Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

  • Moderators

250γρ σουσαμι (βασικα βαζεις οσο θες αναλογα ποσο θες να φτιαξεις)

το απλωνεις σε ταψι σε αντικολητικο χαρτι ψησιματος το βαζεις για 6λεπτα στους 170-180 βαθμους

το βγαζεις τα ανακτεβεις λιγο και τα ξαναβαζεις για αλλα 6-8 λεπτα ή μεχρι να παρουν χρυσαφι χρωμα

τα βαζεις απευθειας σε μιξερ/μπλεντερ και τα χτυπας. 

Η συνταγη λεει για 1λεπτο σκετα και μετα βαζεις λαδι και τα χτυπας ξανα για 1-2 λεπτα (λαδι αρχικα ελεγα 1/4 του φλιτζανιου και μετα 1 κουταλια της σουπας αν χρειαστει). εγω το αφησα παραπανω στο μιξερ και δεν εβαλα καθολου λαδι.

Βγηκε παχυρευστο (λογικο) αλλα απο γευση γαμαει και ειναι πολυ πιο υγιεινο απο το ετοιμο!

τα 240γρ που εβαλα εβγαλαν περιπου 1 βαζακι! 

μετα το διατηρεις στο ψυγειο για 1μηνα!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

wizzy ποσο πηγε το μαλι ? εχω διαθεσημη καμμια 500αρα για ποδηλατο και σκεφτομαι πολυ καιρο πιο να παρω! για ριξε καμμια προταση ! βεβαια ακομη περισσοτερο σκεφτομαι μηπως το παρω τσαμπα και τελικα καταληξει να αραξει στο εξοχικο μιας και ςεδω στην αθηνα που να πας ειναι πολυ επικινδυνη η οδηγηση .. εδω και κανα χρονο το σκεφτομαι κ δε το αποφασιζω ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω καταληξει σε δρομου σπεκτ ξεχασα να το αναφερω ! ξερεις κανα καλο εκει γυρω στα 500 να προτινεις ?

επισης καθηγητα :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mau κοίτα και προς fitness ποδήλατα...δεν είναι δρόμου και άρα δεν έχουν την σκυφτή οδήγηση αλλά δεν είναι και mountain ή trekking που είσαι πιό χαλαρά. Εγώ έχω το specialized sirrus (~400 ευρώ το πήρα) και είναι κομπλέ για δρόμο.

 

 

Τους συμπαθεστατους twinmuscle τους βλεπει κανεις στο youtube?

 

Όποτε έχει τύχει να θέλω να τους δω πάντα μου την σπάνε και τους κλείνω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το γκουγκλαρα ειναι πολυ ομορφο! κατι τετοιο σκεφτομαι κ σε αυτα τα λεφτα ! 

μπος που πηγαινεις με το ποδηλατο ? το χρησιμοποιεις και για κοντινες αποστασεις ?

εγω για κοντα στην γλυφαδα- που ειναι το γυμν και προς βουλιαγμενη μερια καμμια βολτα προς την θαλασσα  το θελω αλλα εχει κινηση κ ειναι αρκετα επικινδυνο εως πολυ θα ελεγα .. γι αυτο κ δε το εχω παρει ακομη απο περισυ το σκεφτομαι ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το γκουγκλαρα ειναι πολυ ομορφο! κατι τετοιο σκεφτομαι κ σε αυτα τα λεφτα ! 

μπος που πηγαινεις με το ποδηλατο ? το χρησιμοποιεις και για κοντινες αποστασεις ?

εγω για κοντα στην γλυφαδα- που ειναι το γυμν και προς βουλιαγμενη μερια καμμια βολτα προς την θαλασσα  το θελω αλλα εχει κινηση κ ειναι αρκετα επικινδυνο εως πολυ θα ελεγα .. γι αυτο κ δε το εχω παρει ακομη απο περισυ το σκεφτομαι ..

Ναι είναι κουκλί. Μένω Π. Φάληρο και πήγαινα κυρίως Κέντρο και Άνω γλυφάδα. Για βόλτα πήγαινα όπου κάτσει...π.χ. Βουλιαγμένη, Περιστέρι. 

 

Στην αρχή η αλήθεια είναι πως είναι επικίνδυνο επειδή θα δεις ότι δεν νιώθουν και πολύ οι οδηγοί...μετά καταλαβαίνεις πως πάει το πράγμα και είναι λιγότερο επικίνδυνα τα πράγματα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραιος!! :) καλους δρομους!

απλα το ειχα περιεργεια γιατι κανεις αρκετα χιλιομετρα! :P

 

Thanks man!

 

Όποτε έχω την ευκαιρία κάνω όσα μου επιτρέπει ο διαθέσιμος χρόνος! Ελπίζω σε 1-2 μήνες που θα εξομαλυνθούν κάποιες καταστάσεις, είτε να αυξήσω τη συχνότητα των ποδηλασιών είτε να αυξηθεί ο διαθέσιμος χρόνος. Ό,τι και να γίνει, τα χιλιόμετρα με περιμένουν!

 

wizzy ποσο πηγε το μαλι ? εχω διαθεσημη καμμια 500αρα για ποδηλατο και σκεφτομαι πολυ καιρο πιο να παρω! για ριξε καμμια προταση ! βεβαια ακομη περισσοτερο σκεφτομαι μηπως το παρω τσαμπα και τελικα καταληξει να αραξει στο εξοχικο μιας και ςεδω στην αθηνα που να πας ειναι πολυ επικινδυνη η οδηγηση .. εδω και κανα χρονο το σκεφτομαι κ δε το αποφασιζω ...

 

Φίλε, Mau-Maus, στα χρήματα που διαθέτεις, θα σου πρότεινα να ακολουθήσεις το παράδειγμα του Bosei με το fitness bike. Ο μόνος λόγος που στο λέω είναι επειδή στα χρήματα αυτά έχεις λίγες πιθανότητες να πάρεις κάτι το οποίο πραγματικά αξίζει τον κόπο και μάλλον θα καταλήξεις με ένα ποδήλατο το οποίο αντί να σε ευχαριστεί, θα σου προκαλεί από δυσφορία μέχρι προβλήματα - και τελικά θα το παρατήσεις.

 

Εάν οι διαδρομές σου είναι εντός πόλης (όπως διαβάζω στο post σου) και σχετικά κοντινές, δεν υπάρχει λόγος να πάρεις road bike - χίλιες φορές τα fitness/trekking. Εάν στο μέλλον αποφασίσεις ότι σου αρέσει τόσο πολύ που θα θέλεις να "εξερευνήσεις" μεγαλύτερες αποστάσεις/διαδρομές (να πηγαίνεις Μαραθώνα και πίσω, για παράδειγμα, μια φορά την εβδομάδα), τότε κάνε οικονομίες, μάζεψε γύρω στα €2000 και θα πάρεις ένα αξιοπρεπέστατο αλουμινένιο road bike, ελαφρύ και στοιβαρό, του οποίου η μόνη ουσιαστική διαφορά με τα ποδήλατα αγώνων θα είναι στο υλικό κατασκευής (carbon fibre) και στα περιφερειακά, την ουσιαστική συνεισφορά των οποίων, μόνο επαγγελματίες αθλητές μπορούν να εκτιμήσουν.

 

Κάνε την έρευνα αγοράς σου, δες τις επιλογές που έχεις στα χρήματα του προϋπολογισμού σου και πες μου να τους ρίξω μια συγκριτική ματιά. Θα βοηθήσω όπως μπορώ - έστω και εξ αποστάσεως!

 

Τέλος, οι κίνδυνοι στην ποδηλασία εντός πόλης είναι υπαρκτοί και προκαλούνται κυρίως από τους αυτοκινητιστές που θεωρούν ότι ο δρόμος τους ανήκει. Το αστείο με μένα είναι ότι ποδηλατούσα στην Αθήνα για 3 χρόνια (π.χ. διαδρομή Αγία Παρασκευή - Μοναστηράκι και πίσω), ποτέ δεν μου συνέβηκε το παραμικρό και στη Λευκωσία μέσα σε διάστημα 12 μηνών είχα δύο ατυχήματα. Όπως και να 'χει το πράγμα, το λιγότερο που μπορείς να κάνεις είναι μαζί με το ποδήλατο να πάρεις και ένα καλό κράνος (π.χ. Giro), το οποίο θα φοράς ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ που θα καβαλάς το ποδήλατος - ακόμα και αν θα πας μέχρι το περίπτερο απέναντι, που λέει ο λόγος - και να έχεις τα μάτια σου 14. Σιγά σιγά, θα μάθεις να προβλέπεις τις κινήσεις των αυτοκινήτων και να διορθώνεις την πορεία σου αναλόγως. Προσοχή όμως. Αυτή η αυξανόμενη ικανότητα πρόβλεψης, που προκύπτει από την εμπειρία στο δρόμο, δεν θα πρέπει να την αφήσεις να "τονίσει" υπερβολικά την σιγουριά ή την αυτοπεποίθησή σου, γιατί κάτι τέτοιο, νομοτελειακά θα σε οδηγήσει σε ατύχημα. Οδηγάς πάντα επιφυλακτικά, έχοντας στο μυαλό σου ότι στον αγώνα αυτοκίνητο Vs ποδήλατο, το αποτέλεσμα είναι ΠΑΝΤΑ 1-0. 

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θενξ φιλε ! ο λογος που δε θελω να δωσω με τιποτα πανω απο 500 ευρα ειναι οτι δεν την ειδα ξαφνικα ποδηλατης - για πολυ μικρη χρηση το θελω εδω γυρω γυρω ! το σκεφτομαι πολυ γιατι βλεπω τα αμαξια και πως οδηγανε και με προβληματιζει ..

ευχαριστω για τα ινφο !

καλη ανασταση σε ολους ειτε πιστευουν ειτε οχι -σπεκτ ακους :-) ?  και φατε οτι θελετε χωρις να σκεφτεστε τιποτα  μια φορα τον χρονο ειναι απολαυστε το !!

 

                                    χρονια πολλα !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 μάζεψε γύρω στα €2000 και θα πάρεις ένα αξιοπρεπέστατο αλουμινένιο road bike

 

 2000 αλουμινένιο;;; ρε παιδιά, απο πόσο ξεκινάνε τα full carbon;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...