Προς το περιεχόμενο

Περί πειρατείας. Και πάλι.


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μου βγήκε ο καφές από τη μύτη. Ούτε εσύ που το έγραψες δεν το πιστεύεις αυτό.

 

Με τόσα sales και τόσο χώμα τιμές στο Steam αλλά και αλλού δεν έχει νόημα η πειρατεία.

 

Αν ένα παιχνίδι είναι πιό ακριβό από όσο θα ήθελες, απλά περιμένεις να πέσει η τιμή του.

 

Ειδικά στο PC gaming, οι τιμές πέφτουν τόσο γρήγορα και τόσο πολύ (βλέπε το αντίστοιχο τόπικ στο insomnia), που οποιαδήποτε επιχειρηματολογία υπέρ της πειρατείας είναι τουλάχιστον αστεία.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγω κατεβαζω αρκετα παιχνιδια για να τα δοκιμασω και οτι μου αρεσει μπαινει σε wishlist για αγορα. Τα τελευταια χρονια με τα διαφορα sales και cd key stores, μπορεις να αγορασεις αυθεντικα σε πολυ προσιτες τιμες, χαμηλοτερες απ'οτι αγοραζαμε τα πειρατικα καποτε την εποχη πριν το ιντερνετ! 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τόσα sales και τόσο χώμα τιμές στο Steam αλλά και αλλού δεν έχει νόημα η πειρατεία.

 

Αν ένα παιχνίδι είναι πιό ακριβό από όσο θα ήθελες, απλά περιμένεις να πέσει η τιμή του.

 

Ειδικά στο PC gaming, οι τιμές πέφτουν τόσο γρήγορα και τόσο πολύ (βλέπε το αντίστοιχο τόπικ στο insomnia), που οποιαδήποτε επιχειρηματολογία υπέρ της πειρατείας είναι τουλάχιστον αστεία.

 

 

 

Έτσι ακριβώς!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Protection πάντα υπήρχαν και πάντα θα υπάρχουν αλλα είναι λύση αντιοικονομική για την εταιρία και κουραστική για τον χρηστη πολλές φορες για αυτό και τα περισσότερα games δεν έχουν. Για μένα προσωπικά τα illegitimate releases λέγονται demo, δεν υπάρχει άλλη λύση να δοκιμάσεις το game πως τρέχει όπως γινόταν παλιά, ευτυχώς τώρα υπάρχει και το steam refund.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρον.

 

donalhioy I am not entirely convinced, λες (και δεν έχω αντίρρηση) ότι ίσως να είχες παίξει άλλο game και να αγόραζες εκείνο. Αλλά υπάρχουν πολλοί παράγοντες που μπορούν να σε επηρρεάσουν μέχρι τη στιγμή της αγοράς και μάλιστα ενδεχομένως τελείως περιφερειακοί (π.χ. θα επιλέξεις game με κριτήριο τι ξεκίνησαν οι φίλοι σου). Και βέβαια συνεχίζουμε να μιλάμε για την περίπτωση του online play οπότε όσο πειστικό κι αν ήταν αυτό το επιχείρημα δε θα κάλυπτε τα παιχνίδια που είναι μόνο (ή κατα βάση) single player.

 

ikaruga εσύ λες για single player? Και πώς το σκέφτεσαι και αγοράζεις το game κατόπιν εορτής; Για συλλογή ας πούμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Αλλά για τα games? Υπάρχει κανένας που έπαιξε το σπασμένο και μετά αποφάσισε ότι αξίζει και θα πάει να το αγοράσει κι αυτό και το προηγούμενο της σειράς; LOL απλά.

 

 

Έχω αγοράσει αρκετά παιχνίδια που είχα παίξει λόγω οικονομικών σε σπασμένα.

Πολλά δεν τα έχω βγάλει καν από το κουτί τους.

Ακόμα και παιχνίδια που είχα παίξει πριν πολλά χρόνια και τα βρήκα κάποια στιγμή σε επανέκδοση. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλα ατομα κατεβαζουν πειρατικα τα παιχνιδια οταν βγαινουν, τα παιζουν, τα τερματιζουν και μετα απο χρονια οταν η τιμη τους παει στα €5 και κατω, τοτε τα παιρνουν γνησια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ποιο λογο ας πουμε να δωσω εστω και 5 ευρω σε ενα παιχνιδι που θα ειναι offline και θα το τερματισω σε 10 ωρες (π.χ) και μετα θα φαει uninstall? Και δε παιρνω κατι αλλο καλυτερα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη για να παιξεις εσυ αυτο το παιχνιδι για 10 ωρες, καποια ατομα αφιερωσαν πολλες ωρες για να το φτιαξουν και αυτα τα 5 ευρω ειναι η ανταμοιβη τους. Ειναι το ευχαριστω σου προς αυτα τα ατομα, το οποιο θα τους ενθαρρύνει να συνεχισουν να δημιουργουν παιχνιδια που εσυ θα παιζεις.

 

 

 

 

υγ. βεβαια σε καποιες περιπτωσεις δεδομενης απληστιας απο μεγαλες εταιριες, κυριως με ολα αυτα τα DLCs που βγαζουν, ισως τους αξιζει να παιζουμε τα παιχνιδια τους 'πειρατικα',

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην ανησυχεις, αν δεν ειχαν μεγαλες ανταμοιβες-κερδος δε θα συνεχιζαν τοσα χρονια την παραγωγη games με τοση πειρατεια που υπαρχει.

Επισης, δε νομιζω να το βγαζουν σε προσφορα (5 ευρω απο 40 π.χ) απο την καλη τους την καρδια.Λογικα κανανε sales και κερδη και μετα το βγαζουν σε εκπτωση για να τσιμπησουν κιαλλα φραγκα.

 

Anyway, προσωπικα ουτε καν για PS2 οταν ημουν μικρος δεν εδινα πανω απο 10-15 ευρω για παιχνιδι.Και αυτο γιατι δεν ηξερα πως υπηρχε ο "θειος".

 

 

Το online βεβαια ειναι αλλη ιστορια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πειρατεία που λες είναι αντίβαρο. Αντιπαρέρχομαι τις αηδίες περί επανάστασης, είναι αντίβαρο για εμένα προς την τσέπη μου. Αν θεωρήσω ότι κάποιος με "κορόιδεψε" και μου έφαγε λεφτά τότε κάποιος θα την πληρώσει τη νύφη αποκτώντας πρόσβαση με έμμεσο τρόπο στο δικό του προϊόν για αποφυγή δεύτερης σαπίλας. 

Σχολιάζοντας μόνο αυτό θα πω ότι δυστυχώς αυτή η κομπλεξικά εγωκεντρική αντίληψη έχει κυριεύσει τη συμπεριφορά του μέσου νεοέλληνα, κάτι που το βλέπεις δυστυχώς σε πολλές εκφάνσεις της καθημερινότητάς του.Όποιος ασκεί ελεύθερο επάγγελμα εν Ελλάδι σίγουρα καταλαβαίνει καλύτερα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ποιο λογο ας πουμε να δωσω εστω και 5 ευρω σε ενα παιχνιδι που θα ειναι offline και θα το τερματισω σε 10 ωρες (π.χ) και μετα θα φαει uninstall? Και δε παιρνω κατι αλλο καλυτερα..

 

Μήν προβάλετε τέτοια επιχειρήματα.

 

Ένα βράδυ να βγείς έξω, να φάς ένα πιάτο φαγητό και να πιείς ένα ποτό, θα σου κοστίσει πολύ περισσότερο από 5 ευρώ και θα διαρκέσει πολύ λιγότερο από 10 ώρες. Ένα εισιτήριο στο σινεμά κοστίζει περισσότερο.

 

Αν ακόμα και τα 5 ευρώ για 10 ώρες gaming σου φαίνονται πολλά, τότε απλά περιμένεις το bundle, όπου  θα αγοράσεις αυτό μαζί με ακόμα 3-4 παιχνίδια με ένα δολλάριο.

 

Αν ακόμα και έτσι δεν καλύπτεστε, τότε υπάρχουν τα free παιχνίδια στο κινητό σας, ή αλλάζετε χόμπυ....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και το χόμπυ μας γίνεται η ...πειρατεία.

 

 

Δεν βγάζει κάπου αυτή η συζήτηση. Ή έχεις και δεν δίνεις ή δεν έχεις και αναγκάζεσαι η πειρατεία δεν θα πεθάνει ποτέ.

Είναι και ο λόγος που δεν θα πεθάνει και το PC gaming.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλα ατομα κατεβαζουν πειρατικα τα παιχνιδια οταν βγαινουν, τα παιζουν, τα τερματιζουν και μετα απο χρονια οταν η τιμη τους παει στα €5 και κατω, τοτε τα παιρνουν γνησια.

Αυτός είναι ο κανόνας ή η εξαίρεση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι βρίσκετε/βρίσκουμε επιχειρήματα για να δικαιολογήσουμε τη παρανομία με ξεπερνάει.

 

Και οι τράπεζες μας κοροϊδεύουν. Πάρτε ένα όπλο και ορμήξτε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...