Προς το περιεχόμενο

E-book reader?


kotlid

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 18/7/2020 στις 12:40 ΜΜ, mannikos είπε

Kαλημερα. Ενδιαφέρομαι για αγορά ereader δεν έχω χρησιμοποιήσει κάποιο μέχρι τωρα. Από όσο έχω διαβάσει το kindle δεν με εξυπηρετεί γιατί διαβάζω μόνο στα ελληνικά. Έχετε να προτείνετε κάποιο κατά προτίμηση σε ίντσες άνω των 7 με καλή και ξεκούραστη οθόνη; 

Τo Kobo Libra σου δίνει ότι το πανάκριβο Amazon Oasis συν το Koreadear αφου διαβάζεις ελληνικά που συνήθως ειναι σκαναρισμενα pdfs πχ (scribd)  και δεν θα εχεις κανένα πρόβλημα με ADE μιας και διαβάζει τέλεια όλα τα epub.

Οθόνη καταπηκτικη, με γυροσκοπιο και natural light. 

Εγω άλλαξα απο kinle pw και είμαι πολυ ευχαριστημένος.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Σκέφτομαι να αγοράσω ένα e-book reader για άνετο διάβασμα βιβλίων.  Τα κείμενα είναι στα Ελληνικά και στα Αγγλικά σε μορφές pdf, word και κυρίως ασπρόμαυρα χωρίς εικόνες. Επειδή δεν είχα ποτέ στο παρελθόν e-book reader, θα ήθελα να είναι εύκολη η μεταφορά των κειμένων στο e-reader από τον υπολογιστή και το κείμενο να προβάλλεται σωστά από την πρώτη στιγμή, χωρίς να χρειάζεται να ασχοληθώ με μετατροπές αρχείων κτλ. Επίσης θα ήθελα να μπορώ να υπογραμμίζω ή να σημειώνω στο κείμενο και να μπορώ να διαβάσω τόσο την ημέρα στον ήλιο, όσο και το βράδυ στο σκοτάδι. Ακόμη θα ήθελα να έχει συμμαζεμένο μέγεθος, καλή μπαταρία και ευανάγνωστη οθόνη. Υπάρχει κάποιο e-book reader που να πληροί αυτά τα κριτήρια;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/8/2020 στις 2:52 ΜΜ, dida16 είπε

Τα TOLINO εχουν υποστηριξη ελληνικης γλωσσας? Μπορεις με sideload να ανεβασεις ελληνικο keyboard και λεξικό? Μου αρεσει να κρατω σημειωσεις στα βιβλία για αυτο ενδιαφέρομαι. Ευχαριστώ 

Γεια σου dida16. Έχω το Tolino Shine 2 HD. Δυστυχώς από τη "μάνα" του δεν υποστηρίζει σωστά τα ελληνικά. Στα ελληνικά epub που φόρτωνα αντί για το ελληνικό "κ" εμφανιζόταν το αγγλικό "k" και δεν υποστήριζε ελληνικό συλλαβισμό. Επίσης, δεν είχε ελληνικά μενού. Μπορείς να κάνεις root τη συσκευή (έχει Android λειτουργικό, αλλά βρήκα τη διαδικασία δύσκολη για μένα που δεν είμαι "τεχνικά" καταρτισμένος) και να λύσεις τα προβλήματα αυτά κάνοντας sideload τρίτες εφαρμογές. Το κακό είναι ότι αυτές οι εφαρμογές (Coolreader, KOReader, ALreader) δεν υποστηρίζουν το page refresh της συσκευής (το οποίο βοηθά να μη μένουν "σκιές" - artifacts στην οθόνη). Στη συνέχεια αγόρασα το PocketBook Touch HD. Ελληνικά στα μενού, σωστή υποστήριξη μέσα στο κείμενο και πολύ εύκολη εγκατάσταση των Coolreader και KOreader. Οπότε σου προτείνω να αγοράσεις καλύτερα κάποιο PocketBook. Ελπίζω να βοήθησα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/8/2020 στις 5:24 ΜΜ, Dagobert είπε

Σκέφτομαι να αγοράσω ένα e-book reader για άνετο διάβασμα βιβλίων.  Τα κείμενα είναι στα Ελληνικά και στα Αγγλικά σε μορφές pdf, word και κυρίως ασπρόμαυρα χωρίς εικόνες. Επειδή δεν είχα ποτέ στο παρελθόν e-book reader, θα ήθελα να είναι εύκολη η μεταφορά των κειμένων στο e-reader από τον υπολογιστή και το κείμενο να προβάλλεται σωστά από την πρώτη στιγμή, χωρίς να χρειάζεται να ασχοληθώ με μετατροπές αρχείων κτλ. Επίσης θα ήθελα να μπορώ να υπογραμμίζω ή να σημειώνω στο κείμενο και να μπορώ να διαβάσω τόσο την ημέρα στον ήλιο, όσο και το βράδυ στο σκοτάδι. Ακόμη θα ήθελα να έχει συμμαζεμένο μέγεθος, καλή μπαταρία και ευανάγνωστη οθόνη. Υπάρχει κάποιο e-book reader που να πληροί αυτά τα κριτήρια;

Πολλά από αυτά που ζητάς έχουν αναλυθεί πολλές φορές σε προηγούμενες σελίδες. Για αναλυτικά ποστ κοίτα εκεί. 

Επιγραμματικά:

  1. Πρώτο και κύριο είναι το πόσα δίνεις. Ακριβές πόσο. 
  2. PDF και word σε "συμμαζεμένη" οθόνη, αρκετά δύσκολο λόγω μεγέθους οθόνης. Βέβαια εάν εννοείς τις 7-8" μικρό τότε κάτι γίνεται. Από την άλλη, εάν έχεις μόνο αρχεία/βιβλία δίχως εικόνες θα την παλέψεις και σε 6".
  3. Υπογραμμίσεις έχουν σχεδόν όλα. Το σημειώσεις πως το εννοείς; Χειρόγραφες σημειώσεις ή με πληκτρολόγιο; Γιατί το πρώτο είναι μόνο σε υψηλής ποιότητας (και τιμής) συσκευές που παίρνουν pen.
  4. Η οθόνη είναι κυριολεκτικά η ίδια, υπάρχει (δυστυχώς) μόνο μια εταιρεία παραγωγής και έτσι διαλέγεις τα υπόλοιπα. Έτσι - εκτός και εάν πας σε legacy - ότι πάρεις θα έχεις σχεδόν τα ίδια αποτελέσματα. Η μόνη διαφορά που θα δεις είναι στο φως και στο ghosting, με το πρώτο μέρος του hardware και το δεύτερο από το firmware. Για να διαβάζεις στο σκοτάδι είναι εύκολο, επειδή σχεδόν όλα πια έχουν frontlight.
  5. Στις περισσότερες συσκευές η μεταφορά από τον Η/Υ είναι πολύ απλή υπόθεση, σαν μεταφορά σε εξωτερικό δίσκο. Η amazon είχε κάτι κασκαρίκες, αλλά εάν δεν απατώμαι εάν έχεις calibre όλα λύνονται πολύ εύκολα. 
  6. Το κείμενο σωστά από την πρώτη στιγμή = αδύνατον για όλα τα αρχεία και ιδίως "μη-ereader" όπως word-pdf σε μικρή οθόνη. Πάρα πολλά θα είναι ΟΚ από την πρώτη στιγμή, άλλα (λόγω κακού-πρόχειρου φορμάτ) θα χρειάζονται δουλειά. Εκεί θα πρέπει να "παίξεις" με τις ρυθμίσεις και format (μέσα στα μενού της συσκευής συνήθως) για να το προσαρμόσεις όπως θέλεις. 

Γενικά αυτά που ζητάς γίνονται, με το κατάλληλο αντίτιμο και το κύριο θέμα από ότι βλέπω είναι οι σημειώσεις. 

Εάν θέλεις χειρόγραφες πρέπει να δώσεις παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/8/2020 στις 2:55 ΜΜ, cruccer είπε

Γεια σου dida16. Έχω το Tolino Shine 2 HD. Δυστυχώς από τη "μάνα" του δεν υποστηρίζει σωστά τα ελληνικά. Στα ελληνικά epub που φόρτωνα αντί για το ελληνικό "κ" εμφανιζόταν το αγγλικό "k" και δεν υποστήριζε ελληνικό συλλαβισμό. Επίσης, δεν είχε ελληνικά μενού. Μπορείς να κάνεις root τη συσκευή (έχει Android λειτουργικό, αλλά βρήκα τη διαδικασία δύσκολη για μένα που δεν είμαι "τεχνικά" καταρτισμένος) και να λύσεις τα προβλήματα αυτά κάνοντας sideload τρίτες εφαρμογές. Το κακό είναι ότι αυτές οι εφαρμογές (Coolreader, KOReader, ALreader) δεν υποστηρίζουν το page refresh της συσκευής (το οποίο βοηθά να μη μένουν "σκιές" - artifacts στην οθόνη). Στη συνέχεια αγόρασα το PocketBook Touch HD. Ελληνικά στα μενού, σωστή υποστήριξη μέσα στο κείμενο και πολύ εύκολη εγκατάσταση των Coolreader και KOreader. Οπότε σου προτείνω να αγοράσεις καλύτερα κάποιο PocketBook. Ελπίζω να βοήθησα.

Νομίζω πως βοήθησες πολύ! Ήμουν ανάμεσα σε kobo (πάλι) και pocketbook, και είδα να σχολιάζουν σε ελληνικό φόρουμ τα TOLINO θετικά. 

Το πρόβλημα με το KOBO είναι πως δεν υπάρχει τρόπος να αλλάξεις την γλώσσα ούτε με sideload. (Τουλάχιστον εγώ δεν τον βρήκα). Περνά εύκολα Koreader, Alreader, Plato etc.  Το μόνο κακό που έχει είναι πως δεν γίνεται να αναζητήσεις ένα ελληνικό βιβλίο που έχεις στην συλλογή σου, αφού δεν μπορείς να αλλάξεις το keyboard layout. Ούτε να κρατήσεις σημειώσεις στα ελληνικά.  Διαβάζω περισσότερα αγγλικά βιβλία, αλλά  όταν διαβάζω στην γλώσσα μου θέλω να σημειώνω και στην γλώσσα μου. Κατά τ' άλλα πολλή καλή συσκευή. Με πολλές γραμματοσειρές, διαμόρφωση σελίδας, γραμμών περιθωρίων, ευκρίνεια, γρήγορο κτλ. Όπως και το comfort light που με έχει βολέψει.  Ιδανικό για τις χώρες που υποστηρίζει χωρίς αντίπαλο! 

Αρχικά ήταν να πάρω το pocketbook inkpad, και δεν υπήρχε στα σκρουτζομάγαζα. Τώρα υπάρχει νομίζω. 

Να ρωτήσω κάτι ακόμα; Τα λεξικά του καλά; Η μπαταρία;  Υπάρχει κάποιο site like GoodReads, για τους χρήστες των pocketbook?  Στα pdf πως είναι;  Κατεβάζω από  scribd πολλά. Δεν υπάρχουν πληροφορίες για αυτήν την μάρκα δυστυχώς. Υποθέτω πως χρησιμοποιεις calibre και abbyfinder. Υπάρχει κάποιο cloud για αποθήκευση και συγχρονισμό? Όλη η μάχη είναι ανάμεσα σε Kindle και Kobo... ( Τα AMAZON μπορώ να πω πως εγώ τα  βρίσκω overrated για όσα προσφέρουν και ασυζητητί προτιμώ το Κobo). Απ΄ότι κατάλαβα όμως, το pocketbook ενδείκνυται για ευρωπαϊκή αγορά περισσότερο από  όλα... Σκέφτομαι να πάρω ένα τον Σεπτέμβρη!

Ειλικρινά ευχαριστώ για τον χρόνο σου! 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, dida16 είπε

Νομίζω πως βοήθησες πολύ! Ήμουν ανάμεσα σε kobo (πάλι) και pocketbook, και είδα να σχολιάζουν σε ελληνικό φόρουμ τα TOLINO θετικά. 

Το πρόβλημα με το KOBO είναι πως δεν υπάρχει τρόπος να αλλάξεις την γλώσσα ούτε με sideload. (Τουλάχιστον εγώ δεν τον βρήκα). Περνά εύκολα Koreader, Alreader, Plato etc.  Το μόνο κακό που έχει είναι πως δεν γίνεται να αναζητήσεις ένα ελληνικό βιβλίο που έχεις στην συλλογή σου, αφού δεν μπορείς να αλλάξεις το keyboard layout. Ούτε να κρατήσεις σημειώσεις στα ελληνικά.  Διαβάζω περισσότερα αγγλικά βιβλία, αλλά  όταν διαβάζω στην γλώσσα μου θέλω να σημειώνω και στην γλώσσα μου. Κατά τ' άλλα πολλή καλή συσκευή. Με πολλές γραμματοσειρές, διαμόρφωση σελίδας, γραμμών περιθωρίων, ευκρίνεια, γρήγορο κτλ. Όπως και το comfort light που με έχει βολέψει.  Ιδανικό για τις χώρες που υποστηρίζει χωρίς αντίπαλο! 

Αρχικά ήταν να πάρω το pocketbook inkpad, και δεν υπήρχε στα σκρουτζομάγαζα. Τώρα υπάρχει νομίζω. 

Να ρωτήσω κάτι ακόμα; Τα λεξικά του καλά; Η μπαταρία;  Υπάρχει κάποιο site like GoodReads, για τους χρήστες των pocketbook?  Στα pdf πως είναι;  Κατεβάζω από  scribd πολλά. Δεν υπάρχουν πληροφορίες για αυτήν την μάρκα δυστυχώς. Υποθέτω πως χρησιμοποιεις calibre και abbyfinder. Υπάρχει κάποιο cloud για αποθήκευση και συγχρονισμό? Όλη η μάχη είναι ανάμεσα σε Kindle και Kobo... ( Τα AMAZON μπορώ να πω πως εγώ τα  βρίσκω overrated για όσα προσφέρουν και ασυζητητί προτιμώ το Κobo). Απ΄ότι κατάλαβα όμως, το pocketbook ενδείκνυται για ευρωπαϊκή αγορά περισσότερο από  όλα... Σκέφτομαι να πάρω ένα τον Σεπτέμβρη!

Ειλικρινά ευχαριστώ για τον χρόνο σου! 

Γεια σου dida16. Δυστυχώς, δεν υπάρχει κάποιο επίσημο ελληνικό λεξικό. Υπάρχουν ελληνικά λεξικά φτιαγμένα από χρήστες (ένα search στο www.mobileread.com και θα τα βρεις), αλλά έχουν μόνο μετάφραση λέξης και όχι ετυμολογία ή ερμηνεία. Η μπαταρία πολύ καλή. Στη δική μου χρήση (δύο ώρες περίπου την ημέρα) κρατάει πάνω από εβδομάδα. Υπάρχει το ReadRate στο PocketBook. Δεν το έχω χρησιμοποιήσει, όμως, οπότε δεν μπορώ να σου πω λεπτομέρειες. Όσον αφορά τα PDF, το ενσωματωμένο πρόγραμμα είναι αρκετά καλό, αλλά προσωπικά χρησιμοποιώ το KOreader το οποίο είναι άριστο για τέτοια αρχεία. Τέλος, για cloud υπάρχει υποστήριξη για Dropbox.  Αν χρειαστείς άλλες πληροφορίες, πες μου. Καλό διάβασμα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/8/2020 στις 6:24 ΜΜ, Dagobert είπε

Σκέφτομαι να αγοράσω ένα e-book reader για άνετο διάβασμα βιβλίων.  Τα κείμενα είναι στα Ελληνικά και στα Αγγλικά σε μορφές pdf, word και κυρίως ασπρόμαυρα χωρίς εικόνες. Επειδή δεν είχα ποτέ στο παρελθόν e-book reader, θα ήθελα να είναι εύκολη η μεταφορά των κειμένων στο e-reader από τον υπολογιστή και το κείμενο να προβάλλεται σωστά από την πρώτη στιγμή, χωρίς να χρειάζεται να ασχοληθώ με μετατροπές αρχείων κτλ. Επίσης θα ήθελα να μπορώ να υπογραμμίζω ή να σημειώνω στο κείμενο και να μπορώ να διαβάσω τόσο την ημέρα στον ήλιο, όσο και το βράδυ στο σκοτάδι. Ακόμη θα ήθελα να έχει συμμαζεμένο μέγεθος, καλή μπαταρία και ευανάγνωστη οθόνη. Υπάρχει κάποιο e-book reader που να πληροί αυτά τα κριτήρια;

Αν βάλεις βαθιά το χέρι στην τσέπη μόνο νε ενα onyx max 3  - 13.3 ιντσες οθόνη - μπορείς να κανεις δουλεια. ¨Εχω το kobo aura one με μεγεθος οθονης 8 ιντσες και παλι τις βρισκω λιγες για διαβασμα pdf.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 19/8/2020 στις 1:52 ΜΜ, dida16 είπε

Το πρόβλημα με το KOBO είναι πως δεν υπάρχει τρόπος να αλλάξεις την γλώσσα ούτε με sideload. (Τουλάχιστον εγώ δεν τον βρήκα). Περνά εύκολα Koreader, Alreader, Plato etc.  Το μόνο κακό που έχει είναι πως δεν γίνεται να αναζητήσεις ένα ελληνικό βιβλίο που έχεις στην συλλογή σου, αφού δεν μπορείς να αλλάξεις το keyboard layout. Ούτε να κρατήσεις σημειώσεις στα ελληνικά.  Διαβάζω περισσότερα αγγλικά βιβλία, αλλά  όταν διαβάζω στην γλώσσα μου θέλω να σημειώνω και στην γλώσσα μου. Κατά τ' άλλα πολλή καλή συσκευή. Με πολλές γραμματοσειρές, διαμόρφωση σελίδας, γραμμών περιθωρίων, ευκρίνεια, γρήγορο κτλ. Όπως και το comfort light που με έχει βολέψει.  Ιδανικό για τις χώρες που υποστηρίζει χωρίς αντίπαλο! 

Καλησπέρα,

σε kobo ναι μεν δε μπορείς να αλλάξεις τη γλώσσα σε ελληνικά στο user interface, αλλά είναι εύκολο να βάλεις ελληνικά στο πληκτρολόγιο ως 2η γλώσσα για αναζήτηση, σημειώσεις κλπ.

Το greek keyboard layout είναι ένα από τα patches που διαχειρίζεται και ανανεώνει για κάθε firmware version το mobileread community.

Αν χρειάζεσαι υποστήριξη ρώτα και εδώ και θα απαντήσω όταν το δω.

Επεξ/σία από caasi70
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν πήρα το onyx poke 2 color. 6" και οθόνη eink kaleido με χρώμα. Ριβιού.

Ήρθε πριν λίγες μέρες και τελείωσα κανά δύο βιβλία και μερικά παλιά μίκυ μάους/κόμιξ. 

|

Θετικά.

Έχει οθόνη με χρώμα που δεν είναι τελείως ξέπλυμα και ορισμένες φορές πολύ ικανοποιητική.

Η ποιότητα κατασκευής, το HW και λογισμικό είναι όλα πολύ υψηλής ποιότητας. Το κέλυφος δεν είναι βέβαια μέταλλο, αλλά πλαστικό.

Η συσκευή είναι εξαιρετικά μικρή και ελαφριά. Με διαφορά η μικρότερη 6" που είχα και έχω περιεργαστεί γενικότερα.

Είναι πολύ γρήγορη και δεν κολλάει πουθενά, ακόμη και σε μεγάλα αρχεία.

Στο bundle που πήρα είχε και τζάμπα προστατευτική θήκη, μέτριας ποιότητας.

Έχει android 9 και παίρνει ότι εφαρμογή τραβάει η ψυχή σου.

|

Μέτρια.

Η οθόνη είναι λιγότερο άσπρη από τις συμβατικές και φαίνεται. Είναι σαν μια γενεά πίσω από τις pearl. 

Το χρώμα είναι λίγο ξεπλυμένο (καμία σχέση βέβαια με τις παλαιότερες προσπάθειες) και χαμηλής ανάλυσης. Περί τα 100ppi. Αλλά δεν φαίνεται σε κόμιξ ή γενικότερα χαμηλής ανάλυσης εικόνες. 

Όπως το περιέγραψαν πολύ επιτυχημένα, είναι ίδιας ποιότητας με κόμιξ/εφημερίδες παλαιότερων δεκαετιών.

Επίσης δεν έχουν φως δύο φασμάτων, όπως όλα σχεδόν τα άλλα σύγχρονα μοντέλα. Περίεργο επειδή το poke 2, όπως και όλες οι άλλες σύγχρονες συσκευές με φως της onyx, έχουν.

Ελπίζω να γίνεται να αλλάξει μέσω update.

Δεν έχει flush οθόνη, αλλά με βαθούλωμα και IR αισθητήρα.

Έχει mini USB, όχι USB C όπως πολλά άλλα της onyx. 

Δεν έχει κουμπιά, μετά το pocketbook touch hd2 έχω κακομάθει και με λείπουν αρκετά. 

Δεν έχει microSD, αν και έχει αρκετό χώρο (32Gb)

|

Στα κακά τώρα. 

Η συσκευή είναι πολύ ακριβή. Τιμάται στα 315€.

Εγώ βέβαια έκανα την βλακεία κι δεν πρόσεξα την χώρα/αποθήκη και επέλεξα HK-Κίνα και έτσι ήρθε έξτρα λυπητερή 49€ από το τελωνείο!

Κόντεψα να πάθω αποπληξία όταν μια 6αρα συσκευή με κόστισε σχεδόν 370€...

Ότι κομμάτια είχαν στο επίσημο σάιτ έχουν εξαντληθεί. Δεν ξέρω πότε θα φέρουν νέα. Μάλλον ήταν δοκιμαστικό για να δουν αντιδράσεις ή απλά λόγω περιορισμένης παραγωγής.

Το pocketbook color έχει την ίδια οθόνη και είναι ~50-100€ λιγότερα.

|

Συμπερασματικά.

Είναι καλή ποιοτικά συσκευή και έχει εξαιρετικό λογισμικό. Μινιμάλ μέγεθος και πολύ γρήγορη. 

Με χρώμα στην οθόνη που δεν είναι ντροπή να το αποκαλείς έτσι.

Από την άλλη δεν έχει το ίδιο καλή λευκή οθόνη και η ανάλυση του χρώματος είναι μικρή.

Επίσης, με αυτή την τιμή δεν εξηγείται που δεν έχει flush οθόνη, που δεν έχει "ζεστό" χρώμα ως επιλογή, δεν έχει σύγχρονο USB.

Είναι μια συσκευή για early adopters και πιστεύω ότι πολύ λίγοι θα δούνε πραγματική αξία για τα χρήματα που έδωσαν.

Ιδίως όταν κυκλοφορεί αντίστοιχη συσκευή από την pocketbook που είναι 60-100€ φτηνότερη (βέβαια με αρκετά χειρότερο Hardware και αργότερο firmware). 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω, αλλά από rewiews που διαβάζω και εντυπώσεις από χρήστες, μου φαίνεται ότι τα e-reader είναι απαράδεκτα πίσω τεχνολογικά και με τιμές πολύ υψηλές για όσα προσφέρουν. 

Εγώ με ipad mini 2 (100€ μτχ) και τις κατάλληλες ρυθμίσεις, βελτιώνω πολύ την αναγνωστική εμπειρία. Έχω χρησιμοποιήσει λίγο το kindle και δεν μπορώ να πω ότι με τράβηξε η οθόνη η οποία όπως λένε μοιάζει πολύ με χαρτί. Καλή η οθόνη του αλλά ως εκεί. Με το ipad μπορώ να κάνω πολλά πράγματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, tolstoy είπε

Δεν ξέρω, αλλά από rewiews που διαβάζω και εντυπώσεις από χρήστες, μου φαίνεται ότι τα e-reader είναι απαράδεκτα πίσω τεχνολογικά και με τιμές πολύ υψηλές για όσα προσφέρουν. 

Εγώ με ipad mini 2 (100€ μτχ) και τις κατάλληλες ρυθμίσεις, βελτιώνω πολύ την αναγνωστική εμπειρία. Έχω χρησιμοποιήσει λίγο το kindle και δεν μπορώ να πω ότι με τράβηξε η οθόνη η οποία όπως λένε μοιάζει πολύ με χαρτί. Καλή η οθόνη του αλλά ως εκεί. Με το ipad μπορώ να κάνω πολλά πράγματα. 

Για αυτό να κατηγορήσεις την eink που είναι μονοπώλιο. 

Κυριολεκτικά εδώ και σχεδόν 7 χρόνια είχαμε μηδενική ανάπτυξη νέων τεχνολογιών με τιμές που δεν έπεφταν. 

Φέτος είδαμε την δεύτερη γενιά έγχρωμης οθόνης και την πρώτη διαθέσιμη εμπορικά μετά από 5 χρόνια.

|

Στο άλλο συγκρίνεις μήλα με πορτοκάλια. 

Δεν είναι για πολλά πράγματα μια συσκευή που κυριολεκτικά ονομάζεται "αναγνώστης βιβλίων".

Διαβάζεις βιβλία δίχως να στραβωθείς από τις LCD.

Αυτό. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, LongTom είπε

Για αυτό να κατηγορήσεις την eink που είναι μονοπώλιο. 

Κυριολεκτικά εδώ και σχεδόν 7 χρόνια είχαμε μηδενική ανάπτυξη νέων τεχνολογιών με τιμές που δεν έπεφταν. 

Φέτος είδαμε την δεύτερη γενιά έγχρωμης οθόνης και την πρώτη διαθέσιμη εμπορικά μετά από 5 χρόνια.

|

Στο άλλο συγκρίνεις μήλα με πορτοκάλια. 

Δεν είναι για πολλά πράγματα μια συσκευή που κυριολεκτικά ονομάζεται "αναγνώστης βιβλίων".

Διαβάζεις βιβλία δίχως να στραβωθείς από τις LCD.

Αυτό. 

Με τον ειδικό φωτισμό δεν έχω πρόβλημα. Που έχω θέμα με φώτο ευαισθησία και πρέπει να προσέχω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, tolstoy είπε

Με τον ειδικό φωτισμό δεν έχω πρόβλημα. Που έχω θέμα με φώτο ευαισθησία και πρέπει να προσέχω. 

Ε; 

Δεν σε πιάνω, τι φωτισμό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/8/2020 στις 8:03 ΜΜ, LongTom είπε

Λοιπόν πήρα το onyx poke 2 color. 6" και οθόνη eink kaleido με χρώμα. Ριβιού.

Ήρθε πριν λίγες μέρες και τελείωσα κανά δύο βιβλία και μερικά παλιά μίκυ μάους/κόμιξ. 

|

Θετικά.

Έχει οθόνη με χρώμα που δεν είναι τελείως ξέπλυμα και ορισμένες φορές πολύ ικανοποιητική.

Η ποιότητα κατασκευής, το HW και λογισμικό είναι όλα πολύ υψηλής ποιότητας. Το κέλυφος δεν είναι βέβαια μέταλλο, αλλά πλαστικό.

Η συσκευή είναι εξαιρετικά μικρή και ελαφριά. Με διαφορά η μικρότερη 6" που είχα και έχω περιεργαστεί γενικότερα.

Είναι πολύ γρήγορη και δεν κολλάει πουθενά, ακόμη και σε μεγάλα αρχεία.

Στο bundle που πήρα είχε και τζάμπα προστατευτική θήκη, μέτριας ποιότητας.

Έχει android 9 και παίρνει ότι εφαρμογή τραβάει η ψυχή σου.

|

Μέτρια.

Η οθόνη είναι λιγότερο άσπρη από τις συμβατικές και φαίνεται. Είναι σαν μια γενεά πίσω από τις pearl. 

Το χρώμα είναι λίγο ξεπλυμένο (καμία σχέση βέβαια με τις παλαιότερες προσπάθειες) και χαμηλής ανάλυσης. Περί τα 100ppi. Αλλά δεν φαίνεται σε κόμιξ ή γενικότερα χαμηλής ανάλυσης εικόνες. 

Όπως το περιέγραψαν πολύ επιτυχημένα, είναι ίδιας ποιότητας με κόμιξ/εφημερίδες παλαιότερων δεκαετιών.

Επίσης δεν έχουν φως δύο φασμάτων, όπως όλα σχεδόν τα άλλα σύγχρονα μοντέλα. Περίεργο επειδή το poke 2, όπως και όλες οι άλλες σύγχρονες συσκευές με φως της onyx, έχουν.

Ελπίζω να γίνεται να αλλάξει μέσω update.

Δεν έχει flush οθόνη, αλλά με βαθούλωμα και IR αισθητήρα.

Έχει mini USB, όχι USB C όπως πολλά άλλα της onyx. 

Δεν έχει κουμπιά, μετά το pocketbook touch hd2 έχω κακομάθει και με λείπουν αρκετά. 

Δεν έχει microSD, αν και έχει αρκετό χώρο (32Gb)

|

Στα κακά τώρα. 

Η συσκευή είναι πολύ ακριβή. Τιμάται στα 315€.

Εγώ βέβαια έκανα την βλακεία κι δεν πρόσεξα την χώρα/αποθήκη και επέλεξα HK-Κίνα και έτσι ήρθε έξτρα λυπητερή 49€ από το τελωνείο!

Κόντεψα να πάθω αποπληξία όταν μια 6αρα συσκευή με κόστισε σχεδόν 370€...

Ότι κομμάτια είχαν στο επίσημο σάιτ έχουν εξαντληθεί. Δεν ξέρω πότε θα φέρουν νέα. Μάλλον ήταν δοκιμαστικό για να δουν αντιδράσεις ή απλά λόγω περιορισμένης παραγωγής.

Το pocketbook color έχει την ίδια οθόνη και είναι ~50-100€ λιγότερα.

|

Συμπερασματικά.

Είναι καλή ποιοτικά συσκευή και έχει εξαιρετικό λογισμικό. Μινιμάλ μέγεθος και πολύ γρήγορη. 

Με χρώμα στην οθόνη που δεν είναι ντροπή να το αποκαλείς έτσι.

Από την άλλη δεν έχει το ίδιο καλή λευκή οθόνη και η ανάλυση του χρώματος είναι μικρή.

Επίσης, με αυτή την τιμή δεν εξηγείται που δεν έχει flush οθόνη, που δεν έχει "ζεστό" χρώμα ως επιλογή, δεν έχει σύγχρονο USB.

Είναι μια συσκευή για early adopters και πιστεύω ότι πολύ λίγοι θα δούνε πραγματική αξία για τα χρήματα που έδωσαν.

Ιδίως όταν κυκλοφορεί αντίστοιχη συσκευή από την pocketbook που είναι 60-100€ φτηνότερη (βέβαια με αρκετά χειρότερο Hardware και αργότερο firmware). 

σε ποια χώρα μένεις και σου βγήκε ''μονο'' 49€ το τελωνείο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, dimos15 είπε

σε ποια χώρα μένεις και σου βγήκε ''μονο'' 49€ το τελωνείο?

Σουηδία, αν και έλεγε στο FAQ ότι η χώρα θα έχει αυξημένα κόμιστρα.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...