Προς το περιεχόμενο

E-book reader?


kotlid

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ξέρω τιμές και πακέτα Γαλλίας ούτε αν γίνεται να πάρει έτσι όπως λες ίντερντε. Ωραία ιδέα πάντως. Για να έχεις πάντως mobile/internet σημαίνει ότι το χρειάζεσαι/το θέλεις. Δεν είμαι σίγουρος, αλλά νομίζω ότι μπορείς να μπεις ίντερνετ από το laptop σου μέσω iphone. Μήπως θα μπορεί να γίνει και με ένα iPad 3G?

 

Για το χρόνο μην το συζητάς. Εμένα μου αρέσει πολύ το ερώτημα έτσι όπως το έθεσες, γιατί στις περισσότερες παρουσιάσεις ή συζητήσεις το θέμα είναι πώς να διαβάσεις e-books λογοτεχνίας και γενικώς δίνεται λίγη έμφαση στο πώς διαβάζουμε και επεξεργαζόμαστε pdf. Άσε που έμαθα και το iAnnotate. Αν βρεις κάτι ενδιαφέρον για αυτά που συζητήσαμε ή γενικώς το ψάξεις κι άλλο και καταλήξεις, στείλε ένα email αν θες, γιατί προσωπικά με ενδιαφέρει και για το blog.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Γενικά όταν πρωτοήρθα στην Γαλλία ήμουν 6 μήνες με mobile internet από το σπίτι μου. Αργότερα έβαλα dsl και το έχω επειδή γενικά υπάρχει πολύ επικοινωνία με email και γίνονται κάποια ταξίδια εσωτερικά μέσα στην χωρα κυρίως. Καλά από τεχνολογία έχω διαφορα, έχω και ένα netbook που παίρνει κάρτα sim. Βασικά έχω internet με το laptop τις δουλειάς και το συνδέω με το htc touch HD που έχω και κάνω share internet οποτε ίσως γίνετε και με το ipad δεν ξέρω. Απλά η απορία μου είναι αν μπορώ να πάρω ένα ipad χωρίς 3g (100 euro λιγότερο) και να κάνω share από το υπάρχων mobile internet. Για ανάγνωση μονο βιβλίων η pdf νομίζω το kindle είναι από τις καλύτερες λύσεις. Απλά εμενα δεν με ενδιαφέρει μονο αυτό. Το iAnnotate όπως το βλέπω στο youtube είναι τρομερό. Ok θα σου στείλω για περαιτέρω εξελίξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

edit: Τελικά πήρα το ipad 16GB wifi χωρίς 3g. Ακόμα το στρώνω με applciations από itunes. Σαν πρώτη ματια είμαι υπερβολικά ευχαριστημένος αν και δεν θέλω να το ονομάσω έτσι αλλα είναι σαν netbook, gmail. google calendar, spreadsheet, wolframalpha engine στην σύσκεψη και γενικά όρεξη να υπάρχει να βρίσκει κανεις εφαρμογές. Το ibook διάβασε πολύ ωραία το pdf που έβαλα και με το "ιαννοτατιον" απογειώθηκε ακριβώς όπως το έψαχνα αν και έχει πολλά κόλπα μέχρι να τα μάθω. Δοκίμασα κάτι trailers ταινιών streaming και έμεινα πολύ ευχαριστημένος. Πάντως η συσκευασία δεν είχε ακουστικά (που υπέθετα ότι θα είχε). Σαν ebook reader εμπειρίες μονο μετά από πολύωρη ανάγνωση, είναι νωρίς ακόμα. σαν features απλά απίστευτο και το λέω εγώ που κοροϊδεύω την apple δεν είμαι πορωμένος. Σίγουρα με τόσα πράγματα που έχει δεν θα ήταν άσχημο το 3g όμως είναι πολύ εύκολο να κατεβάσεις GB οποτε θα υπήρχε μεγάλη χρέωση. Σαν βάρος πάντως οτιδήποτε βαρύτερο από το ipad θα με προβλημάτιζε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαίνεται να έκανες τη σωστή επιλογή!

 

Μια διευκρίνιση, αν και πιστεύω θα το έλεγες αν υπήρχε θέμα: στα δύσκολα pdf με γραφικά κλπ μήπως υπήρξε κάποιο πρόβλημα, έστω και μικρό?

 

Πάντως, αν και η πολύωρη ανάγνωση δεν είναι κουραστική, τότε οι e-readers που δεν είναι γύρω στα 100 ευρώ μου φαίνονται οριστικά χαμένοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαίνεται να έκανες τη σωστή επιλογή!

 

Μια διευκρίνιση, αν και πιστεύω θα το έλεγες αν υπήρχε θέμα: στα δύσκολα pdf με γραφικά κλπ μήπως υπήρξε κάποιο πρόβλημα, έστω και μικρό?

 

Πάντως, αν και η πολύωρη ανάγνωση δεν είναι κουραστική, τότε οι e-readers που δεν είναι γύρω στα 100 ευρώ μου φαίνονται οριστικά χαμένοι.

 

Κανένα πρόβλημα με γραφήματα κάνει focus στο ζουμαρισμενο και είναι πεντακάθαρο. Όταν κάνω install το iAnnotation στο itunes μπορώ να πω ότι αυτό το πρόγραμμα να έχει πρόσβαση σε αυτά τα pdf. Τα αλλα που έχω βάλει σαν books στο ibook δεν μπορώ να τα δω μέσα από το iAnnotation. Επίσης κατέβασα δοκιμαστικά 1.5GB video του steve jobs για να δω αν θα το κατεβάσει και λοιπά και ήταν κομπλέ (βεβαια ο συγχρονισμός με το itunes παραείναι αργό). Βεβαια είναι πειρασμός αυτή η multimedia φάση. Επίσης παίζω με το ipad εδώ και αρκετή ώρα με wifi ανοιχτό και η μπαταρία είναι ακόμα full. Όσο για την πολύωρη ανάγνωση θα φανεί τι γίνεται αν και είμαι άνθρωπος που δεν κουράζονται εύκολα τα ματια μου.

 

edit: αυτό που ξέχασα να πω είναι ότι η οθόνη μαζεύει απίστευτες δαχτυλιές. Δεν ενοχλεί στο να διαβάζεις αλλα το προτιμάω καθαρό θα πάρω κάνα screen protector.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

παίδες ψάχνω και εγώ για ebook reader και είμαι ανάμεσα σε δύο. ipad 16αρι και archos 9. ξέρω ότι το ένα είναι πολύ διαφορετικό από το άλλο. η κύρια χρήση του θα είναι να διαβάζει pdf με νομολογία για την σχολή. ποιό από τα δύο προτέινετε?

Επεξ/σία από iolakos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ipad έχει μεγαλύτερη οθόνη (9.7 vs 8.9) και μεγαλύτερη διάρκεια μπαταρίας. Επίσης, έχει μεγαλύτερη υποστήριξη από apps. Φαντάζομαι θα διάβασες παραπάνω ότι το iPad δουλεύει αρκετά καλά για την ανάγνωση pdf. Για να μην αδικήσω πάντως, δεν μπορώ να πω ότι έχει διαβάσει πολλά για το Archos 9. Το έχεις πιάσει στα χέρια σου? Ξέρεις αν είναι γρήγορο ή αν ό,τι εχει να κάνει με αφή αργεί, κολλάει κλπ?

 

---------- Προσθήκη στις 13:12 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 12:52 ----------

 

http://reviews.cnet.com/tablets/archos-9-pc-tablet/4505-3126_7-33800951.html

 

Το βίντεο είναι κατεδαφιστικό για το Archos 9, αλλά πειστικό. Όπως έλεγα και πάνω, ο χειρισμός έχει προβλήματα και είναι βασικά αργό. Είναι και πιο ακριβό. Ως προς το Archos 9, o Steve συνεχίζει να κοιμάται ήσυχος τα βράδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παίδες ψάχνω και εγώ για ebook reader και είμαι ανάμεσα σε δύο. ipad 16αρι και archos 9. ξέρω ότι το ένα είναι πολύ διαφορετικό από το άλλο. η κύρια χρήση του θα είναι να διαβάζει pdf με νομολογία για την σχολή. ποιό από τα δ΄το προτέινετε?

 

Φιλε αν δεν αλλάξει κάτι από θέμα δουλειάς εγώ 28 του μηνα κατεβαίνω Ελλάδα για διακοπές με περίπου 9 ώρες ταξίδι (μέσα στην Ευρώπη με αλλαγή αεροπλάνου). Αυτό που θέλω να πω είναι ότι αν δεν έχω κάποια άλλη υποχρέωση σκέφτομαι να κάνω ένα γερο test drive Θα προσπαθήσω κυρίως να διαβάζω pdf και ίσως λίγο wifi αν βρω κανένα στα αεροδρόμια. Απλά θέλω να δω από άποψη μπαταρίας τι γίνεται καθώς και ποσο θα με κουράσει στο διάβασμα. Βεβαια εγώ διαβάζω pdf που μπορεί να σκαλώσω σε συγκεκριμένα σημεία που πρέπει να κατανοήσω οποτε δεν με νοιάζει να μετρήσω πόσες σελίδες διάβασα αλλα την διάρκεια τις μπαταρίας και πως είναι τα ματια μου μετά από κάποιες ώρες. Ελπίζω να βρω την ευκαιρία να κάνω αυτό το test. Το archos 9 έχει windows που είναι καλο με την έννοια ότι μπορείς να κανεις install ο,τι θες (αν και εγώ χρησιμοποιώ windows μονο για διασκέδαση και itunes πλέον). Κάπου είδα μπαταρία περίπου 5 ώρες. Αυτόματα νομίζω το κάνει netbook και όχι book reader. Ακόμα και για το ipad με χαλούσε λίγο η ιδέα τον 10 ωρών χρήσης αλλα 5 ώρες είναι όσο ένα netbook. Φυσικά εξαρτάται τι θες να κανεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ipad έχει μεγαλύτερη οθόνη (9.7 vs 8.9) και μεγαλύτερη διάρκεια μπαταρίας. Επίσης, έχει μεγαλύτερη υποστήριξη από apps. Φαντάζομαι θα διάβασες παραπάνω ότι το iPad δουλεύει αρκετά καλά για την ανάγνωση pdf. Για να μην αδικήσω πάντως, δεν μπορώ να πω ότι έχει διαβάσει πολλά για το Archos 9. Το έχεις πιάσει στα χέρια σου? Ξέρεις αν είναι γρήγορο ή αν ό,τι εχει να κάνει με αφή αργεί, κολλάει κλπ?

 

---------- Προσθήκη στις 13:12 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 12:52 ----------

 

http://reviews.cnet.com/tablets/archos-9-pc-tablet/4505-3126_7-33800951.html

 

Το βίντεο είναι κατεδαφιστικό για το Archos 9, αλλά πειστικό. Όπως έλεγα και πάνω, ο χειρισμός έχει προβλήματα και είναι βασικά αργό. Είναι και πιο ακριβό. Ως προς το Archos 9, o Steve συνεχίζει να κοιμάται ήσυχος τα βράδια.

 

το archos δεν το έχω βρεί πουθενά. στο αγγλικό amazon το βρίσκω 330 λίρες καινούριο. το μόνο σίγουρο είναι ότι τα 7αρια το γονατίζουν. οι περισσότεροι περνούν xp, άλλοι του αλλάζουν τον σκληρό αλλά το θεωρώ πολύ τραβηγμένο σαν ιδέα. σε κάθε περίπτωση αυτά είναι τα δύο είναι που μου τράβηξαν την προσοχή. υπάρχει κάποιο άλλο που αξίζει να δω οπως το joojoo?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το archos δεν το έχω βρεί πουθενά. στο αγγλικό amazon το βρίσκω 330 λίρες καινούριο. το μόνο σίγουρο είναι ότι τα 7αρια το γονατίζουν. οι περισσότεροι περνούν xp, άλλοι του αλλάζουν τον σκληρό αλλά το θεωρώ πολύ τραβηγμένο σαν ιδέα. σε κάθε περίπτωση αυτά είναι τα δύο είναι που μου τράβηξαν την προσοχή. υπάρχει κάποιο άλλο που αξίζει να δω οπως το joojoo?

 

Αυτά που λες επιβεβαιώνουν τους φόβους μου. Το Joojoo δεν το ξέρω καθόλου. Έχουν βγει μια πλειάδα Tablet PCs με βάση τα Linux. Από αυτά εμένα πιο ενδιαφέρον μου φαίνεται το WeTab. Βέβαια, κυκλοφορεί τον Αύγουστο, δεν έχει υποστεί τεστάρισμα από περιοδικά και χρήστες. Αλλά φαίνεται καλοστημένο, με πολύ ανοιχτή λογική και γενικώς σοβαρή προσπάθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες καλησπέρα και από μένα.. Ενδιαφέρομαι να κάνω δώρο ένα e-book reader και διαβάζοντας στο net διαπίστωσα ότι υπάρχει ένας διχασμός ανάμεσα σε e-book readers και tablet pcs.. Αυτό που κατάλαβα είναι ότι τα πρώτα έχουν πλεονέκτημα όσον αφορά στην αυτονομία (λόγω e-ink) ενώ τα δεύτερα πλεονεκτούν σε σχέση με τα features που προσφέρουν.

 

Αυτό που γνωρίζω είναι πως ο άνθρωπος για τον οποίο προορίζεται το δώρο τον ενδιαφέρει αρκετά η αυτονομία και το θέλει κυρίως για ανάγνωση. Το badget είναι γύρω στα 350-400 ευρώ. Η κάθε πρότασή σας καλοδεχούμενη.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα! Ναι, υπάρχει η συζήτηση αυτή, αλλά είναι επικεντρωμένη ανάμεσα κυρίως στο iPad και τους e-readers/e-book readers. Οι e-readers δεν πλεονεκτούν κατά πολύ μόνο ως προς την αυτονομία (2 βδομάδες vs 10 ώρες του iPad), αλλά και στο ότι δεν είναι κουραστικοί στην ανάγνωση γιατί δεν έχουν backlight. Επίσης, e-reader μπορείς να βρεις π.χ. από 240 ευρώ για το Bookeen Cybook Opus μέχρι τα 350 ευρώ για το BeBook με οθόνη αφής και WiFi. Μιλάω για ό,τι μπορεί να βρει κανείς στην Ελλάδα σήμερα. Από tablet δεν ξέρει τι ακριβώς υπάρχει, αλλά το iPad άγνωστο πότε θα έρθει. Πάντως, με επιλογή tablet μιλάμε για 500 ευρώ, εκτός αν πας σε κάτι εντελώς άγνωστο και μάλλον επίφοβο. Το βασικό είναι τι θέλει κανείς. Αν ο σκοπός είναι η ανάγνωση και η αυτονομία, τότε e-reader.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...