Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Spect μου κάνει εντύπωση που πιστεύεις ότι η vegan διατροφή είναι ακραία ενώ είσαι ήδη χορτοφάγος.

Από περιέργια ρωτάω, τι θεωρείς ακραίο, να κόψεις τα αυγά και μερικά γαλακτοκομικά;

(αφού ήδη δεν πίνεις γάλα αγελάδος)

 

Πάντως δεν χρειάζεσαι πολυβιταμίνες, τσέκαρε μόνο την B12 (ενισχυμένα τρόφιμα ή κανένα συμπλήρωμα που και που) και είσαι μια χαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Για ωμοφαγους δεν αναφερόμαστε γιατί αυτοί έχουν πραγματικά πρόβλημα :-P

Το ξέρω ότι το βασικό πρόβλημα είναι η Β12 αλλα εγω πιστεύω ότι μια διατροφή είναι καλη μονο εαν σου προσφέρει τα πάντα χωρίς να αναγκαστείς να το πάρεις είτε απο χάπια είτε από επεξεργασμένες τροφές(που τους έχει γίνει προσθήκη δηλαδή)

Το να τα κόψω δεν είναι ακραιαο και ειναι πανεύκολο απλά έστω και αυτά τα λίγα για μένα κάνουν μεγάλη διαφορά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορώ να καταλάβω ότι κάποιος μπορεί να έχει κάποιο "κόλλημα" και να μην θέλει να πάρει κάποιο συμπλήρωμα.

Όπως είπες παραπάνω κάποιοι έχουν "κόλλημα" και τρώνε μόνο ωμές τροφές. Εμένα ας πούμε δεν μου αρέσει να παίρνω χάπια (κόλλημα; ), αλλά B12 έχουν διάφορα φυτικά γάλατα, η διατροφική μαγιά, κάποιες οδοντόκρεμες και υπάρχουν σπρέυ ή διαλυόμενες "καραμελίτσες" για μεγαλύτερες δόσεις με B12. Προτιμώ να χρησιμοποιήσω κάτι από αυτά, παρά κάποια ζωική τροφή με ότι άλλο συνεπάγεται, που επίσης δεν είναι και σίγουρη πηγή B12.

 

Σημειωτέον επίσης ότι όσοι γνωρίζουν για την B12, νομίζουν ότι είναι θέμα μόνο των vegans αλλά δεν είναι έτσι. Προσωπικά γνωρίζω αρκετούς "παμφάγους" που έχουν έλλειψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

καλα κανεις και εισαι κατα των χαπιων. Εγω ειμαι κατα των συμπληρωματων κατα τον φαρμακων κτλ! 

αν η κρεατοφαγια ηταν ιδανικη διατροφη τοτε δεν θα ειχαμε τοσα προβληματα (και πριν ξεκινησετε να βαρετε οι αλλοι εννοειται και ο καθηστικος τροπος ζωης παιζει καθοριστικο ρολο)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι, το κρέας έχει πολλά αρνητικά όπως και θετικά. Απλά, καλώς η κακώς, το ότι αρχίσαμε να καταναλώνουμε κρέας (και μεδούλι) πυροδότησε την αρχή της εξέλιξης μας (για καλό ή κακo :P )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Allantin είναι μια θεωρία αυτή, είτε το κρέας ή γενικά το μαγειρεμένο φαγητό γιατί προσφέρει πιο πολλές θερμίδες. Πάντως αυτό δεν σημαίνει σε καμία περίπτωση ότι πρέπει να συνεχίσουμε να τρώμε κρέας. Μεδούλι δεν έτρωγα ποτέ :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και να τρώμε σόγιες κλπ; οχι ευχαριστώ! 

 

Ηθικά αν το θέτεις, όλα πλέον είναι fucked up.

Αν το θέτεις διατροφικα, τι να σε πω! Θα το γυρίσω σε χορτοφαγία όταν σταματήσει η ανθρωπότητα να παράγει ενέργεια από πετρέλαιο/φυσικό αέριο/πυρηνικά/κάρβουνο κλπ και το γυρίσει σε γεωθερμική/ηλιακή και αιολική κλπ :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν η κρεατοφαγια ηταν ιδανικη διατροφη τοτε δεν θα ειχαμε τοσα προβληματα (και πριν ξεκινησετε να βαρετε οι αλλοι εννοειται και ο καθηστικος τροπος ζωης παιζει καθοριστικο ρολο)

 

Τα προβληματα στους ανθρωπους απο την καταναλωση κρεατος, ειναι επειδη ταιζουν τα ζωα που ειναι για σφαγη με μεταλλαγμενα,  με τροφες γεματες διοξινες, με τεραστια ποσοτητα χημικων για αμεση παχυνση, με νεκρα ζωα ενω ειναι φυτοφαγα και οτι καποιοι τα βασανιζουν πριν την σφαγη.
Οταν η τροφη πλεον που προκυπτει απο αυτα ειναι αφυσικη,ειναι λογικο να μην καλυπτει τις σωστες αναγκες του ανθρωπινου οργανισμου και να του δημιουργει προβληματα στην υγεια.
Δεν φταιει ο ανθρωπινος οργανισμος που δεν μπορει να αφομοιωσει σωστα αυτην την αφυσικη τροφη,αλλα το ιδιο το κρατος που δεν εχει εφαρμοσει αυστηρους ορους στην κτηνοτροφια και εχει αφησει τον καθε ανεγκεφαλο να παιζει με την υγεια του κοσμου.
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Allantin είναι μια θεωρία αυτή, είτε το κρέας ή γενικά το μαγειρεμένο φαγητό γιατί προσφέρει πιο πολλές θερμίδες. Πάντως αυτό δεν σημαίνει σε καμία περίπτωση ότι πρέπει να συνεχίσουμε να τρώμε κρέας. Μεδούλι δεν έτρωγα ποτέ :P

 

Ο άνθρωπος είναι παμφάγος

Ξεκολλάτε

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Θες να επέμβεις και να αλλάξεις την φύση?

οταν ταιζεις τα ζωα τροφες που δεν ετρωγαν απλα γιατι συμφερει οικονομικα, οταν τα τιγκαρεις στις ορμονες για να εχεις πιο πολυ κερδος τοτε δεν επεμβαίνεις στη φυση?

θα δεχτω καποιον να τρωει κρεας αν τρωει 2-4 φορες το μηνα + 2-4 φορες ψαρι ! και πολλες ειναι !  παραπανω ποσοτητα ξεφευγει απο την "αναγκη" του ανθρωπου για κρεας !

 

και επισης ο ανθρωπος ειναι φτιαγμενος για να κινείται ολη μερα οχι να καθεται ολη μερα! (μιλαεω για την πλειοψηφια)

 

και τελος αν θες να λες οτι δεν επεμβενεις στη φυση τοτε εσυ πρεπει να τρως μονο κρεας,ψαρια,χορτα κτλ. αυγα,γαλατα κτλ δεν τα ακουμπας γιατι δεν προοριζονται για σενα ;)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...