κι επειδή αρκετοί διαβάζουν το thread, να δούμε λίγο πώς γίνεται το bulking (η απόκτηση μυικού όγκου).

 

Παιδιά, είναι απλό. Όταν ξεκινάμε bulking κάνουμε 2 μετρήσεις. Μία για τα κιλά και μία για την κοιλιά (περιφέρεια μέσης). Ξεκινάμε bulking, φτάνουμε σε κάποιο νούμερο και μετά κάνουμε cutting (γράμμωση) και σταματάμε όταν φτάνουμε στην ίδια περιφέρεια μέσης με την οποία ξεκινήσαμε, έχοντας ολοκληρωσει ένα κύκλο όγκου/γράμμωσης. Όσα κιλά παραπάνω είμαστε, αυτοί είναι οι μυς που βάλαμε.

 

Έτσι, ο heybro ξεκίνησε 65 κιλά κι έφτασε 76 κι ήταν ενθουσιασμένος με τα κιλά που έβαλε. Προφανώς κι έβαλε τόσο μυς όσο και λίπος. Πόσο όμως από το καθένα; Προφανώς δεν μέτρησε περιφέρεια μέσης αλλά με βάση τη φωτογραφία που ανέβασε, τον υπολογίζω στα 79-80εκ. Όταν ξαναπέσει η μέση στο ίδιο νούμερο τότε θα ξέρει ακριβώς πόσους μυς έχει βάλει.

 

Επίσης, μην ταυτίζετε την αύξηση μυικού όγκου με τις επιδόσεις. Σαφώς και όσο περισσότεροι μυς τόσο πιο πολλά κιλά σηκώνει κάποιος αλλά αύξηση στις επιδόσεις μπορεί να προέλθει κι από καλύτερη προσαρμογή του ΚΝΣ, καλύτερο mentality, βελτιωμένη ψυχολογία, κτλ

--------------------

 

Καλά, οι κάμψεις στους κρίκους είναι άλλη κατηγορία. Πρώτη φορά ένιωσα το στήθος μου να "σκίζεται". Μιλάμε έχω ενθουσιαστεί με την προπόνηση που προσφέρουν!

Πώς είναι δυνατόν να βάλεις 10 κιλά και η μέση σου να παραμείνει ίδια;
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαινω την ερωτηση λογιστουλη. Φανταζομαι τι μπορει να ρωτας αλλα διευκρινησε να ειμαι σιγουρος.

 

Θοδωρη, μιλαω για τις κλασσικες καμψεις:

 

Απο κει και περα κανω flys, dip holds, irregular pull ups, tucked pull ups.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαινω την ερωτηση λογιστουλη. Φανταζομαι τι μπορει να ρωτας αλλα διευκρινησε να ειμαι σιγουρος.

 

Θοδωρη, μιλαω για τις κλασσικες καμψεις:

 

Απο κει και περα κανω flys, dip holds, irregular pull ups, tucked pull ups.

Γιαννη   την εχεις τρελανει την γυναικα σου ολο κατασκευες  στην αυλη θα εισαι .Εργοταξιο  θα το εχεις κανει .

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...