Προς το περιεχόμενο

Πρόσληψη στο Πλαίσιο


dinak

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Άρα στο τέλος θα προτιμούμε να έχουμε όσο μεγαλύτερη ανάγκη γίνεται για να μη μας κακοφαίνεται τόσο το να δουλεύουμε για ψίχουλα.

Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα φίλε μου! Θεωρητικά δίκιο έχετε (έχουμε αν θες γιατί κι εγώ αυτό πιστεύω) αλλά αν δεν έχεις κάποιον να σε στηρίξει πρέπει και να φας κι απλά θα ελπίζεις για κάτι καλύτερο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Και θα ξαναγράψω αυτό που λέω συνέχεια. Το 1997 (πριν 18 χρονια) ο πρώτος μου μισθός μετά το στρατό ήταν 170,000 δραχμές. Ήτοι 500 ευρώ.

Δεν ξέρω τι δουλειά έκανες και ο μισθός σου ήταν τόσο, αλλά ο βασικός μισθός το 1997 ήταν 104.000 δρχ. Ο βασικός μισθός του ανθυπολοχαγού την ίδια χρονιά ήταν 168.000 δρχ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω τι δουλειά έκανες και ο μισθός σου ήταν τόσο, αλλά ο βασικός μισθός το 1997 ήταν 104.000 δρχ. Ο βασικός μισθός του ανθυπολοχαγού την ίδια χρονιά ήταν 168.000 δρχ.

Δεν είπε ότι έπαιρνε το βασικό!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και το βασικό να έπαιρνε, πάλι πιο φθηνά ήταν τότε τα βασικά αγαθά.

 

Οι ηλεκτρικές συσκευές ήταν ακριβότερες αναλογικά σε σχέση με τώρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τότε δεν έχουν νόημα οι συγκρίσεις που κάνει!

 

Φυσικά και έχουν. Γιατί 104000 ήταν ο βασικός ανειδίκευτου εργάτη. Οποιοδήποτε έκανε κάποια ειδικευμένη εργασία έπερνε πολύ περισσότερα.

 

Εκτός αν πλέον όλοι είναι ανειδίκευτοι εργάτες στην Ελλάδα, γιατί βλέπω προγραμματιστές, τεχνικούς, κ.α που πέρνουν τα 500-700 ευρώ σήμερα και μάλιστα με νυχτερινές δουλειές και 12ώρα.

Την ανάγκη του άλλου δεν μπορούμε να την μετρήσουμε όμως! Αν δεν έχει να φάει αυτός ή το παιδί του θα πάει να δουλέψει για 500€ και θα πει και χίλια ευχαριστώ!

 

(και θα κάναμε το ίδιο όλοι νομίζω)

 

Αρχές του 20ου αιώνα χύθηκε πολύ αίμα σε όλο τον Δυτικό κόσμο, στο να απαιτήσουν κάποια δικαιώματα. Όπως η αργία της Κυριακής, το μέγιστο στις ώρες εργασίας την εβδομάδα.

 

Με την δική σου λογική, αν αύριο σου ζητήσουν 100 ώρες την εβδομάδα και να στήσεις και κώλο, εσύ θα το δεχτείς.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποντάρουν στην ανάγκη που έχουν πολλοί για δουλειά και με πολύ χαμηλά μεροκάματα και πολλές ώρες εργασίας τους προσλαμβάνουν. Αλλά αυτό γυρνάει μπούμερανγκ γιατί αν όλοι έλεγαν όχι αναγκαστικά θα είχαν καλύτερες συνθήκες. Αλλά αυτό προϋποθέτει αλληλεγγύη. Επίσης πιστεύω ότι κάποιος που πάει και ξέρει ότι θα δουλέψει 8 ώρες και θα φύγει και παίρνει έναν φυσιολογικό μισθό και θα αποδίδει καλύτερα και θα ξοδεύει περισσότερα ώστε να κινείται το χρήμα στην αγορά. Άμα πας στη δουλειά και ξέρεις θα μείνεις εκεί όλη τη μέρα σου έχεις κακή ψυχολογία, δεν αποδίδεις τα μέγιστα, που γιατί να το κάνεις θα αλλάξει κάτι; Και μετά δεν έχεις και όρεξη να κάνεις κάτι, ούτε να ψωνίσεις ούτε τίποτα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Apoll, στην θεωρία υπάρχει εξειδίκευση. Στην πράξη όχι.

 

Στην Ελλάδα οι μη ειδικευμένοι δεν έχουν δουλειά. Οι ειδικευμένοι έχουν και μπορούν και να βρουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αρχές του 20ου αιώνα χύθηκε πολύ αίμα σε όλο τον Δυτικό κόσμο, στο να απαιτήσουν κάποια δικαιώματα. Όπως η αργία της Κυριακής, το μέγιστο στις ώρες εργασίας την εβδομάδα.

 

Με την δική σου λογική, αν αύριο σου ζητήσουν 100 ώρες την εβδομάδα και να στήσεις και κώλο, εσύ θα το δεχτείς.

Αν πεινούσα και είχα ανάγκη θα δούλευα για λιγότερα λεφτά και βλέποντας και κάνοντας. Σίγουρα δεν θα καθόμουν να τους πω ότι χύθηκε αίμα για το ωράριο και την αργία της Κυριακής...

Αυτό κι αν βαρεθήκαμε να ακούμε.

Αν ισχύει όμως; (σίγουρα δεν ισχύει σε όλες τις περιπτώσεις αλλά σε κάποιες ισχύει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πεινούσα και είχα ανάγκη θα δούλευα για λιγότερα λεφτά και βλέποντας και κάνοντας. Σίγουρα δεν θα καθόμουν να τους πω ότι χύθηκε αίμα για το ωράριο και την αργία της Κυριακής...

Αν ισχύει όμως; (σίγουρα δεν ισχύει σε όλες τις περιπτώσεις αλλά σε κάποιες ισχύει)

Το αίμα αυτών που χύθηκε πάντως δεν ήταν ευγενών ή λόρδων. Αίμα εργατών ήταν με οικογένειες και ανάγκες.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αίμα αυτών που χύθηκε πάντως δεν ήταν ευγενών ή λόρδων. Αίμα εργατών ήταν με οικογένειες και ανάγκες.

Δεν είπα εγώ κάτι διαφορετικό

Αυτό που θεωρώ εγώ πιο σωστό και καλύτερο είναι ταυτόχρονα με την δουλειά που μπορεί να κάνουμε (έστω με λίγα λεφτά) να προσπαθούμε να γινόμαστε καλύτεροι ή να εξειδικευτούμε σε κάτι. Να τους αναγκάσουμε να μας δώσουν πιο πολλά. Γιατί το να ζητάμε απλά χίλια ευρώ για μια δουλειά που δεν θέλει καμία εξειδίκευση επειδή έχουμε βγάλει ένα ΤΕΙ κι έχουμε πάρει ένα lower δεν το βλέπω και την καλύτερη στάση, ειδικά όπως είναι πράγματα!

 

Κάποτε μπορεί να τα έπαιρνες πιο εύκολα αυτά τα λεφτά, τώρα είναι πολύ πιο δύσκολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ισχύει όμως; (σίγουρα δεν ισχύει σε όλες τις περιπτώσεις αλλά σε κάποιες ισχύει)

 

Ναι σαφώς και ισχύει αλλά με με στεναχωρεί και μου την σπάει να θεωρούμε δεδομένο οτι αν έχεις οικογένεια και παιδί δεν πρέπει να κάνεις προσπάθεια για να κοιτάξεις το καλύτερο για εσένα να διεκδικήσεις οτι καλύτερο μπορείς στο μέτρο του δυνατού και με το πρόσχημα οτι έχεις παιδί να στήνεις κόλο αμαχητί στο κάθε αφεντικό και τον κάθε παπάρα που μπορεί να σε εκμεταλλευτεί θεωρώντας οτι επειδή έχεις παιδί θα στηθείς στα 4. Τουλάχιστον προσπάθησε πρώτα κι αν τα βρίσκεις εντελώς σκούρα τότε αρκέσου στα χειρότερα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι σαφώς και ισχύει αλλά με με στεναχωρεί και μου την σπάει να θεωρούμε δεδομένο οτι αν έχεις οικογένεια και παιδί δεν πρέπει να κάνεις προσπάθεια για να κοιτάξεις το καλύτερο για εσένα να διεκδικήσεις οτι καλύτερο μπορείς στο μέτρο του δυνατού και με το πρόσχημα οτι έχεις παιδί να στήνεις κόλο αμαχητί στο κάθε αφεντικό και τον κάθε παπάρα που μπορεί να σε εκμεταλλευτεί θεωρώντας οτι επειδή έχεις παιδί θα στηθείς στα 4. Τουλάχιστον προσπάθησε πρώτα κι αν τα βρίσκεις εντελώς σκούρα τότε αρκέσου στα χειρότερα.

Συμφωνώ, αλλά ο καθένας την προσπάθεια και την πάλη τα εννοεί διαφορετικά. Άλλος δεν πάει να δουλέψει από άποψη, άλλος πάει σε πορείες και διαμαρτυρίες, άλλος προσπαθεί μέσα από τη δουλειά του ξεκινώντας από κάπου να καταλήξει κάπου καλύτερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...