Προς το περιεχόμενο

E-book reader?


kotlid

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συγγνώμη παρανόηση... Kindle3

 

 

Sent from my iPhone using Insomnia

 

δηλαδη το ενα kindle σου κοστισε 150 + 85 (εκτελωνισμος) = 235 ευρω - 60 αν ετρεχες μια μερα = 175 ευρω, και πως ειναι το εργαλειο ;; διαβαζει καλα τα αρχεια pdf ;; θα μας πεις δυο λογια ;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Άμα είναι πάω να το πάρω από το αεροδρόμιο, δεν τα χαρίζω στο courier! :P

Η διαδικασία για να γίνει αυτό ποιά είναι όμως;

Στο amazon τι διεύθυνση θα δώσω;

Από το τελωνείο πως θα μάθω αν έχει έρθει για να ξέρω πότε να πάω;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα με βοηθησετε κι εμενα να διαλεξω ebook reader παιδες;

 

κατι απλο ψαχνω,

δεν με ενδιαφερουν ουτε wifi, ουτε 3g, ουτε αγορες βιβλιων κλπ να κανω

 

ξεκιναω εαπ πληροφορικη και το θελω για να διαβαζω ενα σωρο ηλεκτρονικο υλικο που εχω,

κριτηρια, οσο γινεται ("value for money) μεγαλουτσικη οθονη και να διαβαζει οσο γινεται καλυτερα "τεχνικα" ebooks, δλδ pdf, word αρχεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλεις να πάρεις από Ελλάδα ή ίσως και από έξω; Στα πόσα χρήματα λες; Σημειώσεις σε ενδιαφέρουν;

 

Το "μεγαλούτσικο" που λες δεν υπάρχει. Υπάρχει ή 6 ίντσες (και 5 ίντσες, αλλά αυτά είναι μικρά) ή μετά πας στο Kindle DX που είναι στις 9.7 , και είναι αρκετά πιο ακριβό. Γενικά, pdf με πολλές εικόνες ή μεγάλα σχεδιαγράμματα δε θα φαίνονται πολύ καλά στις 6 ίντσες, για να είμαστε καθαροί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kindle dx δλδ

379 U.S. dollars = 277.859238 Euros;

 

τι αλλο πληρωνω εκτος απο αυτα;

 

πρεπει να περασω τις ιστοριες που γραφουν οι απο πανω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πιστευο πως ναι,το τελωνειο ειναι πανταχου παρον.

Η αδερφη μου θα παει στο Λονδινο σε λιγες ημερες, για 3-4 ημερες ξερει κανεις αν μπορει να μου αγορασει το kindle απο καποιο καταστημα? η μονο online απο το amazon?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω κοιτουσα το αγγλικο amazon,

προφανως απο κει γλιτωνουμε ολα αυτα τα "υπερβολικα" εξοδα,

αλλα δεν εχει το μεγαλο με τις 9,7 ιντσες; :S

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από το amazon.co.uk μπορείς να παραγγείλει κανείς μόνο άμα είναι στη Βρετανία.

 

Στη Βρετανία δεν πρέπει να υπάρχει σε κατάστημα το Kindle.

 

Για τα έξοδα από ΗΠΑ, η τελική τιμή είναι προσαυξημένη με +50% για δασμούς και άλλα 60-70 ευρώ αν δεν κάνεις τον εκτελωνισμό μόνο σου και τον αναθέσεις στη μεταφορική εταιρεία (γίνεται και με ΕΛΤΑ, που τον εκτελωνισμό τον κάνουν αυτοί και δε σε αρμέγουν, αλλά ακούω ότι αργούν αρκετά).

 

---------- Προσθήκη στις 12:49 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 10:39 ----------

 

@patrickdrd

 

Το Kindle DX λόγω μεγέθους οθόνης είναι η καλύτερη λύση, όπως είπαμε. Καθώς όμως είναι αρκετά ακριβό, δύο λύσεις που θεωρώ αξιοπρεπείς για PDF στις 6 ίντσες είναι το νέο Sony PRS-650 και το BeBook One.

 

Και εξηγούμαι. Το Sony PRS-650 έχει το πλεονέκτημα ότι διαθέτει reflow και αρκετούς άλλους τρόπους, χωρισμό σε στήλες, διάφορα ζουμ, για να διαβάσει κανείς ένα pdf, όπως και αρκετά καλό panning λόγω της οθόνης αφής. Επίσης, έχει screen rotation, οπότε κρατώντας το οριζόντια βελτιώνονται αισθητά. Πάντως, το reflow αφορά το κείμενο, οπότε εικόνες, διαγράμματα κλπ. μπορεί ανάλογα το μέγεθός τους να είναι είτε πολύ μικρά για να τα διαβάσεις είτε αν τα μεγαλώσεις αρκετά να μη χωράνε στην οθόνη και να απαιτείται panning. Τιμή ΗΠΑ $230, στην Ελλάδα άγνωστο το πότε θα έρθει. Δες την παρουσίαση του PRS-350, οι δυνατότητες ως προς τα PDF είναι ίδιες με το 650, απλά το 650 έχει κατά 1 ίντσα μεγαλύτερη οθόνη. Ένα θέμα που ίσως δεν το έχεις σκεφτεί, για να διαβαστούν αρχεία doc απαιτείται να υπάρχουν ελληνικές γραμματοσειρές στη συσκευή και τα Sony δεν έχουν. Ίσως υπάρχει μια μικρή χακεριά για αυτό, αλλά δεν την έχω δοκιμάσει και δεν ξέρω πόσο δουλεύει.

 

Το BeBook One είναι γενικώς παλιότερης τεχνολογίας πια, που σημαίνει και πιο αργό γενικά, αλλά το πλεονέκτημά του είναι η υποστήριξη πολλών και διαφορετικών αρχείων και ότι για τα PDF έχει reflow, για το κείμενο πάντα, στις εικόνες, γραφήματα κλπ υπάρχουν τα ίδια ζητήματα με το Sony, αλλά χωρίς οθόνη αφής και χωρίς τις δυνατότητες που δίνει αυτή για εύκολη περιήγηση στη ζουμαρισμένη σελίδα. Επίσης, είναι διαθέσιμο τώρα στην Ελλάδα και κάνει 300 ευρώ. Η τιμή δεν είναι ιδιαίτερα ελκυστική , αλλά έχει και ελληνικές γραμματοσειρές για τα αρχεία DOC. Δες και την παρουσίαση.

 

Το Kindle των 6 ιντσών, ενώ είναι πολύ δυνατή συσκευή, αν σε ενδιαφέρουν ειδικά τα πολύπλοκα PDF, δε θα το πρότεινα κυρίως γιατί πέρα από κάποια ζουμαρίσματα δεν κάνει κάτι άλλο (βασικά δεν έχει reflow και δεν έχει οθόνη αφής για άνετη περιήγηση στο ζουμαρισμένο έγγραφο). Για το Nook, ισχύουν τα ίδια και λίγο χειρότερα, γιατί η οθόνη δεν περιστρέφεται.

 

Γενικά, αν οικονομικά το αντέχεις και μπορείς να περιμένεις και λίγο για την παράδοση, Kindle DX (μπορείς να το δεις και στα Public, στο Σύνταγμα σίγουρα). Αλλιώς, σκέψου τις άλλες λύσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε ευχαριστω παρα πολυ, κατατοπιστικοτατος,

αν κ ολες οι λυσεις που ανεφερες εχουν τα "προβληματακια" τους οπως λες,

δεν ειναι μαλλον κ value for money,

 

Kindle DX (μπορείς να το δεις και στα Public, στο Σύνταγμα σίγουρα)

 

 

τι εννοεις μπορω να το δω; μονο να το δω; δεν εχει ερθει ελλαδα προφανως ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι εννοεις μπορω να το δω; μονο να το δω; δεν εχει ερθει ελλαδα προφανως ε;

 

Εννοούσα ότι πρώτον το έχουν και δεύτερον το έχουν σε λειτουργία (δεν έχει όμως μέσα κάποιο PDF, τουλάχιστον όταν είχα πάει εγώ). Και ναι, το πουλάνε κιόλας. Είναι στα 700 ευρώ. Επίσης, στο κατάστημα στην Τσιμισκή στη Θεσσαλονίκη είχαν μια προσφορά στα 399 ευρώ, δεν ξέρω αν ισχύει ακόμα ή αν υπάρχει και αλλού. Δεν υπάρχει στο site τους η συσκευή, μάλλον γιατί δεν υπάρχει επίσημη συμφωνία με το Amazon, γι' αυτό έχω βγάλει και τη φωτό για τεκμήριο. Το ότι είναι ανεπίσημη η εισαγωγή εξηγεί ενμέρει και την "τσιμπημένη" τιμή. Η προσφορά πάντως είναι καλή, αν την πετύχεις και σε ενδιαφέρει η συσκευή.

 

Συμφωνώ, δεν μπορώ να πω ότι κάποιες από αυτές τις προτάσεις είναι value for money.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το έχω ψάξει, αλλά νομίζω ότι εδώ οι readers της sony είναι σε χαμηλή τιμή.

 

Ναι, είναι φτηνά, αλλά πάντως είναι τα παλιά μοντέλα. Τα καινούργια είναι τα 350 και 650 και έχουν και τα δύο οθόνες αφής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω χαθει,διαβασα σχεδον ολα τα σχετικα θρεντ και δεν μπορω να βγαλω ακρη

 

θελω σιγουρα οθονη e-ink γιατι με ενδιαφερει κυριως η αναγνωση ebooks με τον ποιο φυσικο και ξεκουραστο τροπο αλλα το κακο ειναι οτι εχω αρκετα εως πολλα pdf σε μορφη εικονας και η τιμη και το μεγεθος του kindle dχ μου φαινονται αβολα (διαβασμα στο κρεβατι κυριως)

 

θελω σιγουρα wifi και στοιχειωδη εστω πλοηγηση στο web

 

αγοραζω το kindle 3 6" wifi η υπαρχουν καλυτερες προτασεις? (ποσο σημαντικη ειναι η ελλειψη epub)

 

με ποιον τροπο,μεσω εισαγωγικης εταιρειας και αν ναι ποια προτεινεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kindle σημαίνει ότι αγοράζεις μόνο από το Amazon και από πουθενά αλλού - που σημαίνει και ότι δε θέλεις να αγοράσεις και ελληνικά e-books. Αν δε σε ενδιαφέρει να αγοράζεις και έχεις δικά σου έγγραφα ή κατεβάζεις μόνο δωρεάν epub, τότε δεν κάνει διαφορά. Ένα ξεκλείδωτο ePUB μετατρέπεται εύκολα σε mobipocket.

 

Η αγορά από το Amazon είναι μια οικονομική λύση. Δεν ξέρω εξάλλου να το έχει φέρει και κανείς (τα Public θα το φέρουν, αλλά θα κάνει μάλλον 400 ευρώ). Στην τιμή του Amazon να υπολογίζει δασμούς (+50%) και μετά υπάρχουν τρεις λύσεις, όσο ξέρω. Ο εκτελωνισμός να γίνει από τη μεταφορική, οπότε θα τους δώσεις +60 ευρώ (δεν έχει σημασία ποια). Να κάνεις τον εκτελωνισμό εσύ, που έχει ένα τρέξιμο. Να το πάρεις μέσω ΕΛΤΑ - όσο ξέρω εσύ δε θα κάνεις κάτι, θα κάνουν τον εκτελωνισμό, αλλά γενικώς αργεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...