Προς το περιεχόμενο

Πρόσληψη στο Πλαίσιο


dinak

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρώτη φορά διάβασα το topic και φρίκαρα.

Μα τόσο αλοτριωμένοι έφτασε να είστε σήμερα ωρέ;

Είχα μικρή επιχείρηση και την έκλεισα όταν άρχισε να μην πηγαίνει καλά. Δεν ξεζουμησα κανέναν υπάλληλό μου.

Δεν πήγα να δουλέψω για πενταροδεκάρες πουθενά.

Όταν δεν με πλήρωσαν τα πήρα με το ζόρι και έφυγα.Τις απειλές του ότι δε θα μπορέσω να ξαναδουλέψω πουθενά τις έγραψα μη πω που...

Άστο διάτανο συγχίστηκα με αυτά που διάβασα.

Νεοφιλελευθερισμός και παπαριές. Διεκδικείτε ρε εσείς κάνετε το χρήμα

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασιλοπουλο ουτε για πρακτικη δεν βρισκεις(που λεει ο λογος). Τα δε 4ωρακια των 500ευρω παλι δεν ξερω που τα εχεις ακουσει. Εγω εχει τυχει να παω 8 το πρωι στο Βασιλοπουλο και 4 το μεσημερι και να πετυχαινω τα ιδια ατομα αρα δεν ξερω τι εννοεις ή ποιος στα εχει πει αυτα.

 

Δεν τα άκουσα.Ρώτησα απευθειας 1-2 υπαλλήλους που δουλευαν εκεινη την ώρα.Επισης ειχα ρωτησει και μια τυπισσα η οποια ηταν εκπαιδευομενη διευθυντης τμήματος και περνουσε απο ολα τα ποστα για να μαθει την δουλειά μου ειχε πει πως ειχε τελειωσει οικονομικο πανεπιστήμιο. Ρωτώντας πάς στην πόλη φιλε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τα άκουσα.Ρώτησα απευθειας 1-2 υπαλλήλους που δουλευαν εκεινη την ώρα.Επισης ειχα ρωτησει και μια τυπισσα η οποια ηταν εκπαιδευομενη διευθυντης τμήματος και περνουσε απο ολα τα ποστα για να μαθει την δουλειά μου ειχε πει πως ειχε τελειωσει οικονομικο πανεπιστήμιο. Ρωτώντας πάς στην πόλη φιλε.

Ναι βεβαια ποσοι εχουν τελειωσει οικονομικο πανεπιστημιο και ουτε φυλλαδια δεν βρισκουν να μοιραζουν :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που ρε 500ε 4ωρο?

500€ καθαρά είναι δύσκολο να βρεις και για 8ώρο πάντως! Εγώ ό,τι 4ώρα έχω ακούσει είναι για κοντά στα 200€ (και λίγο παρακάτω πολλές φορές, 170-180€)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

500€ καθαρά είναι δύσκολο να βρεις και για 8ώρο πάντως! Εγώ ό,τι 4ώρα έχω ακούσει είναι για κοντά στα 200€ (και λίγο παρακάτω πολλές φορές, 170-180€)

Δυστυχώς εκεί έχουμε φτάσει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικα υπαρχει πιο κατω,οπως πχ το να δουλευεις χωρις μισθο με την υποσχεση της προσληψης και της προυπηρεσιας.Χαζο θα μου πεις αλλα ο πνιγμενος απτα μαλλια πιανετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε ξέρω ρε παιδιά, εμένα το μεγαλύτερο χρονικό διάστημα που έμεινα άνεργος ήταν 3 μήνες το 2012 (και οι 2 μήνες ήταν γιατί είχα κρατήσει στην άκρη κάποια λεφτά και είπα να "κωλοβαρέσω" λίγο, καλοκαιράκι ήταν κιόλας. Τον Αύγουστο είπα να βρω δουλειά και βρήκα σε 25 μέρες, και σε αυτήν την δουλειά είμαι ακόμα από τότε). Και από εδώ που δουλεύω τώρα πες αύριο μεθαύριο φύγω, δε τα βλέπω τόσο μαύρα τα πράματα. Παίζουν τεράστιο ρόλο οι κύκλοι και οι διασυνδέσεις του κάθε ανθρώπου τελικά.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε ξέρω ρε παιδιά, εμένα το μεγαλύτερο χρονικό διάστημα που έμεινα άνεργος ήταν 3 μήνες το 2012 (και οι 2 μήνες ήταν γιατί είχα κρατήσει στην άκρη κάποια λεφτά και είπα να "κωλοβαρέσω" λίγο, καλοκαιράκι ήταν κιόλας. Τον Αύγουστο είπα να βρω δουλειά και βρήκα σε 25 μέρες, και σε αυτήν την δουλειά είμαι ακόμα από τότε). Και από εδώ που δουλεύω τώρα πες αύριο μεθαύριο φύγω, δε τα βλέπω τόσο μαύρα τα πράματα. Παίζουν τεράστιο ρόλο οι κύκλοι και οι διασυνδέσεις του κάθε ανθρώπου τελικά.

Και το είδος της δουλειάς!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτη φορά διάβασα το topic και φρίκαρα.

Μα τόσο αλοτριωμένοι έφτασε να είστε σήμερα ωρέ;

Είχα μικρή επιχείρηση και την έκλεισα όταν άρχισε να μην πηγαίνει καλά. Δεν ξεζουμησα κανέναν υπάλληλό μου.

Δεν πήγα να δουλέψω για πενταροδεκάρες πουθενά.

Όταν δεν με πλήρωσαν τα πήρα με το ζόρι και έφυγα.Τις απειλές του ότι δε θα μπορέσω να ξαναδουλέψω πουθενά τις έγραψα μη πω που...

Άστο διάτανο συγχίστηκα με αυτά που διάβασα.

Νεοφιλελευθερισμός και παπαριές. Διεκδικείτε ρε εσείς κάνετε το χρήμα

 

Τα γράφω καμμιά φορά και με αποκαλούν από γραφικό έως δραχμολάγνο. Να μην πάει κανείς να δουλέψει για ένα κομμάτι ψωμί.

Αλλά που "το έχουμε ανάγκη". Αφού το έχουν ρίξει στην κακομοιριά έχουν καταντήσει όλοι κολίγοι με όλη την σημασία της λέξης, τί άλλο να περιμένει κανείς;

 

 

Και θα ξαναγράψω αυτό που λέω συνέχεια. Το 1997 (πριν 18 χρονια) ο πρώτος μου μισθός μετά το στρατό ήταν 170,000 δραχμές. Ήτοι 500 ευρώ.

Με δικό μου σπίτι τα λεφτά αυτά ήταν καλά και περνούσα άνετα. Ήταν η εποχή που η φέτα επισης είχε 600 δραχμές το κιλό, 1.76 ευρώ, το κρέας 800-900 δραχμές (2,34 - 2,63). Έβγαινες έξω σε εστιατόριο, 2 πίτσες & 4 μπύρες 3-4000, (8,80- 11 ευρώ). Πιτόγυρα 130-150 δρχ (0,43 ευρώ). Τομάτες το καλοκαίρι 30-80δρχ το κιλό (0,08 -0,23 ευρώ) , το χειμώνα 120-200 δρχ (0,35-0,58 ευρώ).

 

Και πας τώρα πρώτη εβδομάδα Σεπτέμβριου και η τομάτα έχει 2 ευρώ!!!!!!! (680δρχ το κιλό) και μάλιστα οι άθλιες. Μιας και οι καλές έχουν φύγει για το εξωτερικό. Σήμερα, 18 χρόνια μετά που οι μισθοί είναι ίδιοι, η φέτα έχει πάει 10 ευρώ το κιλό ήτοι σχεδόν 6 φορές επάνω. Και μαζί και όλα τα υπόλοιπα από τα παραπάνω.

 

Επίσης Ελλάδα τα πάντα είναι πανάκριβα σε σχέση με την Αγγλία. Ελληνική φέτα Δωδώνη, Κολιός κ.α στην Αγγλία, είναι σχεδόν στο 1/3 της τιμής το κιλό εδώ Αγγλία. Οδοντόκρεμές, mouthwash, shower gel, μπαταρίες, και λοιπά  οι διαφορές  διπλάσιες έως πενταπλάσιες σχετικά.

Και ήταν μεγάλο το σοκ όταν κατέβηκα Ελλάδα πριν ένα μήνα, μετά από 10 χρόνια, συγκρίνωντας τις τιμές των δύο χωρών και τους αναλογικούς μισθούς που στην Αγγλία είναι πολλαπλάσιοι.

 

Ούτε ο Νεοφιλελευθερισμός φταίει, ούτε ο Καπιταλισμός. Η έλλειψη νοημοσύνης από πολίτες και πολιτικούς.

 

Και θα το δεις και εδώ μέσα. Λέω στον άλλο, πρέπει να μειωθεί η φορολογία των εταιριών και να κοπούν τα χαράτσια σε αυτές, και μου λεει "και να μην φορολογηθεί ο Μπομπολάς;". Άντε να του εξηγίσεις ότι γιατί ο άλλος να φτιάξει  εταιρία στην Ελλάδα και όχι στην Αγγλία; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τον θυμάστε εκείνον που είχε δείξει ένα ρεπορτάζ του Star αν θυμάμαι καλά, που έλεγε ότι ζητάει δουλειά, κι ας παίρνει 5€/μέρα;

Δεν είμαι σίγουρος για το ποσό, αλλά ήταν κάτι τόσο υπερβολικό.

 

Οπότε τι ψάχνεις να βρεις ρε Apoll..., δεν υπάρχει σωτηρία.

 

Τα έχουμε ξανασυζητήσει. Θα βγει ο άλλος για άλλη μια φορά να σου πει, απ' το τίποτα, καλύτερα τα 15€/12ωρο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την ανάγκη του άλλου δεν μπορούμε να την μετρήσουμε όμως! Αν δεν έχει να φάει αυτός ή το παιδί του θα πάει να δουλέψει για 500€ και θα πει και χίλια ευχαριστώ!

 

(και θα κάναμε το ίδιο όλοι νομίζω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...