Προς το περιεχόμενο

Apple: Δε θα θυσιάσουμε την ποιότητα απλά για ένα μεγαλύτερο μερίδιο με ένα οικονομικό iPhone


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πράγματι το 4S, βγήκε τρεις μήνες αργότερα. Αλλά φαντάζομαι αφού είναι «ξεπερασμένο» όπως υποστηρίζεις θα έπρεπε τουλάχιστον να έχει χειρότερη απόδοση σε όλα (κάρτα γραφικών, SSD, CPU, ποιότητα κατασκευής, οθόνη κ.ο.κ.). Απ' ότι φαίνεται στα benchmarks έχει 5% αργότερο επεξεργαστή και πολύ ταχύτερη κάρτα γραφικών (ίσως και διπλάσια), παραλίγο δύο φορές ταχύτερο SSD, διπλάσιας χωρητικότητας SSD, καλύτερη οθόνη (μικρότερος κόκκος = καλύτερη διακριτικότητα), εγγραφή video 1080p αντί για 720p, Bluetooth 4 αντί για 3, ελαφρύτερο, μεγαλύτερη αυτονομία πρόχειρη τεχνική σύγκριση. Ξεπερασμένο γιατί είναι; Ίσως γι' αυτό ακόμη πωλείται ενώ το EVO 3D δεν πωλείται σήμερα.

 

Καλή εκτύπωση των 3D φωτογραφιών. :)

Δεν εχω γραψει πουθενα για "ξεπερασμενο" το iphone οποτε ολος σου ο συλλογισμος ειναι λαθος.

Για την ακριβεια εγραψα πως ειναι καλες συσκευες.

Οπως λες λοιπον για να τελειωνουμε απλα εχω απαντησει με στοιχεια σε διαφορα post.

Λεει ο ενας οτι δεν ειχαν bug οι χαρτες στην Ελλαδα. Του δειχνω το bug και με βριζει.

Λεει ο αλλος οτι σε αντιστοιχο κινητο εχει πιο υψηλα benchmarks. Του δειχνω benchmarks που λενε το αντιθετο.

 

Δεν ειμαι υπερ καμιας εταιριας. Υπερ της τσεπης μου ειμαι. Απο την στιγμη λοιπον που 2 εταιριες εχουν το ιδιο κοστος για την κατασκευη μιας συσκευης αυτη που πουλαει πιο ακριβα εχει υπερκερδος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποιος τα λέει αυτά είναι νούμερο μεγάλο. Αλλά αντιπαθώ και τις γενικεύσεις. Εγώ θα συνεχίσω να γράφω για συσκευές και όχι για ανθρώπους, θα συνεχίσω να λέω ότι το android σε απόδοση είναι 4 χρόνια πίσω από το ios (και δεν υπερβάλω), οι διαφορές που βλέπω ειναι τεράστιες και καθοριστικές για τη συνολικη εμπειρία.

Η αληθεια ειναι οτι δεν μπορω να κρινω για την ανωτερoτητα ή μη του ios εναντι του android,διοτι αν και εχω δουλεψει αρκετα το πρωτο δεν το εχω κανει στο βαθμο που εχω δουλεψει το android.Αλλα σιγουρα δεν αλλαζω με τιποτα την ευκολια του android στο να παιζεις με τις εκδοσεις και να βαλεις οτι σου αρεσει και ταιριαζει σε εσενα.Το ios δεν ξερω αν προσφερει κατι τετοιο,αλλα δεν νομιζω.

 

Βεβαια εγω θα συνεχιζω να μιλαω για ανθρωπους γιατι βλεπω οτι πολλα παιδια που γουσταρουν apple και iphone,την "εχουνε δει" ανωτεροτητα,σνομπαροντας οτιδηποτε αλλο.Χαρακτηριστικο παραδειγμα ατομου(ονοματα δεν λεμε,υποληψεις δεν θιγουμε),που θεωρει μπαναλ και καγκουριες τα android και μολις καποιος πηγε να του την "πει" για το κουτι του υπολογιστη του,αμεσως αντεταξε την τιμη του για να το παιξει ιστορια.Για να μην πω για το ατομο που εχτες μου εσουρε 1000 μυρια βρισιες (οποιος προλαβε ειδε την συζητηση-τρολαρισμα) υποστιριζοντας την apple και το αποκτημα του,αλλα το μονο που εγινε ητανε να σβηστουν τα μηνυματα.Αληθεια,εαν καποιος φανατικος του android εκανε το ιδιο και καντιλιαζε τους κατοχους συσκευης apple,θα ειχε την ιδια αντιμετωπιση και θα την "γλιτωνε" μονο με σβησιμο των μηνυματων;Χμμμ,τροφη για σκεψη.

 

Οπως πολυ σωστα λες και εσυ και με βρισκεις απολυτως συμφωνο:"Όποιος τα λέει αυτά είναι νούμερο μεγάλο".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποιος τα λέει αυτά είναι νούμερο μεγάλο. Αλλά αντιπαθώ και τις γενικεύσεις. Εγώ θα συνεχίσω να γράφω για συσκευές και όχι για ανθρώπους, θα συνεχίσω να λέω ότι το android σε απόδοση είναι 4 χρόνια πίσω από το ios (και δεν υπερβάλω), οι διαφορές που βλέπω ειναι τεράστιες και καθοριστικές για τη συνολικη εμπειρία.

Γιατί είναι 4 χρόνια πίσω,το android?

Αν δε κανω λάθος και fm radio,έχει και Bluetooth!:devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε μαγκες χαλαρωστε λιγο.Ξανα-μανα τα ιδια τοπικ iphone vs android devices. Ελεος ρε,κουμαντο στο γουστο ή την τσεπη του αλλου θα κανετε?Μαζι τα βγαζετε τα φραγκα και κρινετε οτι ο ενας ειναι εξυπνος που πηρε το Χ και ο αλλος που πηρε το Ψ ειναι βλακας?

 

Χαρειτε ο καθενας την συσκευη του και τελος.Αυτο το κομπλεξ του ελληνα οτι εκανε την σωστη επιλογη και ειναι εξυπνος και γαματος και ''ανωτερος'' ποτε δεν θα πεθανει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί είναι 4 χρόνια πίσω,το android?

Αν δε κανω λάθος και fm radio,έχει και Bluetooth!:devil:

Καφέ ήπιες; Γιατί βλέπω ότι σου ξεφεύγουν λέξεις κατά την ανάγνωση.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η apple αφου βλεπει οτι βγαζει τοσα κερδη με το υπερεκτιμημενο iphone και οτι υπαρχοτν αρκετοι που σκανε 500αρια+ για το 4s δεν ειναι χαζη να δωσει φθηνο μοντελο γιατι πολυ απλα οι περισσοτεροι χρηστες της θα αγοραζαν πλεον το φθηνο μοντελο.

 

Εγω δεν προκειται να αποκτησω ποτε iphone  γτ δεν προκειται ποτε να σκασω πανω απο 350 ευρω για κινητο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά ρε παιδιά αφού όλοι το ξέρουν πως αν θες smartphone με τα καλύτερα specs και την καλύτερη τιμή δεν παίρνεις iphone. 

Τα iphones δεν έχουν την καλύτερη τεχνολογία ούτε τα καλύτερα specs.

Αυτό είναι γνωστό με τα ίδια λεφτά που θα έδινες για το iphone παίρνεις κινητό που έχει παπάδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά ρε παιδιά αφού όλοι το ξέρουν πως αν θες smartphone με τα καλύτερα specs και την καλύτερη τιμή δεν παίρνεις iphone.

Τα iphones δεν έχουν την καλύτερη τεχνολογία ούτε τα καλύτερα specs.

Αυτό είναι γνωστό με τα ίδια λεφτά που θα έδινες για το iphone παίρνεις κινητό που έχει παπάδες.

Παπάδες κάνουν,κυρίως του android,που είναι πιο πλήρες σαν λογισμικό!Τοσο απ'το ios,όσο και απ'τα WP,που χρησιμοποιώ!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η apple αφου βλεπει οτι βγαζει τοσα κερδη με το υπερεκτιμημενο iphone και οτι υπαρχοτν αρκετοι που σκανε 500αρια+ για το 4s δεν ειναι χαζη να δωσει φθηνο μοντελο γιατι πολυ απλα οι περισσοτεροι χρηστες της θα αγοραζαν πλεον το φθηνο μοντελο.

 

Εγω δεν προκειται να αποκτησω ποτε iphone  γτ δεν προκειται ποτε να σκασω πανω απο 350 ευρω για κινητο.

Προφανως πολλοι που το εχουν, εχουν σκασει και πολυ λιγοτερα λογω γενναιας επιδοτησης. Εκτος και αν εννοεις μαζι με την επιδοτηση. Θα σου αρεσε να σου κοπαναω πως τα κινητα που αγοραζεις ειναι υπερεκτιμημενα γιατι δεν εχω σκασει πανω απο 30€ για τηλεφωνο; Τι απαντηση θα εδινες;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε ναι, όταν μετά από όλα αυτά που έχουν γραφτεί, ξαναδιαβάζουμε ότι τα iphone υπολείπονται σε τεχνολογία και specs, η κουβέντα χάνει το νόημά της.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανως πολλοι που το εχουν, εχουν σκασει και πολυ λιγοτερα λογω γενναιας επιδοτησης. Εκτος και αν εννοεις μαζι με την επιδοτηση. Θα σου αρεσε να σου κοπαναω πως τα κινητα που αγοραζεις ειναι υπερεκτιμημενα γιατι δεν εχω σκασει πανω απο 30€ για τηλεφωνο; Τι απαντηση θα εδινες;

 

Και η επιδοτηση ουσιαστικα λεφτα που εχεις σκασει ειναι απο το παγιο σου , ποσοι πια στην ελλαδα της κρισης εχουν τοσο μεγαλες επιδοτησεις.

Το οτι ΕΓΩ θα σκασω μεχρι 350  και το οτι το iphone ειναι υπερεκτιμημενο ειναι σε αλλη παραγραφο αν διαβασες σωστα.

Τωρα αν εσυ πιστευεις οτι το 5αρι αξιζει τα 700 και το παλιότερο  4s 550 την ωρα που το τελαιυταιο gs3 εχει 450  παω πασο

 

 

το οτι εγω θα σκασω μεχρι 350 ευρω σημαινει οτι δεν μπορω να διαθέσω παραπανω ουτε για sumsung ουτε για νοκια ουτε για hts ουτε για apple.

Απλα θα περιμενω να πεσει καποιο καλο μοντελο για να το παρω σε καλη τιμη κατι που ποτε δεν θα γινει με τα iphone.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και η επιδοτηση ουσιαστικα λεφτα που εχεις σκασει ειναι απο το παγιο σου , ποσοι πια στην ελλαδα της κρισης εχουν τοσο μεγαλες επιδοτησεις.

Το οτι ΕΓΩ θα σκασω μεχρι 350  και το οτι το iphone ειναι υπερεκτιμημενο ειναι σε αλλη παραγραφο αν διαβασες σωστα.

Τωρα αν εσυ πιστευεις οτι το 5αρι αξιζει τα 700 και το παλιότερο  4s 550 την ωρα που το τελαιυταιο gs3 εχει 450  παω πασο

 

 

το οτι εγω θα σκασω μεχρι 350 ευρω σημαινει οτι δεν μπορω να διαθέσω παραπανω ουτε για sumsung ουτε για νοκια ουτε για hts ουτε για apple.

Απλα θα περιμενω να πεσει καποιο καλο μοντελο για να το παρω σε καλη τιμη κατι που ποτε δεν θα γινει με τα iphone.

Οχι ουσιασικα δεν ειναι λεφτα που εχεις σκασει απο το παγιο σου. Αν σου εδιναν επιδοτηση 400€, αν δεν την χρησιμοποιουσες δε θα σου εκαναν εκπτωση 400€ στο παγιο. Επαναλαμβανω οτι εσυ μπορει να εχεις σκασει παραπανω χρηματα απο καποιον που εχει iphone. Δε με νοιαζει τι αξιζει τι, με νοιαζει να μη γινονται γενικευσεις και να προσκολλουνται ταμπελες σε οποιονδηποτε εχει ενα iphone ή android ή οτιδηποτε αλλο. Και να καποιοι παιρνουν iphone επειδη απλα το θελουν και ειναι πολυ ωραιο ενω παραλληλα δεν ειναι και γκουμουτσα. Απο ποτε πρεπει να κατακρινουμε καποιον που θελει κατι ομορφο και δεν το φτανει στα ορια του;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...