Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χρόνια Πολλά σε όλους!Θα ήθελα επειδή σας εμπιστεύομαι πιο πολύ από κάθε "άκυρο" στο ίντερνετ να μου πείτε τη γνώμη σας για το γάλα σόγιας σε σύγκριση με το αγελαδινό.Δεν μιλάω γενικά για το αγελαδινό αλλά για αυτό που μας πουλάνε στα super.

 

Κακώς το λένε γάλα σόγιας, είναι ροφημα σογιας. Η λεξη γαλα ειναι μαρκετιστικο κολπο, δεν εχει καμια σχεση με γαλα φυσικα. 

 

Επομενως, η ερωτηση αναδιατυπωμενη ειναι αν μπορεις να αντικαταστησεις το γαλα με το καποιο αλλο ροφημα, πχ σογια; Η απαντηση ειναι φυσικα. Ειδικα αυτο, ενισχυμενο με ασβεστιο, ειναι μια πολυ καλη εναλλακτικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Κακώς το λένε γάλα σόγιας, είναι ροφημα σογιας. Η λεξη γαλα ειναι μαρκετιστικο κολπο, δεν εχει καμια σχεση με γαλα φυσικα. 

 

Επομενως, η ερωτηση αναδιατυπωμενη ειναι αν μπορεις να αντικαταστησεις το γαλα με το καποιο αλλο ροφημα, πχ σογια; Η απαντηση ειναι φυσικα. Ειδικα αυτο, ενισχυμενο με ασβεστιο, ειναι μια πολυ καλη εναλλακτικη.

Ευχαριστώ για την απάντηση το ίδιο και τον Spect.Εσύ θεωρείς το ρόφημα σόγιας καλύτερο από το αγελαδινό γάλα των super?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση το ίδιο και τον Spect.Εσύ θεωρείς το ρόφημα σόγιας καλύτερο από το αγελαδινό γάλα των super?

 

Με τιποτα δεν ειναι καλυτερο το ροφημα σογιας απο το αγελαδινο γαλα των super markets.
Το ροφημα σογιας ληστευει τα αποθεματα της Β12 στον οργανισμο ενω το αγελαδινο γαλα οχι.
Το γαλα σογιας ειναι  για οσους εχουν σοβαρα προβληματα με την λακτοζη του γαλακτος.
Για την σωστη θρεψη του οργανισμου το αγελαδινο γαλα προσφερει περισσοτερα απο το ροφημα σογιας.Οπως και να το κανουμε αλλο ειναι να στηριζεσαι στην σογια μια ζωη και να εισαι 1.70 και αλλο να στηριζεσαι και στα ζωικα προιοντα αναμεσα σε αυτα και στο γαλα και να εισαι 1.85 υψος.Η χορτοφαγικη διατροφη ποτε δεν θα σε βοηθησει να πιασεις τα ορια της σωματικης σου αναπτυξης,το σωμα θα ειναι παντα σε υπολειτουργια συμφωνα με τις γενετικες του ικανοτητες.
 
 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

 

Με τιποτα δεν ειναι καλυτερο το ροφημα σογιας απο το αγελαδινο γαλα των super markets.
Το ροφημα σογιας ληστευει τα αποθεματα της Β12 στον οργανισμο ενω το αγελαδινο γαλα οχι.
Το γαλα σογιας ειναι  για οσους εχουν σοβαρα προβληματα με την λακτοζη του γαλακτος.
Για την σωστη θρεψη του οργανισμου το αγελαδινο γαλα προσφερει περισσοτερα απο το ροφημα σογιας.Οπως και να το κανουμε αλλο ειναι να στηριζεσαι στην σογια μια ζωη και να εισαι 1.70 και αλλο να στηριζεσαι και στα ζωικα προιοντα αναμεσα σε αυτα και στο γαλα και να εισαι 1.85 υψος.Η χορτοφαγικη διατροφη ποτε δεν θα σε βοηθησει να πιασεις τα ορια της σωματικης σου αναπτυξης,το σωμα θα ειναι παντα σε υπολειτουργια συμφωνα με τις γενετικες του ικανοτητες.
 
 

 

 

http://www.terrapapers.com/?p=7289

http://www.clickatlife.gr/diatrofi/story/8659

http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?24718-%CE%93%CE%AC%CE%BB%CE%B1-%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CF%8C%CE%BD%CF%84%CF%89%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%BB%CF%8C-%CE%AE-%CE%BC%CE%AE%CF%80%CF%89%CF%82-%CF%8C%CF%87%CE%B9-%CF%84%CE%B1-%CF%86%CF%8E%CF%84%CE%B1-%CF%83%CE%B1%CF%82

 

ουτε καν πλησιαζουν στην πραγματικοτητα αυτα που λες σιλβε! :)

και ενα καλο παραδειγμα ειμαι εγω. Μιλαω απο εμπειρια. Ειμαι χορτοφαγος 9 μηνες περιπου ,εχω παρει ογκο σε σχεση απο οταν ξεκινησα, οι αποδοσεις μου ειναι οι καλυτερες μεχρι τωρα,νοιωθω τον οργανισμο μου καλυτερα απο ποτε και οι εξετασεις μου ειναι αριστες :)

 

μια χορτοφαγικη διατροφη μπορει να σου προσφερει τα παντα αρκει να το κανεις σωστα!! Αν πεις οτι σημερα κοβω το κρεας και δεν ξερεις απο που θα παρεις βιταμινες,πρωτεινης κτλ ναι τοτε θα εχεις προβλημα. Αν το κανεις σωστα και αντικαταστησεις με σωστες τροφες τοτε θα εισαι πολυ καλυτερα

 

και μερικα αποσπασματα απο τα κειμενα που εβαλα

1ος Μύθος: Η πρωτεΐνη του γάλακτος είναι ανώτερης βιολογικής αξίας.

ΑΛΗΘΕΙΑ: Η καζεΐνη είναι η πρωτεΐνη που μαζί με τη γλουτένη των δημητριακών ευθύνεται για ένα σωρό προβλήματα του πεπτικού συστήματος.

Η καζεΐνη είναι η πρωτεΐνη που χρησιμοποιείται ως ισχυρή κόλλα σε ξυλουργικές εργασίες. Οι επιπλοποιοί τη λατρεύουν ως συστατικό.

Η καζεΐνη στο αγελαδινό γάλα είναι 300% περισσότερη απ’ ότι η καζεΐνη στο μητρικό γάλα. Αυτή η δόση δεν είναι τοξική για το ανθρώπινο σώμα;

2ος Μύθος: Πίνε γάλα για να μην πάθεις οστεοπόρωση.

ΑΛΗΘΕΙΑ: Σοβαρά; Τότε, γιατί οι άνθρωποι της ΔΥΣΗΣ υποφέρουν περισσότερο από ποτέ από οστεοπόρωση και οστεοαρθρίτιδες; Τότε, γιατί οι λαοί της Ανατολής (ΚΙΝΑ, ΙΝΔΟΝΗΣΙΑ, ΙΑΠΩΝΙΑ), που δεν καταναλώνουν σχεδόν καθόλου γάλα, έχουν τα λιγότερα ποσοστά οστεοπόρωσης; Όχι μόνο δε σου δίνει ασβέστιο, αλλά απεναντίας σου αφαιρεί ασβέστιο από τα κόκαλα και τα δόντια, για να μπορέσει να επαναφέρει ομοιόσταση (οξεοβασική ισορροπία) στον οργανισμό. Το γάλα είναι μια πολύ οξεοβριθής τροφή, η οποία δηλητηριάζει ολόκληρο το σώμα.

3ος Μύθος: Το γάλα περιέχει πολύ ασβέστιο.

ΑΛΗΘΕΙΑ: Φυσικά και περιέχει ασβέστιο. Ασβέστιο, όμως, σε ανόργανη μορφή, το οποίο δεν μπορεί να αφομοιωθεί από τον ανθρώπινο οργανισμό. Καθότι η βιοχημεία μας απαιτεί οργανικό ασβέστιο. Οργανικό ασβέστιο μπορείς να πάρεις άφθονο από τα πράσινα φυλλώδη λαχανικά (ειδικά σπανάκι), από το μπρόκολο, το μαρούλι, το σουσάμι και τα αμύγδαλα (δες σχετικό βίντεο).

Η κατανάλωση του γάλακτος ως απαραίτητη καθημερινή τροφή είναι ό,τι χειρότερο μπορείς να κάνεις για την υγεία σου. Εάν θέλεις να μείνεις για πάντα παιδί, βρες άλλο τρόπο. Απογαλακτίσου τώρα!

Η συνταγογράφηση του γάλακτος από τους παιδιάτρους, και ειδικά σε μορφή κονσέρβας ή σκόνης, είναι ΕΓΚΛΗΜΑ.

Ελληνίδα μητέρα, ενημερώσου! Απόκτησε στοιχειώδεις γνώσεις ανθρώπινης φυσιολογίας και βιοχημείας. Διάβαζε αξιόπιστα βιβλία παιδιάτρων που αντιστάθηκαν στο «σύστημα».

Έχω βοηθήσει οικογένειες να μεγαλώσουν υγιή παιδιά χωρίς την παραμικρή κατανάλωση γαλακτοκομικού προϊόντος. Το παστεριωμένο γάλα είναι δηλητήριο!

 

 

και αυτα που εχω απο πανω ειναι απο φορουμ μποντι μπιλντινκ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.terrapapers.com/?p=7289

http://www.clickatlife.gr/diatrofi/story/8659

http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?24718-%CE%93%CE%AC%CE%BB%CE%B1-%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CF%8C%CE%BD%CF%84%CF%89%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%BB%CF%8C-%CE%AE-%CE%BC%CE%AE%CF%80%CF%89%CF%82-%CF%8C%CF%87%CE%B9-%CF%84%CE%B1-%CF%86%CF%8E%CF%84%CE%B1-%CF%83%CE%B1%CF%82

 

ουτε καν πλησιαζουν στην πραγματικοτητα αυτα που λες σιλβε! :)

και ενα καλο παραδειγμα ειμαι εγω. Μιλαω απο εμπειρια. Ειμαι χορτοφαγος 9 μηνες περιπου ,εχω παρει ογκο σε σχεση απο οταν ξεκινησα, οι αποδοσεις μου ειναι οι καλυτερες μεχρι τωρα,νοιωθω τον οργανισμο μου καλυτερα απο ποτε και οι εξετασεις μου ειναι αριστες :)

 

μια χορτοφαγικη διατροφη μπορει να σου προσφερει τα παντα αρκει να το κανεις σωστα!! Αν πεις οτι σημερα κοβω το κρεας και δεν ξερεις απο που θα παρεις βιταμινες,πρωτεινης κτλ ναι τοτε θα εχεις προβλημα. Αν το κανεις σωστα και αντικαταστησεις με σωστες τροφες τοτε θα εισαι πολυ καλυτερα

 

και μερικα αποσπασματα απο τα κειμενα που εβαλα

 

και αυτα που εχω απο πανω ειναι απο φορουμ μποντι μπιλντινκ. 

 
Δεν πλησιαζουν την πραγματικοτητα, ειναι η πραγματικοτητα.
Εισαι λες χορτοφαγος 9 μηνες και εχεις παρει ογκο σε σχεση με οταν ξεκινησες.
Οταν θα συμπληρωσεις τα 5 χρονια χορτοφαγος ελα να μου πεις αν θα εχεις τις ιδιες αποψεις.
Απο το σταδιο που εισαι τωρα περασα πριν αρκετα χρονια και εγω και μπορω να σου πω με βεβαιοτητα οτι βαζεις βομβα στα θεμελια της υγειας σου γενικοτερα.
Ακραιες διατροφικες συνηθειες ειναι θεμα χρονου να χαλασουν την σωστη σωματικη λειτουργια.Ο ανθρωπος δεν ειναι πλασμενος να ειναι αποκλειστικα χορτοφαγος.
Οπως ειπα και προηγουμενα σαν χορτοφαγος δεν μπορεις να πλησιασεις τα ορια της σωματικης σου αναπτυξης.Αν  εσυ εισαι ευχαριστημενος με αυτο συνεχισε την χορτοφαγια,αλλα να ξερεις οτι οσο και προσεγμενη χορτοφαγικη διατροφη και αν εχεις απλα θα υπολειτουργεις, γιατι τιποτα δεν μπορει να αντικαταστισει πληρως την διατροφη με ζωικα προιοντα.Αυτο θα το καταλαβεις καποια στιγμη αποτομα, οταν πλεον δεν θα εχεις τον ιδιο βαθμο αποκαταστασης μετα απο σοβαρες προπονησεις και οταν θα σε πειραζουν στην πεψη τα περισσοτερα φυτικα προιοντα που χρησιμοποιεις,δημιουργωντας με την σειρα τους πρωτοφανη στον οργανισμο σου προβληματα δυσανεξιας και αλλεργιας σε ολο και περισσοτερα τροφιμα, περιοριζοντας σου δραματικα τις εναλλακτικες πηγες θρεπτικων συστατικων.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

τι ακριβως δεν μπορει ν αντικαταστισει η χορτοφαγικη διατροφη? (Τρωω αυγα -ασπραδια μονο- και λιγα γαλακτοκομικα cottage και γιαουρτι 2% αλλα οχι συνεχεια)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γιατι ρε σπεκτ τα βρεφη τα δινουν αυτο το γαλα σε σκονη. Ειναι και πανακριβο...

 

 

Μεχρι τοτε που δεν μπορει να φαει τιποτα τι να δινεις στο μωρο; οι γιατροι κανουν τοσο μεγαλο λαθος και κανενας δεν του καταγγελει...

 

Μπορω να το δεχτω το να μην πιεις γαλα... Αλλα να μου δωσεις την καλυτερη εναλλακτηκη... Μην με πεις το μητρικο γαλα... Δεν εχουν ολες οι γυναικες τις ιδιες δυνατοτητες και κοβεται..

 

Και σπεκτ το δικο σου παραδειγμα ειναι λιγο ατοπο.. Μονο 9 μηνες δεν μου κεει κατι.. Να σου 2+ χρονια που θα εβλεπες τι σου λειπει τι τρως και ποτε τοτε μαλλον θα μπορεις να μιλας με σιγουρια...

 

Ο σιλβε απο σο γνωριζω τα δοκιμασε και τα δυο.. Η χορτοφαγια σε αυτον δεν του προσφερε αυτο που ζητουσε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Λιβε αρχικα ξερεις το λογο για τον οποιο ενα βρεφος χρειαζεται γαλα?

 

Ο λογος δεν ειναι το οτι δεν μπορει να φαει (ειναι και αυτος αλλα οχι ο βασικος)

αλλα γιατι μεσα απο το μητρικο γαλα παιρνει τα αντισωματα που του χρειαζονται για να επιβιωσει. 

 

Οπως και το μοσχαρακι οταν γενηθει απο το γαλα παιρνει ολα τα λιπαρα κτλ που χρειαζεται για να επιβιωσει. Μην μου πεις οτι εχεις την ιδια αναγκη με το μοσχαρι. Μονο τοτε το γαλα της αγελαδας και του οποιου ζωου σου κανει καλο. 

 

Οι γιατροι ειναι αλλη κουβεντα. Οταν προσφερουν στον καθενα απλοχερα αντιβιωσεις γιατι τους ποναει λιγο ο λαιμος αντι να του πουν κανε αυτο και αυτο και θα σαι καλυτερα. Οκ ισως σου τραβηξει μια δυο μερες παραπανω αλλα η επομενη φορα θα αργησει να σε πιασει και θα σου περασει και πιο ευκολα. Και τελος οταν θα εχεις πραγματικη αναγκη τα φαρμακα θα δουλεεψουν αν τα παιρνεις για ψιλου πηδημα οταν τα εχεις αναγκη δεν θα κανουν δουλεια. 

 

Εναλλακτικη να σου πω αρκει πες μου γιατι το θες. Σαν υγρο? το νερο. Επισης μπορεις πολυ ευκολα να φτιαξεις μονος σου γαλα αμυγδαλου. ;) Σαν πρωτεινης? ασπραδια,οσπρια,ξηροι καρποι κτλ. Σαν ασβεστιο? πρασινα φυλλωδη λαχανικα,ξηροι καρποι. 

 

Εσενα μπορει να μην σου λεει κατι αλλα εγω βλεπω οτι ολο αυτο το διαστημα εχω πιεσει τον οργανισμο μου περισσοτερο απο ποτε. Σκληρες προπονησεις,αρκετς ωρες,καθημερινες (απο το δεκεμβρη μεχρι τωρα εχω χαμενες 7 μερες ολες και ολες και αυτες για να ξεκουραστω για αγωνες)

 

το οτι δεν επιασε στον σιλβε δεν ειναι ομως και λογος για να το θεωρεις δεδομενο. Αλλες αναγκες,αλλος οργανισμος. Επισης δεν ξερω αν το εκανε σωστα ή οχι (δεν παει συγκεκριμενα σε σενα σιλβε δεν εχω κατι μαζι σου). Λιβε ξερεις οτι μπορει να κανουμε την ιδια προπονηση με το ιδιο φαγητο και παλι ο ενας απο τους δυο θα ναι καλυτερος αυτο γιατ δεν αντιδραει ο οργανισμος το ιδιο. Αρα δεν ειναι μονο θεμα διατροφης! Και οπως ειπα και πριν μιλαω για χορτοφαγο ο οποιος προσεχει να παρει οτι του χρειαζεται και οχι απλα για καποιον που εκοψε το κρεας

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν "υποκατάστατα" γάλακτος, στα βιολογικά μαγαζιά πρώτα απ'όλα και πλέον σχεδόν σε όλα τα super market.

Ροφήματα σόγιας (κατά προτίμηση βιολογικά), αλλά και αμυγδάλου, φουντουκιού, καρύδας, ρυζιού κλπ.

Η κάθε εταιρία έχει και λίγο διαφορετική γεύση άρα είναι μάλλον αδύνατο να μην βρεις κάποιο που θα σου αρέσει.

 

Αυτά τα γράφω γι'άυτους που δοκίμασαν μια φορά γάλα σόγιας (σε κάποιο καφενείο συνήθως)

και νομίζουν ότι όλα τα φυτικά ροφήματα έχουν χάλια γεύση. Καμία σχέση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα, το "γαλα" αμυγδαλου δινει ρεστα, πρεπει να ειναι οτι πιο γευστικο εχω δοκιμασει ποτε. Και τα εναπομειναντα αμυγδαλα τα ριχνεις στη σαλατα και γινεται αριστουργημα. Οποιος δεν εχει πιει, απλα δεν ξερει για τι μιλαμε Και φτιαχνεται πανευκολα στο σπιτι :)

 

Το αγελαδινο γαλα δεν εχει αποδειχτει οτι προκαλει σοβαρα προβληματα στον οργανισμο. Υπαρχουν καποιες ενδειξεις, αλλοι τις θεωρουν σοβαρες κι αλλοι οχι, αλλα αποδειξεις δεν υπαρχουν. Ετσι, ο καθενας παιρνει τις αποφασεις και τα ρισκα για τον εαυτο του. Για μενα οι αποδειξεις ειναι σοβαρες και το γαλα εχει εδω και χρονια εγκαταλειψει τη διατροφη μου. Το ιδιο και το κρεας, σε ποσοστο 95%.

 

Η αυστηρα χορτοφαγικη διατροφη παντως, του στυλ κοβω εντελως οτιδηποτε ζωικο, ειναι ακραια και μαλλον βεβαιο οτι μακροπροθεσμα θα οδηγησει σε προβληματα. 

 

Υ.Γ. Τα υποκαταστατα γαλακτος ειναι πανακριβα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έπεσε το μάτι μου σε αυτό:

 

2ος Μύθος: Πίνε γάλα για να μην πάθεις οστεοπόρωση.

ΑΛΗΘΕΙΑ: Σοβαρά; Τότε, γιατί οι άνθρωποι της ΔΥΣΗΣ υποφέρουν περισσότερο από ποτέ από οστεοπόρωση και οστεοαρθρίτιδες; Τότε, γιατί οι λαοί της Ανατολής (ΚΙΝΑ, ΙΝΔΟΝΗΣΙΑ, ΙΑΠΩΝΙΑ), που δεν καταναλώνουν σχεδόν καθόλου γάλα, έχουν τα λιγότερα ποσοστά οστεοπόρωσης; Όχι μόνο δε σου δίνει ασβέστιο, αλλά απεναντίας σου αφαιρεί ασβέστιο από τα κόκαλα και τα δόντια, για να μπορέσει να επαναφέρει ομοιόσταση (οξεοβασική ισορροπία) στον οργανισμό. Το γάλα είναι μια πολύ οξεοβριθής τροφή, η οποία δηλητηριάζει ολόκληρο το σώμα.

το οποίο στερείται οποιασδήποτε επιστημονικής τεκμηρίωσης. Πρώτον, αυτά τα περί οξεοβασικής ισορροπίας δεν έχουν καμιά επιστημονική βάση. Δεύτερον, η σύγκριση Δύσης-Ανατολής είναι άτοπη. Η φυσική άσκηση για παράδειγμα προστατεύει από την οστεοπόρωση και προφανώς οι άνθρωποι στην Ινδονησία ασκούνται περισσότερο από τους Αμερικανούς, ενώ υπάρχουν και διάφοροι άλλοι αιτιολογικοί παράγοντες. Είναι σαν να λέμε ότι οι χώρες με τα περισσότερα γυμναστήρια έχουν τους πιο παχύσαρκους ανθρώπους, άρα είναι μύθος ότι πηγαίνοντας στπ γυμναστήριο διατηρείς υγιές σωματικό βάρος.

 

Κρίνοντας από αυτό, φίλε Spect, θα ήμουν πολύ επιφυλακτικός για όλα τα υπόλοιπα που λένε οι πηγές σου (χωρίς να αποκλείω να έχουν και δίκιο σε κάποια πράγματα).

 

 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...