Προς το περιεχόμενο

Lost - The Final Season (Spoilers Free Up To Season 5)


Sellers

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Διαφωνω με τον konnak στην ολη μυθολογικη καταληξη της σειρας, εμενα μου αρεσει αυτο, δηλαδη παντοτε σειρες/ταινιες με στοιχεια φαντασιας,μυθολογιας,θρησκειας μου κινουν το ενδιαφερον περισσοτερο απο απλες scifi η περιπετειες.Τεσπα, γουστα ειναι αυτα, παμε παρακατω.

 

Περί γούστων κολοκυθόπιτα, στο κάτω κάτω μου άρεσε το επεισόδιο. Πλέον όμως έχω πάθει το ίδιο που ο tzinos έπαθε πιο πριν από μένα: πλέον δεν έχω την κάψα, γιατί το όλο στόρι δεν είναι mindblowing. Δεν είναι mindblowing γιατί δεν μπορώ να πω "wow" όταν συνεχώς αλλάζουν οι συνθήκες και συμβάσεις μιας σειράς. Η δικιά μου οπτική για το Lost είναι κάπως έτσι:

 

 

Μέχρι και το τέλος της 5ης σεζόν, η ιστορία κινείται μεταξύ πολλών ψευδοεπιστημονικών παραδοχών. Σε μια ιστορία που όλες οι σεζόν έχουν sci-fi καταβολές (μέχρι και time-travel, ήμαρτον δηλαδή) υπάρχουν πολλά παράπλευρα μυστήρια, που όλοι προσπαθούν να λύσουν/συνδέσουν με όλα όσα ήδη ξέρουν. Βάλε και όλο το background των χαρακτήρων, η έξω ζωή τους μέχρι το ατύχημα, οι "συμπτώσεις", κτλ. Και όλο το feedback που παίρνουν οι δημιουργοί από τη 2η κιόλας σεζόν είναι προς αυτή την κατεύθυνση (θυμηθείτε την εξίσωση Valenzetti). Όλο το νόημα πίσω από την ερώτηση που κάναμε όλοι σε κάποια φάση "θα καταφέρουν να απαντήσουν τα ερωτήματα;" κρύβεται στην σιωπηρή διευκρίνηση "με λογικές απαντήσεις". Δηλαδή, αν είναι να εξηγήσουν τον κόσμο που έχουν χτίσει εδώ και 5 χρόνια με λύσεις τύπου αιγυπτιακή/ελληνική θεότητα, μετεμψύχωση/μετενσάρκωση, body possession, κατάρες και μαύρος καπνός=το_κακό_το_αιγυπτιακό_πνεύμα_που_θα_σε_κάνει_ντα, κύκλους στάχτης και κόκκινους κύκλους (lol), ε χαίρω πολύ, και εγώ το κάνω αυτό. Και όλοι το κάνουμε αυτό. Και τελικά, έχω διαβάσει πάρα πολλές θεωρίες, που έλεγα "μα τι μαλακίες κάθεται και σκέφτεται ο καθένας" και εν τέλει ήταν όλες πολύ καλύτερες και πιο τεκμηριωμένες από το έκτρωμα που βλέπω να έχουν στο μυαλό τους οι δημιουργοί σαν λύση. Και στο κάτω κάτω και το Heroes το έκανε και ήταν και πιο ειλικρινές, από την αρχή είχε την κατεύθυνση αυτή. Αλλά για κάποιο λόγο αυτό το θάψαμε πολύ νωρίς - σύμφωνοι, παίζει πολύ μεγάλο ρόλο το ότι ξεφούσκωσε στο τέλος της 1ης δικής του σεζόν και μετά δεν είχε σαφή κατεύθυνση, αλλά εν τέλει κάτι παρόμοιο δεν συμβαίνει και με το Lost; Τέλος πάντων, έστω ότι έχεις αυτή τη μυθολογική τάση. Γιατί χαραμίζεις 5 σεζόν χωρίς να έχεις σαφή τέτοιο προσανατολισμό και μόλις στο τελευταίο επεισόδιο της 5ης σεζόν βάζεις κάτι από το οποίο δεν μπορείς να κάνεις κωλοτούμπα - εννοώ την... κατάληψη του σώματος του Λοκ από τον Κώστα. Και θες να μου πεις (κε Cuse και κε Lindelof) και να με πείσεις ότι το είχες εξαρχής στο μυαλό σου; Από την 1η σεζόν; Και τότε τι μου τσαμπουνάς Dharma, καταπακτή, time-travel, παράλληλα σύμπαντα, Faraday (και ότι αυτό συνεπάγεται - constants, lamppost, κτλ.) και ταυτόχρονα αιγυπτιακές θεότητες, κατάρες, και λοιπές μυθοπαρακρούσεις; Θα μου πεις, και πως θες φίλε konnak να εξηγήσουν ένα τέρας μαύρου καπνού, ένα ημι-πνεύμα Jacob, το ότι το νησί γιατρεύει, το ότι ο Λοκ περπατάει, και τόσα άλλα; Ε μα αυτό είναι το θέμα, γι' αυτό βλέπουμε αυτή τη σειρά 5 χρόνια, γιατί πιστεύαμε ότι υπήρχε ένα masterplan που όλα αυτά θα τα εξηγούσε ικανοποιητικά με γήινη λογική. Γιατί όποιος σκεφτόταν από την αρχή θεούς και δαίμονες ποιος ο λόγος να το ψάχνει; Εννοώ, γιατί να ψάχνεις συσχετίσεις και απαντήσεις σε έναν μυθολογικό κόσμο του οποίου η λειτουργία δεν σου έχει αποσαφηνιστεί (έστω κάποιες μικρές συμβάσεις* ρε αδερφέ); Παρ' όλα αυτά, υπήρχαν κάποιες θεωρίες που ακόμα και μέχρι το τέλος της 4ης σεζόν μπορούσαν να δώσουν ένα απίστευτα mindblowing closure στη σειρά, με ψευδοεπιστημονικές εξηγήσεις και ελάχιστα καθαρά μεταφυσικά στοιχεία - θα μπορούσαμε δηλαδή να κάνουμε κάποιους μικρούς συμβιβασμούς γιατί το αποτέλεσμα θα ήταν εκπληκτικό. Μια τέτοια θεωρία που την έχω ξανααναφέρει ήταν η timeloop theory: αν μπορούσαν απλά να την αντιγράψουν η σειρά θα έμενε στην ιστορία. Ποιο το νόημα όμως για αναζητήσεις και ποιο το μυστήριο σε έναν κόσμο που κυριαρχείται από παντοδύναμες θεότητες; Κανένα, πλέον η σειρά δεν είναι μυστηρίου αλλά καθαρά φαντασίας και απλά παρακολουθούμε να δούμε τι θα γίνει. Ποιο το νόημα να ψάξεις τι θα γίνει στην εναλλακτική timeline όταν βλέπεις στο νησί να προσπαθούν να γλιτώσουν από τον Κώστα που ανά πάσα στιγμή γίνεται καπνός (lol) και σε σκοτώνει αμά λάχει; Ποιο το ενδιαφέρον δηλαδή για την εναλλακτική πραγματικότητα, αφού ότι είναι να γίνει θα γίνει διαμέσου μιας διαδικασίας που δεν ξέρεις (αφού πλέον τα πάντα μπορούν να συμβούν στο στρουμφονήσι και την στρουμφοσειρά: δεν υπάρχουν κανόνες, ούτε καν συμβάσεις, που να διέπουν την ροή της ιστορίας, οπότε why bother; Πείτε ό,τι είναι να πείτε να τελειώνουμε).

 

* Όσον αφορά τις συμβάσεις.

Ακολουθούν πιθανά spoilers για την σειρά Carnivale, αν κάποιος δεν θέλει να ξέρει τίποτα πριν τη δει, ας μην το διαβάσει καλύτερα (αν και δεν λέω τρελές λεπτομέρειες)

 

Θα μου πεις, τι συμβάσεις περιμένεις από μια σειρά που βασίζεται εν τέλει σε δράση οντοτήτων με θεϊκές ιδιότητες; Πως απαιτείς περιορισμούς στο τι μπορεί να γίνει σε έναν τέτοιο κόσμο; Και όμως, εδώ μπορώ να φέρω το αντιπαράδειγμα του Carnivale, σειρά που από την αρχή έχει μυθολογικό προσανατολισμό, individuals με θεϊκές ιδιότητες (προφήτες), μη γραμμική αφήγηση σε πολλά σημεία και γενικά πολύ μυστήριο για το τι θα συμβεί, τι έχει συμβεί και πώς θα συμβεί. Και όλα αυτά τα κάνει όντας ειλικρινές προς τον θεατή (από την πρώτη στιγμή φανερώνει ότι ο κόσμος του δεν είναι πραγματικός). Το Lost θα ήθελε να είναι Carnivale και το Carnivale να είναι Lost. Εξηγούμαι:

Το Lost θα ήθελε να είναι Carnivale, γιατί ουσιαστικά μοιάζει πολύ η κατεύθυνσή του - μυθολογικά, καλό/κακό, μεγάλοι αντίπαλοι, πιόνια, αιώνια μάχη, κτλ - αλλά χαράμισε 5 σεζόν ακροβατώντας μεταξύ mystery και sci-fi, και αυτό που θα βγει σαν αποτέλεσμα θα είναι και άνισο και βιαστικό και μακρόσυρτο και δειλό (lol, ναι όλα αυτά μαζί)

και

το Carnivale θα ήθελε (και θα ήθελα) να είναι Lost ώστε να έχει τις 6 σεζόν που χρειαζόταν ώστε να είναι ένα ολοκληρωμένο και όχι ένα πετσοκομμένο αριστούργημα. Αυτοί τουλάχιστον ήξεραν τι έκαναν. Ειρωνεία, δεν είχαν την ευκαιρία να το πραγματοποιήσουν. Και καθόμαστε 5 χρόνια και ασχολούμαστε με τους μυρωδιάδες που προσπαθούν να κάνουν ένα κολλάζ άλλων σειρών και βιβλίων, παρουσιάζοντας έναν 6χρονο αχταρμά που πραγματικά μόνο ο Σούπερμαν του λείπει να έρθει από τον ουρανό να σώσει την Κέητ (lol).

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλά, πλάκα κάνετε ότι δεν σας άρεσε...

 

 

Ποια παράλληλα σύμπαντα;;; Το ένα συμβαίνει το 2004 και το άλλο το 2007. ΤΟ αεροπλάνο προσγειώνεται κανονικά, λίγες ώρες μετά την απογείωση του.

Στο νησί, έχουν περάσει 3 χρόνια, έζησαν εκεί (Sawer, Juliet κτλ) ενώ οι Oceanic 6 γύρισαν 3 χρόνια και ξαναπήγαν.

 

Δεν ξέρω αν είναι flash-farward αυτό που βλέπουμε

 

 

 

 

 

* Η στάχτη εμπόδιζε τον μαύρο να κάνει κακό. Ο Χιούγκο πρέπει να "έσπασε" τον κύκλο του καπνό όταν σκόνταψε και αυτό ανάγκασε τον jackob να φύγει από το σπίτι.

 

 

 

Κάτσε melody

 

 

Τι εννοείς οι Oceanic 6 γύρισαν 3 χρόνια και ξαναπήγαν? Αφού μιλάμε για alternate timeline. :/

 

Η στάχτη εμποδίζει τον καπνό να μπει μέσα στον κύκλο (υποθέτω και να βγει). Γιατί ο Jacob να φύγει από την καλύβα αφού ούτως ή άλλως δεν μπορεί να τον πειράξει. :/

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ειδα κι εγω!

Πρωτη ωρα μετρια, δευτερη ωρα σουπερ! Συνολικα δηλαδη μια πολυ καλη πρεμιερα.

 

Το οτι ξεπηδησαν μερικα ερωτηματα ακομα ηταν φυσικο κι αναμενομενο, προφανως συνδυασμενα με τις νεες καταστασεις θα δωσουν απαντησεις σε "ματσακια" ερωτηματων προς το τελος, που εχουν να κανουν με ολη τη σειρα.

Ηδη μαθαμε ενα σωρο πραγματα.

 

Διαφωνω με τον konnak στην ολη μυθολογικη καταληξη της σειρας, εμενα μου αρεσει αυτο, δηλαδη παντοτε σειρες/ταινιες με στοιχεια φαντασιας,μυθολογιας,θρησκειας μου κινουν το ενδιαφερον περισσοτερο απο απλες scifi η περιπετειες.Τεσπα, γουστα ειναι αυτα, παμε παρακατω.

 

 

 

Αρα στην καμπινα ηταν εξαρχης ο Τζεικομπ, εφοσον ηταν περιτρυγυρισμενη με την σταχτη? Τοτε γιατι η Ιλανα ειχε πει οτι την χρησιμοποιουσε αλλος τοσο καιρο?

 

 

Οχι ο κακος ηταν στην καλυβα. Αυτος δεν μπορει να περασει απο το μπαρουτι/σταχτη. Γιαυτο και αυτοι στον ναο βαζουν τετοιο γυρω απο τον ναο. Οταν ειπε ο κακος οτι θελει να παει σπιτι του νομιζω ενοουσε τον ναο

 

 

 

μια θεωρια: Η σιντι οταν ειδε τους losties στον ναο ειπε ειμασταν μαζι στην πρωτη πτηση αρα νομιζω οτι τελικα σωθηκαν το 2004 αλλα κοντα στο 2007 ξαναεπεσαν με το αεροπλανο Απλως μια θεωρια

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O M G!!!!!!!!

 

Σκεφτηκα κατι μολις τωρα και θελω την προσοχη σας , αφου σκεφτομαι να το πατενταρω κιολας :P

 

Λοιπον

 

 

 

Πιστευω πως τα 2 αυτα timelines επηρεαζουν το ενα το αλλο.

Ειδαμε τον Τζακ να εχει πληγη στο λαιμο(ισως λογω της πτωσης στο αλλο).

Ειδαμε να χανεται το πτωμα του Κριστιαν.

Ειδαμε να χανονται τα μαχαιρια του Λοκ.

Και τα 2 βρισκονται στο "δικο μας" timeline.

 

Και ερχομαι τωρα να πω πως ο ΛΟΚ ΣΤΟ ΝΗΣΙ ΠΕΡΠΑΤΗΣΕ ΕΠΕΙΔΗ Ο ΤΖΑΚ ΣΤΟ ΑΛΛΟ TIMELINE ΤΟΝ ΕΚΑΝΕ ΚΑΛΑ!

 

 

 

 

Κουφαθηκε κανεις? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να υπάρχει αυτή η

alternate timeline? Πως γίνεται μετά που έσκασε η βόμβα ΚΑΙ να μην έπεσε το αεροπλάνο ΚΑΙ να επέστρεψαν στο 2007 στο νησί? Πως στο καλό επέζησαν από την έκρηξη μιας πυρηνικής βόμβας και το βασικότερο πως στο καλό αυτά τα 2 timeline θα γίνουν ένα μετά το 1/3 των επεισοδίων?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, πλάκα κάνετε ότι δεν σας άρεσε...

ΤΟ πρώτο μέρος μας την έφερε, δεν έδειξε τίποτε (το είδα δει την Κυριακή), αλλά το 2ο μέρος..... ΧΩΡΙΣ ΑΝΑΣΑ ΤΟ ΕΙΔΑ!

 

Για μένα; Όλα αρχίζουν και έχουν νόημα.

 

Πάμε να ξεκαθασίσουμε όμως κάτι:

 

 

 

Ποια παράλληλα σύμπαντα;;; Το ένα συμβαίνει το 2004 και το άλλο το 2007. ΤΟ αεροπλάνο προσγειώνεται κανονικά, λίγες ώρες μετά την απογείωση του.

Στο νησί, έχουν περάσει 3 χρόνια, έζησαν εκεί (Sawer, Juliet κτλ) ενώ οι Oceanic 6 γύρισαν 3 χρόνια και ξαναπήγαν.

 

Δεν ξέρω αν είναι flash-farward αυτό που βλέπουμε

 

 

 

 

 

* Ο μαύρος, ή μούσιας ή καπνός ή Κώστας (!!!) πρέπει να λέει το ναό για σπίτι του, δεν πιστεύω ότι απλά θέλει να γυρίσει τον "έξω κόσμο".

 

* Το νερό έχει αυτό το χρώμα γιατί ο Jackob δεν υπάρχει (λέω εγώ).

 

* Η στάχτη εμπόδιζε τον μαύρο να κάνει κακό. Ο Χιούγκο πρέπει να "έσπασε" τον κύκλο του καπνό όταν σκόνταψε και αυτό ανάγκασε τον jackob να φύγει από το σπίτι.

 

 

 

Μια χαρά πρεμιέρα, είπα, με κομμένη ανάσα το βλέπεις. Στα τελευταία λεπτά κοιτούσα το χρόνο και παρακαλούσα για λίιιιγο ακόμη. Ποιος περιμένει τώρα τόσες μέρες!!!

 

Μα αυτό εννοώ, σε ικανοποιούν εσένα τέτοιου τύπου απαντήσεις; Αν ναι, να σου δώσω εγώ με το σωρό

 

 

  • Ο Ναός είναι το σπίτι του Κώστα, και ο Κώστας θέλει να πάει σπίτι. Αλλά who cares?
  • Γιατί το νερό δεν είναι καθαρό; Γιατί πέθανε ο Jacob, duh! Αλλά και πάλι, so what?
  • Ο Κώστας δεν μπορεί να περάσει πάνω από στάχτη. Huh, συγκλονίστηκα.
  • Ο Κώστας μπήκε στον Λοκ, ο Jacob στον Sayid. Ωραία, κάτσε σε λίγο αρχίζει και ο Χαρδαβέλλας, spin-off του Lost.
  • Ο Κώστας σκότωσε τον Jacob μέσω κάποιου άλλου, γιατί μόνος του δεν μπορούσε. Wow, νομίζω I'm gonna pass on that mystery...

 

Πως ικανοποιείστε με τέτοιες αναζητήσεις; Είναι εξηγήσεις τύπου "γιατί έχουν αθηναϊκές πινακίδες"! Συγνώμη αλλά δεν μπορώ να εντυπωσιαστώ από τέτοιου είδους πλοκή. Ας πάρουμε πχ. το βασικό theme του 5χ16&17-The Incident. Ο Κώστας θέλει να σκοτώσει τον Jacob. Η σειρά μας λέει ότι πρέπει να γυρίσει ο Λοκ ως νεκρός στο νησί. Για να γυρίσει ως νεκρός στο νησί πρέπει να θελήσει να φύγει. Για να θελήσει να φύγει, πρέπει να του πουν ότι πρέπει να φύγει για να φέρει τους άλλους. ΟΚ, εδώ έχουμε ένα πολύπλοκο στόρι που απλώνεται σε όλη την 5η σεζόν. Όμως εν τέλει που καταλήξαμε; Ότι ο Κώστας παίρνοντας συγκεκριμένες μορφές μπορεί και επηρεάζει τον Ben ώστε να τον πείσει να σκοτώσει τον Jacob. So what? Υποτίθεται πρέπει να εντυπωσιαστώ; Λες και δεν υπήρχε πιο εύκολος τρόπος να πείσεις κάποιον από τους ηλίθιους που περιδιάβαιναν το νησί να πάει να μαχαιρώσει τον Jacob... Στην Άνα Λουσία να πήγαινε και να της έλεγε ότι έχει ναρκωτικά στο πόδι στο πι και φι θα τον είχε καθαρίσει, lol. Ή στον Σαγίντ, να του έλεγε ότι ο Jacob σκότωσε τη Νάντια. Γενικά συμφωνώ με τον Praetorian, πιθανότατα βλέπαμε πιο πολύ βάθος απ' όσο είχαν ποτέ στο μυαλό τους οι δημιουργοί. Η πρώτη ή η τελευταία φορά είναι που το hype ξεπερνά την σειρά;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις ίδιες απορίες έχω και εγώ vaso7.

 

sheik, ενδιαφέρον αλλά δε βλέπω κάποιο τρανταχτό επιχείρημα :P

 

---------- Προσθήκη στις 17:57 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 17:54 ----------

 

Κάτσε ρε συ konnak. Εσύ έχεις ισοπεδώσει την σειρά πριν καλά καλά ολοκληρωθεί!

 

Και εγώ μπορώ να σου πω άλλα τόσα γιατί δε στέκουν αυτά που λες και ίσως πάλι να υπάρχουν "βατές" (στον κόσμο του Lost) εξηγήσεις για το τι και πως.

 

 

 

ένα απλό παράδειγμα, το Jacob απ' ότι φαίνεται δεν τον βλέπουν όλοι

 

 

 

Πάω να το ξαναδώ! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kotlid

 

 

ίσως απλά αναφέρεται στην Oceanic ως πρώτη πτήση πριν την Ajirra (όπως γράφεται) που ήταν η 2η.

 

 

 

 

Ξερει ομως αυτη για την δευτερη πτηση?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O M G!!!!!!!!

 

Σκεφτηκα κατι μολις τωρα και θελω την προσοχη σας , αφου σκεφτομαι να το πατενταρω κιολας :P

 

Λοιπον

 

 

 

Πιστευω πως τα 2 αυτα timelines επηρεαζουν το ενα το αλλο.

Ειδαμε τον Τζακ να εχει πληγη στο λαιμο(ισως λογω της πτωσης στο αλλο).

Ειδαμε να χανεται το πτωμα του Κριστιαν.

Ειδαμε να χανονται τα μαχαιρια του Λοκ.

Και τα 2 βρισκονται στο "δικο μας" timeline.

 

Και ερχομαι τωρα να πω πως ο ΛΟΚ ΣΤΟ ΝΗΣΙ ΠΕΡΠΑΤΗΣΕ ΕΠΕΙΔΗ Ο ΤΖΑΚ ΣΤΟ ΑΛΛΟ TIMELINE ΤΟΝ ΕΚΑΝΕ ΚΑΛΑ!

 

 

 

 

Κουφαθηκε κανεις? :P

 

Λοιπόν, επειδή το σκεπτικό σου μοιάζει κάπως με την θεωρία που ανέφερα, κάνε τον κόπο και διάβασέ τη μία και έλα πες μου μετά αν σου αρέσει η κατεύθυνση που πήρε το Lost ή αν θα ήθελες να συνεχιστεί όπως λέει εκεί. Την βάζω εκτός spoiler γιατί πλέον είναι στάνταρ ότι δεν θα πάει έτσι η ιστορία και είναι αρκετά ενδιαφέρουσα σαν... εναλλακτική εξέλιξη που θα μπορούσε να έχει η σειρά - αν και την έχει αλλάξει λίγο, αρχικά περιείχε και τη μάνα του Μπεν που έπαιζε πολύ ρόλο και γενικά ήταν πολύ εντυπωσιακή. Θα καταλάβεις και που είναι τα όριά μου μεταξύ φανταστικών και ρεαλιστικών απαντήσεων.

 

Κοίτα να δεις πάντως που σε σειρές που αγάπησα και δεν μπόρεσα να δω το τέλος που ήθελα, και τις δύο φορές διάβασα για την εξέλιξη που θα μπορούσαν να έχουν μυθολογικά, αλλά δεν το είδα στην πράξη (Carnivale & Lost): όλη η εμπειρία ήταν εν τέλει ένα υβρίδιο TV-Series και μικρών γραπτών ιστοριών. :-)

 

---------- Προσθήκη στις 18:06 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 18:05 ----------

 

 

ένα απλό παράδειγμα, το Jacob απ' ότι φαίνεται δεν τον βλέπουν όλοι

 

 

 

Και;

......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικα σημεια που μου μπηκαν στο μυαλο.

 

 

 

Παντος το επεισοδειο ηταν καλο, με εντυπωσιασε κυριως η μουσικη επενδυση και τα ηχητικα εφε, το ακτινγκ οντως βελτιομενω και οπως παντα ο τζον λοκ δινει ρεστα. Ειδικα σαν κωστας ειναι επιβλητικος και μετα στο αεροδρομιο ενας συμπαθητικος πονεμενος ανθρωπακος, φοβερη αλλαγη.

 

 

 

Στην τελικη καλογυρισμενο επεισοδειο, ΑΛΛΑ εγω εχω σπαστει απο τα χιλιαδες ερωτηματα και τις 100 αλλαγες στην πλοκη και μυθολογια η επιστημη και αυτο δεν αλλαξε με αυτο το επεισοδειο. Η πορεια που διαγραφουν απλα κανει την σειρα μια περιπετιουλα φαντασιας που οπως ειπε και καποιος ποιο πανω και ο σουπερμαν να πεταγοταν απο μια γωνια δεν θα παραξενευε. Η κοροιδια και η παραπλανηση και οι ψευτικες υποσχεσεις καλα κρατουν εδω και χρονια. Το διασκεδαζω ακομα, αλλα ως εκει,δεν τρελενομαι για λοστ ουτε ειναι στο τοπ 10 μου.

 

Περί γούστων κολοκυθόπιτα, στο κάτω κάτω μου άρεσε το επεισόδιο. Πλέον όμως έχω πάθει το ίδιο που ο tzinos έπαθε πιο πριν από μένα: πλέον δεν έχω την κάψα, γιατί το όλο στόρι δεν είναι mindblowing. Δεν είναι mindblowing γιατί δεν μπορώ να πω "wow" όταν συνεχώς αλλάζουν οι συνθήκες και συμβάσεις μιας σειράς. Η δικιά μου οπτική για το Lost είναι κάπως έτσι:

 

 

Μέχρι και το τέλος της 5ης σεζόν, η ιστορία κινείται μεταξύ πολλών ψευδοεπιστημονικών παραδοχών. Σε μια ιστορία που όλες οι σεζόν έχουν sci-fi καταβολές (μέχρι και time-travel, ήμαρτον δηλαδή) υπάρχουν πολλά παράπλευρα μυστήρια, που όλοι προσπαθούν να λύσουν/συνδέσουν με όλα όσα ήδη ξέρουν. Βάλε και όλο το background των χαρακτήρων, η έξω ζωή τους μέχρι το ατύχημα, οι "συμπτώσεις", κτλ. Και όλο το feedback που παίρνουν οι δημιουργοί από τη 2η κιόλας σεζόν είναι προς αυτή την κατεύθυνση (θυμηθείτε την εξίσωση Valenzetti). Όλο το νόημα πίσω από την ερώτηση που κάναμε όλοι σε κάποια φάση "θα καταφέρουν να απαντήσουν τα ερωτήματα;" κρύβεται στην σιωπηρή διευκρίνηση "με λογικές απαντήσεις". Δηλαδή, αν είναι να εξηγήσουν τον κόσμο που έχουν χτίσει εδώ και 5 χρόνια με λύσεις τύπου αιγυπτιακή/ελληνική θεότητα, μετεμψύχωση/μετενσάρκωση, body possession, κατάρες και μαύρος καπνός=το_κακό_το_αιγυπτιακό_πνεύμα_που_θα_σε_κάνει_ντα, κύκλους στάχτης και κόκκινους κύκλους (lol), ε χαίρω πολύ, και εγώ το κάνω αυτό. Και όλοι το κάνουμε αυτό. Και τελικά, έχω διαβάσει πάρα πολλές θεωρίες, που έλεγα "μα τι μαλακίες κάθεται και σκέφτεται ο καθένας" και εν τέλει ήταν όλες πολύ καλύτερες και πιο τεκμηριωμένες από το έκτρωμα που βλέπω να έχουν στο μυαλό τους οι δημιουργοί σαν λύση. Και στο κάτω κάτω και το Heroes το έκανε και ήταν και πιο ειλικρινές, από την αρχή είχε την κατεύθυνση αυτή. Αλλά για κάποιο λόγο αυτό το θάψαμε πολύ νωρίς - σύμφωνοι, παίζει πολύ μεγάλο ρόλο το ότι ξεφούσκωσε στο τέλος της 1ης δικής του σεζόν και μετά δεν είχε σαφή κατεύθυνση, αλλά εν τέλει κάτι παρόμοιο δεν συμβαίνει και με το Lost; Τέλος πάντων, έστω ότι έχεις αυτή τη μυθολογική τάση. Γιατί χαραμίζεις 5 σεζόν χωρίς να έχεις σαφή τέτοιο προσανατολισμό και μόλις στο τελευταίο επεισόδιο της 5ης σεζόν βάζεις κάτι από το οποίο δεν μπορείς να κάνεις κωλοτούμπα - εννοώ την... κατάληψη του σώματος του Λοκ από τον Κώστα. Και θες να μου πεις (κε Cuse και κε Lindelof) και να με πείσεις ότι το είχες εξαρχής στο μυαλό σου; Από την 1η σεζόν; Και τότε τι μου τσαμπουνάς Dharma, καταπακτή, time-travel, παράλληλα σύμπαντα, Faraday (και ότι αυτό συνεπάγεται - constants, lamppost, κτλ.) και ταυτόχρονα αιγυπτιακές θεότητες, κατάρες, και λοιπές μυθοπαρακρούσεις; Θα μου πεις, και πως θες φίλε konnak να εξηγήσουν ένα τέρας μαύρου καπνού, ένα ημι-πνεύμα Jacob, το ότι το νησί γιατρεύει, το ότι ο Λοκ περπατάει, και τόσα άλλα; Ε μα αυτό είναι το θέμα, γι' αυτό βλέπουμε αυτή τη σειρά 5 χρόνια, γιατί πιστεύαμε ότι υπήρχε ένα masterplan που όλα αυτά θα τα εξηγούσε ικανοποιητικά με γήινη λογική. Γιατί όποιος σκεφτόταν από την αρχή θεούς και δαίμονες ποιος ο λόγος να το ψάχνει; Εννοώ, γιατί να ψάχνεις συσχετίσεις και απαντήσεις σε έναν μυθολογικό κόσμο του οποίου η λειτουργία δεν σου έχει αποσαφηνιστεί (έστω κάποιες μικρές συμβάσεις* ρε αδερφέ); Παρ' όλα αυτά, υπήρχαν κάποιες θεωρίες που ακόμα και μέχρι το τέλος της 4ης σεζόν μπορούσαν να δώσουν ένα απίστευτα mindblowing closure στη σειρά, με ψευδοεπιστημονικές εξηγήσεις και ελάχιστα καθαρά μεταφυσικά στοιχεία - θα μπορούσαμε δηλαδή να κάνουμε κάποιους μικρούς συμβιβασμούς γιατί το αποτέλεσμα θα ήταν εκπληκτικό. Μια τέτοια θεωρία που την έχω ξανααναφέρει ήταν η timeloop theory: αν μπορούσαν απλά να την αντιγράψουν η σειρά θα έμενε στην ιστορία. Ποιο το νόημα όμως για αναζητήσεις και ποιο το μυστήριο σε έναν κόσμο που κυριαρχείται από παντοδύναμες θεότητες; Κανένα, πλέον η σειρά δεν είναι μυστηρίου αλλά καθαρά φαντασίας και απλά παρακολουθούμε να δούμε τι θα γίνει. Ποιο το νόημα να ψάξεις τι θα γίνει στην εναλλακτική timeline όταν βλέπεις στο νησί να προσπαθούν να γλιτώσουν από τον Κώστα που ανά πάσα στιγμή γίνεται καπνός (lol) και σε σκοτώνει αμά λάχει; Ποιο το ενδιαφέρον δηλαδή για την εναλλακτική πραγματικότητα, αφού ότι είναι να γίνει θα γίνει διαμέσου μιας διαδικασίας που δεν ξέρεις (αφού πλέον τα πάντα μπορούν να συμβούν στο στρουμφονήσι και την στρουμφοσειρά: δεν υπάρχουν κανόνες, ούτε καν συμβάσεις, που να διέπουν την ροή της ιστορίας, οπότε why bother; Πείτε ό,τι είναι να πείτε να τελειώνουμε).

 

 

 

 

O M G!!!!!!!!

 

Σκεφτηκα κατι μολις τωρα και θελω την προσοχη σας , αφου σκεφτομαι να το πατενταρω κιολας :P

 

Λοιπον

 

 

 

Πιστευω πως τα 2 αυτα timelines επηρεαζουν το ενα το αλλο.

Ειδαμε τον Τζακ να εχει πληγη στο λαιμο(ισως λογω της πτωσης στο αλλο).

Ειδαμε να χανεται το πτωμα του Κριστιαν.

Ειδαμε να χανονται τα μαχαιρια του Λοκ.

Και τα 2 βρισκονται στο "δικο μας" timeline.

 

Και ερχομαι τωρα να πω πως ο ΛΟΚ ΣΤΟ ΝΗΣΙ ΠΕΡΠΑΤΗΣΕ ΕΠΕΙΔΗ Ο ΤΖΑΚ ΣΤΟ ΑΛΛΟ TIMELINE ΤΟΝ ΕΚΑΝΕ ΚΑΛΑ!

 

 

 

 

Κουφαθηκε κανεις? :P

 

Πιστευω οτι οι προλαλισαντες με ολοκληρωνουν απολυτα. Η σειρα θα μεινει απλα γιατι ανεβασε πολυ τα στανταρντ στις σειρες σε θεμα σκηνοθεσιας, ερμηνειας, σκηνικων, κλπκλπ.. Αν τελειωσει ετσι, θα μεινει επισης στην ιστορια σαν την μεγαλυτερη πατατα που εχει βγει ποτε..

 

Το θεωρω το λιγοτερο δουλεμα αν οντως το τελειωσουν ετσι... Παλι καλα που δεν πληρωνουμε για να το βλεπουμε... με τετοια κριση..

 

Sheik, συμφωνω απολυτα με την θεωρια σου.

 

Ειναι απολυτα λογικο οτι θα υπαρχει αλληλεπιδραση των 2 συμπαντων, αλλιως θα ειχαμε μια απλη διηγηση του πιο "βαρετου" συμπαντος. Το κομματι με τον λοκ ηταν φοβερο, ευγε παιδι μου :-)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτσε ρε συ konnak. Εσύ έχεις ισοπεδώσει την σειρά πριν καλά καλά ολοκληρωθεί!

 

Είναι δυνατόν να μην είναι ο Κώστας/καπνός/τέρας a higher power που πήρε τη μορφή του Λοκ; Υπάρχει περίπτωση να είναι ένας απλός άνθρωπος; Αν μου απαντήσεις, "όχι, δεν υπάρχει περίπτωση, είναι μια ανώτερη δύναμη/θεότητα που ζει στο νησί, μπλα μπλα μπλα", δεν το ισοπεδώνω εγώ, απλά έχουμε μια πρώτη γεύση της ατυχούς λύσης στο μυστήριο του Lost. Εμένα και εσένα να έβαζαν στο τέλος του 4ου κύκλου και να μας έλεγαν "τελειώστε το κάνοντας χρήση θεοτήτων, αιγυπτιακών κατάρων, κτλ" ε να βράσω τα μυστήρια τους καπνούς και τους specials. Να βράσω και την ικανότητά τους, ας φέρουν και τους Πετρέλληδες, ας φέρουν και τον Mentalist, τι τους εμποδίζει;

 

Αν και ένα Brother Justin vs. Κώστας θα γάμαγε άσχημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι δυνατόν να μην είναι ο Κώστας/καπνός/τέρας a higher power που πήρε τη μορφή του Λοκ; Υπάρχει περίπτωση να είναι ένας απλός άνθρωπος;

 

Πλεον ολα ειναι δυνατα.. μετα τις απειρες νεκραναστασεις, ολα τα περιμενω πλεον... Και τον superman να δω, θα πω "αντε, αργησες" :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Dont worry, δεν εισαι μονος σου, οπως βλεπεις τα περισσοτερα σχολια ειναι μαγκωμενα, και συνηθειας... "πωπω, φοβερο επεισοδιο (την θεωρια την κανουμε τουμπεκι ψιλοκομμενο), τρελαθηκα με την ερμηνεια του λοκ και τα.. κουστουμια των σαολιν μοναχων..."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...