Προς το περιεχόμενο

Photography thread(τεχνικές, εξοπλισμός κλπ)


akisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τότε προφανώς θα είναι καλύτερος σε crop. Οι σύγχρονοι όμως , έχουν την τάση να είναι καλοί και στα άκρα ... και τέρμα ανοιχτοί ! Ψάξε δείγματα από τον 20mm f/1.8g ed. 

Στους prime γενικά υπερέχουν οι ff, αλλά έχουν το μειονέκτημα ότι είναι πανάκριβοι . Στις crop , έχεις καλούς ζουμ και προσιτούς σε πολύ μεγάλο εύρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ενα πολυ καλό αρθρακι γιατι δεν χρειαζεται να γινομαστε ψυχωτικοι σχετικα με το ποσο sharp ειναι οι φακοι μας ειδικα στα ακρα.

https://kenrockwell.com/tech/lens-sharpness.htm

Δεν εχει αδικο.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα παιδια , θα ήθελα την βοήθεια σας 

ειμαι ανάμεσα σε canon 77D &80D , υπάρχει κάποιος που να είχε έστω μια απο αυτές τις μηχανές να μου πει εντυπώσεις ???

η αλήθεια είναι πως κλείνω προς 77 μιας και έχει τον ποιο καινούργιο αισθητήρα αλλά και λόγο οτι σε κάποια βιντεάκια δείχνει να έχει καλύτερο αποτέλεσμα σε χαμηλό φωτισμό 

χρήση θα είναι κύριος για βίντεο 

Ευχαριστω πολύ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/2/2019 στις 7:56 ΜΜ, Fp84 είπε

Καλησπέρα παιδια , θα ήθελα την βοήθεια σας 

ειμαι ανάμεσα σε canon 77D &80D , υπάρχει κάποιος που να είχε έστω μια απο αυτές τις μηχανές να μου πει εντυπώσεις ???

η αλήθεια είναι πως κλείνω προς 77 μιας και έχει τον ποιο καινούργιο αισθητήρα αλλά και λόγο οτι σε κάποια βιντεάκια δείχνει να έχει καλύτερο αποτέλεσμα σε χαμηλό φωτισμό 

χρήση θα είναι κύριος για βίντεο 

Ευχαριστω πολύ!!!

Tην 77D προτεινω γιατι εχει  DIGIC 7 engine. ...η 80D εχει digic 6

Εναλλακτικα κοιτα και προς Sony μερια και προς Panasonic αφου τραβας βιντεο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δεν ξέρω αν ειναι το κατάλληλο μέρος να ρωτήσω ή εαν θα έπρεπε να ανοίξω νεο τόπικ. Η ερώτηση είναι, έχω τον παρακάτω εξοπλισμό: 

- Nikon d5100

- Sigma 70mm 1:2.8 macro (62mm)

- Canon Macro ring lite MR-14EX (ring flash)

Το canon ring flash βρέθηκε στα χέρια μου εξ ουρανού απο γνωστό που δεν το χρησιμοποιεί. Προς έκπληξη μου δουλεύει με την Nikon αλλά το θέμα είναι οτι δεν ταιρίαζει στον φακό (το εύρος του φακού είναι μεγαλύτερο απο το κούμπωμα του ring flash). Υπάρχει αντάπτορας να κάνει downsize το δαχτυλίδι του φακού;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/2/2019 στις 7:56 ΜΜ, Fp84 είπε

Καλησπέρα παιδια , θα ήθελα την βοήθεια σας 

ειμαι ανάμεσα σε canon 77D &80D , υπάρχει κάποιος που να είχε έστω μια απο αυτές τις μηχανές να μου πει εντυπώσεις ???

η αλήθεια είναι πως κλείνω προς 77 μιας και έχει τον ποιο καινούργιο αισθητήρα αλλά και λόγο οτι σε κάποια βιντεάκια δείχνει να έχει καλύτερο αποτέλεσμα σε χαμηλό φωτισμό 

χρήση θα είναι κύριος για βίντεο 

Ευχαριστω πολύ!!!

Για βίντεο Sony ή ακόμα καλύτερα Panasonic με ibis, πραγματικά ο σταθεροποιητής εικόνας εκεί είναι άψογος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, alexxkidd31 είπε

Για βίντεο Sony ή ακόμα καλύτερα Panasonic με ibis, πραγματικά ο σταθεροποιητής εικόνας εκεί είναι άψογος

Η Sony είναι παρά πολύ καλη το γνωρίζω αλλά μεγαλο μείον οτι πρέπει να έχω 6-7 μπαταρίες για να μπορέσω να βγάλω ένα μυστήριο 

για την Panasonic δεν έχω ιδέα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, Fp84 είπε

Η Sony είναι παρά πολύ καλη το γνωρίζω αλλά μεγαλο μείον οτι πρέπει να έχω 6-7 μπαταρίες για να μπορέσω να βγάλω ένα μυστήριο 

για την Panasonic δεν έχω ιδέα 

Άψογες είναι. Και μπορείς να βρεις και 4k μεταχειρισμένες κάμερες της κάποιων λίγων ετών ή κ περσινές κάτω από 600€ . Έχουν φανταστική εικόνα - σίγουρα χρωματικά πιο καλά από Sony της οποίας το color science της είναι λίγο off - και οι κάμερες της με σταθεροποιητή στο σώμα δουλεύουν και συμπληρωματικά με  stabilization φακούς, και μανιακός καπνιστής να είσαι τραβάς τζαμι (επίσης πιο προσιτοί φακοί)

Δουλεύω με την A7iii τώρα τελευταία στο φωτογραφείο που εργάζομαι, μεγάλος έρωτας (τρομερή σε χαμηλό φωτισμό, συν η τεράστια 3ωρη μπαταρία της) , αλλά μια g80 Panasonic που έχω ακόμα βαστά γερά.

 

Θα σου έλεγα να δεις αυτήν την 4/3 αν θες και καλές φωτογραφίες και τέλειο 4k βίντεο -που χρειάζεται ακόμη και αν καταλήγεις με 1080p βίντεο, πάντα θα έχεις καλύτερη ποιότητα κάνοντας το 4k  1080p - με in body stabilization , και με έξοχο ( για κιτ) φακούλη -κ αυτός με stabilization

https://www.skroutz.gr/s/9282249/Panasonic-Lumix-DMC-GX80-Kit-G-Vario-12-32-Asph-Mega-O-I-S.html

Είναι και πιο οικονομική από την dslr που σκέφτεσαι, είναι υπερτιμια. Αν και δεν έχει υποδοχή μικροφώνου...

Επεξ/σία από alexxkidd31
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@alexxkidd31 θέλω μερικές πληροφορίες 

πρωτα απο ολα υπάρχει ανταπτορα για canon mount και αν ναι ποιος

δευτερων πόση ώρα διάρκεια έχει η μπαταρία για εγγραφή βίντεο σε 4K 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Fp84 είπε

@alexxkidd31 θέλω μερικές πληροφορίες 

πρωτα απο ολα υπάρχει ανταπτορα για canon mount και αν ναι ποιος

δευτερων πόση ώρα διάρκεια έχει η μπαταρία για εγγραφή βίντεο σε 4K 

Για canon δες εδώ αν βοηθά, δεν ξέρω παραπάνω να σου πω..

https://wolfcrow.com/third-party-lenses-and-adapters-for-the-panasonic-gh5/

 

Όσο για την μπαταρία, για ποια κάμερα λες; Την gx80; Αν ναι, κάπου μιάμιση ώρα 4k εγγραφής, και κάνα δίωρο 1080p,και δεν έχει και overheating recording stop θέματα.

Η g80 πάλι το ίδιο περίπου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/2/2019 στις 10:13 ΠΜ, j0hnn1e είπε

Δεν ξέρω αν ειναι το κατάλληλο μέρος να ρωτήσω ή εαν θα έπρεπε να ανοίξω νεο τόπικ. Η ερώτηση είναι, έχω τον παρακάτω εξοπλισμό: 

- Nikon d5100

- Sigma 70mm 1:2.8 macro (62mm)

- Canon Macro ring lite MR-14EX (ring flash)

Το canon ring flash βρέθηκε στα χέρια μου εξ ουρανού απο γνωστό που δεν το χρησιμοποιεί. Προς έκπληξη μου δουλεύει με την Nikon αλλά το θέμα είναι οτι δεν ταιρίαζει στον φακό (το εύρος του φακού είναι μεγαλύτερο απο το κούμπωμα του ring flash). Υπάρχει αντάπτορας να κάνει downsize το δαχτυλίδι του φακού;

Δουλευει αλλα οχι TTL.

Υπαρχουν ανταπτορες στο ebay για τετοιες δουλειες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 minutes ago, Ntinaras said:

Δουλευει αλλα οχι TTL.

Υπαρχουν ανταπτορες στο ebay για τετοιες δουλειες.

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Στο bold υποθέτω αναφέρεσαι στο ring flash έτσι; Δεν με ενοχλεί ιδιαίτερα, έτσι και αλλιώς τα settings είναι manual και θέλω αρκετό φως στις φωτογραφίες, οπότε το αποτέλεσμα είναι αποδεκτό (κάποιες φορές υπερφωτισμένο αλλά όκ τι να κάνεις). Σε σχέση με φθηνά εξωτερικά που είχα δοκιμάσει και σε σχέση με το mounted της d5100 (που ειδικά στον 70mm φακό που χρησιμοποιώ, αποδίδει τρομερή σκιά λόγω του barel) δεν με πειράζει το TTL. Ερασιτεχνικά φωτογραφίζω οπότε δεν δεν θέλω να δώσω περισσότερα λεφτά αυτή τη στιγμή. 

Είδα κάποιους αντάπτορες για step down στο αμαζον και παρήγγειλα εν τέλη, δεν έχει τέλεια εφαρμογή, αλλά κρατάει το flash mounted όσο χρειάζεται!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, j0hnn1e είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Στο bold υποθέτω αναφέρεσαι στο ring flash έτσι; Δεν με ενοχλεί ιδιαίτερα, έτσι και αλλιώς τα settings είναι manual και θέλω αρκετό φως στις φωτογραφίες, οπότε το αποτέλεσμα είναι αποδεκτό (κάποιες φορές υπερφωτισμένο αλλά όκ τι να κάνεις). Σε σχέση με φθηνά εξωτερικά που είχα δοκιμάσει και σε σχέση με το mounted της d5100 (που ειδικά στον 70mm φακό που χρησιμοποιώ, αποδίδει τρομερή σκιά λόγω του barel) δεν με πειράζει το TTL. Ερασιτεχνικά φωτογραφίζω οπότε δεν δεν θέλω να δώσω περισσότερα λεφτά αυτή τη στιγμή. 

Είδα κάποιους αντάπτορες για step down στο αμαζον και παρήγγειλα εν τέλη, δεν έχει τέλεια εφαρμογή, αλλά κρατάει το flash mounted όσο χρειάζεται!

Αν σου βγαζει υπερφωτισμενη τη φωτογραφια, απλα χαμηλωνεις την ενταση του χειροκινητα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...