Προς το περιεχόμενο

E-book reader?


kotlid

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 5,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Κοίτα, WiFi έχουν οι εξής συσκευές: Kindle, Nook (στα Public 400 ευρώ, επίσημα δεν μπορείς να το παραγγείλεις από Ελλάδα, κάπως πιο αργό, αν και όλοι μένουν στη χαρά ότι έχει Android, ePUB και από άλλα βιβλιοπωλεία, μεγάλο μειονέκτημα για τα PDF: δεν έχει landscape mode) και το Cybook Orizon (θα έρθει Ελλάδα προς τα τέλη Οκτώβρη, θα είναι κάτω από 300 ευρώ, έχει WiFi, ePUB, g-sensor, οθόνη αφής,,αλλά δε διαβάζει mobipocket, βέβαια δεν έχει δοκιμαστεί ακόμα πουθενά, οπότε δεν ξέρω τι γίνεται σε πραγματικές συνθήκες). Δεν πρέπει να ξέχασα κάποιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ας πουμε οτι μπορω να ζησω και χωρις την δυνατοτητα αγορας ελληνικων ebooks μεσω της συσκευης και απλα αγοραζω η κατεβαζω μεσω του υπολογιστη

 

θεωρεις οτι το kindle 3 wifi

 

ειναι βολικο για την αναγνωση pdf σε μορφη εικονας? εστω και landscape

 

ειναι αποδεκτο για απλο serfing στο net χωρις να με ενδιαφερουν βιντεο,φλας κλπ?

 

ποσο κρισιμη ειναι η ελλειψη epub?

 

ειναι η καλυτερη cost/performance επιλογη με βαση αυτα τα συγκεκριμενα κριτηρια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανένας ηλεκτρονικός αναγνώστης των 6 ιντσών δεν είναι βολικός για ανάγνωση pdf σε μορφή εικόνας. Αν τώρα περιέχει σκαναρισμένο κείμενο και το περιεχόμενο δεν απαιτεί υπερβολική μεγέθυνση (π.χ. έχω δει PDF εικόνας με σκαναρισμένες δύο σελίδες βιβλίου σε μια σελίδα PDF, πολύ δύσκολο στην ανάγνωση, χρειάζεται συνέχεια scrolling), τότε διαβάζεται και στις 6 ίντσες.

 

Το Kindle 3 WiFi είναι αποδεκτό για surfing, όπως το πες, χωρίς βίντεο και flash (σε hand-on δοκιμή που έχω κάνει μπαίνω και στο ίντερνετ, δες το βίντεο αν θες)

 

Η έλλειψη του ePUB είναι ή δεν είναι κρίσιμη ανάλογα εσύ τι θέλεις να κάνεις. Με Kindle δεν μπορείς να αγοράσεις ελληνικά e-books (τα λίγα που υπάρχουν, που είναι και pdf) γιατί δεν υποστηρίζει Adobe Digital Editions. Το ePUB για ebooks στα ελληνικά είναι μελλοντικό θέμα, δεν είναι άμεσο. Και το ePUb σε ενδιαφέρει αν σκοπεύεις να αγοράσεις βιβλία στα αγγλικά κλπ και δεν είναι από το Amazon. Αν δε σε ενδιαφέρουν, αυτά δε σε νοιάζει που δεν έχει ePUB.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.shlrc.mq.edu.au/proceedings/icslp98/PDF/SCAN/SL980135.PDF πρόσεξε οτι οσο ζουμάρεις το αρχείο οι γραμματοσειρές πιξελίζουν. Αν το κείμενο είναι σα το pdf που ποσταρα τοτε δεν εχεισ προβλήμα, στο landscape του kindle 6" εισαι μια χαρα. Αν οι σελίδες του αρχείου είναι εικόνες, πάλι θα διαβάζονται αλλά αν έχουν μεγάλα περιθώρια θα χρειαστείσ ζούμ. αν όμως είναι δύο σελίδες (φαντασου 4 στήλες κειμένου σαν του aρχείου που πόσταρα) τοτε οποια συσκευή και να πάρεις θα σκρολάρεις. Τώρα ελληνικά βιβλία που λέει και ο e-anagnostis αν σε ενδιαφερουν θα τα βρείς σε pdf οπότε ασε τα άλλα φορμά, με τα ελληνικά βιβλία δεν θα έχεις πρόβλημα, όσο για τα ξένα, όσα είναι σε pdf θα τα διαβάζεις μια χαρά αφού τα περισσότερα δεν είναι σκαναρισμένα. στο youtube ua βρείς αρκετα βίντεο για το kindle και το πως δείχνει τα pdf απλά γραάψε kindle pdf.

Αν δεν πάρεις μια συσκευή με πανω απο 6" σου προτείνω κindle αν και θα ήθελα accelerometer για να κάνει auto rotation sta pdf περίμενε το Cybook Orizon όπως κάνω και εγώ για να επιλέξω ποιο τελικά θα παρω (αν και με βλέπω για kindle).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θυμίζω ότι τα αγορασμένα ελληνικά είναι pdf, αλλά είναι κλειδωμένα και θέλουν Adobe Digital Editions. Το λέω για να ξέρουμε τις δυνατότητες και να μη πεις κανείς μετά, δε μου τα 'πανε αυτά.

 

Πάντως, τα ελληνικά ebooks για αγορά είναι λίγα και δεν ξέρω αν θα γίνουν πολλά πριν χρειαστεί να ξαναπάρει κανείς συσκευή. Οπότε, δε θα πρέπει να απασχολούν πάρα πολύ στην αγορά συσκευής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδή ψάχνομαι και εγώ για reader, και δεν έχω προλάβει να πάω σε μαγαζιά για να δώ (βασικά στο public) ωστε να έχω προσωπική άποψη, θα ήθελα να μου πεί κάποιος κατα πόσο είναι ευανάγνωστα τα pdf στο landscape με ζουμ 100% σε ένα reader 6". Αν είναι δυνατό να μου πεί κάποιος το μέγεθος της γραμματοσειράς στην οθόνη σε σχέση με την εκτυπωμένη μορφή ενός κειμένου απο pc (πχ arial 11, τον τύπο τον αναφέρω γιατι υπάρχει διαφορά μεγεθους μεταξυ των γραμματοσειρών).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο 100% είναι ακριβώς το ίδιο με το τυπωμένο, αλλά θα είναι πολύ μεγάλα αν η σελίδα του PDF αντιστοιχεί σε ένα τυπωμένο A4.

 

Ένα άρθρο από ακαδημαϊκό περιοδικό με fit-to-width σε landscape είναι ΟΚ στην ανάγνωση, αρκεί να μην έχει πολύ μεγάλα γραφήματα κλπ Εξαρτάται και από το ποια συσκευή έχεις υπόψη σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδή ψάχνομαι και εγώ για reader, και δεν έχω προλάβει να πάω σε μαγαζιά για να δώ (βασικά στο public) ωστε να έχω προσωπική άποψη, θα ήθελα να μου πεί κάποιος κατα πόσο είναι ευανάγνωστα τα pdf στο landscape με ζουμ 100% σε ένα reader 6". Αν είναι δυνατό να μου πεί κάποιος το μέγεθος της γραμματοσειράς στην οθόνη σε σχέση με την εκτυπωμένη μορφή ενός κειμένου απο pc (πχ arial 11, τον τύπο τον αναφέρω γιατι υπάρχει διαφορά μεγεθους μεταξυ των γραμματοσειρών).

 

διαβασα ολα τα παραπανω ποστ

 

οκ συμφωνω και εγω για kindle αλλα τι γινεται με τα ελληνικα αγορασμενα pdf που δεν θα παιζουν λογω μη υποστηριξης adobe editions drm?

 

μηπως να περιμενουμε το Cybook Orizon το οποιο υποστηριζει ολα τα φορμα drm η μη και εχει και wifi κλπ να δουμε τι λεει?

 

---------- Προσθήκη στις 13:09 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 10:18 ----------

 

να ρωτησω κατι?

 

αν μιλαμε για pdf σε εικονα και 2 σελιδες του βιβλιου σε 1 σελιδα pdf,ποσο δυσκολη ειναι η αναγνωση με τα 6αρια readers?

 

αν φερνω το ζουμ σε επιπεδο να βλεπω full την μια σελιδα του βιβλιου ποσο δυσχρηστο ειναι το panning ωστε να διαβασω και την αλλη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν μιλαμε για pdf σε εικονα και 2 σελιδες του βιβλιου σε 1 σελιδα pdf,ποσο δυσκολη ειναι η αναγνωση με τα 6αρια readers?

 

αν φερνω το ζουμ σε επιπεδο να βλεπω full την μια σελιδα του βιβλιου ποσο δυσχρηστο ειναι το panning ωστε να διαβασω και την αλλη?

 

Είναι κάπως δύσχρηστο. Κοίτα τι γίνεται. Βρίσκεις το σωστό ζουμ για να διαβάσεις τη σελίδα (όχι τόσο εύκολο, μπορεί να κόβει κάποια γράμματα, θέλει λίγο να δεις τα κόλπα). Κάνεις panning για να κατέβεις τη σελίδα. Όταν τελειώσεις τη σελίδα αριστερά, για να πας στη σελίδα αριστερά, δεν πας με το κουμπί της επόμενης σελίδας (θα σε βγάλει στην επόμενη σελίδα του pdf, όχι στη δεξιά πλευρά της σελίδας). Πας με panning δεξιά, αλλά αυτό θα σε βγάλει στο κάτω μέρος της δεξιάς σελίδας, οπότε πρέπει να ανέβεις με panning στην αρχή της για να συνεχίσεις το διάβασμα.

 

Έχοντας πει αυτό, τέτοιο κακό σκανάρισμα, 2 σελίδες τυπωμένες σε 1 pdf, έχω δει κυρίως σε κάποια βιβλία από torrent. Αν το περιεχόμενό σου είναι ακαδημαϊκά περιοδικά ή προσωπικά αρχεία, δε θα έχεις τέτοια προβλήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω για τις απαντησεις σου

 

οχι μωρε τι σημειωσεις εχω πολλααααα χρονια που εχω τελειωσει

 

οντως βιβλια απο torrent εχω αλλα ευτυχως οχι παρα πολλα αλλα αρκετα με 2σελιδα pdf

 

την παλευεις η σου σπαει τα νευρα και παρατας το βιβλιο?

 

btw πολυ καλη δουλεια το blog σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά δεν την παλεύω με τα 2σέλιδα pdf. Δεν ξέρω αν γίνεται εύκολα να επεξεργαστείς το pdf, να κόψεις τη σελίδα του στη μέση και να τα διαβάσεις. Μπορεί να θέλει πολλή δουλειά.

 

thanx για το blog :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ελα εδω ειμαστε,φανταζομαι με λιγο ψαξιμο θα βρεθουν και αντιστοιχες freeware εφαρμογες

 

http://www.a-pdf.com/page-cut/

 

---------- Προσθήκη στις 16:29 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 13:51 ----------

 

σε freeware

 

http://code.google.com/p/papercrop/downloads/list

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άρα ενα kindle 6" ειναι οτι πρέπει. Στην περιπτωση που καταφερω να το παρω κοντά στα 150Ε, αλλιως το orizon με οθονη αφής και accelerometer φαντάζει ιδανικό αλλα δε νομίζω να κάνει κατω απο 280Ε στην ελλάδα (και λιγα λέω).

Επεξ/σία από slink21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα ενα kindle 6" ειναι οτι πρέπει. Στην περιπτωση που καταφερω να το παρω κοντά στα 150Ε, αλλιως το orizon με οθονη αφής και accelerometer φαντάζει ιδανικό αλλα δε νομίζω να κάνει κατω απο 280Ε στην ελλάδα (και λιγα λέω).

 

Μέσω του byserv.com θα σου κοστίσει 155-160 Ευρω ;). Εγώ το παρήγγειλα πριν 10 μέρες περίπου και η τελική τιμή ήταν 160Ε, οπότε τώρα που πέφτει το $ μπορεί να σου κοστίσει ακόμα λιγότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...