Προς το περιεχόμενο

E-book reader?


kotlid

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας. Ενδιαφέρομαι να πάρω ebook reader για να διαβάζω κυρίως ξενόγλωσσα βιβλία. Τιμή μέχρι 150€. Να πάω απευθείας σε kindle?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

25 λεπτά πριν, Tmark είπε

Καλησπέρα σας. Ενδιαφέρομαι να πάρω ebook reader για να διαβάζω κυρίως ξενόγλωσσα βιβλία. Τιμή μέχρι 150€. Να πάω απευθείας σε kindle?

Aν ενδιαφέρεσαι για ξενόγλωσσα μην το πολυψάχνεις άδικα...Kindle!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
14 λεπτά πριν, Tmark είπε

Γιατί το λες αυτό?

κατσε γιατι ή εγω ειμαι παραξενος ή στραβος ειναι ο γιαλος...ρωτας το παρακατω:

<<...Να πάω απευθείας σε kindle?>>

και σου απανταει ο φιλος, ναι...παρε kindle...

και τον ρωτας γιατι?

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Antilogos1975 είπε

κατσε γιατι ή εγω ειμαι παραξενος ή στραβος ειναι ο γιαλος...ρωτας το παρακατω:

<<...Να πάω απευθείας σε kindle?>>

και σου απανταει ο φιλος, ναι...παρε kindle...

και τον ρωτας γιατι?

 

Επειδή είναι αυτό που έχω ακουστα by word of mouth που λένε. Αλλά δεν γνωρίζω από eBook readers γενικά και επειδή είπε ότι για ξενόγλωσσα να πάω σε kindle, ρώτησα το γιατί. Κακό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, Tmark είπε

Επειδή είναι αυτό που έχω ακουστα by word of mouth που λένε. Αλλά δεν γνωρίζω από eBook readers γενικά και επειδή είπε ότι για ξενόγλωσσα να πάω σε kindle, ρώτησα το γιατί. Κακό?

οχι βεβαια...καθολου κακο.

απλα μου εκανε λιγο εντυπωση ετσι οπως το ρωτησες.

...ολα καλα.

παντως και το tolino ειναι καλο μηχανημα. δες το και αυτο , μπορει να σου κανει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 4/6/2020 στις 7:34 ΜΜ, LongTom είπε

Είδα μερικά review και μια σύγκριση με το onyx boox note2.  

Αλλά για ~110€ λιγότερα φαίνεται ότι παίρνεις:

Α) Συσκευή που είναι αργή. Πολύ αργή. Από το scrolling σε epub μέχρι τα μενού. Το PDF ήταν απλά οδυνηρό να το βλέπεις να κάνει rendering. Με φαίνεται ότι δεν έχει αρκετή "δύναμη" για το μέγεθος της οθόνης (1G RAM και dualcore@1Ghz) ή απλά το firmware είναι κακό. Η συσκευή φαίνεται ότι έχει τρομερό lag σε κάθε input. Ίσως διορθώνεται, ίσως όχι. Το onyx note που έχω στο ίδιο μέγεθος, μιας γενεάς πριν από το PBook, είναι πολύ πιο γρήγορο.

Β) Δεν έχει android. Άρα τρίτες εφαρμογές είναι δύσκολο ή αδύνατο να μπουν. 

Γ) Οι ικανότητες για σημειώσεις είναι σχεδόν ανύπαρκτες και φυσικά πολύ αργές.

|

Εάν κάποιος θέλει ντε-και καλά τέτοια συσκευή μόνο για διάβασμα, έχει μόνο 450€ και δεν μπορεί να περιμένει για να μαζέψει παραπάνω για καλύτερη συσκευή ή δεν θέλει να δώσει παραπάνω, τότε μάλλον είναι ΟΚ πρόταση (με ένα μεγάλο αρνητικό).

Αλλά, εάν πας σε τέτοιο φάσμα τιμών, προσωπικά θεωρώ χάσιμο που δεν παίρνεις ότι πληρώνεις. Το εν λόγω είναι αντιπροσωπευτικό σε επιδώσεις τουλάχιστον τρεις γενεές πίσω+.

Περίμενα πολλά περισσότερα για 430φεύγα€ και από την Pocketbook που προσωπικά έχω το touch HD2 ως κύρια 6αρα εδώ και πολλά χρόνια και απόλαυσα πολύ το Inkpad 2(παρά την κακή οθόνη).

|

Λοιπόν, είχα ένα ατύχημα με το pocketbook μου και αποφάσισα να πάω σε μεγαλύτερο.

Ακολούθησα την συμβουλή σου και πήρα το Onyx Boox Note 2 λοιπόν αντί του Pocketbook Inkpad X που πιθανότατα θα έπαιρνα, το έβαλα και στην εταιρεία οπότε χωρίς το ΦΠΑ μου κόστίσε γύρω στα 440 ευρώ.

 Με ξενίζει γιατί είναι λίγο διαφορετικό αλλά είναι θέμα συνήθειας.

Στα συν.

Πράγματι είναι πολύ γρήγορο σε σχέση με την ως τώρα εμπειρία μου.

Μ' αρέσει που έχει εφαρμογές για να διαβάζω βιβλία από το amazon ή να έχω συνδρομή στο schribd (και όχι μόνο αυτά), Ειδικά με το amazon είχα πάθει για να μπορέσω να διαβάσω τα βιβλία στο Pocketbook.

Πολύ καλή η εφαρμογή που μεταφέρεις βιβλία απευθείας από τον υπολογιστή από την σελίδα ενός browser χωρίς καλώδια ή χωρίς να χρειάζεται να τα στέλνω με μέιλ ή στο dropbox. Πραγματικά μεγάλη ευκολία και ταχύτατο.

Στο μείον δίνεις τόσα χρήματα και δεν υποστηρίζει το Adobe Digital Editions; Η πλειοψηφία των βιβλίων που αγοράζω αυτήν την προστασία έχουν, και ναι ξέρω για το Calibre, αλλά θα προτιμούσα να μην έμπαινα στην διαδικασία.

Κατά τ' άλλα φαίνεται εξαιρετικό, θα μπορώ να πω περισσότερα μετά από λίγο καιρό.

Επεξ/σία από Conan2046
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Conan2046 είπε

Λοιπόν, είχα ένα ατύχημα με το pocketbook μου και αποφάσισα να πάω σε μεγαλύτερο.

Ακολούθησα την συμβουλή σου και πήρα το Onyx Boox Note 2 λοιπόν αντί του Pocketbook Inkpad X που πιθανότατα θα έπαιρνα, το έβαλα και στην εταιρεία οπότε χωρίς το ΦΠΑ μου κόστίσε γύρω στα 440 ευρώ.

 Με ξενίζει γιατί είναι λίγο διαφορετικό αλλά είναι θέμα συνήθειας.

Στα συν.

Πράγματι είναι πολύ γρήγορο σε σχέση με την ως τώρα εμπειρία μου.

Μ' αρέσει που έχει εφαρμογές για να διαβάζω βιβλία από το amazon ή να έχω συνδρομή στο schribd (και όχι μόνο αυτά), Ειδικά με το amazon είχα πάθει για να μπορέσω να διαβάσω τα βιβλία στο Pocketbook.

Πολύ καλή η εφαρμογή που μεταφέρεις βιβλία απευθείας από τον υπολογιστή από την σελίδα ενός browser χωρίς καλώδια ή χωρίς να χρειάζεται να τα στέλνω με μέιλ ή στο dropbox. Πραγματικά μεγάλη ευκολία και ταχύτατο.

Στο μείον δίνεις τόσα χρήματα και δεν υποστηρίζει το Adobe Digital Editions; Η πλειοψηφία των βιβλίων που αγοράζω αυτήν την προστασία έχουν, και ναι ξέρω για το Calibre, αλλά θα προτιμούσα να μην έμπαινα στην διαδικασία.

Κατά τ' άλλα φαίνεται εξαιρετικό, θα μπορώ να πω περισσότερα μετά από λίγο καιρό.

Καλορίζικο. 

Δεν ήξερα το θέμα με τα ADE. 

Ότι βιβλία έχω είτε δεν χρειάζεται, είτε τα περνάω από de-DRM στο Calibre π.χ. του archive.org. To όποιο calibre είναι και η κύρια βιβλιοθήκη μου. Δεν χρησιμοποιώ καθόλου (ή σχεδόν καθόλου) cloud ή άλλες τέτοιες υπηρεσίες.

|

Κατά τα άλλα, όντως είναι το καλύτερο από άποψη firmware με πολύ γερό hardware.

Το οποίο δυστυχώς πληρώνεις premium λόγω niche, μονοπωλίου eink και έλλειψης σοβαρού ανταγωνισμού στην onyx στα μεγέθη αυτά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 9/7/2020 στις 1:58 ΜΜ, mechpanos είπε

Για εξήγησέ το λίγο...τα περνάς στο Fine Reader και τα κάνεις OCR, μετά μικραίνεις την σελίδα, μετά πέρασμα σε Word, αλλάγη μεγέθους και γραμματοσειράς και από εκεί pdf?
Θα ήθελα αν μπορείς να το εξηγήσεις και να μου στείλεις με κάποιο τρόπο ένα pdf πριν και μετά, για να δω τι παίζει!

Είναι πολύ απλό δεξί κλικ πάνω στο pdf επεξεργασία με το ΑΒBY finereader (όχι OCR) απλή διαγραφή ολόκληρων σελίδων πχ (τις μετά το εξώφυλλο) και τα άδεια περιθωρια των σελίδων. Κόβεις αυτά που προανέφερα (περιθώρια κλπ) αποθηκεύεις το αρχείο και ξανά δεξί κλικ στο νέο pdf μετατροπή με ABYY FINEREADER σε word μόλις το κάνει word κανείς ότι θελςις αλλάζεις μέγεθος σελίδας γραμματοσειρά και ότι άλλο θες πχ καλύπτεις τυχόν κενά που μπορεί να δημιουργηθούν ανάμεσα στις σελίδες η τα περιθώρια πάνω κάτω δεξιά αριστερά (νομίζω ότι στο word δεν χρειάζεται οδηγίες για αυτό και αν χρειάζεσαι και δεν βρίσκεις κάτι googλαρε το)  Αφού έχεις μονταρει το word όπως θες το αποθηκεύεις. Πατάς δεξί κλικ στο αρχείο μια μετατροπή σε pdf με το ABBYY και είσαι έτοιμος

Επεξ/σία από m@evius
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλημερα. Ενδιαφέρομαι για αγορά ereader δεν έχω χρησιμοποιήσει κάποιο μέχρι τωρα. Από όσο έχω διαβάσει το kindle δεν με εξυπηρετεί γιατί διαβάζω μόνο στα ελληνικά. Έχετε να προτείνετε κάποιο κατά προτίμηση σε ίντσες άνω των 7 με καλή και ξεκούραστη οθόνη; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτή τη στιγμή διαβάζω από iPad 2 που το έχω πολλά χρόνια και κάνει μια χαρά τη δουλειά του, σκεφτόμουν για αγορά kindle paperwhite χωρίς απαραίτητα να κάιγομαι αλλά γιατί όχι αν είναι να βελτιώσει την εμπειρία διαβάσματος. Θα δω διαφορά; έχει νόημα μια τέτοια αγορά ή να μείνω στο ipad μεχρι να πεθάνει; Κυρίως μου φαίνεται περίεργη η διαφορά σε ιντσες στην οθόνη, δεν ξέρω αν θα βολεύει -4 ιντσες για διάβασμα 😕 

Επεξ/σία από simplemaths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για μένα υπάρχει σημαντική διαφορά, αφού τουλάχιστον εγώ σε tablet δεν μπορώ να διαβάσω πάνω από 3-4 σελίδες σερί. Τουναντίον σε reader με οθόνη e-ink (ή αντίστοιχη) ο χρήστης δεν κουράζεται όσο και να διαβάσει, αλλά πρέπει να το δεις από κοντά για να το καταλάβεις. Υπάρχουν διάφορα συγκριτικά βίντεο αλλά τα περισσότερα αδικούν το ereader, αφού πάνε και κάνουν την παρουσίαση σε 100% brightness ή γενικά σε πολύ κακό φωτισμό. Ορίστε ένα παράδειγμα:

Στην τελική πρόκειται για εντελώς διαφορετικές συσκευές οπότε η μεταξύ τους σύγκριση πρέπει να γίνει μόνο με ένα κριτήριο: να διαβάσεις ένα "κανονικό" βιβλίο-μυθιστόρημα στο ereader ή στο tablet, κατά προτίμηση σε οποιοδήποτε format εκτός pdf. Εκεί υπερέχει μακράν το ereader. Αν τη συσκευή τη θέλεις για (λίγο έως πολύ) διαφορετικές χρήσεις, τότε μάλλον δεν αξίζει τον κόπο.

Επεξ/σία από nzeppos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όσους διαβάζουν σε εξωτερικούς χώρους με ηλιοφάνεια όπως έχουμε στην Ελλάδα δεν υπάρχει σύγκριση: με το e-ink μπορείς να διαβάζεις για ώρες, με τάμπλετ ή κινητό δύσκολα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Στις 29/1/2020 στις 10:39 ΜΜ, ElCha είπε

Αν και καθυστερημένα, εγώ όταν έψαχνα ήθελα ένα αξιόπιστο αλλά και οικονομικό ebook και κατέληξα στο tolino. Μέχρι στιγμής δεν έχει κολλήσει ποτε, διαβάζει χωρίς πρόβλημα και PDF και epub αρχεία και είναι πολύ ξεκούραστο για τα μάτια. 

Τα TOLINO εχουν υποστηριξη ελληνικης γλωσσας? Μπορεις με sideload να ανεβασεις ελληνικο keyboard και λεξικό? Μου αρεσει να κρατω σημειωσεις στα βιβλία για αυτο ενδιαφέρομαι. Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...