Προς το περιεχόμενο

E-book reader?


kotlid

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και εγώ έχω δει iPad στην Ελλάδα στα Public, αλλά το έχουν για επίδειξη και δοκιμή, δεν το πουλάνε. Η Apple δεν το έχει φέρει ακόμα ούτε έχει ανακοινώσει πότε θα το φέρει. Κάποιοι στην Ελλλάδα το έφεραν μόνοι τους και το χρέωναν πολύ πάνω από το κανονικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αν και όχι και πολύ σχετικός με ebook reader έχω καταλάβει ότι δεν αξίζει να ασχοληθείς με κάτι άλλο πέρα από το e ink.

Οι αντανακλάσεις κατά την ανάγνωση είναι απαγορευτικές.

Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει στον καφέ μου ή στο λεωφορείο να έχω και ένα ebook reader μαζί γι αυτό και προσανατολίζομαι σε ένα μηχανάκι μεγαλύτερου μεγέθους.

Το ιδανικό για μένα θα ήταν 9 - 10'' κάτι σαν το kindle DX και θα αγοράσω ένα τέτοιο μηχανάκι όταν θα φτάσει σε μια λογική τιμή δηλαδή κάπου στα 200 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ιδανικό για μένα θα ήταν 9 - 10'' κάτι σαν το kindle DX και θα αγοράσω ένα τέτοιο μηχανάκι όταν θα φτάσει σε μια λογική τιμή δηλαδή κάπου στα 200 ευρώ.

 

Ναι, μεν η τάση στις τιμές είναι πτωτική, αλλά αυτή η τιμή είναι αρκετά μακριά. Σήμερα, το Kindle DX είναι στα $359, περίπου 280 ευρώ. Αλλά αν προσθέσεις και τους δασμούς, που για το Kindle 2, το μικρότερο και φτηνότερο δηλαδή, πρέπει να είναι τουλάχιστον 100 ευρώ, τότε το 200 ευρώ αργεί. Αν και πράγματι, σε μια τέτοια τιμή το παίρνεις με κλειστά μάτια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, μεν η τάση στις τιμές είναι πτωτική, αλλά αυτή η τιμή είναι αρκετά μακριά. Σήμερα, το Kindle DX είναι στα $359, περίπου 280 ευρώ. Αλλά αν προσθέσεις και τους δασμούς, που για το Kindle 2, το μικρότερο και φτηνότερο δηλαδή, πρέπει να είναι τουλάχιστον 100 ευρώ, τότε το 200 ευρώ αργεί. Αν και πράγματι, σε μια τέτοια τιμή το παίρνεις με κλειστά μάτια.

 

Παίδες τελικά έκανα το λάθος(?) να παραγγείλω το Kindle DX.. Ελπίζω να μην βιάστηκα πολύ και οι δασμοί να μην είναι κάποιο τρελό ποσό..

 

Για την ιστορία η μέχρι τώρα χρέωση είναι 322,87 ευρώ (το Kindle, ένας φορτιστής, το περιτύλιγμα και τα μεταφορικά).

 

Αφού το παρήγγειλα διάβασα περί δασμών αλλά είδα ότι δεν υπάρχει η δυνατότητα να ακυρώσω την παραγγελία!

 

Γνωρίζει κανείς που κυμαίνονται οι δασμοί ή ακόμα καλύτερα για τι ποσό ακριβώς μιλάμε;:shock:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζει κανείς που κυμαίνονται οι δασμοί ή ακόμα καλύτερα για τι ποσό ακριβώς μιλάμε;:shock:

 

Τα ελληνικά περιοδικά που έχουν κάνει παρουσιάσεις του φτηνότερου Kindle 2 (όχι του DX) μιλάνε για ένα ποσό γύρω στα 100 ευρώ, αλλά έχουν αποκλίσεις μεταξύ τους στο νούμερο, που δεν ξέρω που οφείλεται (μπορεί βέβαια αυτό να οφείλεται πολύ απλά στο ότι αναφέρονται σε παραγγελίες σε διαφορετικές χρονικές στιγμές, με το Kindle να έχει αλλάξει τιμή). Κάποιος που φαίνεται να πήρε πολύ πρόσφατα Kindle 2 γράφει στο deasy.gr ότι "οφείλετε να υπολογίσετε επιπλέον περίπου τα μισά της τιμής του για τελωνείο". Από την άλλη υπάρχουν ιστορίες του στυλ "εγώ δεν πλήρωσα τίποτα", γιατί το πήραν για βιβλίο. Δεν μπορώ να βεβαιώσω για το τι ακριβώς ισχύει. Απλά θα έλεγα να είσαι έτοιμος για το καλύτερο και το χειρότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ελληνικά περιοδικά που έχουν κάνει παρουσιάσεις του φτηνότερου Kindle 2 (όχι του DX) μιλάνε για ένα ποσό γύρω στα 100 ευρώ, αλλά έχουν αποκλίσεις μεταξύ τους στο νούμερο, που δεν ξέρω που οφείλεται (μπορεί βέβαια αυτό να οφείλεται πολύ απλά στο ότι αναφέρονται σε παραγγελίες σε διαφορετικές χρονικές στιγμές, με το Kindle να έχει αλλάξει τιμή). Κάποιος που φαίνεται να πήρε πολύ πρόσφατα Kindle 2 γράφει στο deasy.gr ότι "οφείλετε να υπολογίσετε επιπλέον περίπου τα μισά της τιμής του για τελωνείο". Από την άλλη υπάρχουν ιστορίες του στυλ "εγώ δεν πλήρωσα τίποτα", γιατί το πήραν για βιβλίο. Δεν μπορώ να βεβαιώσω για το τι ακριβώς ισχύει. Απλά θα έλεγα να είσαι έτοιμος για το καλύτερο και το χειρότερο.

 

 

Έστω ότι φτάνει Ελλάδα.. Μετά τι ακολουθεί; Έρχεται σπίτι μου και με υποχρεώνουν να πληρώσω τα τέλη κατά την παραλαβή; Με παίρνουν τηλέφωνο και πάω από το αεροδρόμιο και πληρώνω εκεί; Τι γίνεται αν αρνηθώ; Δεν υπάρχει κανένας τρόπος για να ακυρωθεί η παραγγελία; Αν μου "κάτσει" το ιδανικό σενάριο που λέει ότι δεν πληρώνω τίποτα, θα έρθει κατευθείαν σπίτι; Ζητώ συγγνώμη για τον καταιγισμό ερωτήσεων αλλά όπως καταλαβαίνεται με "τρώει" πολύ το θέμα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έστω ότι φτάνει Ελλάδα.. Μετά τι ακολουθεί; Έρχεται σπίτι μου και με υποχρεώνουν να πληρώσω τα τέλη κατά την παραλαβή; Με παίρνουν τηλέφωνο και πάω από το αεροδρόμιο και πληρώνω εκεί; Τι γίνεται αν αρνηθώ; Δεν υπάρχει κανένας τρόπος για να ακυρωθεί η παραγγελία; Αν μου "κάτσει" το ιδανικό σενάριο που λέει ότι δεν πληρώνω τίποτα, θα έρθει κατευθείαν σπίτι; Ζητώ συγγνώμη για τον καταιγισμό ερωτήσεων αλλά όπως καταλαβαίνεται με "τρώει" πολύ το θέμα..

 

Δεν έχω δοκιμάσει να παραγγείλω το kindle αλλα είναι πολύ περίεργο να μην μπορείς να ακυρώσεις την παραγγελια. Στείλε ένα email καλύτερα αν δεν υπάρχει menu ακύρωσης. Λογικά σε καλούν στο αεροδρόμιο για να πληρώσεις. Αν αρνηθείς να πληρώσεις δεν στο δίνουν υποθέτω. Στο άλλο σενάριο νομίζω σπίτι θα σου έρθει αλλα ας απαντήσει κάποιος που έχει κάποια εμπειρία πάνω σε αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έστω ότι φτάνει Ελλάδα.. Μετά τι ακολουθεί; Έρχεται σπίτι μου και με υποχρεώνουν να πληρώσω τα τέλη κατά την παραλαβή;

 

Και γω δεν έχω προσωπική εμπειρία. Διάβασε όμως το link που σου έδωσα πριν, που είναι για κείμενο από κάποιον που είχε πρόσφατα την εμπειρία και είναι και γραμμένο και επώνυμα. Για να διευκολύνω, πάντως, παραθέτω το σχετικό κομμάτι εδώ:

 

η Amazon ναι μεν το στέλνει Ελλάδα, αλλά μόνο μέσω Αμερικής και μόνο μέσω UPS, επομένως οφείλετε να υπολογίσετε επιπλέον περίπου τα μισά της τιμής του για τελωνείο, φύλαξη(!) κοκ, καθώς και τη σχετική ταλαιπωρία παραλαβής του (όχι, δεν θα σας το φέρουν στην πόρτα σας).
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και σε περίπτωση που μου ζητήσουν 150 ευρώ και εγώ δεν δεχτώ, τι γίνεται; Για να αποφύγω έστω και αυτή τη διαδικασία, υπάρχει τρόπος να ακυρώσω την παραγγελία; (να στείλω κάποιο mail κτλ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την παραγγελία μπορείς να την ακυρώσεις μέχρι τη στιγμή που ξεκινάει να έρθει. Αν φύγει δεν ακυρώνεται.

 

Ξέρω όμως ότι το Amazon έχει αρκετά φιλελεύθερη πολιτική επιστροφών και φανταστικό support. Δεν ξέρω, θα ήταν καλή ιδέα να επικοινωνήσεις μαζί τους και να τους πείς τι συμβαίνει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την παραγγελία μπορείς να την ακυρώσεις μέχρι τη στιγμή που ξεκινάει να έρθει. Αν φύγει δεν ακυρώνεται.

 

Ξέρω όμως ότι το Amazon έχει αρκετά φιλελεύθερη πολιτική επιστροφών και φανταστικό support. Δεν ξέρω, θα ήταν καλή ιδέα να επικοινωνήσεις μαζί τους και να τους πείς τι συμβαίνει;

 

 

Κοιτώντας στα order details μου λέει shipping soon και ότι δεν μπορεί να ακυρωθεί ή να τροποποιηθεί (μου το λέει από χθες αυτό).

 

Παρ΄όλα αυτά είδα ότι υπάρχει πολιτική επιστροφής του kindle, τους έστειλα σχετικό mail να δω τι θα μου πουν. Δυστυχώς δεν μπορώ να τους πάρω τηλέφωνο γιατί βρίσκομαι στη δουλειά.. :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρετώ όλους τους e-βιβλιοφάγους ;) .Επειδή σκέφτομαι να αγοράσω το Sony PRS-300 και θέλω να βεβαιωθώ πλήρως πριν προχωρήσω στην αγορά,μπορώ να το συνδέσω με το pc μου και να περάσω pdf που έχω ήδη ή θα πρέπει να είναι αγορασμένα μέσω του PRS-300; Πιθανόν να είναι και βλακεία αυτό που ρωτάω αλλά απ' το να δώσω χρήματα για κάτι που εντέλει δεν θα το αξιοποιήσω όπως θα ήθελα,καλύτερα να ρωτάω βλακείες ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρετώ όλους τους e-βιβλιοφάγους ;) .Επειδή σκέφτομαι να αγοράσω το Sony PRS-300 και θέλω να βεβαιωθώ πλήρως πριν προχωρήσω στην αγορά,μπορώ να το συνδέσω με το pc μου και να περάσω pdf που έχω ήδη ή θα πρέπει να είναι αγορασμένα μέσω του PRS-300; Πιθανόν να είναι και βλακεία αυτό που ρωτάω αλλά απ' το να δώσω χρήματα για κάτι που εντέλει δεν θα το αξιοποιήσω όπως θα ήθελα,καλύτερα να ρωτάω βλακείες ;)

 

Δεν ξέρω να σου απαντήσω. Το μόνο που μπορώ να σου πω είναι ότι κάτι τέτοιες βλακείες ερωτήσεις πρέπει να τις ρωτάμε πίο συχνά από εδώ και πέρα με τους απατεώνες τις πολυεθνκές. Θα μπορούσε κάλλιστα δηλαδή να υπήρχε αυτή η δυνατότητα και να την έχουν κλειδώσει για λόγους content management. Εμπρός στο δρόμο που χάραξε η ο Στιβ. :mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορώ να το συνδέσω με το pc μου και να περάσω pdf που έχω ήδη ή θα πρέπει να είναι αγορασμένα μέσω του PRS-300;

 

Ναι, μπορείς να το κάνεις αυτό. Επειδή η οθόνη είναι μικρή όμως, ή θα τα βλέπεις μικρά ή με τo zoom υπάρχει μεγάλος κίνδυνος να μην απεικονίζεται πάντα καλά το κείμενο - με τα pdf με γραφήματα, εικόνες κλπ τα πράγματα γίνονται πιο δύσκολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...