Προς το περιεχόμενο

E-book reader?


kotlid

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 5,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Επειδή αύριο μεθαύριο θα παραγγείλω το Kindle θέλω να ρωτήσω αν αξίζει να πάρω και την θήκη που πουλάνε;

 

Υπάρχει περίπτωση να γρατζουνιθεί κτλ η οθόνη αν το βάζω σκέτο μέσα στη τσάντα μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή αύριο μεθαύριο θα παραγγείλω το Kindle θέλω να ρωτήσω αν αξίζει να πάρω και την θήκη που πουλάνε;

 

Υπάρχει περίπτωση να γρατζουνιθεί κτλ η οθόνη αν το βάζω σκέτο μέσα στη τσάντα μου;

 

ζητώ συγγνώμη για το εκτός θέματος αλλά μήπως μπορεί κάποιος να μου λύσει μια απορία: είναι ''κίντλ'' ή ''κάιντλ''? :whistle:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρήκα ένα δωρεάν plug-in για το Microsoft Word με το οποίο μπορείτε με ένα απλό save as να μετατρέψετε ένα έγγραφο σε ebook της μορφής ePUB. Πρόκειται για το Αspose.Words for Microsoft Word. Το δοκίμασα και δουλεύει πολύ καλά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

e-anagnostis,

 

παρακουλουθησα την ευπαρουσιαστη επιδειξη που εκανες για το cybook, μια παρατηρηση, γιατι δεν βαζεις στο βιντεο και κανενα αρχειο pdf να δουμε ;; το αρχειο αυτο θεωρειται βασικο και θα ελεγα βασικοτερο ολων των αλλων που υπολλειπονται μακραν, ειμαι σχεδον βεβαιος οτι σε συσκευες μικρης οθονης οπως το cybook, ενα αρχειο pdf οχι μονο δεν θα διαβαζεται αλλα και μετα δυσκολιας θα βλεπεται,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

e-anagnostis,

 

παρακουλουθησα την ευπαρουσιαστη επιδειξη που εκανες για το cybook, μια παρατηρηση, γιατι δεν βαζεις στο βιντεο και κανενα αρχειο pdf να δουμε ;; το αρχειο αυτο θεωρειται βασικο και θα ελεγα βασικοτερο ολων των αλλων που υπολλειπονται μακραν, ειμαι σχεδον βεβαιος οτι σε συσκευες μικρης οθονης οπως το cybook, ενα αρχειο pdf οχι μονο δεν θα διαβαζεται αλλα και μετα δυσκολιας θα βλεπεται,

 

Μα έχω βάλει! Μήπως δεν είδες όλο το βίντεο? Για δες στο 7:58 και εξής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια βρηκα στο public το cool-er με 6 ιντσες οθονη, υποστηριξη Ελληνικων και epub, στα 170 ευρω. Αυτο τι λεει?

 

Είναι ο φτηνότερος ηλεκτρονικός αναγνώστης που κυκλοφορεί στην Ελλάδα, με ωραίο design, ελαφρύς. Κάνει τα βασικά (δεν υπάρχουν σημειώσεις κλπ). Βέβαια, δεν ξέρω τι ακριβώς εννοείς, αλλά δε νομίζω ότι "υποστηρίζει τα ελληνικά". Δηλαδή μενού και τίτλοι βιβλίων δεν μπορεί να είναι στα ελληνικά, αρχεία html, txt, rtf στα ελληνικά θα έχουν προβλήματα και αυτό θα ισχύει ακόμα και με PDF που δεν έχουν ενσωματωμένες γραμματοσειρές (αυτό για τα ePUB ισχύει για όλες τις συσκευές). Ότι υποστηρίζει τα ελληνικά σου το είπαν; Το διάβασες κάπου; Ένα έξτρα θέμα είναι ότι η εταιρεία που τα κατασκεύαζε, η Interead, έχει χρεοκοπήσει, λέει βέβαια το brandanme θα συνεχιστεί από άλλους κλπ Δεν ξέρω τι επιπτώσεις θα έχουν όλα αυτά στο σέρβις, το βιβλιοπωλείο τους και πιθανές αναβαθμίσεις του firmware. Πάντως, στα θετικά είναι ότι στα Public (ίσως και αλλού) δίνουν μαζί δώρο 10 ελληνικά βιβλία σε pdf.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα έχω βάλει! Μήπως δεν είδες όλο το βίντεο? Για δες στο 7:58 και εξής.

 

 

εχεις δικιο, παραλειψη δικη μου, εννοεις μαλλον το βιβλιο "εργαζομενο αγορι" αρχειο pdf κομμενο ραμμενο για ereader,

θελω να πω να βαλεις ενα αρχειο pdf απο ιντερνετ, εγκυκλοπαιδικα λεξικα με στηλες, τεχνικες αναλυσεις με γραφηματα, παλια βιβλια απο google σκαναρισμενα που εχει σταματησει η εκδοση τους, τετοια πραγματα εννοω και πιστευω οτι μια μικρη οθονη 6 ιντσων δεν μπορει να τα διαβασει,

απ' οτι εχω δει σε κριτικες μονο το ipad ανταπεξερχεται ικανοποιητικα σε τετοιου ειδους αρχεια ομως το ipad εχει οθονη backlit και ως εκ τουτου θα κουραζει τα ματια σε παρατεταμενη αναγνωση, μετα το ipad για αδιαλλειπτη χρηση αρχειων pdf ερχεται το kindle DX 2 μεγαλη οθονη το οποιο ειναι βεβαια e-ink και υποστηριζει μονο zooming και panning, δεν εχει notes, highlights, dictionary, δεν εχει epub δεν εχει εξωτερικη επεκταση expansion slots, επισης για το iliad λενε οτι κανει για pdf,

αστα να πανε, τοσες συσκευες και δεν μπορεις να βρεις μια που να εχει συγκεντρωμενα αυτα που χρειαζεσαι για να κανεις τη δουλεια σου, το ipad φαινεται τα εχει ολα αλλα η οθονη backlit με αποθαρρυνει, ειναι και πολλα τα λεφτα για να αδιαφορησω σε τυχον αποτυχια, ας περιμενομε να δουμε το asus και το αλλο πως το λενε notion ink adam νομιζω,

ποια ειναι η γνωμη σου ;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχεις δικιο, παραλειψη δικη μου, εννοεις μαλλον το βιβλιο "εργαζομενο αγορι" αρχειο pdf κομμενο ραμμενο για ereader,

θελω να πω να βαλεις ενα αρχειο pdf απο ιντερνετ, εγκυκλοπαιδικα λεξικα με στηλες, τεχνικες αναλυσεις με γραφηματα, παλια βιβλια απο google σκαναρισμενα που εχει σταματησει η εκδοση τους, τετοια πραγματα εννοω και πιστευω οτι μια μικρη οθονη 6 ιντσων δεν μπορει να τα διαβασει,

Το "εργαζόμενο αγόρι" είναι ePUB με ενσωματωμένες μάλιστα ελληνικές γραμματοσειρές, δεν είναι PDF. Και το λέω αυτό στο βίντεο. Και από το 7:58 και μετά αναφέρομαι σε ένα κεφάλαιο από βιβλίο της Άννας Διαμαντοπούλου που το κατέβασα σε PDF δωρεάν και νόμιμα (γι' αυτό διάλεξα αυτό) από το ίντερνετ. Και λέω ότι και αυτό είναι εντάξει. Βέβαια, όπως εξηγώ αναλυτικότερα και στο κείμενο που συνοδεύει το βίντεο, ακόμα και τα PDF με κείμενο μόνο που αντιστοιχούν σε μεγέθους Α4 τυπωμένη σελίδα και αυτά που έχουν διαγράμματα κλπ δε θα φαίνονται πολύ καλά ή θα χρειάζονται πολύ ζουμ-ιν/ζουμ-αουτ. BTW, η οθόνη του Cybook Opus είναι 5 ίντσες, όχι 6.

 

απ' οτι εχω δει σε κριτικες μονο το ipad ανταπεξερχεται ικανοποιητικα σε τετοιου ειδους αρχεια ομως το ipad εχει οθονη backlit και ως εκ τουτου θα κουραζει τα ματια σε παρατεταμενη αναγνωση, μετα το ipad για αδιαλλειπτη χρηση αρχειων pdf ερχεται το kindle DX 2 μεγαλη οθονη το οποιο ειναι βεβαια e-ink και υποστηριζει μονο zooming και panning, δεν εχει notes, highlights, dictionary, δεν εχει epub δεν εχει εξωτερικη επεκταση expansion slots, επισης για το iliad λενε οτι κανει για pdf,

αστα να πανε, τοσες συσκευες και δεν μπορεις να βρεις μια που να εχει συγκεντρωμενα αυτα που χρειαζεσαι για να κανεις τη δουλεια σου, το ipad φαινεται τα εχει ολα αλλα η οθονη backlit με αποθαρρυνει, ειναι και πολλα τα λεφτα για να αδιαφορησω σε τυχον αποτυχια, ας περιμενομε να δουμε το asus και το αλλο πως το λενε notion ink adam νομιζω,

ποια ειναι η γνωμη σου ;;

 

Για τα PDF έχεις βασικά δίκιο. Το Kindle DX είναι μια καλή λύση ως προς το μέγεθος της οθόνης, αλλά δεν έχει τόσο καλή υποστήριξη σε κάποια θέματα. Δηλαδή για τα PDF υποστηρίζει bookmarks, λειτουργεί το search και το λεξικό, αλλά δεν μπορείς να υπογραμμίσεις ή να γράψεις σημειώσεις πάνω στο βιβλίο. Κατ' εμέ, το Kindle DX είναι ό,τι καλύτερο υπάρχει από ηλεκτρονικούς αναγνώστες για πολύπλοκα και βαριά PDF. To iLiad εγώ θα το συζήταγα και λόγω της τιμής και γιατί η κατασκευάστρια εταιρεία έχει χρεοκοπήσει και γενικώς είναι πιο πίσω τεχνολογικά. Το iPad έχει τα προβλήματα που λες. Από κει και πέρα το θέμα είναι τι θέλει να κάνει ακριβώς ο καθένας. Πόσο μετράει ας πούμε για σένα να έχεις σημειώσεις πάνω στο κείμενο σε ένα PDF.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δε θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο.

 

Λοιπόν, μιας και το θέμα επανέρχεται με διάφορες αφορμές - και είναι και πραγματικό ζήτημα - έγραψα ένα κείμενο πάνω στο θέμα iPad και tablet PC ή ηλεκτρονικός αναγνώστης; Πέρα από το ότι έχει βέβαια τη δική μου άποψη, προσπαθώ να συνοψίσω και τα διάφορα επιχειρήματα υπέρ ή κατά της κάθε λύσης.

Επεξ/σία από e-anagnostis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...