Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλά διαφωνούμε για την ποσότητα αλλά δεν πειράζει Silverado. Για πόσο καιρό έκανες αυτήν την διατροφή που έγραψες (vegan χωρίς ή με πολύ λίγο λάδι αν κατάλαβα καλά); Για να καταλάβω και το βάθος χρόνου που λες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Καλά διαφωνούμε για την ποσότητα αλλά δεν πειράζει Silverado. Για πόσο καιρό έκανες αυτήν την διατροφή που έγραψες (vegan χωρίς ή με πολύ λίγο λάδι αν κατάλαβα καλά); Για να καταλάβω και το βάθος χρόνου που λες.

 

Για περισσοτερο απο οτι αντεχε ο οργανισμος.
 

 

γιατι ειναι λαθος ρε σιλβε? 

 

Γιατι στην ζωη δεν πρεπει να κοιτας μονο το τωρα,αλλα και το μετα.
Το ελαιολαδο ειναι ο καλυτερος συμμαχος για να μην κυριαρχει ο αερας στον οργανισμο.
 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Το ελαιολαδο ειναι ο καλυτερος συμμαχος για να μην κυριαρχει ο αερας στον οργανισμο.

 

 

και γω νομιζα οτι ο κωλος ειναι ο καλυτερος συμμαχος σε αυτο :P

 

γινε πιο συγκεκριμενος γιατι δεν γνωριζω επι του θεματος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να μην εννοεί αυτό ο Silverado, αλλά αργεί :P (έχουμε και άλλες δουλειές, το ξέρω)

 

Λοιπόν, κάνοντας τον ντετέκτιβ: 

αέρας - οξυγόνο - ελεύθερες ρίζες οξυγόνου - αντιοξειδωτικά - βιταμίνη Ε - ελαιόλαδο.

 

Αν εννοεί αυτό, 

το ελαιόλαδο δεν έχει το μονοπώλειο στη βιταμίνη Ε (και ούτε η βιταμίνη Ε είναι το μόνο αντιοξειδωτικό). 

Ειδικά στο βασίλειο των φυτών η βιταμίνη Ε βρίσκεται εύκολα (και τα υπόλοιπα αντιοξειδωτικά). 

Ένα καλό παράδειγμα είναι τα αμύγδαλα (τα οποία έχουν επίσης ασβέστιο, σίδηρο, μαγνήσιο κλπ).

 

Αν δεν εννοεί αυτό, my bad, και περιμένουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδες ο σιλβε οταν γουσατρει απανταει μονος του ! οταν του λέτε να απαντησει δε το κανει ποτε - προτιμαει να  σας εχει στην καψουρα  :-)

δε τον ξερετε τον σιλβε αλλα θα τον μαθεται σιγα σιγα ...


 

Εδώ τι θες να πεις?

Ότι το γάλα δεν είναι από τη φύση?

Το αυγό δεν είναι από τη φύση?

Το λάδι που τρώμε δεν είναι από τη φύση?

Δεν σε πιάνω...

 

 

 

10269372_528828570559767_436880220254421

 

                                                         :-D :-)

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδες ο σιλβε οταν γουσατρει απανταει μονος του ! οταν του λέτε να απαντησει δε το κανει ποτε - προτιμαει να  σας εχει στην καψουρα  :-)

δε τον ξερετε τον σιλβε αλλα θα τον μαθεται σιγα σιγα.

 

 

Οχι Maus δεν ειμαι τετοιος χαρακτηρας.
Αναφερομαι  στην Ayurveda που σε αυτο το σημειο εχει απολυτο δικιο για τις ενεργειες που επικρατουν στον οργανισμο.
Το να επικρατει ο αερας στον οργανισμο ειναι κατι που σιγουρα θα οδηγησει στην πληρη απορρυθμιση του.
Φυσικα και υπαρχουν και αλλα ελαια που κανουν παρομοια δουλεια σε αυτον τον τομεα,αλλα απο προσωπικη χρηση καταλαβαινω οτι το ελαιολαδο ειναι πολυ ανωτερο απο αυτα.
Απο μια ηλικια και μετα ειναι αναποφευκτη η επικρατηση του αερα,αλλα το να μειωσεις τις αρνητικες συνεπειες ή να μετατοπισεις πολυ ποιο αργα αυτο το χρονικο οριο,ειναι κατι που σου δινει καλυτερη υγεια.
Επειδη εχω εφαρμοσει κατα καιρους ακραιες διαιτες,αλλα παντα παρατηρουσα τις μικροαλλαγες στο πως αισθανομαι και στο πως δειχνω λεω με σιγουρια οτι νορμαλ ποσοτητα ποιοτικου ελαιολαδου μονο θετικα προσφερει στον οργανισμο,που δεν συγκρινονται απο το σησαμελαιο ή αλλα ελαια.Και το παραμυθι οτι το ελαιο του αβοκαντο ή ξηρων καρπων μπορει να το αντικαταστησει επαξια ειναι απλως παραμυθι.
Ακραιες διαιτες με μικρη καταναλωση λιπαρων και ειδικα ελαιολαδου,ειναι μονο για περιορισμενη χρονικη διαρκεια,γιατι φθειρουν τον οργανισμο ποιο γρηγορα απο το φυσιολογικο.Το να δειχνεις ποιο ωραιος τωρα και σε 10 χρονια να δειχνεις για κολογερος δεν ειναι και οτι καλυτερο.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Silverado, δεν μπορώ να πω ότι κατάλαβα, αλλά τέλος πάντων, it's an Ayurveda thing.

 

Το πόσο καιρό έκανες την άλλη "ακραία δίαιτα" που σε ρώτησα, δεν μου απάντησες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σιλβε δε το εννοουσα για κακο ουτε εννοουσα εχεις παλιο χαρακτηρα -το αντιθετο πιστευω για σενα αλλωστε- απλα κ γω σε εχω ρωτησει κανα δυο φορες κ δε μου χεις απαντησει , χωρις να σημαινει οτι ειναι κακο αυτο , ουτε οτι πρεπει να απανταμε σε οτι μας ρωτανε παρα μονο σε οτι θελουμε ! οσο αναφορα τις αποψεις σου - καποιες ειναι ακραιες  και απολυτες , εγω παντως συμφωνω μαζι σου με τις περισσοτερες τουλαχιστον στο παρον νημα ...

 

πλακα πλακα σε τσιγκλισα και απαντησες , αλλιως ακομη θα περιμεναν τα παιδια :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Silverado, δεν μπορώ να πω ότι κατάλαβα, αλλά τέλος πάντων, it's an Ayurveda thing.

 

Το πόσο καιρό έκανες την άλλη "ακραία δίαιτα" που σε ρώτησα, δεν μου απάντησες.

 

Ειπα οτι εγινε σταδιακα.
 
Το να τρωει καποιος κρεας καθε μερα σε ολα τα γευματα του επι χρονια, να γυμναζεται ακαταπαυστα και η υγεια του να ειναι στην στρατοσφαιρα (ποιο καλη δεν γινεται) και ξαφνικα να του κανει κλικ και να ακουει τον καθε βλαμενο που γραφει καποιο βιβλιο διατροφης,που δεν ειναι μονο ενας ,αλλα ειναι με κλωνοποιηση και να αλλαζει ριζικα τις διατροφικες του συνηθειες κοβοντας το κρεας για 11 χρονια,περιοριζοντας το ελαιολαδο πιστευοντας οτι θα κανει αναπληρωση απο τους ξηρους καρπους και το αβοκαντο γιατι ετσι ειπαν οι διατροφικοι γκουρου (που ειναι για το ψυχιατρειο) περιοριζοντας δραστικα το αλατι, την ωρα που ακομα τρωει ασπραδια αυγων για να αναπληρωσει τις πρωτεινες που εχασε απο το κρεας,τρωγοντας ακομα 0% γαλα και καποιες φορες ψαρια.Επομενο βημα να τον ενοχλουν τα ασπραδια των αυγων επειδη τα ετρωγε χωρις κροκους και αλατι,λυση κοψε τα αυγα, τι εγινε τωρα μας ενοχλουνε ψυχικα και τα ψαρια? κοψτα και αυτα,δεν πειραζει θα στηριχτω στο γαλα,τι εγινε αρχισε να μας πειραζει και αυτο ? αντε στειλτο και αυτο εκει που θα σου πρηζει πλεον το κεφαλι.
Ψαχνε τωρα σαν τρελος να βρεις τροπο να παιρνεις πρωτεινες και Β12,γιατι εισαι και ομαδα Α και εχεις προβλημα επιπλεον με αυτην,πλακωσε τα οσπρια απο καθε γωνια της γης μηπως και καταφερεις τιποτα.Μαλλον το μονο που καταφερες μετα απο καποια χρονια ειναι να γινεις οδοντογλυφιδα γιατι πλακωθηκες στις φυτικες ινες απο τα οσπρια,απο το ψωμι ολικης και απο το εξτρα πιτουρο βρωμης που επαιρνες.Τι κανεις μετα τοσα χρονια λαθος διατροφης?
Μα φυσικα ξαναγυρνας σε αυτα που ηξερες οτι πραγματικα σε ωφελουν,και στο κρεας.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο φίλος μου ενδιαφέρεται για bodyweigth workout στο σπίτι 
(δεν θέλει γυμναστήρια σε αυτή τη φάση)

έχετε να μου προτείνεται κανένα πρόγραμμα από youtube? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά ηρέμησε silverado, ένα νούμερο σου ζήτησα. 11 χρόνια κάποιου είδους χορτοφαγίας δηλαδή, αν κατάλαβα καλά

και το τελευταίο δίαστημα που λες ότι έκοψες και το γάλα πόσο κράτησε; Γι'αυτό το διάστημα βασικά σε ρωτούσα.

 

Ένα δράμα ζούσες. :P

 

Πάντως, αν ήταν έτσι για σένα, τέτοιο μαρτύριο χωρίς λόγο δεν αξίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...