Προς το περιεχόμενο

ΝΒΑ Insomnia Fantasy League


nikos21aek

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε εδώ έκανε νούμερα ο J.R. Smith, τι να λέμε :P

 

Βασικά ακόμα πιο κουφό, έπαιζε μανιασμένη άμυνα σήμερα.

Τον κοίταζα και έλεγα μάλλον έχω μπερδευτεί. Δεν παίζει να είναι αυτός.χαχα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Mε πλήρωσε καλά στο στοίχημα, οπότε μια χαρά :)

 

Μην περιμένεις ρε πότε θα πάει καλά ο J.R. Είναι  αψυχολόγητος εντελώς.

Μπορεί να μην έχει βάλει 3ποντο ένα μήνα και να βάλει 10 στο επόμενο ματς.

 

Εντελώς streaky.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

O Kobe ανα πάσα ώρα και στιγμή όχι να κατσικωθεί και να χάσει πόσα ματς μπορεί, αλλά να σταματήσει και το μπάσκετ. Επίσης καθόλου καλύτερη πηγή πόντων από τον Wade δεν είναι, για αυτό κιόλας έχουν και ακριβώς τον ίδιο μέσο όρο. 

 

Aν σε κάθε trade σκέφτεσαι μόνο για τον ένα παίχτη το χειρότερο δυνατό σενάριο και για τον άλλον το καλύτερο, καμμία μεταγραφή δεν στέκει. Όλοι μπορούν να τραυματιστούν, και ο Wade και ο ερχόμενος από ρήξη αχίλλειου 36άχρονος Bryant, ο οποίος μια χαρά θα μείνει έξω σε ματς αν θέλει να βγάλει τη χρονιά, αλλιώς ΣΙΓΟΥΡΑ θα αποσυρθεί πριν τελειώσει η χρονιά. 

 

Μακάρι να τον είχε και SF τον Wade για να τον κρατούσα. Χρειάζομαι έναν SF ακόμη. Για να δώσω τον Wade θέλω κάποιον αντίστοιχο. Για βρες μου δηλαδή εσύ έναν που να είναι δίκαιη ανταλλαγή με Wade. 

Να ξεκινησω κατ αρχην λεγοντας πως δεν συμμεριζομαι το οτι επειδη ενας παικτης καλυπτει 2 θεσεις,παιρνει +x% μπονους.Ειναι πλεονεκτημα γιατι μπορει ΑΝ τυχει σοβαρη περιπτωση να μην εχεις παικτη να βαλεις(οχι ιδιαιτερα πιθανο),σε διευκολυνει,αλλα ο μο του ειτε παιζει σε 1,ειτε σε 2 ,ειτε σε 12 θεσεις,παραμενει ο ιδιος...

 

Με το σκεπτικο οτι ο Κομπε μπορει ανα πασα ωρα και στιγμη να κατσικωθει,τοτε μπορει ο οποιοσδηποτε,και ο Τζειμς,που ειναι σιδερενιος.Εγω μιλησα για τον Wade που ειναι ισως μακραν του 2ου ο πιο injury prone παικτης στο πρωταθλημα,απο τους "πρωτοκλασατους",αλλα και γενικα θα ελεγα.Τωρα στο βγαζει χρονιες...Οκ,δεν ειπα οτι μενει εκτος συνεχεια...Να ριξουμε μια ματια στις 3 τελευταιες σεζον του.13'-14':54 ματς,12'-13':69 ματς,11'-12':49 ματς(σεζον που τον ειχα παρει 1ο γυρο 4ο πικ και κοπαναγα το κεφαλι μου στον τοιχο...),και πιο παλια 2 σερι χρονιες απο 51 ματς.Ο Κομπε απο την αλλη,οχι οτι στην καριερα του δεν εβγαλε τα μικροπροβληματακια του,αλλα ειναι σκυλος,και ειδικα μπροστα στον Wade.To να σταματησει το μπασκετ,δεν νομιζω οτι υφισταται τετοιο σεναριο,ουτε και για την επομενη σεζον,οχι για τωρα.

 

Στο συγκεκριμενο τρειντ,απλα ειπα την αποψη μου,γιατι προκειται για τον wade που στανταρ θα χασει ματς,ηδη εχασε 2,και εχει παντα υψηλο κινδυνο να μεινει εκτος για καιρο.Αν ηταν αλλος παικτης δεν θα υπηρχει αυτη η συγκεκριμενη τοποθετηση.

 

Τωρα το ποιον να παρεις δεν ειναι δικη μου δουλεια να σου πω,εσυ ξερεις καλυτερα απο μενα τι θες..Εγω προσωπικα θα απεφευγα οπως ο διαολος το λιβανι να μπλεξω με τον Wade...

Επεξ/σία από jkidd13
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω είναι προφανές μαθηματικά πως αν ένας παίκτης σου παίζει και guard και forward παίρνεις παραπάνω πόντους είτε άμεσα(από αυτόν) είτε έμμεσα(κάνοντας χώρο για κάποιον άλλο) σε σχέση με έναν ίδιο σε πόντους παίκτη που παίζει μόνο guard.

 

Δηλαδή δεν είναι θέμα γνώμης. Είναι μαθηματικά.

 

Κατά τα άλλα συμφωνώ απολύτως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω είναι προφανές μαθηματικά πως αν ένας παίκτης σου παίζει και guard και forward παίρνεις παραπάνω πόντους είτε άμεσα(από αυτόν) είτε έμμεσα(κάνοντας χώρο για κάποιον άλλο) σε σχέση με έναν ίδιο σε πόντους παίκτη που παίζει μόνο guard.

 

Δηλαδή δεν είναι θέμα γνώμης. Είναι μαθηματικά.

 

Κατά τα άλλα συμφωνώ απολύτως.

Συγγνωμη,πως παιρνεις παραπανω ποντους αμεσα απο τον ιδιο τον παικτη αν παιζει πχ sg και sf??????????

Εσυ πχ,τι παραπανω ποντους παιρνεις απο τον Kobe που παιζει 2 θεσεις??

 

Και επισης,με ποιον τροπο παιρνεις παραπανω ποντους κανοντας χωρο για αλλον???

 

Πραγματικα αδυνατω να καταλαβω το συλλογισμο σου,αν θες εξηγησε μου τι εννοεις...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέψου το μέχρι αύριο και αν δεν έχεις καταλάβει ακόμα, στείλε μου pm να σου εξηγήσω.

Το σκεφτηκα,το συζητησα και με φιλο μου μαθηματικο,εξ ισου καμενο με το φαντασι,αλλα αδυνατουμε να καταληξουμε καπου... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά.

 

Λοιπόν να σου πω ένα συχνό παράδειγμα:

 

Έστω ότι μία μέρα έχεις 8 παίκτες που παίζουν αγώνα.

 

Οι 2 είναι PG και πιάνουν την θέση PG και την θέση G.

Έχεις ένας SG που παίρνει την θέση SG.

Ομοίως ένας SF, ένας PF και ένας C.

 

6 παίκτες και σου μένουν οι θέσεις Forward και Utility

 

Αν στον πάγκο σου έχεις ένα C και ένα SG, αναγκαστικά μένει κάποιος έξω.

Αν όμως ο δεύτερος είναι SG/SF, παίζουν και οι 2.

 

Άρα παίρνεις περισσότερους πόντους.

Αν έχεις παίξει έστω μία σεζόν fantasy θα καταλάβεις πως οι πόντοι που κερδίζεις έτσι από διπλοθεσίτες είναι πάρα πολλοί.

 

Οι καλύτεροι διπλοθεσίτες είναι οι SG/SF επειδή μπορούν να παίξουν σε 5 θέσεις(SG,SF,G,F,UT) .

 

Όλοι οι άλλοι διπλοθεσίτες παίζουν 4 θέσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά.

 

Λοιπόν να σου πω ένα συχνό παράδειγμα:

 

Έστω ότι μία μέρα έχεις 8 παίκτες που παίζουν αγώνα.

 

Οι 2 είναι PG και πιάνουν την θέση PG και την θέση G.

Έχεις ένας SG που παίρνει την θέση SG.

Ομοίως ένας SF, ένας PF και ένας C.

 

6 παίκτες και σου μένουν οι θέσεις Forward και Utility

 

Αν στον πάγκο σου έχεις ένα C και ένα SG, αναγκαστικά μένει κάποιος έξω.

Αν όμως ο δεύτερος είναι SG/SF, παίζουν και οι 2.

 

Άρα παίρνεις περισσότερους πόντους.

Αν έχεις παίξει έστω μία σεζόν fantasy θα καταλάβεις πως οι πόντοι που κερδίζεις έτσι από διπλοθεσίτες είναι πάρα πολλοί.

 

Οι καλύτεροι διπλοθεσίτες είναι οι SG/SF επειδή μπορούν να παίξουν σε 5 θέσεις(SG,SF,G,F,UT) .

 

Όλοι οι άλλοι διπλοθεσίτες παίζουν 4 θέσεις.

 

To πιασα τι εννοεις...Αλλα η περιπτωση να συμβει αυτο συγκεντρωνει εξαιρετικα λιγες πιθανοτητες κατα τη γνωμη μου,για να δωσει το μπονους που ειπες σε εναν διπλοθεσιτη.Συν οτι μπορεις να παρεις εναν FA,για να μην παιξεις με παικτη λιγοτερο και να πεταξεις τον πιο σαπιο που εχεις στον παγκο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι σπάνιο αυτό που είπα.

Τουλάχιστον στο format που παίζουμε εμείς.

 

Αν δεις, σε όλες τις περυσινές ομάδες που πήγαν βαθιά στα playoffs, είχαμε πολλούς διπλοθεσίτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίρνεις από κάθε επιχείρημα το 10% που συμβαδίζει με αυτά που λες και αφήνεις το υπόλοιπο 90%.

Δεν έχει νόημα να το συνεχίσουμε.

Απέδειξα γιατί είναι καλύτεροι οι διπλοθεσίτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίρνεις από κάθε επιχείρημα το 10% που συμβαδίζει με αυτά που λες και αφήνεις το υπόλοιπο 90%.

Δεν έχει νόημα να το συνεχίσουμε.

Απέδειξα γιατί είναι καλύτεροι οι διπλοθεσίτες.

Οχι απλα απ οσα λες βρισκω αξια μονο στο 10% και αυτο προβαλω...Δεν απεδειξες οτι ειναι καλυτερος ο διπλοθεσιτης,απλα εδειξες το προφανες,οτι ειναι πιο χρησιμος,το οποιο δεν θεωρω οτι χρηζει αναφορας γιατι ειναι δεδομενο...

Προφανως,ο καθενας εχει την αποψη του,δεν με πειθεις δεν σε πειθω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...