Προς το περιεχόμενο

E-book reader?


kotlid

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 5,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Κατ' αρχάς να αναφέρω ότι θα μιλήσω για το e-ink ως κάποιος που βλέπει το prs-300, σα μια φορητή συσκευή ανάγνωσης λογοτεχνίας και μόνο.

 

mindtrapper δε ξέρω τι ακριβώς δεν κατάλαβες από την παραγραφούλα που ξεκίναγε το ποστ μου, αλλά νομίζω ότι για να είσαι σε θέση να διαβάζεις την δράση των αντιοξειδωτικών και μάλιστα σε λεοφωρεία και στους δρόμους (αφού σχολιάζεις ένα σχόλιο που κανω σχετικά με μια pocket συσκευή), μάλλον έχεις τα φόντα να την καταλάβεις. Τέλος πάντων θα την επαναδιατυπώσω να τελειώνουμε,

 

Για ενα e-book reader pocket, εάν χρησιμοποιείται για ανάγνωση λογοτεχνίας, το χρώμα είναι άχρηστο.

 

Το ποστ μου μιλάει για όσους θέλουν ένα reader για να διαβάζουν λογοτεχνία εύκολα και παντού. Αυτοί άλλωστε είναι και το mainstream κοινό των readers αυτή τη στιγμή (μία ματιά στις πωλήσεις e-books ανά είδος θα σας πείσει.) Οι υπόλοιποι προφανώς δε καλύπτονται από τα readers όπως ακριβώς όσοι θέλουν να ακούνε μουσική δε καλύπτονται απο τα στηθοσκόπια, αλλά η γνωμη μου είναι πως θα ήταν ανάρμοστο να ζητήσουν από τους κατασκευαστές στηθοσκοπίων να ενσωματώσουν μουσική (όπως ακριβώς και το να ζητάτε από readers φτιαγμένα για αναγνωση λογοτεχνίας να απεικονίζουν πρωτεϊνες).

Δε θα ήταν πιο ομορφο να περνάτε το χρόνο σας στα threads που ασχολούνται με τα gadgets που είναι σχεδιασμένα για σας, αντί να κατηγορείτε για έλλειψη δυνατοτήτων αυτα που είναι σχεδιασμένα για μας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το "λογοτεχνίας και μόνο" μου ξέφυγε τελείως, sorry. Το διάβαζα λίγο σε speed reading mode το post σου γιατί βιαζόμουν και ήταν λίγο σεντόνι.

 

Σωστά, για λογοτεχνία και μόνο δεν χρειαζόμαστε χρώμα. Εγώ βέβαια για λογοτεχνία και μόνο δεν χρειάζομαι extra συσκευή πέρα από το iPhone μου (ναι έχω διαβάσει 5-6 βιβλία με αυτό), αλλά οι ανάγκες διαφέρουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Τα epub της σόνυ είναι μία μορφή συμπιεσμένων αρχείων τα οποία είναι πολύ πολύ μικρά σε χωρητικότητα. Έτσι τα βιβλία μπορουν να είναι από 0.1 μέχρι 1 mb' date=' με τα περισσότερα να κινούνται γύρω στα 0.3 . Το φορματινγκ του κειμένου είναι άψογο για τα reader της σόνυ και γενικά τα θεωρώ κορυφή. Αλλά όπως είπα η μεταφορά των doc, pdf (αλλά και των .lit) σε epub, είναι πολύ απλή, οπότε όλα καλά.

[/quote']

Πολύ ενδιαφέρον αυτό το ePub.Δηλαδή ένα αρχείο pdf των πχ 30ΜΒ πόσο χώρο ποιάνει εαν κάνεις τη μετατροπή σε epub format?

Έχεις κάποιον free converter υπόψη σου για τέτοιες μετατροπές και κάποιον free reader για epub αρχεία?

 

Δεν την καταλαβαίνω αυτη τη διαμάχη. Λέει κάποιος " πήρα ένα reader για να διαβάζω τα βιβλία μου" και του απαντάμε "Μα καλά γιατί δε πήρες palmtop' date=' laptop, netbook, pc, χαρτινα βιβλία, audio books και discman, ή έναν υπηρέτη να σε ακολουθεί να στα διαβάζει αυτός;" Είμαστε σοβαροί; Δε μπορούμε καν να καταλάβουμε ότι διαφορετικά gadgets μπορούν να έχουν διαφορετική χρηστικότητα και να ξεφύγουμε από την λογική του "ελβετικού σουγιά" που θα τα κάνει όλα; Η ίδια λογική υπήρχε όταν τα κινητά άρχισαν να παίζουν mp3. Τώρα πλέον που τα περισσότερα παίζουν, ο κόσμος στα λεωφορεία πάλι από mp3 players ακούει. Κατάλαβαν φαίνεται επιτέλους ότι είναι χαζό να ξοδεύεις την ελάχιστη μπαταρία του κινητού σου για να ακούς μουσική (να δω πότε θα το καταλάβουν για τα βιβλία αυτο)

[/quote']

 

Συμφωνώ και προσυπογράφω τα παραπάνω όσον αφορά τη χρηστικότητα των διαφόρων ηλεκτρονικών συσκευών και τις δουλειές για τις οποίες προορίζονται.

Είμαι άκρως αντίθετος στη λογική των συσκευών που τα κάνουν όλα και στην πολυχρηστικότητα που προσπαθούν οι διάφορες εταιρίες να μας πασσάρουν μέσω τρυκ marketing.

Σε κινητό δεν έχω ακούσει ποτέ μα ποτέ mp3 μουσική εαν και υποστηρίζει γιατί πολύ απλά έχω αγοράσει mp3 player φορητό (σαν στυλό είναι ) με κλιπ ζώνης για να ακούω μουσική όταν τρέχω στο γήπεδο.Το κινητό που θα το κρέμαγα? Στο λαιμό ? στην τσέπη? Θα του έλιωνα επίσης την μπαταρία και όταν θα ήθελα να απαντήσω σε ένα σημαντικό τηλεφώνημα θα ψαχνόμουν?

Έχετε διαβάσει ποτέ e-book σε PDΑ ? Εγώ προσπάθησα στο δικό μου και ούτε μια σελίδα δεν κατάφερα να διαβάσω.Έβγαλα τα μάτια μου κυριολεκτικά.

Το PDA μου έχει οθόνη 3,5'' και WM6.1 αλλά ουσιαστικά είναι για χρήση ως gps που σου λύνει τα χέρια.Όλες οι άλλες εφαρμογές που μπορείς να του βάλεις είναι για να παίζεις ουσιαστικά και όχι για να κάνεις πραγματικά τη δουλειά σου.

Το laptop δεν μπορείς να το πάρεις στο κρεβάτι ή στην....τουαλέτα για να διαβάσεις ένα e-book.Εγώ διαβάζω συχνα βιβλία στο κρεβάτι και θα με βόλευε ένα e-reader σαν το ASUS πχ.Βάζω δίπλα στο κρεβάτι μια καρέκλα για το laptop να διαβάσω κάτι και μετά από 20 λεπτά ποιάνομαι και θέλω να γυρίσω πλευρό...

Ενώ με ένα ελαφρύ e-reader δεν το σκέφτεσαι.Συν οτι μπορείς να το πάρεις μαζί σου όπου θες.Ενώ εαν σε βλέπουν με ένα laptop παραμάσχαλα ή νερντ θα σε πουν ή χακερ ή ψωνισμένο....Ενώ με το e-reader άντε να σε πουν κανένα γκατσετά ή φιλόσοφο....:lol:

Άμα έβγαζαν και e-reader που να αναδύδει τη μυρωδιά του χαρτιού των βιβλίων θα τους έδινα ένα μεγάλο εύγε!!!

Επεξ/σία από tarantules
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ενδιαφέρον αυτό το ePub.Δηλαδή ένα αρχείο pdf των πχ 30ΜΒ πόσο χώρο ποιάνει εαν κάνεις τη μετατροπή σε epub format?

Έχεις κάποιον free converter υπόψη σου για τέτοιες μετατροπές και κάποιον free reader για epub αρχεία?

 

Calibre, αυτό έχω δοκιμάσει για μετατροπή σε ePub.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Tarantules,

 

Όπως λέει και ο mindtrapper, ψάξε το Calibre. Είναι freeware βιβλιοθήκη ουσιαστικά και είναι καταπληκτικό. Μετατρέπει πολύ ωραία τα .pdf και τα .txt σε epub, ενώ έχει και ρύθμιση να του πεις ποιό reader έχεις για να σου βγάλει το ανάλογο formatting στο κείμενο ανάλογα με το μέγεθος της οθόνης σου! Άσε που κατεβάζει κ εξωφυλλα κ περιλήψεις αυτόματα εαν υπάρχει το βιβλιο στο database του. Δυστυχώς δεν μετατρέπει τα .lit . Τα lit βέβαια είναι πολύ ωραία κατα τη γνώμη μου αλλά πχ το sony δε τα διαβάζει. Εγώ τα μετατρέπω με το Stanza το οποίο είναι επίσης freeware και είμαι πολύ ικανοποιημένος.

 

Τώρα σχετικά με τα αρχεία των 30 Mb που λες. Όπως ανέφερε κ κάποιος πρίν αυτά λογικά είναι αρχεία που περιέχουν εικόνες (πχ ένα pdf το οποίο είναι scannariσμένο βιβλίο, και ουσιαστικά κάθε σελίδα του είναι μια φωτογραφία, και όχι κείμενο αυτό καθ αυτό.) Αυτά δε ξέρω αν μετατρέπονται κατευθείαν, αλλά σίγουρα υπάρχουν τρόποι να αναγνωρίσουν το κείμενο, να στα μετατρέψουν σε αρχεία κειμένου και μετά μπορείς να τα μετατρέψεις.

 

Γενικά τα αρχεία που περιέχουν κείμενο και όχι φωτογραφίες να ξέρεις είναι αρκετά μικρότερα. Δλδ ακόμα και ένα βιβλίο 800 σελίδων δε θα υπερβαίνει λογικά τα 5-6 mb εάν είναι Pdf.

 

Edit. Για τα μεγέθη που ρωτάς θα σου δώσω ένα παράδειγμα που έχω μπροστά μου για να πάρεις μια ιδέα. το βιβλίο είναι το Under the Dome (το τελευταιο του Stephen King). Είναι 751 σελίδες και η πρώτη είναι εξώφυλλο (δλδ φωτογραφία, αλλά χαμηλής ανάλυσης).

Λοιπόν σε pdf είναι 6.007 kb.

Σε Rich text format - .rtf ειναι 6.145 kb

Σε HTML είναι 1.934 kb

Σε mobi - .mobi είναι 1.521 kb

Σε BBeB - .lrf (πρόκειται για το παλιό φορμάτ της σόνυ) είναι 1.284 kb

Σε Epub - .epub είναι 973 kb

Μιλάμε δλδ για λιγότερο από το 1/6 του μεγέθους.

 

Βέβαια αυτά τα μεγέθη αλλάζουν ανάλογα με τις εκδόσεις των βιβλίων. Δηλαδή μπορείς να βρεις το Under The Dome, σε έκδοση pdf που θα είναι ίδιες σελίδες αλλά θα είναι 2-3 mb. παίζουν γραμματοσειρές και πολλά σ αυτό.

Άλλο ένα παράδειγμα είναι το Harry potter 7 (and the deathly hallows). είναι 638 σελίδες και είναι

1.460 kb σε pdf και 702 kb σε epub.

Δεν υπάρχουν λοιπόν γενικοί κανόνες (ή δε τους έχω βρει ακόμα), αλλά ένα πράγμα που ισχύει σίγουρα είναι ότι όταν μετατρέπεις ένα pdf σε epub, το τελικο μεγεθος θα είναι μικρότερο

Επεξ/σία από Geitwnas82
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ερωτηση, η δυνατοτητα wi-fi σ' ενα ereader αφορα αποκλειστικα και μονο συνδεση με βιβλιοπωλειο ή γενικοτερα συνδεση στο διαδικτυο ;;

εχω προσανατολισθει προς sony 900 daily edition που διαθετει wi-fi γι αυτο και η ερωτηση, αν ξερει καποιος .....

εχω να διαβασω ολοκληρο ποστ 13 σελιδες εδω και μια δεκαετια,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι έχουν χρησιμοποίηση το calibre είχαν κανένα πρόβλημα μετατροπής ελληνικών κείμενων σε epub , γιατί από τα κείμενα που εξάγει λείπουν όλοι οι ελληνικοί χαρακτήρες, έχω βάλει και encoding UTF-8 αλλά χωρίς αποτέλεσμα, πάντως μέσα στο epub όταν κάνω αποσυμπίεση το αρχείο τα κείμενα φαίνονται οκ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω θα προτεινα σε οσους ενδιαφερονται για να αγορασουν να περιμενουν κανεναν μηνα γτ ερχονται διαμαντια.... με μια αναζητηση θα καταλαβετε τι εννοω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατι βρηκα για το sony daily edition και το γουαι-φαι του,

non internet, non download google books via wireless,

δηλ. γουαιφαι για τα ματια και μονο, επιγραφικως παρασυρει το ματι του αναγνωστη και δημιουργει προκαταληψη ευνοικη αγορας,

κι εγω που ονειρευομουν ! μπουρδες,

απο http://www.the-ebook-reader.com/sony-prs-900.html, ενα πολυ προσεκτικο review,

 

Cons

• The $399 price.

No internet browser.

Can't download free public domain or library ebooks via wireless.

• The screen reflects light at certain angles; this bothers some more than others (a reading light can solve this).

• The Sony Reader ebook store has high prices compared to competitors.

• Zoom feature resets when turning pages.

• Sony's desktop software is prone to errors and crashing (use Calibre instead).

• The Sony PRS-900 is currently US only.

 

κυτταξτε κι αυτο http://www.the-ebook-reader.com/entourage-edge.html, ειναι σαν notebook αλλα με τεχνολογια e-ink, οχι οπως το νεοτευκτο i-pad το οποιο διαφημιζεται μεν ως ereader πλην δεν διαθετει τεχνολογια e-ink,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H πολυαναμενόμενη συσκευή της Plastic Logic, έφτασε, ειναι σούπερ,

αλλα η τιμή απογοητεύει : 4 Gb, Wifi = $ 650

8 Gb, Wifi, 3G = $ 800

 

48370824.JPG

 

http://www.wired.com/gadgetlab/2010/01/plastic-logic-launch/

http://www.que.com/

http://www.plasticlogic.com/ereader/index.php

 

 

-------------------------------------------------------------

 

 

ένας απο τους υποψήφιους να φέρει στη μαζική παραγωγή το "έγχρωμο e-ink" :

Qualcomm Mirasol

http://www.wired.com/gadgetlab/2010/02/qualcomm-mirasol

 

mirasol_1.jpg

 

η ίδια συσκευή δίπλα σε ένα τηλεφωνάκι, για εκτίμηση μεγέθους

 

 

.. αλλα με τις τιμές που έχουν τα καλά ασπρόμαυρα, δεν ειμαι πολυ αισιόδοξος για τα έγχρωμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H πολυαναμενόμενη συσκευή της Plastic Logic, έφτασε, ειναι σούπερ,

αλλα η τιμή απογοητεύει : 4 Gb, Wifi = $ 650

8 Gb, Wifi, 3G = $ 800

 

Πανάκριβο.Για ποιο λόγο να δώσεις 650 δολάρια τη στιγμή που το νέο iPad θα έχει 499 δολάρια?

Εγώ πιστεύω οτι η τιμή του ipad θα προσαρμόσει και τις τιμές των e-reader (προς τα κάτω εννοείτε).Αλλιώς δεν θα πουλήσουν.Πολύ απλά.

Μέχρι 250 ευρώ βαριά-βαριά είναι καλά για e-reader.Από εκεί και πάνω καλύτερα να αγοράσεις tablet-pc σαν το ipad

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...