Προς το περιεχόμενο

E-book reader?


kotlid

Προτεινόμενες αναρτήσεις

34 λεπτά πριν, Nate είπε

Λέω να προβώ σε αγορά νέου ebook reader, γιατί αυτό που έχω έχει σχεδόν διαλύσει.

Το budget μου είναι 100-120 ευρώ.

Διαβάζω λογοτεχνικά και φιλοσοφικά βιβλία στα αγγλικά, οπότε δεν με ενδιαφέρει αν δείχνει καλά εικόνες ή όχι. Διαβάζω και κάποια λίγα βιβλία στα ελληνικά, για αυτό θα ήθελα να δείχνει σωστά (όχι δηλαδή με ερωτηματικά, περίεργους χαρακτήρες κτλ.) τους ελληνικούς χαρακτήρες, αν όχι από μόνο του, έστω με μια απλή επεξεργασία στο calibre. Γενικά διαβάζω μόνο πειρατικά βιβλία, οπότε θέλω να μπορεί να τα αναγνώσει.

Διαβάζω μόνο epub, pdf έχω σταματήσει να προσπαθώ να διαβάσω. Είδα παραπάνω μια λύση για τα pdf, αν μου βγουν καλά τα pdf θα την χρησιμοποιήσω για κάποια βιβλία, αλλά προς το παρόν μόνο τα epub με ενδιαφέρουν, που είναι σίγουρα.

Έχω δει ότι τα kindle δεν διαβάζουν epub, παρά μόνο mobi και ένα άλλο format, azw3 ή κάπως έτσι. Αν κάνω μετατροπή στο calibre τα epub αρχεία που έχω σε mobi ή το άλλο format, θα διαβάζονται μετά στο kindle σαν να διάβαζα epub σε ένα άλλο reader (τέλεια δηλαδή) ή θα είναι σαν τα pdf, όπου πρέπει να ελπίζω σε ένα μέτριο αποτέλεσμα στην καλύτερη (με όσους τρόπους έχω δοκιμάσει έως τώρα).

Άλλα πράγματα που θα ήθελα είναι να υπάρχει δυνατότητα να μην δείχνει στο κάτω μέρος της σελίδας πόσες σελίδες μένουν ή σε ποια σελίδα είμαι (μόνο το κείμενο του βιβλίου θέλω να βλέπω), να υπάρχει μια ποικιλία γραμματοσειρών, μεγεθών κειμένου και ορίων κειμένου.

Επίσης, θα ήθελα όλα αυτά να τα κάνει από μόνο του, να μην χρειαστεί να το πειράξω με root. Δεν το έχω κάνει ποτέ, ούτε για κινητό, και φοβάμαι μην το χαλάσω.

Θα ήθελα ακόμη να έχει και φυσικά κουμπιά, αν τώρα είναι κάτι πολύ καλό χωρίς φυσικά κουμπιά, δεν θα με πείραζε τόσο να πάρω κάτι χωρίς φυσικά κουμπιά, αρκεί να μην πάθει κάτι η οθόνη στο μέλλον.

Θα μου άρεσε να είχε και ένα πρόσφατο λεξικό αγγλικών για κοίταγμα λέξεων ή να μπορώ να βάλω κάποιο δικό μου, αλλά είναι προαιρετικό, και να μην υπάρχει δεν υπάρχει πρόβλημα. Το ίδιο και για τον φωτισμό.

Μπορώ να το πάρω από Ελλάδα ή Ευρώπη, αρκεί το μαγαζί να στέλνει Ελλάδα.

Εφόσον δεν έχει DRM το βιβλίο, τότε η μετατροπή είναι 1:1 τουλάχιστον.

Εάν το μάθεις το εργαλείο θα κάνεις πολύ καλύτερη δουλειά από τους εκδότες για να είμαι ειλικρινής. Πολλές φορές απλά πετάνε το αρχείο σε epub και το scaling είναι ότι ναναι. 

|

Αυτό που ζητάς για πλήρη οθόνη είναι ανάλογα με την συσκευή. Π.χ. στα Kobo που είχα/έχω δεν γίνεται να το βγάλεις. Στο onyx note pro υπάρχει επιλογή. Πρέπει να δεις στην συσκευή που ψάχνεις.

|

Εάν δεν είσαι power user δεν χρειάζεται να πειράξεις τίποτα. 

|

Πρόσφατο λεξικό αγγλικών έχουν τα περισσότερα. Το καλύτερο κατ' εμε είναι του kindle. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

@Nate Και εγώ στην ίδια φάση με εσένα είμαι. Βιβλία κυρίως στα Αγγλικά που να μπορώ να μπορώ να τα μετατρέπω εύκολα και να τα διαβάζει το μηχάνημα τέλεια χωρίς να χρειάζεται να κάνω πολλά. Για αυτό και θα συμφωνήσω με τον @nzeppos. Ένα Kindle θα σε καλύψει πλήρως. Έχει πολύ καλό λεξικό, σου δίνει τη δυνατότητα αλλαγής του μεγέθους της γραμματοσειράς και φυσικά μπορείς να βλέπεις και να κρύβεις πανεύκολα το ποσοστό που έχεις διαβάσει ή τον χρόνο που απομένει από το κεφάλαιο και το βιβλίο. Η μετατροπή με το Calibre δεν παίρνει ούτε μισό λεπτό και μέχρι τώρα εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα. 

Αν τελικά καταλήξεις σε Kindle, πέρα από το paperweight μπορείς να κοιτάξεις και το απλό All new Kindle που αυτή τη στιγμή στο Γερμανικό Άμαζον βλέπω κάνει 88 ευρώ. Οι διαφορές με το ακριβότερο paperweight είναι λίγες, όπως η αδιαβροχοποίηση που έχει το πρώτο. Εγώ πέρυσι τον Ιούλιο πήρα το απλό στην prime day. Μου βγήκε συνολικά στα 66 ευρώ και είμαι πλήρως ικανοποιημένος.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, LongTom είπε

Αυτό που ζητάς για πλήρη οθόνη είναι ανάλογα με την συσκευή. Π.χ. στα Kobo που είχα/έχω δεν γίνεται να το βγάλεις. Στο onyx note pro υπάρχει επιλογή. Πρέπει να δεις στην συσκευή που ψάχνεις.

Για τα Kobo, στα stock firmware εδώ και ένα χρόνο τουλάχιστον υποστηρίζεται πλήρης παραμετροποίηση του header/footer, και full screen.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, caasi70 είπε

Για τα Kobo, στα stock firmware εδώ και ένα χρόνο τουλάχιστον υποστηρίζεται πλήρης παραμετροποίηση του header/footer, και full screen.

Το kobo glo του 2012 που έχω φυσικά δεν πήρε τίποτα για αυτό δεν το ήξερα.:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.

Το kindle μου φαίνεται καλή επιλογή, αν και απ' όσο κατάλαβα από βίντεο δεν έχει την δυνατότητα να αλλάζεις το line spacing, αλλά δεν είναι κάτι που το χρησιμοποιώ συχνά έτσι κι αλλιώς, ίσως να μπορώ να το κάνω και μέσω calibre αν θέλω.

Θέλω να ρωτήσω κάτι ακόμα για το kindle. Αν πάρω την έκδοση με διαφημίσεις και δεν συνδεθώ για μεγάλο διάστημα (ή και καθόλου) στο wifi, θα υπάρχει κάποιο θέμα; Το σκέφτομαι έτσι γιατί ίσως η Amazon να θέλει που και που να συνδέεσαι για τις διαφημίσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχει line spacing (όπως και margins από τα όρια της οθόνης), αλλά όπως είπα δεν είναι ιδιαίτερα παραμετροποιήσιμα. Ορίστε ένα συγκριτικό παράδειγμα από το Voyage στο βιβλίο που διαβάζω τώρα:

1.jpg.4c12f3b6b20199b21e6c835dccf9faef.jpg  2.jpg.fad5abcdef17f8b1d7c77ff69853e9e2.jpg

3.jpg.69cf71ca43ee599cc51cd8da0acc8902.jpg    4.jpg.62169b26e9967b542132e9e99620aa76.jpg

Κατά σειρά είναι το default, το condensed και μετά το πιο αραιό. Με διαφορετική γραμματοσειρά ή/και μέγεθος οι διαφορές μπορούν να γίνουν πιο έντονες, αλλά γενικά δεν είναι κάτι που πειράζει κάποιος συχνά.

Αναφορά σε κείμενο

Θέλω να ρωτήσω κάτι ακόμα για το kindle. Αν πάρω την έκδοση με διαφημίσεις και δεν συνδεθώ για μεγάλο διάστημα (ή και καθόλου) στο wifi, θα υπάρχει κάποιο θέμα; Το σκέφτομαι έτσι γιατί ίσως η Amazon να θέλει που και που να συνδέεσαι για τις διαφημίσεις.

Αν δεν έχει αλλάξει κάτι τον τελευταίο καιρό, τότε η έκδοση με τις διαφημίσεις δεν στέλνεται στην Ελλάδα. Αναγκαστικά πρέπει να πάρεις το "without offers", εκτός αν έχεις τρόπο να στο στείλει κάποιος γνωστός σου απ' έξω. Δεν υπάρχει θέμα με τη συχνότητα σύνδεσης πάντως. To wifi το ανάβει κάποιος ίσα ίσα για να κατεβάσει ένα βιβλίο, δεν χρειάζεται να είναι συνέχεια online.

Επεξ/σία από nzeppos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Nate είπε

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.

Το kindle μου φαίνεται καλή επιλογή, αν και απ' όσο κατάλαβα από βίντεο δεν έχει την δυνατότητα να αλλάζεις το line spacing, αλλά δεν είναι κάτι που το χρησιμοποιώ συχνά έτσι κι αλλιώς, ίσως να μπορώ να το κάνω και μέσω calibre αν θέλω.

Θέλω να ρωτήσω κάτι ακόμα για το kindle. Αν πάρω την έκδοση με διαφημίσεις και δεν συνδεθώ για μεγάλο διάστημα (ή και καθόλου) στο wifi, θα υπάρχει κάποιο θέμα; Το σκέφτομαι έτσι γιατί ίσως η Amazon να θέλει που και που να συνδέεσαι για τις διαφημίσεις.

Εφόσον διαβάζεις πειρατικά epub και pdf δεν εχει νόημα να πάρεις kindle..

Πάρε κάτι μεγαλυτερο απο 6" με ποιο ανοιχτό λογισμικό.. kobo πχ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλά δεν είναι απόλυτο αυτό. Την τελευταία δεκαετία διαβάζω παρόμοια αρχεία στις 6 ίντσες (με ελάχιστα PDF βέβαια) και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος, γι' αυτό και δεν νιώθω την ανάγκη να αλλάξω. Είναι αλήθεια όμως ότι υπάρχουν φθηνότερες λύσεις από τα 140+ του Paperwhite, δεν χρειάζεται ντε και σώνει Kindle. Απλώς είναι μια βάση αναφοράς.

Επεξ/σία από nzeppos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

έχε στο νου σου KOREADER και πειρατικά πάνε μαζί . επειδή θα χρειαστεί να κανεις jailbreak  το ebοok σου αν πας σε kindle πρόσεξε τις ημερομηνίες έκδοσης γιατί αλλιώς θέλει αποσυναρμολόγηση και serialbus εγκατάσταση με πινάκια κατευθείαν στον επεξεργαστή. (δεν το συνιστώ διακινδυνεύεις 100+ €) .Πήγαινε προς κάτι πιο android αν μπορείς πάντως οχι kindle μου χε βγάλει τη πίστη να βγει το jailbraik και πρόσεξε τους φωτισμούς να είναι λίγο κίτρινο το φως .σε επίπεδο hardware όλα μετά το 19 είναι αρκετά ισχυρά . χρειάζεται να μάθεις να επεξεργάζεσαι τα pdf πριν τα διαβάσεις. ενδεικτικά προγράμματα ψηφιοποίησης scantailor advanced και abbyfinereader .στο κανάλι του youtube θα βρεις κάποιους κακους οδηγούς ψηφιοποίησης και σκαναρισματος

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού το kindle υποστηρίζει πειρατικά βιβλία (εκτός κι αν κάνω λάθος) δεν βλέπω γιατί να κάνω jailbreak. Προτιμώ να το αφήσω έτσι όπως είναι. Το ίδιο και για τις άλλες μάρκες. Σου δίνει κάποια παραπάνω πράγματα, αλλά δεν ξέρω αν αξίζει το ρίσκο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Nate είπε

Αφού το kindle υποστηρίζει πειρατικά βιβλία (εκτός κι αν κάνω λάθος) δεν βλέπω γιατί να κάνω jailbreak. Προτιμώ να το αφήσω έτσι όπως είναι. Το ίδιο και για τις άλλες μάρκες. Σου δίνει κάποια παραπάνω πράγματα, αλλά δεν ξέρω αν αξίζει το ρίσκο.

Υποστηρίζει κανονικά

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες το βίντεο που σου έστειλα είναι και για kindle  .χρησιμοποίησε υπότιτλους γτ είναι επεξηγηματικοί . αν μπορείς ---πριν--- αγοράσεις οτιδήποτε βρες απο κάποιον για 1 βδομαδα ένα ebook  πέρνα ένα pdf και προσπάθησε να το διαβάσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω μετατρέψει γύρω στα 250 pdf βιβλία για kindle και είναι άκρως αναγνώσιμα. Επεξεργασία με το ΑΒΒΥΥ FINE READER, εν συνεχεία περικοπή των περιττων κομματιών τω σελίδων (αριθμος, τίτλος βιβλίου που κάνουν "μικρότερη την σελίδα"

Έπειτα Μετατροπη σε word παλι με το ABBYY FINE READER αλλαγη μεγεθους σελίδας (11.6 ύψος και 15.2 πλάτος) ελαχιστοποίηση των περιθωριων και αλλαγή γραμματοσειράς (εγώ προτιμάω Arial 12).

Μετά ξανά μετατροπή σε Pdf 

Πιστέψτε με αξίζει τον κόπο τα 2-3 λεπτά ανά βιβλίο που γίνεται πλήρως αναγνώσιμο και στα μέτρα του kindle η οποιουδήποτε 6"  e book

 

 

Επεξ/σία από m@evius
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/7/2020 στις 2:12 ΜΜ, m@evius είπε

Έχω μετατρέψει γύρω στα 250 pdf βιβλία για kindle και είναι άκρως αναγνώσιμα. Επεξεργασία με το ΑΒΒΥΥ FINE READER, εν συνεχεία περικοπή των περιττων κομματιών τω σελίδων (αριθμος, τίτλος βιβλίου που κάνουν "μικρότερη την σελίδα"

Έπειτα Μετατροπη σε word παλι με το ABBYY FINE READER αλλαγη μεγεθους σελίδας (11.6 ύψος και 15.2 πλάτος) ελαχιστοποίηση των περιθωριων και αλλαγή γραμματοσειράς (εγώ προτιμάω Arial 12).

Μετά ξανά μετατροπή σε Pdf 

Πιστέψτε με αξίζει τον κόπο τα 2-3 λεπτά ανά βιβλίο που γίνεται πλήρως αναγνώσιμο και στα μέτρα του kindle η οποιουδήποτε 6"  e book

Για εξήγησέ το λίγο...τα περνάς στο Fine Reader και τα κάνεις OCR, μετά μικραίνεις την σελίδα, μετά πέρασμα σε Word, αλλάγη μεγέθους και γραμματοσειράς και από εκεί pdf?
Θα ήθελα αν μπορείς να το εξηγήσεις και να μου στείλεις με κάποιο τρόπο ένα pdf πριν και μετά, για να δω τι παίζει!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...