Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

yannis27gr σε όλους στην αρχή φαίνεται η απόλυτη χορτοφαγία ακραία, ακόμα και σε χορτοφάγους (lacto, ovo ή pesco).

Αλλά στην πραγματικότητα είναι απλή η μετάβαση και αν ενημερωθείς και λίγο πριν, δεν έχεις τίποτα να φοβηθείς.

Επεξ/σία από FaDeR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

μεγαλη συζητηση απ την οποια κρατηστε 1-2 πραγματακια που ειναι τα πιο βασικα ! πρωτον αυτο που λεει ο σιλβε οι 9 μηνες δεν ειναι ΤΙΠΟΤΑ  δε μπορεις να τους επικαλεις σαν κρητιρια σπεκτ ! δευτερον δεν εισαι χορτοφαγος το εχουμε ξαναπει .. η μαλλον για να το πω πιο σωστα η κατηγορια χορτοφαγου στην οποια ανηκεις ειναι η πιο σοφτ κατηγορια τρως τα τυρια σου τα αυγουλακια σου μια χαρα εισαι για μενααυτοι δε θεωρουντε χορτοφαγοι ! και τριτων ειναι δυνατον να παραθετεις ενα ποσταρισμα ενος οτι ναναι απιτυχημενου μποντιμπιλτερα ??  τι παει να πει ειναι απο φορουμ μποντιμπιλτερ ? αν διαβασεις λιγο περισσοτερο αυτα που γραφουν πολλοι εκει θα φριξεις ! χιλιες φορες εδω στο τεχνολογικο σαιτ καλυτερα τα λεμε ..

 

 

μολις εστειλα το μηνυμα μου κ ειδα οτι εχει παραθεσει κατι ο φιλιπος !!! ειναι απο αυτον τον αχρηστο μποντιμπλτερα που γραφει εκει .. αυτο που παρεθεσες ειναι ... δε διαβασα ακομη τι λεει ο φιλιπος ,  εχει δικιο ομως σιγουρα ..

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

μαους τα υπολοιπα αρθρα τα διαβασες?

 

το οτι ειναι απο μπονλντιμπιλντεραδικο φορουμ το ανεφερα γιατι πολλοι δινουν σημασια στο τι λενε οι του ειδους. Απλα εχει αλλη βαρυτητα να ακους απο καποιον του ειδους οτι κατι το οποιο θεωρειται καλο τελικα δεν ειναι.

εγω κρινω με το πως ημουν ,πως ειμαι, πως νοιωθω κτλ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλές φορές αυτοί που δεν έχουν δοκιμάσει την χορτοφαγία ή δεν κατάφεραν για κάποιο λόγο να την συνεχίσουν συνηθίζουν να λένε ότι σε Χ χρόνια θα παρούσιαστούν προβλήματα λόγω αυτής της διατροφής. Πρώτα απ'όλα, διαφωνώ με τη γενίκευση αυτή γιατί υπάρχουν πολλά παραδείγματα από χορτοφάγους (και vegan) που κάνουν αυτήν την διατροφή για 10, 20, 30+ χρόνια (ακόμα και vegan εκ γεννετής υπάρχουν) χωρίς να παρουσιάζουν προβλήματα υγείας, κάθε άλλο μάλιστα. Επίσης όμως, φαίνεται να ξεχνάνε πόσα προβλήματα μπορούν να προκύψουν σε (αντίστοιχο) βάθος χρόνου από την συνηθισμένη παμφάγα διατροφή. Πόσοι γνωστοί και φίλοι μας (ειδικά άνω των 30) ζουν παίρνοντας φάρμακα για υπέρταση, ζάχαρο, χοληστερίνη, ουρικό οξύ κλπ; Για να μην μιλήσω γι'αυτούς που "φεύγουν" από καρδιοπάθειες...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σπεκτ - οχι μονο για το αρθρο που ποσταρες μιλαω - το χω ξαναδιαβασει και πραγματικα ο τυπος λεει οτι ναναι !

τα αλλα δε τα διαβασα δε ξερω τι λενε !

το οτι γραφει εκει δε σημαινει οτι ειναι καποιος του ειδους σε καμμια περιπτωση παντως ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

οκ τοτε! σιγουρα το οτι καποιος ασχολειται με κατι δεν ειναι και ειδικος!οπως και να χει για μενα απο οσα εχω δει,διαβασει και εχω δοκιμασει, αυτου του ειδους η διατροφη μου ταιριαζει καλυτερα! 

αυτο που με εκνευριζει παντως ειναι απο ατομα να μου λενε οτι δεν ΠΡΕΠΕΙ να τρως κρεας και οταν τους λεω γιατι  μου λενε δεν ξερω!

μου ετυχε με μια φιλη μου προχτες και πραγματικα με τσαντισε. Αν δεν ξερεις γιατι πως λες σε καποιον οτι πρεπει να το κανει.?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

τι ακριβως δεν μπορει ν αντικαταστισει η χορτοφαγικη διατροφη? (Τρωω αυγα -ασπραδια μονο- και λιγα γαλακτοκομικα cottage και γιαουρτι 2% αλλα οχι συνεχεια)

 

Απο την ωρα που τρως ασπραδια αυγων και καποια γαλακτοκομικα,σωνεται καπως η κατασταση,αλλα και παλι μετατοπιζεις λιγο ποιο αργα αυτο που σιγουρα θα συμβει στον οργανισμο σου και που στην τελικη δεν θα σου αρεσει καθολου.
Φροντισε να τρως και καποιους κροκους μαζι με τα ασπραδια που τρως.
Αν τρως 4 ασπραδια στο γευμα,μπορεις να το αλλαξεις και να τρως μονο 3 ασπραδια και 1.5 κροκο.Δεν προκειται να εχεις καμμια παρενεργεια ειδικα αφου γυμναζεσαι συστηματικα.Θα εχεις και ποιο ισορροπημενη διατροφη.
Στην δικια μου περιπτωση το ενα φερνει το αλλο  και ετσι στην αρχη ειχα κοψει τελειως το κρεας μετα εκοψα και τα αυγα,μετα και τα ψαρια,μετα και τα γαλακτοκομικα, μετα περιορισα στο ελαχιστο και το ελαιολαδο.Αποτελεσμα να τρωω τροφιμα που ποτε δεν θα ασχολιομουν μαζι τους οπως σογια,αμαρανθο, κινοα,φαγοπυρο,παραλληλα αυξησα κατακορυφα την καταναλωση των οσπριων που ετρωγα και των ξηρων καρπων.Αποτελεσμα να γεμιζω αφλατοξινες απο τους ξηρους καρπους,αντιμελ απο  τα οσπρια και να εχω σαν βασικο υδατανθρακα απο καποιο σημειο και μετα το καστανο ρυζι που ειναι εξαιρετικα δυσπεπτο και το φαγοπυρο, το οποιο αυτο ακριβως που επαιρνα ηταν η αιτια αρκετων θανατων στην Γερμανια εξαιτιας του e coli.Το να κανεις μια διατροφη ακραια που συμφωνα με καποιους βλαμενους ειδικους που τα βιβλια των οποιων διαβαζα,ειναι οτι καλυτερο σαν διατροφη και σαν τελικο αποτελεσμα σου φερνουν τον καρκινο μια ωρα αρχυτερα κοντα σου και την γενικη πτωση του οργανισμου σαν μονοδρομο,ειναι τουλαχιστον τρελα.
Η τρελα αυτη αν ειναι μοδα δεν με ενδιαφερει καθολου,εμενα με ενδιαφερει το τελικο αποτελεσμα.Η μανια καταδιωξης για το γαλα,για τα αυγα για το κρεας, για το αλατι,για τους πολλους υδατανθρακες ειναι δικοπο μαχαιρι γιατι σε οδηγει σε ακομα ποιο χειροτερες διατροφικες συνηθειες,γιατι το να αποκλειζεις συγκεκριμενες τροφες χωρις να εχεις ουσιαστικο προβλημα, ειναι σιγουρο πως θα σου δημιουργησει πραγματικα προβληματα.Αυτοι που δημιουργησαν αυτες τις ακραιες διατροφικες συνηθειες ειναι και τα πρωτα θυματα της βλακειας τους.Το κακο ειναι πως τους ακολουθουν και πολλοι αλλοι ανθρωποι, που απλως ακολουθουν την μοδα της εποχης.Μια μοδα που εχει κανει πολυ ποιο πλουσιους αυτους που ξερουν να εκμεταλλευονται τις αδυναμιες των αλλων.
Το μονο σιγουρο ειναι οτι το μετρο στα παντα ειναι το κλειδι.
Επεξ/σία από silverado
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

κροκο για πιο λογο ? (τρωω που και που αλλα δεν υπαρχει νοημα)

το εχω ξαναπει οτι τρωω αυγα και καποια γαλακτοκομικα και επισης εχω ξαναπει οτι χορτοφαγικη διατροφη με αυγα και γαλακτοκομικα ειναι πανευκολη! εσυ πηγες απο το ενα ακρο στο αλλο για αυτο μπορει να σου εκανε οτι εκανε! Εγω το λεω οτι οι βεγκαν ειναι εξτριμ και δεν συμφωνω με αυτου του ειδους χορτοφαγια γιατι τοτε πραγματικα κανεις κακο! (εκτος αν παιρνεις συμπληρωματα βιταμινων κτλ)

γαλα κτλ το αφηνω εξω αλλα αλατι και ζαχαρι ειναι πραγματικα καρκινος για τον οργανισμο (καρκινος εννοω οτι ειναι κατστροφικο οχι κυριολεκτικα καρκινος)

 

σιλβε ξερεις οτι οι περισσοτεροι κρεατοφαγοι δεν ξερουν τιποτα απο διατροφη ε? τι πρεπει και τι δεν πρεπει να τρως μαζι,ποσο πρεπει να τρως κτλ. Πηγαινε πες σε κρεατοφαγο οτι δεν κανει να φας φακες (ή οτιδιποτε με σιδηρο) με γαλακτοκομικα και πρεπει να τα φας με Βιταμινη ΣΕ και θα σου πει " φακες χωρις φετα?" και τι θα φαω.

 

φιλη μου διατροφολογος που με κραζει ωρες ωρες για την χορτοφαγια μου μου λεει οτι κρεας θελεις 1-2 φορες το μηνα. οχι 1-2 φορες το μηνα να μην τρως κρεας :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κροκο για πιο λογο ? (τρωω που και που αλλα δεν υπαρχει νοημα)

το εχω ξαναπει οτι τρωω αυγα και καποια γαλακτοκομικα και επισης εχω ξαναπει οτι χορτοφαγικη διατροφη με αυγα και γαλακτοκομικα ειναι πανευκολη! εσυ πηγες απο το ενα ακρο στο αλλο για αυτο μπορει να σου εκανε οτι εκανε! Εγω το λεω οτι οι βεγκαν ειναι εξτριμ και δεν συμφωνω με αυτου του ειδους χορτοφαγια γιατι τοτε πραγματικα κανεις κακο! (εκτος αν παιρνεις συμπληρωματα βιταμινων κτλ)

γαλα κτλ το αφηνω εξω αλλα αλατι και ζαχαρι ειναι πραγματικα καρκινος για τον οργανισμο (καρκινος εννοω οτι ειναι κατστροφικο οχι κυριολεκτικα καρκινος)

 

σιλβε ξερεις οτι οι περισσοτεροι κρεατοφαγοι δεν ξερουν τιποτα απο διατροφη ε? τι πρεπει και τι δεν πρεπει να τρως μαζι,ποσο πρεπει να τρως κτλ. Πηγαινε πες σε κρεατοφαγο οτι δεν κανει να φας φακες (ή οτιδιποτε με σιδηρο) με γαλακτοκομικα και πρεπει να τα φας με Βιταμινη ΣΕ και θα σου πει " φακες χωρις φετα?" και τι θα φαω.

 

φιλη μου διατροφολογος που με κραζει ωρες ωρες για την χορτοφαγια μου μου λεει οτι κρεας θελεις 1-2 φορες το μηνα. οχι 1-2 φορες το μηνα να μην τρως κρεας :P

 

Εγω απορω με τους Αρχαιους Ελληνες,πως τρωγαν στο γευμα τους και τυρι τιγκα στο μελι.

Γιαυτο φαινεται καναν και τακτικα πολεμους,για να διατηρουν την γραμμωση στο σωμα τους.   :-)

 

Για τον κροκο,αυξανεις την βιολογικη αξια της πρωτεινης του αυγου και παιρνεις ωφελιμες βιταμινες και λεκιθινη.
Με το αλατι αφομοιωνεις καλυτερα το ασπραδι του αυγου,αλλα και διατηρεις το ασβεστιο του οργανισμου στην μορφη που πρεπει.(Μειωνεις και στους γιατρους την δουλεια απο τα μπαλονακια.  :rolleyes: )
Οσο για την ζαχαρη ,πραγματι καρκινος αλλα και η καλυτερη τροφη για τους εχθρους του οργανισμου.
 
Εδω ο περισσοτερος κοσμος τρωει σπανακοτυροπιτα και τα νεφρα κανουν υπερωριες.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

η αναφορα σε παλαιοτερα χρονια -οσο πιο παλια τοσο πιο ατυχες η αναφορα- για μενα ειναι λαθος.

Και λεω οτι εινα λαθος γιατι αλλος τροπος ζωης, αλλη ποιοτητα τροφων κτλ. 

Προχτες που συζητουσα με τη φιλη μου πεταγεται μια αλλη απο την παρεα και λεει οι αρχαιοι ομως κυνηγουσαν και ετρωγαν κρεας κτλ

συμφωνω αλλα δεν ηξερε οτι ετρωγαν σημερα ενα αγριογουρουνο και δεν ειχαν ιδεα ποτε θα ξανα εχουν φαγητο :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η αναφορα σε παλαιοτερα χρονια -οσο πιο παλια τοσο πιο ατυχες η αναφορα- για μενα ειναι λαθος.

Και λεω οτι εινα λαθος γιατι αλλος τροπος ζωης, αλλη ποιοτητα τροφων κτλ. 

Προχτες που συζητουσα με τη φιλη μου πεταγεται μια αλλη απο την παρεα και λεει οι αρχαιοι ομως κυνηγουσαν και ετρωγαν κρεας κτλ

συμφωνω αλλα δεν ηξερε οτι ετρωγαν σημερα ενα αγριογουρουνο και δεν ειχαν ιδεα ποτε θα ξανα εχουν φαγητο :P

 
Οσο και να αλλαζει η θρεπτικη αξια ενος τροφιμου αναλογα με την ποιοτητα του,οι βασικοι κανονες στους τροφικους συνδιασμους για να εχουμε την μεγιστη ωφελεια σε ολα τα επιπεδα δεν αλλαζουν.
Τυρι με μελι μαζι με το γευμα,μπορει να σου δινει την αισθηση ανεξαντλητης ενεργειας,αλλα σιγουρα εχει την ταση να λαπαδιαζει το σωμα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

δεν μιλαω για τους τροφικους κανονες. αυτοι προφανως και δεν αλλαζουν.

αναφερομαι στην ποιοτητα των τροφων σαν θρεπτικη αξια. 

αλατι - ζαχαρη δεν τα βλπεω ουτε ζωγραφιστα! :P τα εχω βγαλει τελειως απο την διατροφη μου!

οι τροφες που τρωω εχουν τις απαραιτητες ποσοτητες που χρειαζεται ο οργανισμος μου!

(αν και επειδη τρεχω τις μερες πριν τον αγωνα λιγο αλατι μου κανει καλο αλλα και παλι δεν)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

συνηθως παταω μεση προς τη μυτη! εκει ειμαι μετα απο 28 χλμ ποδηλατου και 7χλμ τρεξιματος οποτε και ειχα αρχισει να τα παιζω και πατουσα προς φτερνα μερια γιατι ειχα αρκετα αργο ρυθμο και ηταν το πιο ξεκουραστο για τα ποδια μ ου! (και δεν βολευε και το παπουτσι πολυ)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...