Προς το περιεχόμενο

E-book reader?


kotlid

Προτεινόμενες αναρτήσεις

e-anagnostis

 

ωραιος !!! δεν εχει καμμια παρουσιαση πως φαινονται τα αρχεια pdf ;;

 

δες παρακατω απορριπτικη κριτικη για το Barnes and Noble Nook οσον αφορα αρχεια pdf, για οσους προτιθενται να το αγορασουν,

 

PDF Functionality

The Nook is designed mostly for EPUB and PDB files; don't buy it if you intend on reading a lot of PDF files. Basic text-based PDF ebooks don't even fair too well. The Nook reflows PDFs on all text sizes except small, where it retains the original layout but is too small to read. And for some reason everything is pushed to the left.

 

The reflow process rearranges formatting and layout and is generally unpredictable; you may end up with strange cut-offs and pages with few or no words. Images disappear and sometimes overlap.

 

Note: You cannot change font type with PDF files. Also, adding notes, highlighting, and the dictionary functions don't work with PDF files.

 

μαζι και αυτο, τα τρωτα σημεια,

 

Missing Features

There's no way to delete items from the Nook; you have to plug it into your computer and go into the folders to delete anything you've added to the library, or go online to delete content from your B&N account.

Can't jump to a specific page in a book.

Doesn't have a web browser.

Sorting options are only by author and title in My Documents.

No sub-folders or organizing features.

Can only turn 1 page at a time—no fast jump or scan-through.

No Zoom.

No landscape mode.

No journal or notes application.

-------------------------------

 

μια παρατηρηση αν επιτρεπεται, οταν λες ηλεκτρονικος αναγνωστης τι εννοεις ;; το υποκειμενο της αναγνωσης ή την συσκευη ;; δηλ. ο ανθρωπος που αναγιγνωσκει, ο αναγνωστης ειναι ηλεκτρονικος ;; ισως εχει καθιερωθει ο ορος πλην εσφαλμενως, το σωστο για να μη δημιουργειται συγχυση ειναι ηλεκτρονικο αναγνωστικο και οχι ηλεκτρονικος αναγνωστης που μεταφραζει το reader, στην αγγλικη ισως δεν υπαρχει ουσιαστικο για το αναγνωστικο και μεταχειριζονται υποχρεωτικα το επιθετο reader,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
ωραιος !!! δεν εχει καμμια παρουσιαση πως φαινονται τα αρχεια pdf ;; δες παρακατω απορριπτικη κριτικη για το Barnes and Noble Nook οσον αφορα αρχεια pdf, για οσους προτιθενται να το αγορασουν

 

Χαίρομαι που το βρήκες ενδιαφέρον. Δεν επεκτάθηκα στα ζητήματα του pdf, γιατί σκοπός μου ήταν να δείξω τι το ιδιαίτερο υπάρχει στους ηλεκτρονικούς αναγνώστες [τις συσκευές] που να αλλάζει την ανάγνωση από μια οθόνη (e-paper+ epub χοντρικά) - και γιατί παραπάνω από 7 λεπτά ίσως είναι πολύ για ένα βίντεο :-). Στα pdf πάντως το Cybook Opus που είχα εγώ δεν τα πάει άσχημα, κυρίως γιατί μπορείς να διαβάσεις κρατώντας τη συσκευή οριζόντιa (landscape mode) - βρίσκεις το σωστό ζουμ μια φορά όταν ξεκινάς το βιβλίο και μετά χρειάζεται μόνο scroll (μόνο προς τα κάτω, όχι δεξια αριστερά, και αλλάζεις και σελίδες έτσι). Έχω διαβάσει βιβλίο σε pdf έτσι (ελληνικά μάλιστα) και δεν υπήρχε πρόβλημα. Μιλάμε πάντα για λογοτεχνία, σε κείμενα με σχήματα και μεγάλο μέγεθος σελίδας η οθόνη των 5 ιντσών είναι απλά μικρή. Θα κάνω και μια παρουσίαση της συσκευής σύντομα, όπου θα αναφερθώ σχετικά. Το Nook κ δεν έχει τη δυνατότητα περιστροφής και δυσκολεύει κάπως τα πράγματα.

 

μια παρατηρηση αν επιτρεπεται, οταν λες ηλεκτρονικος αναγνωστης τι εννοεις ;; το υποκειμενο της αναγνωσης ή την συσκευη ;; δηλ. ο ανθρωπος που αναγιγνωσκει, ο αναγνωστης ειναι ηλεκτρονικος ;; ισως εχει καθιερωθει ο ορος πλην εσφαλμενως, το σωστο για να μη δημιουργειται συγχυση ειναι ηλεκτρονικο αναγνωστικο και οχι ηλεκτρονικος αναγνωστης που μεταφραζει το reader, στην αγγλικη ισως δεν υπαρχει ουσιαστικο για το αναγνωστικο και μεταχειριζονται υποχρεωτικα το επιθετο reader,

 

Ηλεκτρονικός αναγνώστης είναι η συσκευή (και e-reader στα αγγλικά πάλι μόνο η συσκευή είναι). Ο τίτλος του blog βέβαια παίζει με τη σημασία και υπαινίσσεται και αυτόν που διαβάζει και γενικά χρησιμοποιώ τη φράση κάποιες φορές για να αναφερθώ στο άτομο που διαβάζει ηλεκτρονικά, αλλά αυτό είναι δικός μου νεωτερισμός, που δεν έχω δει να τον χρησιμοποιεί και κάποιος άλλος είναι η αλήθεια. Επομένως, "ηλεκτρονικός αναγνώστης" ή "ηλεκτρονικός αναγνώστης βιβλίων" είναι η συσκευή και έτσι έχουν μεταφράσει στα ελληνικά τους όρους "e-reader" και "e-book reader" όσοι τις εισάγουν, τις πουλάνε ή γράφουν για αυτές σε περιοδικά και εφημερίδες. Γενικά, είμαι κατά των πολλαπλών μεταφράσεων ή του να βρούμε την υποτιθέμενα καλύτερη μετάφραση στα ελληνικά. Αυτό δημιουργεί συνήθως σύγχυση και δε διαφωτίζει απαραίτητα αυτόν που δεν έχει ασχοληθεί με το θέμα.

Επεξ/σία από e-anagnostis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην παρέα,ποιο ebook reader θα προτείνατε με καλή σχέση απόδοσης και τιμής?

 

Ίσως χρειάζεται να γίνεις κάπως πιο συγκεκριμένος ως προς τι θα σε ενδιέφερε: μέγεθος οθόνης, τιμή, είδος κειμένων που θα διαβάζεις, με/χωρίς ίντερνετ, WiFι/3G, σημειώσεις ή όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Wifi,3g οχι ιδιαίτερα,λογοτεχνικά βιβλία,χωρίς εικόνες και τέτοια δηλαδή..Ούτε σημειώσεις,καθαρά για ebook reading..Μέγεθος οθόνης,δεν είμαι σίγουρος,καθώς δεν είχα ποτέ..Τιμή κάτω από 200 €

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι όπως τα λες, πας για Kindle WiFi (τιμή Amazon+περίπου 50% δασμοί, υπολόγιζε 160 ευρώ), στις 6 ίντσες αλλά δεν υποστηρίζει ePUB, που σημαίνει ότι αγοράζεις μόνο από το Amazon. (Βλ. αναλυτικότερα Insomnia, Ηλεκτρονικός Αναγνώστης). Το Nook είναι καλή λύση επίσης, στα ίδια λεφτά, διαβάζει και epub, αλλά δεν μπορείς να το αγοράσεις απευθείας από Barnes & Noble επίσημα (μόνο μέσω εταιρειών που το παραγγέλνουν για σένα στις ΗΠΑ και στο ξαναστέλνουν ίσως). Η τιμή στα Public είναι στα 400 ευρώ! (Βλ. αναλυτικότερα Insomnia).

 

Τέλος, πάντα κάτω απο 200 ευρώ, υπάρχει και το Cool-er (από τα Public, στα 170), που δεν το έχω δει εν λειτουργία, αλλά είναι σαφώς μικρότερων δυνατοτήτων και παλιότερο από Kindle και Nook και η κατασκευάστρια χρεοκόπησε, με ό,τι σημαίνει αυτό για service, νέο firmware κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία, σ ευχαριστώ πολύ.Μια ερωτησούλα μόνο..Όταν λες δεν υποστηρίζει epub, δε μπορείς δηλαδή να κατεβάσεις από αλλού και να τα περάσεις στο kindle και να τα διαβάσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, δεν μπορείς, δε διαβάζει καθόλου ePUB. Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να μετατρέψεις ePUB (που δεν είναι βέβαια κλειδωμένα με Digital Rights Management-DRM) σε ΜΟΒΙ (mobipocket) με το Calibre. Αλλά η μετατροπή μπορεί να έχει κάποια προβλήματα (να μην είναι τέλεια δηλαδή), ειδικά αν μιλάμε για κείμενο στα ελληνικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΚ ευχαριστώ!

 

Έχει δοκιμάσει κανείς κάτι τέτοιο μήπως??

 

Για κάποιον που δεν έχει ιδιαίτερη εξοικείωση με αγγλικά,είναι εύκολο να βρει e-book στα ελληνικά:fear::fear::fear: ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω αγοράσει κάτι παρόμοιο εδώ και λίγο καιρό....

αν εξαιρεσει κανεις ότι ψάχνω σαν τρελός το νετ για να το σετάρω,

και ότι υπάρχει ελλιπής γνώση θα έλεγα οτι εξαρτάται απο τι είδους χρήση σκοπεύεις να κάνεις....

εγω το ηθελα σαν ευκολη λυση για νετ παντού... (δεν έχω καταφέρει ακόμα να συνδέσω το usb mobile stick της vodafone, μέσω wi-fi και ethernet ειναι μια χαρά)

και σαν αναγνωση βιβλίων... (δεν το εχω πετυχει ακομα γιατι δεν εχω καταφέρει ακόμα να βάλω pdf viewer, το android market μου έχει σπάσει λίγο τα νεύρα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά ύστερα και από αυτό το άρθρο λέω να το τσιμπήσω το Kindle 3.

 

Ερώτηση.Έχω γνωστό που μένει Αγγλία μόνιμα.Με συμφέρει(άπο άποψη τιμής ή οτιδήποτε άλλο) να του πω να το αγοράσει και να μου το στείλει ή να το πάρω κατευθείαν από Αμερική μόνος μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδή εγώ μάλλον έπαθα για να μάθω. προτού αγοράσετε μία τέτοια συσκευή βεβαιωθείτε ότι υποστηρίζουν broadband stick 3g, το αναφέρουν! και ότι έχουν προσβαση στο android market στο οποιο υπάρχουν χιλιάδες ελεύθερες εφαρμογές που μπορούν να μετατρέψουν την συσκευή σας σε πολύ χρήσιμο εργαλείο... εκεί μπορείτε να βρείτε εφαρμογες τύπου msn, office, pdf viewer, και πραγματικά αμέτρητα άλλα προγραματάκια... άλλα χρήσιμα και άλλα εφετζίδικα... σαν ενα που έβαλα πρόσφατα και μετράει τους σφυγμούς σου... (τοποθετείς το δάκτυλο σου για 10 δευτερόλεπτα στην οθονη και σου βγάζει το αποτέλεσμα) γενικά κυκλοφορουν εφαρμογές τύπου iphone... για να γίνει η συσκευή εφετζίδικη. απο ότι έχω καταλάβει οι συσκευές που φοράνε λειτουργικό android 1.5 και 2.1 έχουν πρόσβαση στο android market. στο σημείο αυτό να σιγουρευτείτε για τις δυνατότητες αναβάθμισης λειτουργικού της συσκευής σας , αλλά και να προσέξετε ιδιαίτερα τον χρόνο που μπορεί να μείνει ενεργή η συσκεύη χωρίς επαναφόρτιση (τις δυνατότητες της μπαταρίας δλδ). σε καμία περίπτωση αυτές οι συσκευές δεν είναι e-book και δεν διαθέτουν τεχνολογία e-ink. βιβλία μπορείς να διαβάσεις και να κάνεις πολλα πολλά πράγματα ακόμα... αν δεν την ειχα πατήσει την πρώτη φορά για να μάθω θα ήμουν πολύ ικανοποιημένος σε σχέση με τα λεφτά που έδωσα και με αυτά που κάνω σε αυτή την συσκευή...

οι συσκευες αυτές συναντώνται σαν mid. epad, apad, tablet pc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...