Προς το περιεχόμενο

E-book reader?


kotlid

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ωχ, δεν το είχα δει για το φαλιμέντο. Και τους νόμιζα για τους ηγέτες της αγοράς.

 

Ναι είναι στο πρώτο post της παρούσας σελίδας. Θα περιμένω απάντηση και από κανέναν άλλον αλλιώς με βλέπω για ipad.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ναι είναι στο πρώτο post της παρούσας σελίδας. Θα περιμένω απάντηση και από κανέναν άλλον αλλιώς με βλέπω για ipad.

 

Αφού η εταιρία φαλίρισε δεν νομίζω να είναι καλή αγορά το Ipad. Αν σου χαλάσει ποιος θα σου το στηρίξει;

Φαντάζομαι κάποιος θα τους αγοράσει αλλά αξίζει να το ρισκάρεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού η εταιρία φαλίρισε δεν νομίζω να είναι καλή αγορά το Ipad. Αν σου χαλάσει ποιος θα σου το στηρίξει;

Φαντάζομαι κάποιος θα τους αγοράσει αλλά αξίζει να το ρισκάρεις;

 

Μάλλον εννοείς το iliad. Σαφέστατα δεν το παίρνω απλά μήπως προτείνει κανεις άλλο book reader που δεν γνωρίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, η iRex έχει χρεοκοπήσει (είχα γράψει σχετικά εδώ). Κάτι που σημαίνει, εντάξει αγοράζεις ένα iRex, τι υποστήριξη θα έχεις μετά, το firmware υπάρχει περίπτωση να αναβαθμίζεται; Δεν έχουν υπάρξει σχετικές ανακοινώσεις. Το iRex Digital Reader 800S (το iLiad είναι άλλο, της ίδιας εταιρείας) είναι στα 500 ευρώ για οθόνη 8.1 ιντσών. 500 περίπου ευρώ είναι η αναμενόμενη τιμή για το iPad στην Ελλάδα. Πάντως, μου φαίνεται περίεργο η μπαταρία οποιουδήποτε e-reader να κρατάει μόνο 15 ώρες, συνήθως είναι στις 2 βδομάδες ή 6-8.000 γυρίσματα σελίδας.

 

Σε e-reader στο μέγεθος που ψάχνεις θα έλεγα ότι η καλύτερη λύση είναι το Amazon Kindle DX (η διεθνής έκδοση) με οθόνη 9.7 ίντσες (όση ακριβώς και το iPad) και τιμή στα $359 ή περίπου 278 ευρώ (μείωσαν την τιμή κατά $130 δολάρια όταν βγήκε το iPad). Αυτό διαβάζει pdf, έχει τη μεγάλη οθόνη που θες, κρατάς σημειώσεις κλπ Διάρκεια μπαταρίας 2 βδομάδες. Όμως, σε ελληνικά περιοδικά λένε πώς στην παραγγελία για Ελλάδα προστίθεται κόστος +100 ευρώ για τους δασμούς, και μάλιστα αυτό για το φτηνότερο Kindle 2. Δεν μπορώ να το επιβεβαιώσω, γιατί δεν έχω παραγγείλει ούτε ξέρω κάποιον που να έχει παραγγείλει. Ένα έξτρα μείον είναι πάντως ότι αν έχεις αρχεία epub δεν τα διαβάζει και τα doc π.χ. πρέπει να τους τα στείλεις να τα μετατρέψουν με κόστος $0.99/Mb (ακριβά). Βέβαια, τα Kindle είναι συσκευές που δουλεύουν καλά και μπορείς να αγοράσεις από τη θάλασσα με βιβλία όλων των ειδών που πουλάει το Amazon.

 

Πάντως, και για τα iPad να πω ότι εμένα οι 10 ώρες μπαταρίας δε μου φαίνονται και λίγες (και σε κίνηση να είσαι πόσες ώρες θα διαβάζεις σερί πριν βρεθείς κοντά σε μπρίζα; ). Από την άλλη για να διαβάσεις pdf πρέπει να αγοράσεις μια φτηνή εφαρμογή από το iTunes. Δεν ξέρω αν αυτό έχει επιπτώσεις για δύσκολα pdf με γραφήματα, εικόνες κλπ, με δεδομένη και την κόντρα Apple - Adobe. Κοινώς, θα προσπαθούσα να δοκιμάσω να διαβάσω ένα pdf σε iPad πριν αγοράσω. Εκεί που δεν παίζεται βέβαια το iPad είναι η κανονική, έγχρωμη οθόνη (χρήσιμο για κάποια βιβλία, πρόβλημα για πολύωρη ανάγνωση) και βέβαια στο ότι στην ουσία παίρνεις e-reader και netbook πακέτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον εννοείς το iliad. Σαφέστατα δεν το παίρνω απλά μήπως προτείνει κανεις άλλο book reader που δεν γνωρίζω.

:o Ναι έχεις δίκιο. Irex εννοώ.

Πάντως και εγώ ζαχαρώνω καιρό τέτοια συσκευή. Θα ήθελα πολύ μία με e-ink αλλά επειδή θέλω να διαβάζω και άρθρα από το Internet θέλω πια και browser. Στο Ipad με χαλάει που είναι προϊόν της Apple και η πολιτική που έχει αρχίσει να εφαρμόζει τώρα πια στις συσκευές της. Οπότε θα περιμένω να δω τι θα βγάλει ο ανταγωνισμός και θα πάρω ένα ανταγωνιστικό.

 

Απλά εμένα αυτό που με ανησυχεί σε αυτές τις συσκευές είναι η οθόνη. Λένε ότι αν διαβάζεις αρκετές ώρες σε τέτοια κουράζονται τα μάτια. Αληθεύει αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά είμαι στην Γαλλία και το απλό ipad έχει 499 με 3g έχει 599 οι κλασικές τιμές αν και δεν έχω αποφασίσει ποια έκδοση να πάρω (οι εταιρείες εδώ προσφέρουν micro sim). Επίσης έχω απορία αν το έχω το ipad σαν book reader πάλι 10 ώρες θα κρατάει? Φυσικά θα χρησιμοποιώ ο,τι προσφέρει αλλα για σε περίπτωση που απλά διαβάζω ελπίζω να είναι πάνω από 10 ώρες. Το kindle dx κρατάει σημειώσεις σε pdf?? Κρατάει σημειώσεις σε kindle books αλλα όχι σε pdf. άλλαξε κάτι? Ναι ελπίζω ότι οι 10 ώρες είναι ok απλά μπορεί να βρεθώ κάπου που να πρέπει να αποφασίσω τι να φορτίσω κινητό, laptop, ipad οποτε γίνεται λίγο χαμός. Καταλαβαίνω ότι λένε ότι δεν έχει ink τεχνολογία η οθόνη αλλα με την έγχρωμη τι επηρεάζει στα ματια? σε netbook με 8.9" οθόνη με ενοχλούσε μετά από ώρα αλλα σε 10.1" όχι. Σίγουρα θα ήθελα οθόνη όπως του kindle αλλα το θέμα είναι ότι θέλω σίγουρα να κρατάω notes σε pdf και να μην φοβάμαι ότι θα έχω πρόβλημα στο μέγεθος τις οθόνης. Σίγουρα το 6" είναι πιο φορητό και μικρό αλλα αν πρέπει να ζουμάρω συνεχεια (και μάλιστα με menu και όχι σαν το ipad με τα δάχτυλα) τότε με προβληματίζει λίγο. Το ipad όταν πρωτοβγήκε το κορόιδευα αλλα με το iAnnotate app που έχω δει, είναι καταπληκτικό.

 

---------- Προσθήκη στις 22:02 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 21:59 ----------

 

:o Ναι έχεις δίκιο. Irex εννοώ.

 

Απλά εμένα αυτό που με ανησυχεί σε αυτές τις συσκευές είναι η οθόνη. Λένε ότι αν διαβάζεις αρκετές ώρες σε τέτοια κουράζονται τα μάτια. Αληθεύει αυτό;

 

Δίκιο έχεις αλλα εγώ λόγω δουλειάς είμαι κάνα 12-15ωρο την ημερα μπροστά από 13.3" laptop. Δεν θα με χαλάει πιστεύω. Ούτε εγώ πάω την apple απλά τον αύγουστο λόγω ταξιδιών θα μου είναι πολύ χρήσιμο για αυτό το σκέφτομαι σοβαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο Ipad με χαλάει που είναι προϊόν της Apple και η πολιτική που έχει αρχίσει να εφαρμόζει τώρα πια στις συσκευές της. Οπότε θα περιμένω να δω τι θα βγάλει ο ανταγωνισμός και θα πάρω ένα ανταγωνιστικό.

Πράγματικη είναι λίγο σπαστική η Apple με τις DRM τακτικές της. Αλλά επειδή το iPad έχει τέτοια επιτυχία, και το Amazon και το Barnes & Noble, παρόλο που ήθελαν να παίξουν το δικό τους DRM παιχνίδι, αναγκάστηκαν να βγάλουν εφαρμογές για iPad (και iPhone κλπ). Για τα pdf και την Adobe είπα. Το πρόβλημα είναι βασικα ότι δεν ξέρω αν υπάρχει τρόπος να διαβάσεις epub αρχεία σε iPad και ότι σίγουρα ό,τι αγοράζεις από iBooks δεν το διαβάζεις πουθενά εκτός Apple.

 

Απλά εμένα αυτό που με ανησυχεί σε αυτές τις συσκευές είναι η οθόνη. Λένε ότι αν διαβάζεις αρκετές ώρες σε τέτοια κουράζονται τα μάτια. Αληθεύει αυτό;

Αν διαβάζεις αρκετές ώρες και από χαρτί, κουράζονται τα μάτια. Αλλά οι e-ink οθόνες είναι πολύ πιο ξεκούραστες στην ανάγνωση από αυτές με backlight.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εννοώ το DRM αν και με χαλάει και αυτό. Απλά διαβάζω διάφορα για την πολιτική της περί του τι λογισμικό θα βάλω στη συσκευή μου, απαραίτητα θα πρέπει να περάσει από το Itunes, έλλειψη επεκτασιμότητας μάλλον για να είναι πιό restrictive κτλ. Βασικά αν κατάλαβα καλά ότι περιορισμούς έχει βάλει στο Iphone έχει και στο Ipad.

 

Εγώ μάλλον θα προτιμήσω αυτό. http://wetab.mobi/en

 

Τώρα για σένα φίλε GIORGARAS που το θέλεις τον Αύγουστο, μάλλον θα είναι ρίσκο αφού τότε βγαίνει και δεν θα ξέρεις τι παίρνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, σωστά δεν είναι μόνο το DRM.

 

Για το WeTab θα συμφωνήσω. Και εμένα μου φαίνεται πολύ ενδιαφέρον - και σαν tablet και σαν e-reader. Και συγγνώμη τώρα που βάζω link σε δικό μου blog, αλλά πρόσφατα έγραψα κάποιες σκέψεις για την πιθανή χρησιμότητά του ως e-reader, ειδικά λόγω του μεγέθους της οθόνης και της ανοιχτής λογικής του στο software.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα για σένα φίλε GIORGARAS που το θέλεις τον Αύγουστο, μάλλον θα είναι ρίσκο αφού τότε βγαίνει και δεν θα ξέρεις τι παίρνεις.

 

Τι εννοείς βγαίνει τον Αύγουστο? Εδώ (Γαλλία) κυκλοφορεί γενικά, το έχει πάρει και ένα από τα αφεντικά μου αλλα λείπει εξωτερικό και δεν μπορώ να το δω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοείς βγαίνει τον Αύγουστο? Εδώ (Γαλλία) κυκλοφορεί γενικά, το έχει πάρει και ένα από τα αφεντικά μου αλλα λείπει εξωτερικό και δεν μπορώ να το δω.

 

Ναι, στη Γαλλία κυκλοφορεί (και σε άλλες χώρες της), αλλά στην Ελλάδα (όπως και σε κάποιες άλλες χώρες της Ευρώπης) το iPad δεν έχει κυκλοφορήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρον το άρθρο σου e-anagnostis, αν και απογοητεύτηκα λίγο με τις 6 ώρες μπαταρίας.

@GIORGARAS, το πιθανότερο οι ώρες να είναι και πάλι 10, ίσως και λιγότερες. Βλέπεις στις συσκευές e-ink αναλώνει μπαταρία όταν αλλάζεις σελίδα, στα laptop έχει έξτρα φορτίο το wifi και τους δίσκους. Στι iPad δεν έχει κάτι έξτρα πέραν του wifi οπότε λογικά η κατανάλωση θα είναι σταθερή. Επίσης επειδή θα διαβάζεις η οθόνη θα μένει περισσότερη ώρα αναμμένη οπότε περίμενε περισσότερη κατανάλωση. Αυτά σου τα λέω όπως το σκέφτομαι εγώ όχι ότι ξέρω κάτι ειδικότερα. Αν και γενικά στο Internet τους βλέπω ικανοποιημένους σε αυτό το θέμα.

 

---------- Προσθήκη στις 23:54 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 23:53 ----------

 

Τι εννοείς βγαίνει τον Αύγουστο? Εδώ (Γαλλία) κυκλοφορεί γενικά, το έχει πάρει και ένα από τα αφεντικά μου αλλα λείπει εξωτερικό και δεν μπορώ να το δω.

 

Για το wetab μιλάω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πω πω ωραίο το wetab αν και βεβαια 11.6" μου φαίνεται αρκετά μεγάλη οθόνη. Το ότι είναι όμως open για εφαρμογές και camera και απόλα το κάνει πολύ καλο. Όμως κάτι τέτοιο μέχρι να βγει, να δοκιμαστεί θέλει 2-3 μήνες. Οποτε για μένα είναι ζήτημα αν θα περιμένω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω απορία αν το έχω το ipad σαν book reader πάλι 10 ώρες θα κρατάει? Φυσικά θα χρησιμοποιώ ο,τι προσφέρει αλλα για σε περίπτωση που απλά διαβάζω ελπίζω να είναι πάνω από 10 ώρες.

 

"Up to 10 hours of surfing the web on Wi-Fi, watching video, or listening to music" [iPad Tech Specs] Σίγουρα παραπάνω αν διαβάζεις μόνο, ειδικά με κλειστό το WiFi. Τώρα, πόσο παραπάνω άγνωστο.

 

Το kindle dx κρατάει σημειώσεις σε pdf?? Κρατάει σημειώσεις σε kindle books αλλα όχι σε pdf. άλλαξε κάτι?

Ναι, πρέπει να έχεις δίκιο. Δε λέει πουθενά για σημειώσεις πάνω σε pdf.

 

Ναι ελπίζω ότι οι 10 ώρες είναι ok απλά μπορεί να βρεθώ κάπου που να πρέπει να αποφασίσω τι να φορτίσω κινητό, laptop, ipad οποτε γίνεται λίγο χαμός.

Κοίτα, με τόσες πολλές συσκευές μόνο ένα πολλαπλό σε σώζει :P

 

Καταλαβαίνω ότι λένε ότι δεν έχει ink τεχνολογία η οθόνη αλλα με την έγχρωμη τι επηρεάζει στα ματια? σε netbook με 8.9" οθόνη με ενοχλούσε μετά από ώρα αλλα σε 10.1" όχι.

Είναι η διαφορά του να υπάρχει μια λάμπα πάνω τα μάτια σου (όσο καλή κλπ να είναι) και να μην υπάρχει καμία λάμπα πάνω τα μάτια σου.

 

Σίγουρα θα ήθελα οθόνη όπως του kindle αλλα το θέμα είναι ότι θέλω σίγουρα να κρατάω notes σε pdf και να μην φοβάμαι ότι θα έχω πρόβλημα στο μέγεθος τις οθόνης. Σίγουρα το 6" είναι πιο φορητό και μικρό αλλα αν πρέπει να ζουμάρω συνεχεια (και μάλιστα με menu και όχι σαν το ipad με τα δάχτυλα) τότε με προβληματίζει λίγο.

Το ζουμάρισμα πάντως στους e-reader, ειδικά σε αυτούς των 6,'' σημαίνει σίγουρη παραμόρφωση για ό,τι δεν είναι κείμενο.

 

Το ipad όταν πρωτοβγήκε το κορόιδευα αλλα με το iAnnotate app που έχω δει, είναι καταπληκτικό.

Σαν εργαλείο δουλειάς το iPad δε συγκρίνεται. Γιατί πέρα από τις σημειώσεις ανοίγεις και ένα doc και γράφεις/συμπληρώνεις επεξεργάζεται ό,τι θέλεις. Μπαίνεις και ίντερνετ άμα χρειαστεί κλπ Απλά το θέμα είναι η τιμή και η οθόνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας. Επίσης μια σχετική ερώτηση. Ipad μονο με wifi η και με 3g? Δεδομένου ότι οι εταιρείες παρέχουν καρτοκινητό internet και μπορώ να βάζο μονάδες οποτε θέλω χωρίς συνδρομές και λοιπά. Δυστυχώς το micro sim μας τα χαλάει γιατί έχω κανονικό mobile internet. Επίσης βλέπω ότι με adapter μπορεί να έχει usb θύρα. Θα ψάξω λίγο αν γίνετε να συνδεθεί με pda που κάνει share internet και να πάρει από εκεί internet.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...