Προς το περιεχόμενο

Αποριες για viber


Junior22

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γιατι αλλαξε το πως φαινεται το status (online/offline) με την τελευταια εκδοση:

με το που θα κλεισει ο συνομιλητης σου την εφαρμογη φαινεται offline πλεον...

μεχρι να την ξανανοιξει, οταν και θα ξαναγυρισει το status σε online

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Α, μάλιστα.Κακό όμως αυτό, γιατί τώρα, όταν στέλνω το μήνυμα, δε θα ξέρω αν είναι online ή όχι. Έχω την πρόσφατη έκδοση εδώ κ ένα μήνα κ μέχρι προχθές το πρωί μου το έδειχνε κανονικά.Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.Γιατί ξαφνικά όλες μου οι επαφές στο viber φαίνονται offline (ενώ είναι online) με τελευταία ώρα που ήταν ενεργοί την ώρα της συνομιλίας μας; Αν στείλω μήνυμα το βλέπουν και επανέρχεται ο συνομιλητής σε σύνδεση, μιλάμε κανονικά κ μόλις διακοπεί η συνομιλία φαίνονται πάλι offline. Επίσης δε φαίνεται και αν παραδόθηκε ή προβλήθηκε το μήνυμά μου.Χρησιμοποιώ πρόσφατη έκδοση viber από android. Ευχαριστώ

Καλησπέρα. Αυτό παρατήρησα κι εγώ και αν δεις στο play store όλοι αυτό αναφέρουν(κράζουν). 'Εγινε λόγω της πρόσφατης αναβάθμισης του Viber  και θυμίζει φάση messenger. Σπάνια θα πετύχεις κάποιον να τον λέει ''Σε σύνδεση'', παρά μόνο τη στιγμή που είτε κάτι διαβάζει/γράφει μήνυμα/τηλεφωνεί. Αυτό που λες που μόλις ανοίξουν το μήνυμα τους δείχνει σε σύνδεση το είχα παρατηρήσει πριν την τελευταία αναβάθμιση με επαφές iOS και όχι με Android, ενώ πια γίνεται σε όλους.  'Εστελνα δηλαδή σε μια φίλη την οποία την έδειχνε συνδεδεμένη πριν 6 ώρες και μόλις πήγαινε να μου απαντήσει, μπαμ την έδειχνε  ''Σε σύνδεση'' που σημαίνει ότι δεν ήταν εκτός, είχε σήμα απλά είχε 6 ώρες να χρησιμοποιήσει το Viber.

Απ τη μια καλύτερα διότι πλέον μπορείς πιο ξεκάθαρα να καταλάβεις πότε χρησιμοποίησε τελευταία φορά κάποιος την εφαρμογή απ ότι πριν που έλεγε ''Σε σύνδεση'' και δεν ήξερες εάν όντως ο άλλος ήταν στο Viber ή αν απλά είχε ανοιχτό Wifi/data.

Κι εγώ έχω μπερδευτεί πάρα πολύ σχετικά με αυτήν την εφαρμογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην ουσία λειτουργεί πλέον ακριβώς το ίδιο όπως στο viber desktop και τα windows phones. Δεν ξέρω αν είναι καλό ή κακό, από τη μία αποθαρρύνει κάποιον αν θέλει να επικοινωνήσει άμεσα μέσω της εφαρμογής, από την άλλη προσφέρει περισσότερη ιδιωτικότητα στον χρήστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, θα ηθελα να κανω μια ερωτηση σχετικη με το viber. Η λεξη παραδοθηκε εμφανιζεται οταν ο αλλος ειναι γενικα μεσα στο ιντερνετ ή μονο οταν ειναι μεσα στην εφαρμογη; ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα παιδια

ειχα (και ειναι ακομα) το viber εγκατεστημενο σε μια συσκευη windows

προσφατα αλλαξα συσκευη με μια android στην οποια εγκατεστησα παλι το viber απο το play store ομως τα μυν που μου στελνουν πηγαινουν στο viber της παλιας συσκευης την οποια δεν την χρησημοποιω πλεων απλα την εχω ανοιξει μια δυο φορες και ειδα τα μυν εκει

μπορει να μου πει καποιος ποιο ειναι το προβλημα και αν λυνετε;

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε αφου δεν χρησιμοποιείς την παλια συσκευη θα πρεπει να απεγκαταστησεις το viber ή να την αποσυνδεσεις, μεσα απο την νεα σου συκευη πας ρυθμισεις-> επιφανεια εργασιας και τάμπλετ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα

Πρόσφατα έβαλα στο tablet του γιου μου το viber για να μιλάει με τους συμμαθητές του.

Σαν νούμερο τηλεφώνου έβαλα μια κάρτα με νούμερο τις Q που του το δίνω μόνο όταν πάει κατασκήνωση(για έναν μήνα μόνο) για να μας καλεί όποτε θέλει. Αυτό το νούμερο το έχω εγώ σε ένα 2ο παλιό smartphone που είχα, για τους υπόλοιπους 11 μήνες γιατί είναι μικρός ακόμα για να έχει κινητό δικό του. Μέχρι εδώ όλα καλά δούλευε το viber από το ταβλετ του κανονικά και μίλαγε με τους συμμαθητές του μια χαρά. Έχουν κάνει και ομάδα και μιλάνε πολύ ωραία για την ηλικία τους.

 

Επειδή όμως είναι μικρός ακόμα(9 ετών), και μετά από παρότρυνση άλλων γονιών  συμμαθητών του που έχουν κάνει το ίδιο(μέχρι τότε έβλεπα στα κρυφά στο ίδιο το ταβλετ τις συνομιλίες τους) , δοκίμασα να το ενεργοποιήσω και στο smartphone μου που έχει τον αριθμό τηλεφώνου που έχω βάλει και στο tablet του για να βλέπουμε τι παίζει ούτως ώστε να μπορέσουμε να προλάβουμε τίποτα άσχημα πράγματα. Για παράδειγμα να μπει στην κουβέντα τους κανένας "πονηρός" μεγάλος σε ηλικία, περίεργες φωτογραφίες, videos κτλπ. Παρόλο λοιπόν που του έχουμε μιλήσει για τους κινδύνους στο internet etc δεν ξεχνάμε ότι δεν παύει να είναι μικρός ακόμα οπότε και πιο εύκολο στο να παρασυρθεί. Οι γονείς θα καταλαβαίνουν τι θέλω να πω.

 

Στην αρχή λοιπόν όταν το ενεργοποίησα και στο smartphone(που έχω εγώ για να μου έρχονται οι συνομιλίες τους) τότε τον πέταξε έξω το viber του tablet του. Λογικό μέχρι εδώ.

Αφού λοιπόν έκανα σωστά με την 2η το "πάντρεμα" του tablet και του smartphone με το ίδιο viber acc, παρατήρησα ότι όσες επαφές είχα στο παλιό μου κινητό μεταφέρθηκαν και στο tablet του μικρού! Δεν δείχνει δλδ μόνο τους συμμαθητές του που είχε βάλει αυτός στο ταβλετ του, αλλά και όλους όσους είχα εγώ στο κινητό μου το παλιό.

 

Μπορώ να κάνω τίποτα τώρα να μην έχει και τις παλιές μου επαφές στο ταβλετ του ο μικρός;

Λογικά τώρα που έχει και τις παλιές μου επαφές στο ταβλετ, ενημερώθηκαν όλοι αυτοί ότι ο τάδε π.χ. συνδέθηκε στο viber; (Tο msg που μας έρχεται δηλαδή όταν κάποιος από τις επαφές που έχουμε στο κινητό μας, συνδέθηκε στο viber).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα

Πρόσφατα έβαλα στο tablet του γιου μου το viber για να μιλάει με τους συμμαθητές του.

Σαν νούμερο τηλεφώνου έβαλα μια κάρτα με νούμερο τις Q που του το δίνω μόνο όταν πάει κατασκήνωση(για έναν μήνα μόνο) για να μας καλεί όποτε θέλει. Αυτό το νούμερο το έχω εγώ σε ένα 2ο παλιό smartphone που είχα, για τους υπόλοιπους 11 μήνες γιατί είναι μικρός ακόμα για να έχει κινητό δικό του. Μέχρι εδώ όλα καλά δούλευε το viber από το ταβλετ του κανονικά και μίλαγε με τους συμμαθητές του μια χαρά. Έχουν κάνει και ομάδα και μιλάνε πολύ ωραία για την ηλικία τους.

 

Επειδή όμως είναι μικρός ακόμα(9 ετών), και μετά από παρότρυνση άλλων γονιών συμμαθητών του που έχουν κάνει το ίδιο(μέχρι τότε έβλεπα στα κρυφά στο ίδιο το ταβλετ τις συνομιλίες τους) , δοκίμασα να το ενεργοποιήσω και στο smartphone μου που έχει τον αριθμό τηλεφώνου που έχω βάλει και στο tablet του για να βλέπουμε τι παίζει ούτως ώστε να μπορέσουμε να προλάβουμε τίποτα άσχημα πράγματα. Για παράδειγμα να μπει στην κουβέντα τους κανένας "πονηρός" μεγάλος σε ηλικία, περίεργες φωτογραφίες, videos κτλπ. Παρόλο λοιπόν που του έχουμε μιλήσει για τους κινδύνους στο internet etc δεν ξεχνάμε ότι δεν παύει να είναι μικρός ακόμα οπότε και πιο εύκολο στο να παρασυρθεί. Οι γονείς θα καταλαβαίνουν τι θέλω να πω.

 

Στην αρχή λοιπόν όταν το ενεργοποίησα και στο smartphone(που έχω εγώ για να μου έρχονται οι συνομιλίες τους) τότε τον πέταξε έξω το viber του tablet του. Λογικό μέχρι εδώ.

Αφού λοιπόν έκανα σωστά με την 2η το "πάντρεμα" του tablet και του smartphone με το ίδιο viber acc, παρατήρησα ότι όσες επαφές είχα στο παλιό μου κινητό μεταφέρθηκαν και στο tablet του μικρού! Δεν δείχνει δλδ μόνο τους συμμαθητές του που είχε βάλει αυτός στο ταβλετ του, αλλά και όλους όσους είχα εγώ στο κινητό μου το παλιό.

 

Μπορώ να κάνω τίποτα τώρα να μην έχει και τις παλιές μου επαφές στο ταβλετ του ο μικρός;

Λογικά τώρα που έχει και τις παλιές μου επαφές στο ταβλετ, ενημερώθηκαν όλοι αυτοί ότι ο τάδε π.χ. συνδέθηκε στο viber; (Tο msg που μας έρχεται δηλαδή όταν κάποιος από τις επαφές που έχουμε στο κινητό μας, συνδέθηκε στο viber).

 

Δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα, γιατί οι επαφές σου δεν έχουν αποθηκευμένο το κινητό του γιου σου οπότε δεν ειδοποιήθηκαν.

 

Καλο είναι όμως, αν θέλεις να μην στείλει εκείνος σε κάποιον, να σβήσεις τις παραπανίσιες επαφές από το tablet.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα, γιατί οι επαφές σου δεν έχουν αποθηκευμένο το κινητό του γιου σου οπότε δεν ειδοποιήθηκαν.

 

Καλο είναι όμως, αν θέλεις να μην στείλει εκείνος σε κάποιον, να σβήσεις τις παραπανίσιες επαφές από το tablet.

 

Ούτε που το σκέφτηκα ότι δεν έχουν το νούμερο του κινητού οπότε δεν θα τους πήγε το msg του viber.   :-)

Μου έφυγε ένα βάρος είναι η αλήθεια τώρα.

 

Τώρα θα προσπαθήσω να σβήσω τις παλιές επαφές μου από το tablet του μικρού.  

 

Σε ευχαριστώ πολύ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα!

 

Πώς μπορώ να σβήσω μία επαφή απο το Viber, χωρίς να την σβήσω απο τον τηλεφωνικό κατάλογο της συσκευής?

Οταν πάω στο viber και πατάω διαγραφή, μου σβήνει το τηλέφωνο και απο τον κατάλογο της συσκευής που συγχρονίζει με το gmail.

Αν δε μείνει και blocked θα είναι ιδανικό.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...