Προς το περιεχόμενο

E-book reader?


kotlid

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 18/8/2020 στις 8:50 ΠΜ, LongTom είπε

Πολλά από αυτά που ζητάς έχουν αναλυθεί πολλές φορές σε προηγούμενες σελίδες. Για αναλυτικά ποστ κοίτα εκεί. 

Επιγραμματικά:

  1. Πρώτο και κύριο είναι το πόσα δίνεις. Ακριβές πόσο. 
  2. PDF και word σε "συμμαζεμένη" οθόνη, αρκετά δύσκολο λόγω μεγέθους οθόνης. Βέβαια εάν εννοείς τις 7-8" μικρό τότε κάτι γίνεται. Από την άλλη, εάν έχεις μόνο αρχεία/βιβλία δίχως εικόνες θα την παλέψεις και σε 6".
  3. Υπογραμμίσεις έχουν σχεδόν όλα. Το σημειώσεις πως το εννοείς; Χειρόγραφες σημειώσεις ή με πληκτρολόγιο; Γιατί το πρώτο είναι μόνο σε υψηλής ποιότητας (και τιμής) συσκευές που παίρνουν pen.
  4. Η οθόνη είναι κυριολεκτικά η ίδια, υπάρχει (δυστυχώς) μόνο μια εταιρεία παραγωγής και έτσι διαλέγεις τα υπόλοιπα. Έτσι - εκτός και εάν πας σε legacy - ότι πάρεις θα έχεις σχεδόν τα ίδια αποτελέσματα. Η μόνη διαφορά που θα δεις είναι στο φως και στο ghosting, με το πρώτο μέρος του hardware και το δεύτερο από το firmware. Για να διαβάζεις στο σκοτάδι είναι εύκολο, επειδή σχεδόν όλα πια έχουν frontlight.
  5. Στις περισσότερες συσκευές η μεταφορά από τον Η/Υ είναι πολύ απλή υπόθεση, σαν μεταφορά σε εξωτερικό δίσκο. Η amazon είχε κάτι κασκαρίκες, αλλά εάν δεν απατώμαι εάν έχεις calibre όλα λύνονται πολύ εύκολα. 
  6. Το κείμενο σωστά από την πρώτη στιγμή = αδύνατον για όλα τα αρχεία και ιδίως "μη-ereader" όπως word-pdf σε μικρή οθόνη. Πάρα πολλά θα είναι ΟΚ από την πρώτη στιγμή, άλλα (λόγω κακού-πρόχειρου φορμάτ) θα χρειάζονται δουλειά. Εκεί θα πρέπει να "παίξεις" με τις ρυθμίσεις και format (μέσα στα μενού της συσκευής συνήθως) για να το προσαρμόσεις όπως θέλεις. 

Γενικά αυτά που ζητάς γίνονται, με το κατάλληλο αντίτιμο και το κύριο θέμα από ότι βλέπω είναι οι σημειώσεις. 

Εάν θέλεις χειρόγραφες πρέπει να δώσεις παραπάνω.

 

Στις 20/8/2020 στις 1:12 ΜΜ, mrkra είπε

Αν βάλεις βαθιά το χέρι στην τσέπη μόνο νε ενα onyx max 3  - 13.3 ιντσες οθόνη - μπορείς να κανεις δουλεια. ¨Εχω το kobo aura one με μεγεθος οθονης 8 ιντσες και παλι τις βρισκω λιγες για διαβασμα pdf.

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις, με κατατοπίσατε πλήρως. Έχω ήδη ένα τάμπλετ, όμως μετά από ώρα κουράζονται τα μάτια και έλεγα μήπως  στραφώ προς e-book reader γύρω στις 10' και στα 300-400 ευρώ, όμως βλέπω ότι πρόκειται για όνειρο θερινής νυκτός. Οπότε θα παραμείνω στο ταμπλετ.

Επεξ/σία από Dagobert
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 5,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλημέρα.
Πιστεύω οτι η ερώτηση μου είναι χιλιοειπωμένη και ζητάω συγγνώμη για την επανάληψη...

Ενδιαφέρομαι για την αγορά ενός ebook reader...
Η αλήθεια είναι οτι με ενα γρήγορο search  κατέληξα στα Kobo Clara HD ή στο Kindle Paperwhite...
Η χρήση θα είναι ανάγνωση ελληνικών βιβλίων είτε αγορασμένα είτε απο το "θείο"...
Tι μου προτείνετε...

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gagarin είπε

Καλημέρα.
Πιστεύω οτι η ερώτηση μου είναι χιλιοειπωμένη και ζητάω συγγνώμη για την επανάληψη...

Ενδιαφέρομαι για την αγορά ενός ebook reader...
Η αλήθεια είναι οτι με ενα γρήγορο search  κατέληξα στα Kobo Clara HD ή στο Kindle Paperwhite...
Η χρήση θα είναι ανάγνωση ελληνικών βιβλίων είτε αγορασμένα είτε απο το "θείο"...
Tι μου προτείνετε...

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!!

Όπως όλες οι αγορές, το πρώτο που πρέπει να ξεκαθαρίσεις είναι το πόσο που διαθέτεις. 

Αυτό κρίνει τα περισσότερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, LongTom είπε

Όπως όλες οι αγορές, το πρώτο που πρέπει να ξεκαθαρίσεις είναι το πόσο που διαθέτεις. 

Αυτό κρίνει τα περισσότερα.

Στην τιμή αυτών των δυο...130-170ευρω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, gagarin είπε

Στην τιμή αυτών των δυο...130-170ευρω...

Σε αυτό το φάσμα και στις 6" έχεις πολλές επιλογές, αν και οι περισσότερες είναι πολύ παρόμοιες. 

Για σιγουριά μπορείς να πας στο kindle, επειδή το έχουν πολλοί (και εδώ). Προσωπικά πούλησα το kindle μου πριν 6 χρόνια και έτσι δεν ξέρω πολλά για την τελευταία γενιά.

Από την άλλη εάν πας στην λύση του θείου, πολλές φορές πρέπει να αλλάξεις το φορμάτ. Έτσι θέλεις και το calibre.

Πολύ καλή εναλλακτική είναι το pocketbook touch hd3 που έχει και κουμπιά (τεράστια διαφορά κατ' εμέ αλλά δεν αρέσει σε όλους). Καμία 20αρια ευρώ ακριβότερο, αλλά με πολύ ικανότερο λογισμικό και ελληνικό μενού. 

Όσον αφορά το kobo, δεν έχω ακούσει κάτι συναρπαστικό (ή γενικά κάτι που να ξεχωρίζει) για αυτούς εδώ και χρόνια. Εάν και μάλλον θα είναι τίμια εναλλακτική, με τα ίδια λεφτά πιστεύω θα πάρεις κατά τι καλύτερη συσκευή εάν πας αλλού. Ίσως το kobo firma προσφέρει κάτι διαφορετικό λόγω μεγέθους και κουμπιών, αλλά στα 200€ είναι σε άλλη κατηγορία...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, LongTom είπε

Σε αυτό το φάσμα και στις 6" έχεις πολλές επιλογές, αν και οι περισσότερες είναι πολύ παρόμοιες. 

Για σιγουριά μπορείς να πας στο kindle, επειδή το έχουν πολλοί (και εδώ). Προσωπικά πούλησα το kindle μου πριν 6 χρόνια και έτσι δεν ξέρω πολλά για την τελευταία γενιά.

Από την άλλη εάν πας στην λύση του θείου, πολλές φορές πρέπει να αλλάξεις το φορμάτ. Έτσι θέλεις και το calibre.

Πολύ καλή εναλλακτική είναι το pocketbook touch hd3 που έχει και κουμπιά (τεράστια διαφορά κατ' εμέ αλλά δεν αρέσει σε όλους). Καμία 20αρια ευρώ ακριβότερο, αλλά με πολύ ικανότερο λογισμικό και ελληνικό μενού. 

Όσον αφορά το kobo, δεν έχω ακούσει κάτι συναρπαστικό (ή γενικά κάτι που να ξεχωρίζει) για αυτούς εδώ και χρόνια. Εάν και μάλλον θα είναι τίμια εναλλακτική, με τα ίδια λεφτά πιστεύω θα πάρεις κατά τι καλύτερη συσκευή εάν πας αλλού. Ίσως το kobo firma προσφέρει κάτι διαφορετικό λόγω μεγέθους και κουμπιών, αλλά στα 200€ είναι σε άλλη κατηγορία...

Αρχικα σε ευχαριστω για την απαντηση κ το χρονο σου!!!

Αυτο που με αποτρεπει απο το kindle ειναι οτι δεν θα είμαι στο οικοσυστημα της amazon με αποτελεσμα να χρειαζεται να κανω την αλλαγη του φορματ...και δεν ξερω κατα ποσο θα ειναι ευκολο και βολικο αυτο...
Κατα 99% θα διαβαζω μυθιστορηματα στα ελληνικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, gagarin είπε

Αρχικα σε ευχαριστω για την απαντηση κ το χρονο σου!!!

Αυτο που με αποτρεπει απο το kindle ειναι οτι δεν θα είμαι στο οικοσυστημα της amazon με αποτελεσμα να χρειαζεται να κανω την αλλαγη του φορματ...και δεν ξερω κατα ποσο θα ειναι ευκολο και βολικο αυτο...
Κατα 99% θα διαβαζω μυθιστορηματα στα ελληνικά...

Εάν δεν άλλαξε κάτι άρδην από τότε που είχα kindle, η μετατροπή σε mobi είναι πανεύκολη και σχεδόν άμεση με το calibre. 

Δεν θα έχεις πρόβλημα εκεί. 

Τώρα εάν είναι PDF, τότε η κατάσταση θα είναι διαφορετική. Η amazon δεν τα πάει καλά στο PDF επειδή προωθεί το kindle fire για τέτοια αρχεία. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μιλώντας ως κάτοχος αρκετών Kindle, θα συμφωνήσω με αυτά που λέει ο LongTom. Η μετατροπή είναι ένα κλικ και 10 δευτερόλεπτα υπόθεση, οπότε δεν είναι λόγος να σε απασχολεί. Αλλά όταν μιλάς για "θείους" και βιβλία στα ελληνικά, τότε το PDF format θα είναι μοιραία μεγάλο μέρος στη συλλογή σου και τα Kindle είναι καλό να τα αποφεύγεις για τέτοια αρχεία.

Αν πάλι το 99% ελληνικά μυθιστορήματα που λες ξέρεις ότι θα είναι αγορασμένα σε μορφή epub (που είναι και το πιθανότερο), και πάλι θα πρέπει να τους αφαιρείς την προστασία DRM και να τα μετατρέπεις σε mobi ώστε να δουλέψουν τελικά στο Kindle. Μεγάλη φασαρία μου φαίνεται αν πρέπει να το κάνεις για σχεδόν κάθε βιβλίο. Εγώ δεν έχω θέμα να κάνω κάτι τέτοιο γιατί μόλις το 1% από αυτά που διαβάζω είναι στις παραπάνω περιπτώσεις, όλα τα υπόλοιπα είναι στη χειρότερη 1 κλικ μετατροπή στο Calibre. Καλύτερα κοίταξε κάτι διαφορετικό. Στο εύρος τιμών που λες υπάρχουν πολλές επιλογές που υποστηρίζουν καλά PDF και DRM.

Επεξ/σία από nzeppos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστω πολυ!!!
Η αλήθεια είναι ότι αυτό βλέπω τα περισσότερα στην Ελλάδα είναι ePub αρα θα θέλει μετατροπή αν είναι τόσο απλή και δεν «χάνει» το αρχείο κάτι σε λειτουργικότητα δεν έχω θέμα να πάρω κ το kindle.Λειτουργουν όλα κανονικά έτσι;
Κάτι ακόμα...Ας πούμε εγώ αγοράζω ένα βιβλίο (ePub) μπορώ να το δώσω κ σε κάποιον φίλο; ή είναι «κλειδωμένο»;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω Kindle πολλά χρόνια, φοβερή συσκευή, αλλά μόνο αγγλικά - ποτέ σχεδόν δε βρήκα κάτι που έψαχνα στα ελληνικά και τώρα ψάχνω να πάρω κι ένα Kobo.

Το να αγοράσεις ένα ελληνικό βιβλίο και να το κάνεις να μπει στο Kindle είναι εύκολο αλλά όχι "απλό". Στην ουσία, πριν κάνεις τη μετατροπή παρακάμπτεις την προστασία του με ειδικό software και το ξεκλειδώνεις - κάτι το οποίο φυσικά δεν έχεις άδεια να κάνεις. (Στην Ελλάδα δεν υπάρχει κουλτούρα πνευματικής ιδιοκτησίας οπότε κατά τη γνώμη μου αυτό δε θεωρείται τόσο ανήθικο.) Από τη στιγμή που το κάνεις αυτό, είναι ξεκλείδωτο και μπορείς πανεύκολα να κάνεις μετατροπή σε format Kindle ή να δώσεις αντίγραφα όπου θέλεις. Η λειτουργικότητα δε θα έχει πρόβλημα.

Εμένα η ιδέα να πληρώνω κάτι full price και να είμαι τελικά πιο "παράνομος" από το να το κατέβαζα με απωθεί.

Επεξ/σία από gr1zac
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Η αληθεια είναι οτι αρκετά βιβλία θα τα αγοράζω...δεν εχω πρόβλημα μια δυο φορες το μήνα να δινω 20-30ευρώ...

Αλλα και μερικά θα τα κατεβάσω απο τα γνωστά "μαγαζιά"...

Φιλε gr1zac γιατι κοιτάς για Kobo λόγο ελληνικών που δεν σε καλύπτει το kindle...;

Αυτο που ρωτησα τελικα αν εχω εγω μερικα βιβλια μπορω να τα δωσω κ αλλου μόνο με ξεκλείδωμα Ε..;

Κλείνω πιο πολυ στο Kobo Clara HD

Επεξ/σία από gagarin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, gagarin είπε

Η αληθεια είναι οτι αρκετά βιβλία θα τα αγοράζω...δεν εχω πρόβλημα μια δυο φορες το μήνα να δινω 20-30ευρώ...

Αλλα και μερικά θα τα κατεβάσω απο τα γνωστά "μαγαζιά"...

Φιλε gr1zac γιατι κοιτάς για Kobo λόγο ελληνικών που δεν σε καλύπτει το kindle...;

Αυτο που ρωτησα τελικα αν εχω εγω μερικα βιβλια μπορω να τα δωσω κ αλλου μόνο με ξεκλείδωμα Ε..;

Κλείνω πιο πολυ στο Kobo Clara HD

Το "κλείδωμα" είναι συνήθως το DRM του βιβλίου. 

Εάν ψάξεις DRM + calibre όλο και κάτι θα βρεις δίχως να χρειαστεί να επηρρεαστείς καθόλου στο πια συσκευή "διαβάζει" τα βιβλία σου.

Όπως σωστά σε είπαν, το σημαντικότερο είναι ο τύπος αρχείου. Δηλαδή τα PDF και εάν αυτά είναι σκαναρισμένα. Αυτά θα σε δημιουργήσουν τα περισσότερα προβλήματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα,

ίσως να βοηθήσει μερικούς όσον αφορά τις αγορές τους:

Τα ebook readers δεν έχουν το σύντομο κύκλο ζωής ενός υπολογιστή/κινητού/τάμπλετ, γιατί δεν έχουν βγει τα τελευταία 10 χρόνια παρά μόνο μικρές τεχνολογικές αναβαθμίσεις.

Αν δεν αλλάξει κάτι, είναι μια αγορά για πολλά χρόνια, το θέμα είναι να έχεις χρόνο να διαβάζεις και να σε βολέψει η συσκευή. 

Έχω το Kobo Aura One από το 2016 (αγορασμένο στα 250€), αν το έχανα σήμερα πάλι το ίδιο θα αγόραζα. Δεν έχει βγει κάτι καλύτερο για μένα 4 χρόνια μετά.

Επίσης ένα Kindle DX από το 2010 που αν η μπαταρία του άντεχε θα το χρησιμοποιούσα χωρίς πρόβλημα.

Το Kobo παίρνει ακόμη firmware updates και γενικά είναι πιο βολικό σαν πλατφόρμα από το kindle. Από την άλλη και με kindle να ήμουνα, δε θα με πείραζε να κάνω μια διαδικασία 1 λεπτού στο calibre για να μετατρέψω ένα νέο βιβλίο για να το διαβάσω τις επόμενες βδομάδες. 

 

Επεξ/σία από caasi70
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, caasi70 είπε

Καλημέρα,

ίσως να βοηθήσει μερικούς όσον αφορά τις αγορές τους:

Τα ebook readers δεν έχουν το σύντομο κύκλο ζωής ενός υπολογιστή/κινητού/τάμπλετ, γιατί δεν έχουν βγει τα τελευταία 10 χρόνια παρά μόνο μικρές τεχνολογικές αναβαθμίσεις.

Αν δεν αλλάξει κάτι, είναι μια αγορά για πολλά χρόνια, το θέμα είναι να έχεις χρόνο να διαβάζεις και να σε βολέψει η συσκευή. 

Έχω το Kobo Aura One από το 2016 (αγορασμένο στα 250€), αν το έχανα σήμερα πάλι το ίδιο θα αγόραζα. Δεν έχει βγει κάτι καλύτερο για μένα 4 χρόνια μετά.

Επίσης ένα Kindle DX από το 2010 που αν η μπαταρία του άντεχε θα το χρησιμοποιούσα χωρίς πρόβλημα.

Το Kobo παίρνει ακόμη firmware updates και γενικά είναι πιο βολικό σαν πλατφόρμα από το kindle. Από την άλλη και με kindle να ήμουνα, δε θα με πείραζε να κάνω μια διαδικασία 1 λεπτού στο calibre για να μετατρέψω ένα νέο βιβλίο για να το διαβάσω τις επόμενες βδομάδες. 

Έτσι είναι, έχουν σημειωθεί βελτιώσεις βέβαια, οι οθόνες είναι ποιοτικότερες με καλύτερη αντίθεση, το hardware ισχυρότερα και αποκρίνονται καλύτερα οι αλλαγές στις σελίδες ή το φόρτωμα pdf αλλά σε βάθος χρόνου οι αλλάγες δεν γίνονται και με ραγδαίους ρυθμούς, είναι μια αγορά που θα σου κρατήσει χρόνια. Αυτό μάλλον ήταν και τροχοπέδη για την ανάπτυξη τους, αν όλοι θέλαμε να τα αλλάζαμε ανά χρόνο θα  υπήρχε και μεγαλύτερος ζήλος από τις εταιρείες να μας προσφέρουν βελτιωμένα προϊόντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, caasi70 είπε

Καλημέρα,

ίσως να βοηθήσει μερικούς όσον αφορά τις αγορές τους:

Τα ebook readers δεν έχουν το σύντομο κύκλο ζωής ενός υπολογιστή/κινητού/τάμπλετ, γιατί δεν έχουν βγει τα τελευταία 10 χρόνια παρά μόνο μικρές τεχνολογικές αναβαθμίσεις.

Αν δεν αλλάξει κάτι, είναι μια αγορά για πολλά χρόνια, το θέμα είναι να έχεις χρόνο να διαβάζεις και να σε βολέψει η συσκευή. 

Έχω το Kobo Aura One από το 2016 (αγορασμένο στα 250€), αν το έχανα σήμερα πάλι το ίδιο θα αγόραζα. Δεν έχει βγει κάτι καλύτερο για μένα 4 χρόνια μετά.

Επίσης ένα Kindle DX από το 2010 που αν η μπαταρία του άντεχε θα το χρησιμοποιούσα χωρίς πρόβλημα.

Το Kobo παίρνει ακόμη firmware updates και γενικά είναι πιο βολικό σαν πλατφόρμα από το kindle. Από την άλλη και με kindle να ήμουνα, δε θα με πείραζε να κάνω μια διαδικασία 1 λεπτού στο calibre για να μετατρέψω ένα νέο βιβλίο για να το διαβάσω τις επόμενες βδομάδες. 

Συμφωνώ και διαφωνώ σε αυτά που γράφεις. 

|

Ναι μεν η τεχνολογία της οθόνης δεν άλλαξε από το '16, αλλά ευτυχώς οι "μικρές" εταιρίες έχουν κάνει τεράστια άλματα να φέρουν το google play στις συσκευές. Επίσης το HW είναι πολύ, πολύ πιο ισχυρό σε πολλές συσκευές.

Έτσι "δύσκολα" αρχεία, όπως PDF/cbr, είναι πολύ περισσότερο διαχειρίσιμα από τις νεότερες συσκευές.

Βέβαια εάν ο μόνος σκοπός της συσκευής είναι διάβασμα λογοτεχνικών βιβλίων με μηδενικές εικόνες σε native φορμάτ (αλά epub-mobi), τότε η διαφορά είναι σχεδόν κυριολεκτικά μηδενική από το ~2013. 

|

Όσον αφορά το DX, εδώ θα διαφωνήσω κάθετα. 

Το DX είναι παλιό και πολύ αργό, ακόμη και εάν δεν πάρουμε υπ'όψην την τεχνολογία οθόνης και την έλλειψη φωτισμού. Λόγω μεγέθους ήταν προσανατολισμένο σαν PDF reader. 

Κάτι που δεν έκανε ιδιαίτερα καλά, λόγω περιορισμένου χώρου και αδύναμου HW. 

Οι σημερινές προτάσεις στις 9.7" είναι πολύ, πολύ πιο ικανές. Από όλες τις απόψεις. 

Προσωπικά θεωρώ ότι δεν υπάρχει καν σύγκριση. 

Όποιος θέλει τέτοιο μέγεθος ebook reader θα κάνει καλά να αγοράσει σύγχρονη συσκευή.

εδιτ: Φυσικά ξέχασα τις νέες έγχρωμες οθόνες. Ήδη συζητιέται ότι η δεύτερη γενιά είναι υπό κατασκευή και φυσικά όταν βγουν σε μεγαλύτερα μεγέθη θα είναι η επιλογή για τα μεγάλα μεγέθη. 

Επεξ/σία από LongTom
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...