Προς το περιεχόμενο

E-book reader?


kotlid

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μα το κόστος, αν με διάβασες, δεν τίθεται συγκριτικά με το κόστος των βιβλίων, αλλά με εκείνο των σύγχρονων ταμπλετών, που στα ίδια λεφτά κάνουν πολύ περισσότερα.

 

Όπως είπα επίσης (αν μιλάμε μεταξύ μας και δεν μονολογούμε διαδοχικά) το μεγαλύτερο μέρος των βιβλίων και των άρθρων που διαβάζω είναι μορφοποιημένα pdf...

 

...υπάρχει η δυνατότητα της μετατρεψιμότητας, αλλά μετά χάνεται κάπως η άμεση κοινή χρήση των ίδιων αρχείων στον σταθερό, στη συσκευή ebook κοκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

 

Καθόλου δεν μονολογούμε διαδοχικά. Το αντίθετο μάλιστα. Διότι ακριβώς τους ίδιους προβληματισμούς είχα κι εγώ.

 

Δυστυχώς το κόστος των ρίντερ δεν μπορεί να συγκριθεί με τις ταμπλέτες, για τον απλό λόγο ότι δεν μπορείς να διαβάσεις 5-6 βιβλία σε ταμπλέτα. Με δυσκολία θα μπορέσεις να διαβάσεις ένα και αν το τελειώσεις δεν θα το επιχειρήσεις ξανά.

 

Συνεπώς αν απορρίψουμε το διάβασμα βιβλίων σε ταμπλέτα τότε μένουν οι δύο επιλογές: χάρτινα βιβλία ή ηλεκτρονικά βιβλία και ρίντερ. Ανάμεσα στα δύο διαπιστώνουμε ότι η δεύτερη επιλογή είναι πιο οικονομική αν κάποιος θέλει να αγοράσει περισσότερα από 5-6 βιβλία (ή το πολύ 10).

 

Τώρα για το θέμα των PDF

 

Δυστυχώς δεν υπάρχει λύση. Κι εγώ έχω εκατοντάδες βιβλία σε PDF τα οποία δεν μπορώ να διαβάσω. Σε ταμπλέτα ούτε λόγος, είναι σαν να τα διαβάζω στην οθόνη του PC. Και σε ρίντερ δυστυχώς δεν γίνεται (δεν ξέρω αν γίνεται σε ρίντερ με μεγάλη οθόνη, αλλά αυτοί είναι πανάκριβοι και επιπλέον αμφιβάλω αν είναι βολικοί για βιβλία που έχουν πίνακες, εικόνες, διαγράμματα κλπ).

 

Για να σου δώσω να καταλάβεις, ορισμένα από τα εκατοντάδες βιβλία που έχω σε PDF και χρειάστηκε να τα διαβάσω (όχι για την ευχαρίστησή μου, αλλά για να κάνω τη δουλειά μου), αναγκάστηκα να τα πάω σε φωτοτυπάδικο για να τυπώσω. Μιλάμε για εκτύπωση 5 βιβλίων των 200-300 σελίδων με τη μία και με κόστος περίπου 8 ευρώ το ένα, χωρίς να χρειαστεί να τυπωθούν έγχρωμες σελίδες (για παράδειγμα με πίνακες). Με αυτόν τον τρόπο έλυσα το πρόβλημά μου, αλλά φυσικά αυτές οι εκτυπώσεις είναι πολύ άχαρες στη βιβλιοθήκη μου. Το έκανα απλά για να κάνω τη δουλειά μου χωρίς να ξοδέψω 100+ ευρώ για την αγορά των βιβλίων.

 

Το θέμα λοιπόν που αναφέρεις με απασχολεί κι εμένα. Λύση δεν βρήκα κι αν βρεις εσύ λύση ενημέρωσέ μας, διότι το θέμα απασχολεί πολύ κόσμο. Η ταμπλέτα που αναφέρεις, πρέπει πρώτα να τη δοκιμάσεις για να καταλάβεις ότι δεν είναι λύση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για τα PDF η καλύτερη λύση προφανώς και παραμένει  η ταμπλέτα (των 10 ιντσών κατά προτίμηση), όμως κινεζιές της πλάκας καλό είναι να αποφεύγονται εκτός αν δεν υπάρχει άλλη λύση (βλ. χρήματα).

 

Να σημειώσω όμως ότι τα PDF (και ειδικά όσα από αυτά αφορούν σε περίπλοκη μορφή κειμένου, με έγχρωμα γραφήματα, πίνακες κλπ) δεν είναι ο κανόνας αλλά η εξαίρεση. Ο περισσότερος κόσμος δεν διαβάζει κυρίως βιβλία ή PDF για τη δουλειά/σχολή/επιστήμη του. Ο περισσότερος κόσμος διαβάζει βιβλία για να περνάει την ώρα του και δεν νομίζω ότι ο όρος "casual" ταιριάζει στην περίσταση (επειδή αναφέρθηκε σε προηγούμενο μήνυμα).

 

Δεν ξέρω ποιος είναι πιο casual: αυτός που σε μια χρονιά μελετάει δύο "βαριά" συγγράμματα μηχανολογίας, πληροφορικής, ιατρικής ή αυτός που στο ίδιο διάστημα θα διαβάσει 20 μυθιστορήματα; Ή 15 πολιτικές/ιστορικές/αθλητικές βιογραφίες; Ή 10 κοινωνιολογικές/ψυχολογικές μελέτες που δεν απαιτούν γραφήματα; Αυτός που διαβάζει 50 άρλεκιν το χρόνο είναι casual; Αυτός που διαβάζει βιβλίο ακόμα και στο 4-ιντσο κινητό του; Και σε ποιον απ' όλους απευθύνονται οι μεγάλες εκδοτικές εταιρείες που σκίζονται να αναπτύξουν την αγορά του ηλεκτρονικού βιβλίου (άρα και του e-reader), αφού εκεί είναι τα περισσότερα έσοδα;

 

Αν απαντηθεί η παραπάνω ερώτηση, μάλλον θα καταλάβουμε γιατί υπάρχουν ακόμα ελάχιστα e-readers μεγάλων διαστάσεων και γιατί ακόμα λιγότερα υποστηρίζουν αξιοπρεπώς τα περίπλοκα PDF. Γιατί εκτός από τις προφανείς τεχνολογικές δυσκολίες, η πελατειακή βάση δεν είναι οι του "επιστημονικού PDF" αλλά οι... άλλοι.

 

Εμένα μου φαίνεται πως η μοναδική λύση είναι συσκευές με υβριδικές οθόνες (δηλ. και LCD και e-ink). Ή έστω έγχρωμο e-ink σε συσκευή με επαρκή επεξεργαστική ισχύ και μνήμη. Αλλά αυτό το λέμε 5 χρόνια τώρα και ακόμα δεν έχουμε δει φως στο τούνελ.

Επεξ/σία από nzeppos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ πάντως, που με κουράζει αφάνταστα το διάβασμα σε LCD, για PDF σαν αυτά που θέλεις να διαβάζεις (επιστημονικά κλπ) καταφεύγω στην επικουρική χρήση υπολογιστή με το μεγαλύτερο τμήμα της ανάγνωσης να γίνεται στο ρίντερ. Παλιότερα, με εξάρι ρίντερ, έκανα και μετατροπές με το k2pdfopt. Τώρα με το Inkpad δεν είναι απαραίτητο. Τα διαβάζω όλα μια χαρά σε landscape mode, και το μόνο πρόβλημα είναι όταν χρειάζεται να ανατρέχω σε προηγούμενες-επόμενες σελίδες για να δω σχεδιαγράμματα κλπ. Όταν παίζει κάτι τέτοιο, κάθομαι στο γραφειάκι μου με το PDF ανοιχτό στο PC και παίζω εκεί με το ξεφύλλισμα. Δεν είναι η φάση που θα διάβαζες το βιβλιαράκι σου για να χαλαρώσεις, αλλά όταν πρόκειται για σπουδές-δουλειά, με αυτόν τον τρόπο σώζεις τα ματάκια σου.

Με έχει βολέψει τόσο αυτή η φάση και είμαι τόσο εξαρτημένος από το ηλεκτρονικό χαρτί που θα με ενδιέφεραν και λύσεις σαν αυτή, όταν και αν κυκλοφορήσουν.

Επεξ/σία από hispanos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσωπική άποψη:

To διάβασμα σε οποιαδήποτε οθόνη τύπου LCD , κουράζει μετά από σύντομο χρονικό διάστημα.

Είχα πάρει πριν 2 χρόνια καλό κινέζικο tablet με IPS panel , το οποίο το προόριζα για διάβασμα κυρίως , και κατέληξα να το δώσω και να γυρίσω στην AMOLED οθόνη του κινητού μου (5'') στην οποία έχω διαβάσει άπειρες ώρες πολύ ξεκούραστα.Είτε βιβλία epub , είτε pdf.Με την κατάληλη εφαρμογή μάλιστα μπορείς να ελέγξεις την φωτεινότητα και τα χρώματα της γραμματοσειράς που διαβάζεις ώστε να τη φέρεις στα μέτρα σου ανάλογα με τις συνθήκες φωτισμού.

Επίσης, σε tablet με AMOLED οθόνη το διάβασμα είναι πάρα μα πάρα πολύ ευχάριστο και ξεκούραστο.

Επεξ/σία από tarantules
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καθόλου δεν μονολογούμε διαδοχικά. Το αντίθετο μάλιστα. Διότι ακριβώς τους ίδιους προβληματισμούς είχα κι εγώ.

 

Δυστυχώς το κόστος των ρίντερ δεν μπορεί να συγκριθεί με τις ταμπλέτες, για τον απλό λόγο ότι δεν μπορείς να διαβάσεις 5-6 βιβλία σε ταμπλέτα. Με δυσκολία θα μπορέσεις να διαβάσεις ένα και αν το τελειώσεις δεν θα το επιχειρήσεις ξανά.

 

Συνεπώς αν απορρίψουμε το διάβασμα βιβλίων σε ταμπλέτα τότε μένουν οι δύο επιλογές: χάρτινα βιβλία ή ηλεκτρονικά βιβλία και ρίντερ. Ανάμεσα στα δύο διαπιστώνουμε ότι η δεύτερη επιλογή είναι πιο οικονομική αν κάποιος θέλει να αγοράσει περισσότερα από 5-6 βιβλία (ή το πολύ 10).

 

Τώρα για το θέμα των PDF

 

Δυστυχώς δεν υπάρχει λύση. Κι εγώ έχω εκατοντάδες βιβλία σε PDF τα οποία δεν μπορώ να διαβάσω. Σε ταμπλέτα ούτε λόγος, είναι σαν να τα διαβάζω στην οθόνη του PC. Και σε ρίντερ δυστυχώς δεν γίνεται (δεν ξέρω αν γίνεται σε ρίντερ με μεγάλη οθόνη, αλλά αυτοί είναι πανάκριβοι και επιπλέον αμφιβάλω αν είναι βολικοί για βιβλία που έχουν πίνακες, εικόνες, διαγράμματα κλπ).

 

Για να σου δώσω να καταλάβεις, ορισμένα από τα εκατοντάδες βιβλία που έχω σε PDF και χρειάστηκε να τα διαβάσω (όχι για την ευχαρίστησή μου, αλλά για να κάνω τη δουλειά μου), αναγκάστηκα να τα πάω σε φωτοτυπάδικο για να τυπώσω. Μιλάμε για εκτύπωση 5 βιβλίων των 200-300 σελίδων με τη μία και με κόστος περίπου 8 ευρώ το ένα, χωρίς να χρειαστεί να τυπωθούν έγχρωμες σελίδες (για παράδειγμα με πίνακες). Με αυτόν τον τρόπο έλυσα το πρόβλημά μου, αλλά φυσικά αυτές οι εκτυπώσεις είναι πολύ άχαρες στη βιβλιοθήκη μου. Το έκανα απλά για να κάνω τη δουλειά μου χωρίς να ξοδέψω 100+ ευρώ για την αγορά των βιβλίων.

 

Το θέμα λοιπόν που αναφέρεις με απασχολεί κι εμένα. Λύση δεν βρήκα κι αν βρεις εσύ λύση ενημέρωσέ μας, διότι το θέμα απασχολεί πολύ κόσμο. Η ταμπλέτα που αναφέρεις, πρέπει πρώτα να τη δοκιμάσεις για να καταλάβεις ότι δεν είναι λύση.

 

 

Μα έχω γράψει ήδη παραπάνω ότι είχα ταμπλέτα και διάβασα κάμποσα βιβλία εκεί...έχω περάσει ήδη από Onda v975m & Teclast x98 Air II....σε συνδυασμό με κάποιο πρόγραμμα ελέγχου των παραμέτρων της οθόνης (πχ Twilight), μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου αρκετά καλά.

 

Το πιο ενοχλητικό πράγμα είναι οι αντανακλάσεις, λόγω των glossy οθονών που χρησιμοποιύν αυτές οι ταμπλέτες. Είχα ψάξει κι είχα βρει matte screen protectors, αλλά δεν είχα το θάρρος τελικά να βγάλω τα εργοστασιακά και να βάλω του εμπορίου, φοβόμουν ότι θα τα κάνω χάλια.

 

Την τελευταία ταμπλέτα την έδωσα για να αναβαθμίσω σε κάτι καλύτερο, γιατί το πήρα απόφαση ότι μόνο με SSD αποθηκευτικό χώρο μπορώ να εμπιστευθώ τη ταμπλέτα με τα αρχεία μου (πχ όταν κάνω sync των κειμένων που έχω σε OneDrive ή Cubby).

 

Πιστεύω πως αν μπει matte προστατευτικό, θα διορθωθούν τα προβλήματα στο μεγαλύτερο ποσοστό....

 

...αναγκαίος και ο λόγος 4:3 επίσης, γιατί το πλάτος της οθόνης είναι αρκετά περιοριστικό διαφορετικά....

 

Για τα PDF η καλύτερη λύση προφανώς και παραμένει  η ταμπλέτα (των 10 ιντσών κατά προτίμηση), όμως κινεζιές της πλάκας καλό είναι να αποφεύγονται εκτός αν δεν υπάρχει άλλη λύση (βλ. χρήματα).

 

Να σημειώσω όμως ότι τα PDF (και ειδικά όσα από αυτά αφορούν σε περίπλοκη μορφή κειμένου, με έγχρωμα γραφήματα, πίνακες κλπ) δεν είναι ο κανόνας αλλά η εξαίρεση. Ο περισσότερος κόσμος δεν διαβάζει κυρίως βιβλία ή PDF για τη δουλειά/σχολή/επιστήμη του. Ο περισσότερος κόσμος διαβάζει βιβλία για να περνάει την ώρα του και δεν νομίζω ότι ο όρος "casual" ταιριάζει στην περίσταση (επειδή αναφέρθηκε σε προηγούμενο μήνυμα).

 

Δεν ξέρω ποιος είναι πιο casual: αυτός που σε μια χρονιά μελετάει δύο "βαριά" συγγράμματα μηχανολογίας, πληροφορικής, ιατρικής ή αυτός που στο ίδιο διάστημα θα διαβάσει 20 μυθιστορήματα; Ή 15 πολιτικές/ιστορικές/αθλητικές βιογραφίες; Ή 10 κοινωνιολογικές/ψυχολογικές μελέτες που δεν απαιτούν γραφήματα; Αυτός που διαβάζει 50 άρλεκιν το χρόνο είναι casual; Αυτός που διαβάζει βιβλίο ακόμα και στο 4-ιντσο κινητό του; Και σε ποιον απ' όλους απευθύνονται οι μεγάλες εκδοτικές εταιρείες που σκίζονται να αναπτύξουν την αγορά του ηλεκτρονικού βιβλίου (άρα και του e-reader), αφού εκεί είναι τα περισσότερα έσοδα;

 

Αν απαντηθεί η παραπάνω ερώτηση, μάλλον θα καταλάβουμε γιατί υπάρχουν ακόμα ελάχιστα e-readers μεγάλων διαστάσεων και γιατί ακόμα λιγότερα υποστηρίζουν αξιοπρεπώς τα περίπλοκα PDF. Γιατί εκτός από τις προφανείς τεχνολογικές δυσκολίες, η πελατειακή βάση δεν είναι οι του "επιστημονικού PDF" αλλά οι... άλλοι.

 

Εμένα μου φαίνεται πως η μοναδική λύση είναι συσκευές με υβριδικές οθόνες (δηλ. και LCD και e-ink). Ή έστω έγχρωμο e-ink σε συσκευή με επαρκή επεξεργαστική ισχύ και μνήμη. Αλλά αυτό το λέμε 5 χρόνια τώρα και ακόμα δεν έχουμε δει φως στο τούνελ.

 

Για να απαντήσω στο ερώτημά σου, κατά την άποψή μου casual χρήση μπορεί να κάνουν αυτοί που διαβάζουν κυρίως για ψυχαγωγία και παρόλο που ενδέχεται να διαβάζουν πολύ, εντούτοις οι απαιτήσεις από αυτή την ανάγνωση είναι πιο περιορισμένες...

...δεν υπάρχει ανάγκη συνεχούς εναλλαγής κειμένου-υποσημειώσεων, σήμανσης και σχολιασμού, διατήρησης των αρχικών αριθμών σελίδων για λόγους ακριβούς παράθεσης, αλλά και συνεχούς επιστροφής κι επανάληψης σε συγκεκριμένα παραθέματα ή ανάγκη γρήγορης εναλλαγής μεταξύ διαφορετικων τμημάτων του βιβλίου για σύγκριτική ανάγνωση κτλ

Εγώ διαβάζω βιβλία για την επιστήμη μου για να περάσω και την ώρα μου, γιατί άλλιώς δεν προλαβαίνω...

...προσωπι΄κα έχω ένα "κώδικα" σήμανσης με διαφορετικά χρώματα, ώστε να κάνω την επανάληψη της ανάγνωσης πολύ πιο αποδοτική, να αποτυπώνω κι οπτι΄κα αυτό που διαβάζω, αλλά και να το κατηγοριοποιώ, ώστε να βρίσκω ευκολότερα αυτό που μπορεί να ψάχνω..αυτό σε eink συσκευή δεν γίνεται...

 

...άλλο ενοχλητικό στο Kindle είναι η αδυναμία εναλλάξ χρήσης του ίδιου εγγράφου τόσο στον ereader όσο και στον υπολογιστή...

...με την ταμπλέτα είχα τα έγγραφα σε έναν φάκελο που συγχρονιζόταν, κι ό,τι αλλαγές έκανα στη μια συσκευή μεταφέρονταν αυτόματα στην άλλη κι είχα φροντίσει βέβαια να χρησιμοποιώ συμβατά προγράμματα σήμανσης pdf.

 

Το Kindle έχει και DRM και παραείναι συνδεδεμένο με το οικοσύστημα Amazon, που για μένα είναι άχρηστο...

 

Πάντως αυτά τα θέματα πήγα να τα αντιμετωπίσω πρακτικά, δλδ επιχείρησα χθες να αγοράσω το Kindle Paperwhite και δυστυχώς δεν πέρασε η πληρωμή με κάρτα της Εθνικής (λόγω περιορισμών κίνησης κεφαλαίων)...

...κάπου είχα διαβάσει ότι για το Amazon, ως κατεξοχήν βιβλιοπωλείο, είχαν χαλαρώσει τους περιορισμούς, αλλα φαίνεται πως αυτό δεν ισχύει.,,,δεν δοκίμασα με κάρτα της Πειραιώς, γιατί μ' αυτήν δεν μπορούσα να κάνω καν τις πληρωμές για hosting που μπόρεσα να κάνω με εκείνη της Εθνικής.

Επεξ/σία από vgiozo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους τους φίλους,υπάρχει κάποια άποψη για το Kobo Aura 6 Inch eReader Black Brand.

Το είδα εδώ http://www.ebay.com/itm/291559264394?_trksid=p2060353.m1438.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

 

αλλά ψάχνομαι άκόμα,

θα πήγαινα στο Kindle Paperwhite 2015

 

http://www.ebay.com/itm/271925467866?_trksid=p2060353.m1438.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

 

αλλά μετα από όσα διαβασα για τα προβλήματα συμβατότητας των Ελληνικων Εβοοκ ,

έχω μπλέξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To kobo aura χρησιμοποιώ εδω και μήνες. Άριστο! Έχω καταευχαριστηθεί την ανάγνωση και μάλιστα διαβάζω πολύ περισσότερο πλέον, με τις ευκολίες που προσφέρει (φωτισμός, άμεση διαθεσιμότητα βιβλίων κ.ά.).

 

Υ.Γ. Το αγόρασα από Ελλάδα στην ίδια τιμή που διατίθεται και στο εξωτερικό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν ένα ελληνικό ebook (λέξεις που δεν πρέπει να μπαίνουν στην ίδια πρόταση, αφού η εγχώρια αγορά ηλεκτρονικών βιβλίων είναι για γέλια τόσο από ποιότητα όσο και από ποσότητα) έχει προβλήματα αναπαραγωγής, σχεδόν πάντα είναι θέμα του ίδιου του ebook και σπανίως της συσκευής. Αν το βιβλίο έχει δημιουργηθεί σωστά, τότε θα πρέπει να διαβάζεται από όλα τα ereaders.

 

Το Kindle δεν έχει εγγενές πρόβλημα με την ανάγνωση των ελληνικών ebook. Απλώς υπάρχει το θέμα ότι η πλειοψηφία τους προστατεύεται από DRM (αφού πρέπει να αγοραστούν και δεν υπάρχουν σε τορεντάδικα κλπ) και το Kindle διαβάζει μόνο το DRM της Amazon.

 

Άρα θα πρέπει το ebook να περαστεί από το calibre (ή άλλο σχετικό πρόγραμμα/script), ώστε να αφαιρεθεί το DRM. Συνήθως είναι υπόθεση μερικών δευτερολέπτων και ελαχίστων κλικ. Άπαξ και το βιβλίο δεν έχει προστασία, διαβάζεται μια χαρά από το Kindle (και γενικά οποιοδήποτε ereader).

 

Έχω δει μερικές περίεργες περιπτώσεις (πχ. ebooks στα οποια δεν εμφανίζονται συγκεκριμένα γράμματα στο κείμενο) αλλά η πηγή του προβλήματος πάντα ήταν οι γραμματοσειρές που έχουν ενσωματωθεί με λάθος τρόπο.

Επεξ/σία από nzeppos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα σας

Μετά την αγορά tablet κυρίως για την ανάγνωση pdfs, αποφάσισα να προβώ στην αγορά και ενός κανονικού ereader για λογοτεχνικά βιβλία. Μεταξύ του νέου kindle paperwhite 3 και του Kobo Glo HD, νομίζω ότι κινούμαι πιο πολύ προς το δεύτερο, γιατί από συγκρίσεις που είδα έχει πιο λευκή οθόνη, είναι πιο ελαφρύ και πιο συμβατό με formats (epub).
Το θέμα είναι από πού το αγοράζουμε στην Ελλάδα; Βλέπω ότι το έχουν κάποια καταστήματα στο skroutz περίπου στα 155 ευρώ. Υπάρχουν πιο φθηνές λύσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άκυρο τελικά, αγόρασα το Paperwhite από το Amazon

Μεταξύ άλλων είδα ότι σε περίπτωση που θέλω μία στο τόσο να φορτώσω pdf είναι πιο καλό από το Kobo.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλώς να σου έρθει, περιμένουμε εντυπώσεις.

 

Για να του περάσεις αρχεία pdf (format που γενικά δεν ενδείκνυται για 6ιντσα ereaders) το μόνο που έχει να κάνεις είναι να στείλεις ένα email στη διεύθυνση της συσκευής με το pdf σαν attachment. Πρώτα όμως θα πρέπει να βάλεις σε whitelist τη διεύθυνση του αποστολέα.

 

Εναλλακτικά (και αν το αρχείο δεν περιέχει πολλές εικόνες), μπορείς να στείλεις το ίδιο email με τη διαφορά ότι αν γράψεις και "convert" στο θέμα του μηνύματος, η Amazon θα κάνει αυτόματα τη μετατροπή σε azw και θα έχεις κανονικό ebook.

 

Περισσότερα εδώ.

 

Διαφορετικά με καλώδιο USB.

Επεξ/σία από nzeppos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.

 

Το ξέρω ότι γενικώς δεν βολεύουν τα pdf σε 6'' ereader. Το kindle το αγόρασα κυρίως για λογοτεχνικά βιβλία, αλλά θέλω να δοκιμάσω αν βολεύει και για pdf σε κάποιες περιπτώσεις, σε landscape mode.

 

Γενικώς το θέμα με τα pdf με έχει απασχολήσει αρκετά. Νομίζω αυτή τη στιγμή στην αγορά (σε προσιτές τιμές πάντα) κατά τη γνώμη μου δεν υπάρχει κάτι καλό για ανάγνωση pdf. Είχα αγοράσει ένα 8άρι tablet για αυτό το σκοπό, αλλά κακά τα ψέματα, με τέτοια οθόνη και με μικρά γράμματα (σε portrait mode) κουράζεσαι πολύ εύκολα. Από την άλλη, το βάρος του ήταν οριακό για άνετη χρήση, οπότε τα 10άρια tablet, αν και με μεγαλύτερη οθόνη, θα τα απέρριπτα.

 

Η άλλη λύση θα ήταν η εκτύπωση. Όντας κάτοχος Epson L355, που παίρνει φθηνό μελάνι, δεν ανησυχώ για το κόστος, αλλά ακόμα και το πακέτο με τα εκτυπωμένα Α4 είναι αρκετά δύσχρηστο τελικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παρέλαβα σήμερα

Πρώτες εντυπώσεις: Για τα κανονικά βιβλία δεν το συζητώ, η μέρα με τη νύχτα με tablets κλπ

 

Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι τα pdf. Σε landscape διαβάζονται για μένα άνετα, με το μειονέκτημα ότι το τρίτο κλικ στην ίδια σελίδα είναι συνήθως άχρηστο. Καλύτερα αποτελέσματα έχουμε με μια μικρή προεπεξεργασία του pdf με το briss για να φύγουν ακόμα περισσότερα περιττά κενά στα άκρα από το autocrop του kindle που αφήνει τον αριθμό της σελίδας.

Σε portrait mode από την άλλη, μάλλον λόγω 300 ppi πλέον, μπορώ να πω ότι δεν δυσκολεύομαι τόσο πολύ όσο περίμενα, μιας και το αποτέλεσμα είναι καλύτερο από ένα εκτυπωμένο έγγραφο σε αυτό το μέγεθος. Δηλαδή ακόμα και σκαναρισμένα ελληνικά pdf νομίζω μπορούν να διαβαστούν και έτσι (με ελαχιστοποίηση των κενών στα άκρα).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...