Προς το περιεχόμενο

E-book reader?


kotlid

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είναι λίγο τι θέλει ο καθένας. Για κάποιον μπορεί να είναι το πιο σημαντικό πράγμα η οθόνη αφής (που για κάποια πράγματα βολεύει, είναι της μόδας) και η ανάγνωση αρχείων ePub. Για άλλον είναι η τιμή και μια συσκευή που δουλεύει ωραία αν και έχει το -υποτίθεται παλιομοδίτικο QWERTY πληκτρολόγια και είναι και πιο κλειστής λογικής και δεν υποστηρίζει ePUB. Είναι θέμα προτίμησης και είναι θέμα και τι κυρίως θέλεις να διαβάσει κανείς. Θέλει να αγοράζει από το Amazon + PDF αρχεία ή ενδιαφέρεται να φορτώνει δικά του ePUB? Κατηγορηματική απάντηση γενικής χρήσης δεν υπάρχει ακριβώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

ως προς το kindle τι εννοοεις κλειστεις λογικης?πχ αν εχω καμποσα ψηφιακα βιβλια δεν θα μπορω να τα μετατρεψω σε mobi μορφη και να τα περασω στο kindle?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να τα μετατρέψεις σε MOBI (αν και δεν ξέρω τι γίνεται στα ελληνικά με τη μετατροπή). Για να γίνει η μετατροπή βέβαια πρέπει να μην είναι κλειδωμένα (ή τουλάχιστον να τα ξεκλειδώσεις κάπως...) Το κλειστής λογικής το λέω γιατί δεν υποστηρίζει τα ePUB (το πιο διαδεδομένο αρχείο για e-books) και, κάτι που συνδέεται, μπορείς να αγοράσεις βιβλία μόνο από το Amazon. Θα έλεγα ότι αυτό είναι αρκετά κλειστής λογικής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας,

 

Τον τελευταίο μήνα που ήμουν διακοπές δοκίμασα εκτενώς το ipad. Είχα ένα ταξίδι που με αλλαγή αεροπλάνου κράτησε 7-8 ώρες. Ξεκινάω χρήση του ipad με tethering (έδινα internet από το pda μου μέσω 3g + wifi) κανα 40λεπτο πριν τιν επιβίβαση. Να διευκρινίσω ότι σε άλλα αεροδρόμια στον έλεγχο δεν μου είπαν τίποτα για το ipad, σε άλλα μου είπαν να το περνάω σαν laptop. Μπαίνω αεροπλάνο έχοντας το ipad στο χέρι, αρχίζω ανάγνωση pdf με iannotate. Αν υπάρχει φως από πάνω ίσως κάνει αντανάκλαση αλλά με λίγο κούνημα του ipad πιο πέρα είναι εντάξει. Ζουμάρισμα, απίστευτη αίσθηση, σημειώσεις επίσης αν και τελικά πιο πολύ μου αρέσουν τα bookmarks. Διαβάζω 60 σελίδες πριν κοιμηθώ για μια ώρα, δεν διάβαζα μυθιστόρημα αλλα κείμενο με μαθηματικά οπότε πήρε αρκετή ώρα κάπου 1.5 - 2 ώρες. Τα μάτια? Δεν κατάλαβα τίποτα. Έρχεται το φαγητό, που να βάλω το ipad??? Το αφήνω πάνω στα πόδια μου, κατεβάζω το τραπεζάκι της θέσης και ως δια μαγείας το κενό δεν ήταν ούτε ένα δάχτυλο (είμαι και σχετικά ψηλός). Αυτό δεν θα γινόταν με netbook. Αφού κοιμήθηκα για λίγο φτάνω στην αλλαγή πτήσης όπου ενεργοποιώ wifi στο αεροδρόμιο για μια ώρα. Μετά βλέπω μια σειρά που είχα στο ipad (lie to me). Εδώ η ένσταση είναι ο φωτισμός από πίσω, όταν είχε σκηνές με μαυρίλα ήταν λίγο δύσκολο, ευτυχώς δεν είχε πολλές αλλά είχε αρκετό φωτισμό το αεροδρόμιο. Συνεχίζω αλλή 1 ώρα και κάτι διάβασμα στο αεροπλάνο, τα μάτια είναι οκ, η αίσθηση απίστευτη, τα bookmarks συνεχίζουν. Τελικός απολογισμός, μπαταρία ~68%. Μετά από αυτό το ταξίδι διάβασα και σε άλλα μέρη όσο ήμουν Ελλάδα, σε άλλα αεροπλάνα, σε κτελ, στον γρηγόρη (με τους καφέδες), σε λίμνη (αθάνατα Γιάννενα), σε καφετέριες, σε ξενοδοχεία. Δεν είχα κανένα πρόβλημα. Για ένα πράγμα έχω μετανιώσει που δεν πήρα την 3g έκδοση του ipad. Κατά τα άλλα όταν το αγόρασα το πήρα για book reader. Όμως δεν πρέπει να συγκρίνετε με book reader. Έχω βάλει μέχρι στιγμής 136 εφαρμογές, έχω κλείσει hotels (μέσω εφαρμογής booking.com), κάνω ssh σε άλλα μηχανήματα, έχω γράψει doc αρχεία, image editing για πλάκα, σύνδεση με dropbox. Οργάνωση ταξιδιών μέσω tripit. Για μένα το ipad είναι ένα ψευτο netbook, λέω ψευτο επειδή έχει φυσικά περιορισμούς δεν μπορώ να κάνω install ό,τι θέλω. Όσο για τους φίλους που με δουλεύανε που το αγόρασα.... κανείς δεν συνέχισε μετά από μια επίδειξη των δυνατοτήτων. Μάλιστα φίλος ξέμεινε από μπαταρία και έκανε δουλειά από safari με πολλαπλά παράθυρα δίπλα από θάλασσα με wifi του λιμανιού και είχε πορωθεί. Δεν μετανιώνω ούτε στιγμή για την αγορά εκτός ότι δεν έχω 3g.

 

ps. φίλος από βέλγιο πήρε το kindle 3. Μου είπε από οθόνη απίστευτη. Για να παίρνει σημειώσεις θέλει convert σε άλλο φορματ. Αν δηλώσετε να μην τραβάει λεφτά από πιστωτική το convert είναι δωρεάν και το αρχείο έρχετε στο email σας και όχι στο kindle μέσω 3g. Όμως το convert για μαθηματικά είναι αποτυχία οπότε προσοχή τι θέλετε να διαβάσετε και αν θέλετε να παίρνετε σημειώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο παλι ? Ιrex 10.2" "μονο" 729€ !!!

 

αν δεν κάνω λάθος σε αυτό το topic αναφέρθηκε ότι χρεωκόπησε αυτή η εταρεία (εκτός αν δεν θυμάμαι καλά το όνομα της εταιρείας).

 

http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?p=3486200&highlight=iliad#post3486200

 

Απορώ γιατί συνεχίζουν να τα πουλάνε...

 

και ένα άρθρο από το blog του e-anagnostis http://elektronikosanagnostis.blogspot.com/2010/08/irex-e-readers.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

GIORGARAS,

 

καλοριζικο το ipad, μια ερωτηση, αν θυμαμαι καλα τα τεχνικα χαρακτηριστικα, το ipad εχει εσωτερικη λαμπα backlit, δηλ. διαβαζεις με αναμμενη την εσωτερικη λαμπα, οπως σε υπολογιστη αλλα με την καλυτερη οθονη, δεν εχει τεχνολογια e-ink, ετσι δεν ειναι ;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

GIORGARAS,

 

καλοριζικο το ipad, μια ερωτηση, αν θυμαμαι καλα τα τεχνικα χαρακτηριστικα, το ipad εχει εσωτερικη λαμπα backlit, δηλ. διαβαζεις με αναμμενη την εσωτερικη λαμπα, οπως σε υπολογιστη αλλα με την καλυτερη οθονη, δεν εχει τεχνολογια e-ink, ετσι δεν ειναι ;;

 

Ναι έτσι είναι. Για αυτό σχολίασα για τα μάτια, αλλιώς δεν υπάρχει θέμα. Λόγικα θα βγουν σιγά σιγά και έγχρωμα με e-ink.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλό review, thanx!

 

Κάποιες διευκρινίσεις πάντως, γιατί κι εγώ διχάζομαι συχνά ανάμεσα σε e-reade και iPad. Ξεκούραστη η οθόνη του iPad, ωραία, αλλά τόσο ξεκούραστει όσο ενός Kindle π.χ.? Το iAnnotate πώς τα πάει, είναι γρήγορο κ εύχρηστο, κάνεις εύκολα extract σημειώσεις κλπ? Και, τέλος, δοκίμασες στο iPad αρχεία ePUB στα ελληνικά (χωρίς emdedded fonts στο αρχείο), για να δούμε τι γίνεται και με τις ελληνικές γραμματοσειρές; Οι e-readers λόγω Adobe Mobile Readers έχουν τα προβλήματά τους με τα ελληνικά όταν δεν υπάρχουν ενσωματωμένες γραμματοσειρές στα αρχεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Πολύ καλό review, thanx!

 

Κάποιες διευκρινίσεις πάντως, γιατί κι εγώ διχάζομαι συχνά ανάμεσα σε e-reade και iPad. Ξεκούραστη η οθόνη του iPad, ωραία, αλλά τόσο ξεκούραστει όσο ενός Kindle π.χ.? Το iAnnotate πώς τα πάει, είναι γρήγορο κ εύχρηστο, κάνεις εύκολα extract σημειώσεις κλπ? Και, τέλος, δοκίμασες στο iPad αρχεία ePUB στα ελληνικά (χωρίς emdedded fonts στο αρχείο), για να δούμε τι γίνεται και με τις ελληνικές γραμματοσειρές; Οι e-readers λόγω Adobe Mobile Readers έχουν τα προβλήματά τους με τα ελληνικά όταν δεν υπάρχουν ενσωματωμένες γραμματοσειρές στα αρχεία.

 

Θεωρητικά το πόσο ξεκούραστη είναι εξαρτάται από το κάθε άτομο. Εγω δεν θα ήθελα να χάσω την έχρωμη οθόνη (ξέχασα να πω ότι είδα ένα τεύχος του περιοδικού wired στο ipad όπου αρκετές διαφημίσεις ήταν κανονικά video) αυτή η εμπειρία μου αρέσει. Θεωρώ πως δεν υπάρχει πιο ξεκούραστη οθόνη από kindle. Αν κάποιος δεν αντέχει τον υπολογιστή θεωρώ πως δεν θα αντέχει και το ipad. Το iannotate άψογο. Τι εννοείς extract? Μετά το ipad βαριέμαι να διαβάσω βιβλίο στο laptop. Όχι δεν έχω epub αρχεία ούτε ελληνικά κείμενα, Δεν έχω ιδέα πως τα μετατρέπω. Αν θες στείλε μου κάποιο δείγμα ή πες μου πως να το δοκιμάσω.

 

edit: οι σημειώσεις από το iannotate στέλνονται με email.

Επεξ/σία από GIORGARAS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΚ, πολύ σαφής για την οθόνη, ευχαριστώ. Ναι, για το iAnnotate αυτό εννοούσα, πώς τις πας από το iPad σε έναν άλλο υπολογιστή.

 

Η μετατροπή σε ePUB γίνεται με δύο τρόπους (χωρίς να ενσωματώσουμε γραμματοσειρές): είτε με το δωρεάν πρόγραμμα Calibre (για ένα pdf ή μια κατεβασμένη σελίδα από το ίντερνετ κ.ά) είτε πιο απλά με bookmarklet από το dotEPUB. (το εφαρμόζεις και σώζει το κείμενο μιας σελίδας στο ίντερνετ σε ePUB. Εναλλακτικά μου στέλνεις ένα προσωπικό μήνυμα με το email σου ή μου στέλνεις στο email του blog από κάτω, να σου στείλω κάτι έτοιμο. Στους ηλεκτρονικούς αναγνώστες συνήθως σε ένα ελληνικό κείμενο από τέτοια ePUB, όπου υπάρχει τονισμένο γράμμα θα εμφανιστεί ως ?.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΚ, πολύ σαφής για την οθόνη, ευχαριστώ. Ναι, για το iAnnotate αυτό εννοούσα, πώς τις πας από το iPad σε έναν άλλο υπολογιστή.

 

Η μετατροπή σε ePUB γίνεται με δύο τρόπους (χωρίς να ενσωματώσουμε γραμματοσειρές): είτε με το δωρεάν πρόγραμμα Calibre (για ένα pdf ή μια κατεβασμένη σελίδα από το ίντερνετ κ.ά) είτε πιο απλά με bookmarklet από το dotEPUB. (το εφαρμόζεις και σώζει το κείμενο μιας σελίδας στο ίντερνετ σε ePUB. Εναλλακτικά μου στέλνεις ένα προσωπικό μήνυμα με το email σου ή μου στέλνεις στο email του blog από κάτω, να σου στείλω κάτι έτοιμο. Στους ηλεκτρονικούς αναγνώστες συνήθως σε ένα ελληνικό κείμενο από τέτοια ePUB, όπου υπάρχει τονισμένο γράμμα θα εμφανιστεί ως ?.

 

έκανα την υπάρχουσα σελίδα με το dotepub. Όλα τέλεια κανένα αλλιωμένο γράμμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

GIORGARAS,

 

ευχαριστω, αν μελετας οπως λες μια ωρα σε ipad κυτταξε μην παθουν τα ματια, το θεωρω ασυλλογιστο,

 

δεν νομίζω ότι κάποιος αγοράζει book-reader για να διαβάζει μισή ώρα μόνο. Σε κάθε περίπτωση εμένα μια χαρά μου φαίνεται, και σαν αίσθηση καλύτερα και από laptop ίσως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...