Προς το περιεχόμενο

E-book reader?


kotlid

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Για τα PDF έχεις βασικά δίκιο. Το Kindle DX είναι μια καλή λύση ως προς το μέγεθος της οθόνης, αλλά δεν έχει τόσο καλή υποστήριξη σε κάποια θέματα. Δηλαδή για τα PDF υποστηρίζει bookmarks, λειτουργεί το search και το λεξικό, αλλά δεν μπορείς να υπογραμμίσεις ή να γράψεις σημειώσεις πάνω στο βιβλίο. Κατ' εμέ, το Kindle DX είναι ό,τι καλύτερο υπάρχει από ηλεκτρονικούς αναγνώστες για πολύπλοκα και βαριά PDF. To iLiad εγώ θα το συζήταγα και λόγω της τιμής και γιατί η κατασκευάστρια εταιρεία έχει χρεοκοπήσει και γενικώς είναι πιο πίσω τεχνολογικά. Το iPad έχει τα προβλήματα που λες. Από κει και πέρα το θέμα είναι τι θέλει να κάνει ακριβώς ο καθένας. Πόσο μετράει ας πούμε για σένα να έχεις σημειώσεις πάνω στο κείμενο σε ένα PDF.

 

για παραπομπες σημειωνω επι χαρτου λεξη και σελιδα και τελειωσε, για εκτενης σημειωσεις χρησιμοποιω πιττακιον ή εγκολπιον ή σε απταιστα ελληνικα μπλοκακι, το προβλημα με Kindle DX ειναι οτι δεν εχει εξωτερικη επεκταση expansion slots και δεν εχει epub, αυτα τα δυο απο μονα τους αρκουν για μη-αγορα,

νομιζω κι εγω οτι το ipad δεν κανει για ereader, δηλ. θα κουραζει τα ματια σε συνεχη και χωρις διακοπη αστειρευτη αναγνωση,

http://clopyandpaste.blogspot.com/2010/05/ipad_23.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

για παραπομπες σημειωνω επι χαρτου λεξη και σελιδα και τελειωσε, για εκτενης σημειωσεις χρησιμοποιω πιττακιον ή εγκολπιον ή σε απταιστα ελληνικα μπλοκακι, το προβλημα με Kindle DX ειναι οτι δεν εχει εξωτερικη επεκταση expansion slots και δεν εχει epub, αυτα τα δυο απο μονα τους αρκουν για μη-αγορα,

νομιζω κι εγω οτι το ipad δεν κανει για ereader, δηλ. θα κουραζει τα ματια σε συνεχη και χωρις διακοπη αστειρευτη αναγνωση,

http://clopyandpaste.blogspot.com/2010/05/ipad_23.html

 

Το ότι δεν υποστηρίζει epub είναι πράγματι το μεγάλο μειονέκτημα όλων των Kindle. Θα θέλαμε να έχει και τη δυνατότητα για SD κάρτα, αλλά η εσωτερική μνήμη των 4GB είναι αρκετά μεγάλη, μιλάμε για βιβλία, όχι για εικόνες ή ταινίες.

 

Επειδή ούτε λες το iPad κάνει, ούτε οι ηλεκτρονικοί αναγνώστες, τι προτείνεις ακριβώς; Χαρτί και μολύβι; Θεωρείς π.χ. ότι καμία λύση δε δουλεύει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Επειδή ούτε λες το iPad κάνει, ούτε οι ηλεκτρονικοί αναγνώστες, τι προτείνεις ακριβώς; Χαρτί και μολύβι; Θεωρείς π.χ. ότι καμία λύση δε δουλεύει;

 

για την περιπτωση μου προς το παρον δεν εχω δει καποια μοναδικη λυση που να δουλευει, γενικα ομως υπαρχουν λυσεις, παραδειγμα Kindle DX για pdf, wi-fi, και ενα μικροτερο sony για εξωτερικη επεκταση expansion slots και epub, νομιζω ετσι λυνεται το ζητημα,

η εσωτερική μνήμη των 4GB στο Kindle DX είναι μεγάλη μεν αλλα δεν με καλυπτει διοτι θελω να ελαχιστοποιησω την εξαρτηση απο το πισι, δηλ. το ανοιγε-κλεινε για προσθαφαιρεση αρχειων,

για το ipad με 700 γραμμαρια βαρος, διαβαζα προχτες ενα βιβλιο, το ζυγισα 1000 γρμ.δηλ. 1 κιλο, πανω απο εισοσι λεπτα δεν μπορουσα να το κρατησω ορθιο στα χερια μου, αρχιζε και εγερνε απο μονο του, χρειαζεται αναλογιο, οποτε αποκλειω και το ipad, δηλ. για να συννενοηθουμε αν μου το χαρισεις θα το παρω :-)

για εκτενης σημειωσεις σε ereader νομιζω ειναι αστειο να το συζηταμε, μονο για υπογραμμισεις και συντομες παραπομπες του τυπου "ακροπολη σελ. 42", για να μην τρως τον χρονο σου να ψαχνεις ολο το βιβλιο που ειχες δει τη σχετικη μνεια του ονοματος, δηλ. κατι σαν ευρετηριο στο τελος του βιβλιου,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια ερωτηση για το bookeen cybook opus.ειδα οτι περνει micro sd,μεχρι ποσα gb αναγνωριζει?

 

Μέχρι 4 GB (μπορείς να πειραματιστείς και με παραπάνω πάντως)

 

---------- Προσθήκη στις 21:41 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 21:33 ----------

 

για την περιπτωση μου προς το παρον δεν εχω δει καποια μοναδικη λυση που να δουλευει

Νομίζω ότι είναι κάπως υπερβολικό να έχει κανείς δύο ηλεκτρονικούς αναγνώστες. Περί ορέξεως βέβαια...

 

Για το ipad με 700 γραμμαρια βαρος, διαβαζα προχτες ενα βιβλιο, το ζυγισα 1000 γρμ.δηλ. 1 κιλο, πανω απο εισοσι λεπτα δεν μπορουσα να το κρατησω ορθιο στα χερια μου, αρχιζε και εγερνε απο μονο του, χρειαζεται αναλογιο, οποτε αποκλειω και το ipad, δηλ. για να συννενοηθουμε αν μου το χαρισεις θα το παρω :-)

Και γω το βρίσκω βαρύ το iPad για ανάγνωση - πέρα από το ζήτημα της οθόνης βέβαια

 

για εκτενης σημειωσεις σε ereader νομιζω ειναι αστειο να το συζηταμε

Πράγματι, δεν είναι για πολλά πολλά στις σημειώσεις. Εξάλλου, δεν υπάρχει, όσο ξέρω, ελληνικό πληκτρολόγιο σε κάποια συσκευή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενημερώθηκα από φίλη του blog και διασταύρωσα τηλεφωνικά ότι το Public στην Τσιμισκή στη Θεσσαλονίκη έχει προσφορά στα Kindle WiFi (6 ιντσών), Kindle DX (9.7 ίντσες) και Nook. Πρόκειται για σχεδόν μισή τιμή. Δεν ξέρω αν είναι μόνο σε αυτό το κατάστημα, πάντως δεν είναι σε όλα η προσφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενημερώθηκα από φίλη του blog και διασταύρωσα τηλεφωνικά ότι το Public στην Τσιμισκή στη Θεσσαλονίκη έχει προσφορά στα Kindle WiFi (6 ιντσών), Kindle DX (9.7 ίντσες) και Nook. Πρόκειται για σχεδόν μισή τιμή. Δεν ξέρω αν είναι μόνο σε αυτό το κατάστημα, πάντως δεν είναι σε όλα η προσφορά.

 

το Kindle DX υποστηριζει ελληνικες γραμματοσειρες ;; τι σημαινει "αν κάνετε τον εκτελωνισμό μόνος σας" και τι σημαινει "αν πληρώσετε και για τον εκτελωνισμό"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το Kindle DX υποστηριζει ελληνικες γραμματοσειρες ;; τι σημαινει "αν κάνετε τον εκτελωνισμό μόνος σας" και τι σημαινει "αν πληρώσετε και για τον εκτελωνισμό"

 

Το Kindle DX υποστηρίζει ελληνικές γραμματοσειρές, που σημαίνει ότι τα αρχεία mobipocket και pdf και txt κλπ στα ελληνικά διαβάζονται χωρίς προβλήματα. Επίσης, μπορείς να δώσεις στα αρχεία ελληνικά ονόματα. Το μενού είναι μόνο στα αγγλικά και στο πληκτρολόγιο υποστηρίζεται μόνο το λατινικό αλφάβητο.

 

Αν πληρώσεις μια εταιρεία courrier για τη μεταφορά, μπορείς να κάνεις τον εκτελωνισμό μόνο σου, να πας εσύ δηλαδή στο τελωνείο μόνο σου και να πληρώσεις τους δασμούς. Πρόθυμα, μπορεί να το κάνει η εταιρεία courrier για σένα και να σου φέρει τη συσκευή στο σπίτι, αλλά σε χρεώνει 60-70 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Kindle DX υποστηρίζει ελληνικές γραμματοσειρές, που σημαίνει ότι τα αρχεία mobipocket και pdf και txt κλπ στα ελληνικά διαβάζονται χωρίς προβλήματα. Επίσης, μπορείς να δώσεις στα αρχεία ελληνικά ονόματα. Το μενού είναι μόνο στα αγγλικά και στο πληκτρολόγιο υποστηρίζεται μόνο το λατινικό αλφάβητο.

 

Αν πληρώσεις μια εταιρεία courrier για τη μεταφορά, μπορείς να κάνεις τον εκτελωνισμό μόνο σου, να πας εσύ δηλαδή στο τελωνείο μόνο σου και να πληρώσεις τους δασμούς. Πρόθυμα, μπορεί να το κάνει η εταιρεία courrier για σένα και να σου φέρει τη συσκευή στο σπίτι, αλλά σε χρεώνει 60-70 ευρώ.

 

νασαι καλα, ευχαριστω, τελωνειο μαλλον εννοουμε αθηνα, αν μενεις επαρχια δεν γινεται να πας εσυ για τους δασμους, αν τυχον γνωριζεις κατι για τα pdf που κατεβαζω δωρεαν απο google, τα διαβαζει το kindle ή δεν αφηνουν ;; για μενα δεν ειναι ξεκαθαρο και εχω αμφιβολιες,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νασαι καλα, ευχαριστω, τελωνειο μαλλον εννοουμε αθηνα, αν μενεις επαρχια δεν γινεται να πας εσυ για τους δασμους, αν τυχον γνωριζεις κατι για τα pdf που κατεβαζω δωρεαν απο google, τα διαβαζει το kindle ή δεν αφηνουν ;; για μενα δεν ειναι ξεκαθαρο και εχω αμφιβολιες,

 

Ναι, απ' ό,τι ξέρω ο εκτελωνισμός γίνεται στο Ελ. Βενιζέλος. Λογικά θα γίνεται να πάει κάποιος άλλος για σένα - δεν ξέρω αν απαιτείται κάποια εξουσιοδότηση ή όχι.

 

Τα pdf που δεν είναι κλειδωμένα τα διαβάζει καλά - όσο καλά γίνεται σε 6 ίντσες για να είμαστε καθαροί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

merci !!

 

 

Παίδες, μόλις πήρα ειδοποίηση από τη UPS. Έκανα την παραγγελία την Πέμπτη κατευθείαν από Amazon US και συνολικά κόστισε (τα 2 κομμάτια) 305 usd (με τα μεταφορικά μέσα) και 170 eur ο εκτελωνισμός απο UPS. Αν τον κάνεις μόνος σου είναι περί τα 60 eur φθηνότερα αλλά πρέπει να έχεις το χρόνο να τρέχεις 1 μέρα !!

 

 

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες, μόλις πήρα ειδοποίηση από τη UPS. Έκανα την παραγγελία την Πέμπτη κατευθείαν από Amazon US και συνολικά κόστισε (τα 2 κομμάτια) 305 usd (με τα μεταφορικά μέσα) και 170 eur ο εκτελωνισμός απο UPS. Αν τον κάνεις μόνος σου είναι περί τα 60 eur φθηνότερα αλλά πρέπει να έχεις το χρόνο να τρέχεις 1 μέρα !!

 

 

 

Sent from my iPhone using Insomnia

 

τα δυο κομματια ποια ειναι αν εχεις την καλοσυνη, UPS ;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...και 170 eur ο εκτελωνισμός απο UPS.

 

Σου έποιασαν κανονικά τον κώλο δηλαδή :fear:

Δεν τα έτρωγα σουβλάκια; Σιγά μην τους τα έδινα να πάρω από Αμερική.

Περιμένω πως και πως να έρθει Ευρώπη το Adam...Νοέμβρη-Δεκέμβρη λένε...Θα δείξει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...