Προς το περιεχόμενο

E-book reader?


kotlid

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για το pdf συμφωνώ, ποτέ δε φόρτωσα pdf στο kindle: δε μπορεί. Αλλά το χάρηκα πολύ σα συσκευή με τα mobi.

Kαι στο kobo δεν είναι σωστή εμπειρία διαβάσματος το pdf όπως το epub. 

H γνώμη μου είναι ότι ένα ipad είναι η λύση για όποιον θέλει pdf.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

52 λεπτά πριν, caasi70 είπε

Για το pdf συμφωνώ, ποτέ δε φόρτωσα pdf στο kindle: δε μπορεί. Αλλά το χάρηκα πολύ σα συσκευή με τα mobi.

Kαι στο kobo δεν είναι σωστή εμπειρία διαβάσματος το pdf όπως το epub. 

H γνώμη μου είναι ότι ένα ipad είναι η λύση για όποιον θέλει pdf.

Πάλι διαφωνούμε. 

Με τις τελευταίες γενιές μεγάλων ebook reader, όπως το onyx boox note που έχω, το μόνο που λείπει είναι το χρώμα. 

Εξαιρετική απόδοση στα PDF. 

Τέλος πάντων, γούστα και διαφορετικές ανάγκες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε @LongTom το Onyx το αγορασες απο Ελλάδα...;

Είδα το onyx boox poke 2(android 9) αλλα Ελλάδα δεν υπάρχει καποιος να το πουλάει μονο απο aliexpress μεσω Ισπανιας το βρίσκω.

Εχεις καλές εντυπώσεις γενικά σαν εταιρία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, gagarin είπε

Φιλε @LongTom το Onyx το αγορασες απο Ελλάδα...;

Είδα το onyx boox poke 2(android 9) αλλα Ελλάδα δεν υπάρχει καποιος να το πουλάει μονο απο aliexpress μεσω Ισπανιας το βρίσκω.

Εχεις καλές εντυπώσεις γενικά σαν εταιρία;

Όχι μένω Σουηδία.

Το onyx boox note το πήρα από εδώ.

Το onyx boox poke 2 colour από εδώ.

Η εταιρία είναι η creme de la creme της κατηγορίας κατ' εμέ.

Το καλύτερο HW και ίσως το καλύτερο SW για διάβασμα.  

Βέβαια πληρώνεις πολλά που ίσως δεν είναι ακριβώς VfM.

Στην πλειονότητα των χρηστών ένα φτηνότερο, αν και αρκετά λιγότερο ικανό (και αρκετά πιο αργό σε πολλές περιπτώσεις) kindle-pocketbook-kobo θα είναι υπεραρκετό, δίχως να τους λείψει τίποτα σημαντικό. 

Προσωπικά πάω για τα τοπ μοντέλα επειδή διαβάζω πολύ, πολλά και διαφορετικά βιβλία(με αντίστοιχα "περίεργα" αρχεία) και γενικότερα είναι ψευτοχόμπι να μαζεύω/αγοράζω τέτοιες συσκευές. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, gagarin είπε

Φιλε @LongTom το Onyx το αγορασες απο Ελλάδα...;

Είδα το onyx boox poke 2(android 9) αλλα Ελλάδα δεν υπάρχει καποιος να το πουλάει μονο απο aliexpress μεσω Ισπανιας το βρίσκω.

Εχεις καλές εντυπώσεις γενικά σαν εταιρία;

Πριν μερικούς μήνες εγώ το είχα αγοράσει (το Onyx Boox Note 2), με είχε βοηθήσει ο LongTom στην επιλογή. Το είχα αγοράσει από το https://ereader.store/ και είχα παραλάβει σε μερικές μέρες μέσα, κόβουν και τιμολόγιο αν θέλει και μπορεί κάποιος.

Επιβεβαιώνω ότι είναι καταπληκτικό σαν reader, καλή μπαταρία, γρήγορο, τρίτες εφαρμογές, πρόσβαση σε διάφορα σάιτ. 

Να πω την αμαρτία μου καμιά φορά προτιμάω την απλότητα του pocketbook που είχα και έσπασα.

3 λεπτά πριν, LongTom είπε

Το onyx boox poke 2 colour από εδώ.

 

Ωπ, με το που δημοσίευσα είδα και την απάντηση σου.

Έχεις πάρει το έγχρωμο και δεν έχεις πει ακόμα εντυπώσεις; :-)

Πως είναι; Το έχεις χρησιμοποιήσει σε κόμικς ή περιοδικά με φωτογραφίες;

Επεξ/σία από Conan2046
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκεφτόμουν να αγοράσω το Kobo Forma αλλά βλέπω ότι υπάρχουν κάποια screen issues.

Έχει κανείς το συγκεκριμένο μοντέλο;

Τώρα προσανατολιζομαι προς το Kobo Libra H20 (ή προς το Kindle Oasis 3). 

Έχω αρκετά pdf στην λίστα για αυτό τείνω προς αυτές τις επιλογές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Conan2046 είπε

Πριν μερικούς μήνες εγώ το είχα αγοράσει (το Onyx Boox Note 2), με είχε βοηθήσει ο LongTom στην επιλογή. Το είχα αγοράσει από το https://ereader.store/ και είχα παραλάβει σε μερικές μέρες μέσα, κόβουν και τιμολόγιο αν θέλει και μπορεί κάποιος.

Επιβεβαιώνω ότι είναι καταπληκτικό σαν reader, καλή μπαταρία, γρήγορο, τρίτες εφαρμογές, πρόσβαση σε διάφορα σάιτ. 

Να πω την αμαρτία μου καμιά φορά προτιμάω την απλότητα του pocketbook που είχα και έσπασα.

Ωπ, με το που δημοσίευσα είδα και την απάντηση σου.

Έχεις πάρει το έγχρωμο και δεν έχεις πει ακόμα εντυπώσεις; :-)

Πως είναι; Το έχεις χρησιμοποιήσει σε κόμικς ή περιοδικά με φωτογραφίες;

Καμία δύο σελίδες πίσω θα δεις τις εντυπώσεις μου. 
Το έκανα ποστ στις 22 Αυγούστου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά κατέληξα στο  Pocketbook touch hd 3...

Ο λόγος είναι ότι δεν θέλω να ξεφύγω χρηματικά σε μια κατηγορία που δεν ξέρω κατά ποσό θα με βολεψει(αν κ πιστεύω ότι θα με βολέψει πολύ) και δεύτερον έχει αυτά που ακριβώς θελω...

απλο και κάνει την δουλειά του τίμια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, gagarin είπε

Τελικά κατέληξα στο  Pocketbook touch hd 3...

Ο λόγος είναι ότι δεν θέλω να ξεφύγω χρηματικά σε μια κατηγορία που δεν ξέρω κατά ποσό θα με βολεψει(αν κ πιστεύω ότι θα με βολέψει πολύ) και δεύτερον έχει αυτά που ακριβώς θελω...

απλο και κάνει την δουλειά του τίμια

Ίσως η καλύτερη επιλογή στις 6" για τον μέσο χρήστη.

Εξαιρετικό VfM δίχως πολλές παραχωρήσεις.

Καλή ποιότητα, HW και λογισμικό.

Λάτρεψα το δικό μου (touch hd 2) για σχεδόν 3.5 χρόνια, έως τον Αύγουστο που πήρα το poke 2 colour.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, LongTom είπε

Ίσως η καλύτερη επιλογή στις 6" για τον μέσο χρήστη.

Εξαιρετικό VfM δίχως πολλές παραχωρήσεις.

Καλή ποιότητα, HW και λογισμικό.

Λάτρεψα το δικό μου (touch hd 2) για σχεδόν 3.5 χρόνια, έως τον Αύγουστο που πήρα το poke 2 colour.

Σε ευχαριστώ πολύ για την καθοδήγηση φίλε!!!

για άλλο πήγαινα αλλά μετά από την δίκη σου πρόταση στο αρχικό ποστ - αρκετά reviews είδα ότι όντως σε αυτά τα χρήματα είναι από τα καλύτερα...

Κάτι άσχετο / σχετικό για θήκη τι προτείνεις;αυτές που είναι σαν βιβλίο η να πάρω μια που μπαίνει όλο μέσα κ το βγάζω όταν το χρειάζομαι; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, gagarin είπε

Σε ευχαριστώ πολύ για την καθοδήγηση φίλε!!!

για άλλο πήγαινα αλλά μετά από την δίκη σου πρόταση στο αρχικό ποστ - αρκετά reviews είδα ότι όντως σε αυτά τα χρήματα είναι από τα καλύτερα...

Κάτι άσχετο / σχετικό για θήκη τι προτείνεις;αυτές που είναι σαν βιβλίο η να πάρω μια που μπαίνει όλο μέσα κ το βγάζω όταν το χρειάζομαι; 

Για την θήκη, είναι 100% δική σου επιλογή. 

Προσωπικά δεν αγόρασα ποτέ θήκες για συσκευές κάτω των 8".

Είχα μια που είχε το orizon στο κουτί από το μακρινό 2009 που ήταν τύπου sleeve και απλά έβαζα τις συσκευές μέσα όταν ταξίδευα.

Η πρώτη τύπου βιβλίου που έχω είναι για το poke 2 color που ήταν στο bundle. 

Αμφότερες βολικές είναι και μπορούν να προστατεύσουν την συσκευή στα ταξίδια. 

Το τι προτιμάς, μάλλον θα το δεις από το τι έχεις στο κινητό σου ή στο tablet.

Πάντως πολλοί φίλοι εδώ έχουν θήκες για τις 6αρες συσκευές, έτσι ίσως ξέρουν καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/9/2020 στις 6:25 ΜΜ, LongTom είπε

Όχι μένω Σουηδία.

Το onyx boox note το πήρα από εδώ.

Το onyx boox poke 2 colour από εδώ.

Η εταιρία είναι η creme de la creme της κατηγορίας κατ' εμέ.

Το καλύτερο HW και ίσως το καλύτερο SW για διάβασμα.  

Βέβαια πληρώνεις πολλά που ίσως δεν είναι ακριβώς VfM.

Στην πλειονότητα των χρηστών ένα φτηνότερο, αν και αρκετά λιγότερο ικανό (και αρκετά πιο αργό σε πολλές περιπτώσεις) kindle-pocketbook-kobo θα είναι υπεραρκετό, δίχως να τους λείψει τίποτα σημαντικό. 

Προσωπικά πάω για τα τοπ μοντέλα επειδή διαβάζω πολύ, πολλά και διαφορετικά βιβλία(με αντίστοιχα "περίεργα" αρχεία) και γενικότερα είναι ψευτοχόμπι να μαζεύω/αγοράζω τέτοιες συσκευές. 

Τελικά κατέληξα και εγώ στο Onyx Boox Note 2. Αφενός γιατί στα αρχικά που ήθελα,  Kobo Forma και Libre H2O, υπάρχουν μερικά προβλήματα με τον φωτισμό της οθόνης, και δεν θέλω να το ρισκάρω, και αφετέρου γιατί θέλω σχετικά μεγάλη οθόνη για την ανάγνωση PDF. Νομίζω το μέγεθος του  Onyx Boox Note 2 συνδυάζει εργονομία, ευκολία κατά την μεταφορά και πλεονεκτήματα στην ανάγνωση PDF. 

Σκέφτομαι και εγώ να το πάρω από την https://ereader.store/ και επειδή έχετε κάνει ήδη συναλλαγή ( @LongTom @Conan2046 ) θα ήθελα να μου πείτε τι πρέπει να προσέξω.

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, leonidas1979 είπε

Τελικά κατέληξα και εγώ στο Onyx Boox Note 2. Αφενός γιατί στα αρχικά που ήθελα,  Kobo Forma και Libre H2O, υπάρχουν μερικά προβλήματα με τον φωτισμό της οθόνης, και δεν θέλω να το ρισκάρω, και αφετέρου γιατί θέλω σχετικά μεγάλη οθόνη για την ανάγνωση PDF. Νομίζω το μέγεθος του  Onyx Boox Note 2 συνδυάζει εργονομία, ευκολία κατά την μεταφορά και πλεονεκτήματα στην ανάγνωση PDF. 

Σκέφτομαι και εγώ να το πάρω από την https://ereader.store/ και επειδή έχετε κάνει ήδη συναλλαγή ( @LongTom @Conan2046 ) θα ήθελα να μου πείτε τι πρέπει να προσέξω.

Ευχαριστώ!

Εξαιρετική επιλογή, είναι πραγματικά πολύ γρήγορο και έχει ίσως το καλύτερο native λογισμικό για τέτοιες δουλειές. 

Αλλά επειδή μόλις ανακοίνωσαν τα νέα μοδέλα, θα σε πρότεινα να περιμένεις να δεις το note 3 πριν επιλέξεις. Όπως και τις νέες συσκευές με χρώμα. 

Από την άλλη ίσως πρέπει να περιμένεις κάμποσους μήνες για το note 3.

Επίσης έβγαλαν το note air, το οποίο βλέπω είναι φτηνότερο από τα κλασσικά note, αν και με λιγότερη RAM, μισό αποθηκευτικό χώρο και ίσως πιο αδύναμο επεξεργαστή. Δεν ξέρω αν αξίζει τα λιγότερα λεφτά όταν χάνεις το μεγάλο πλεονέκτημα του HW. 

Εγώ μάλλον θα δω τι παίζει με το Max Lumi, εφόσον είναι το πρώτο 13.3" με φως. Κάτι που περίμενα κυριολεκτικά μια πενταετία και βάλε. 

|

Προσωπικά δεν είχα κανένα πρόβλημα, πέραν ότι λόγω Γερμανίας το στέλνουν με DHL την οποία απεχθάνομαι ως εταιρία λόγω άλλων συμβάντων όταν ήμουν Γερμανία. 

Ο τύπος που το έχει συχνάζει(ε) για χρόνια στο mobileread.com, με επικοινωνία με τους πιθανούς πελάτες και μέλη του φόρουμ, έτσι δεν είναι τελείως τυχαίος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ούτε εγώ είχα κανένα πρόβλημα, παράγγειλα, πλήρωσα με πιστωτική και έκοψα τιμολόγιο (Invoice) και σε μερικές μέρες το είχα στα χέρια μου.

Εν τω μεταξύ ψάχνω να δω την διαφορά μεταξύ του Nova 2 και του καινούριου kon-tiki και δεν βλέπω κάποια πλην της τιμής που είναι φθηνότερο το καινούριο.

Επεξ/σία από Conan2046
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρομερή προσφορά από τις 29 Σεπτέμβρη!

Έχουν στοκ για το kindle DX.

Επίσημα από την amazon μόλις στα 199ντάλαρς δίχως μεταφορικά για μια συσκευή του 2009/10.

Μετά λένε πως έγινε ο Μπέζος(όχι του 50:50) τόσο πλούσιος, βρήκαν κανένα ξεχασμένο στοκ και σε λέει όλο και κάποιος θα βρεθεί να το πάρει εφόσον λέγεται kindle... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...